Kategoriler
DİN

2011-2012 Hac Umre Fiyatları – Diyanet Tur Tarifleri ve Ücretleri

İslam’ın şartlarından birisidir durumu yetenlerin ömürlerinde en az bir defa gidip HAC vazifelerini yerini getirmeleri. Ama ne mutlu ki biz müslümanlara, bunu sadece bir görev veya zorunluluk olduğu için yapmıyor, tam tersine dünyanın en mübarek, en şerefli topraklarını ve yerlerini görmek için birbirimizle yarışıyoruz. Hepinizin bildiği gibi Hac konusunda ülkemizdeki tek yetkili kurum Diyanet İşleri Başkanlığı, ama umreye gelirsek durum biraz daha değişiyor. Umrede özel turlarda devreye giriyor. Bizde uzmanportal.com olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2011 için belirlediği umre fiyatlarını paylaşacağız sizinle.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2011 yılı umre fiyatlarını belirledi. Umre ziyareti yapmak isteyenlerin kaldıkları yere ve konakladıkları tarihe göre ödeyecekleri rakamlar şöyle:

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığınca 7 farklı grupta hazırlanan umre, bu yıl 19 Şubat´ta başlayacak. Bahar, Yaz ve Ramazan olmak üzere 3 dönemde hazırlanan umrenin bahar ve yaz dönemi 30 Temmuz´da başlayacak. Ramazan dönemi umre tur ve fiyatları ise daha sonraki bir tarihte açıklanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen yıl 280 bin vatandaşın umreye gitmesi ve her yıl bu sayının biraz daha artması dolayısıyla bu yıl daha yoğun tedbirler aldı.

Bu kapsamda, taşrada, herhangi bir il, ilçe veya çevresiyle birlikte umreci kaydedilerek bir kafile oluşturulması durumunda Hac´da olduğu gibi bu kişilerin en yakın havaalanlarından gitmelerine yardımcı olunacak. Yeterli sayıya ulaşılamaması durumunda ise umreciler, bulundukları illerden ulaşım durumlarına göre karayolu ya da havayolu ile ilgili havaalanına intikal ettirilecek.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığınca, imkanlar ölçüsünde Mekke´de sağlık elemanı bulundurulacak. Medine´de ise tercümanlar aracılığıyla o ildeki hastanelerden yararlanılacak. Başkanlık, vatandaşların sürekli kullandıkları ilaçları yanlarında bulundurmalarında yarar olduğuna işaret etti.

Umrecilerin ibadetlerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için kahvaltı ve akşam yemeğinin verileceği umre turları için kayıtlar için geniş bilgi, 17 Ocak Pazartesi gününden itibaren il ve ilçe müftülüklerinden öğrenilebilecek.

TURLAR VE ÜCRETLERİ

TUR 1:

Otel-1:

Tip-A programını tercih edenler 7 günlük umre programı için 2 kişilik odada kişi başına bin 460-bin 485 Avro, Otel-1. Tip-B programını tercih edenler kişi başı bin 340-bin 365 Avro,

TUR 2:

Otel-2:

Otel-2 tip programını tercih edenler ise 10 günlük umre programı için 2 kişilik odada konakladıkları tarihe göre kişi başı bin 230 veya bin 260 Avro ücret ödeyecek.

TUR 3:

Otel-3:

Otel-3. Tip kategorisini seçen ve umre programına 14 gün ayırabilenler ise harem bölgesine yürüme mesafesinde olan otellerde 2 kişilik odalarda, 24 Şubat-9 Mayıs dönemindeki turlarda kişi başına bin 95, 3 kişilik odalarda ise kişi başına 995 Avro´ya konaklayabilecek. 21 Mayıs-28 Haziran dönemindeki turlarını tercih edenler ise 2 kişilik odalarda kişi başı bin 125, 3 kişilik odalarda kişi başı bin 25 Avro ödeme yapacak.

Normal tip umre programında kutsal topraklara gidecek vatandaşlar, Mekke ve Medine merkezinde bulunan ve hareme yürüyerek ulaşılabilen binalarda 2 ve 3 kişilik odalarda kalabilecek. 20 gün süren bu tipte umreye gitmeyi tercih edenler, odadaki kişi sayısı ve konakladıkları tarihe göre 2 kişilik odalarda kişi başı bin 65-bin 85 Avro, 3 kişilik odalarda 985-bin 10 Avro arasında ödemede bulunacak.

Kısa süreli ekonomik tip umre programı 14 gün sürüyor ve fiyatlar, 2 veya 3 kişilik odalara göre kişi başı 790-880 Avro arasında değişiyor. Bu turu tercih edenler, müstakil odalı binalarda kalacak ve Mekke´den hareme servisle ulaştırılacak, Medine´de ise hareme yürüme mesafesinde olan aynı standartlardaki binalarda konaklayacak. Aynı imkanların sunulduğu toplam 26 günlük uzun süreli ekonomik tip umre için ise 935-bin 30 Avro arasında değişen fiyatlar belirlendi.

Regaip, Miraç, Berat kandilleriyle Kadir Gecesi´ni kutsal topraklarda geçirmek isteyenler, bu tarihlerdeki umre turlarını tercih edebilecek.

Bu ücretlere Otel-1. tip, Otel-2. tip, Otel-3. tip umre programında sabah kahvaltısı ile açık büfe akşam yemeği, normal ve ekonomik tip umre programında ise tabldot şeklinde sabah kahvaltısıyla akşam yemeği dahil olacak.

Çocuklarıyla umreye gitmek isteyenler 0-2 yaş arasındaki bebekleri için 70 Avro, 3-5 yaş arası çocuklar için 470 Avro, 6-12 yaş arasındaki çocuklar için ise otel tiplerine göre, 675 ila 1075 Avro arasında değişen ücretler ödeyecek. Ayrıca 0-5 yaş arasındaki çocuklara otelde yatak verilmeyecek.

KAYITLAR 20-25 GÜN ÖNCE YAPILMALI

Umre ziyareti yapmak isteyenler gerekli bilgileri il ve ilçe müftülükleriyle cami görevlilerinden alabilecek. Pasaport işlemlerinin zamanında tamamlanıp tercih edilen turlarla gidilebilmesi için en az 20-25 gün önce ilgili müftülüklere kayıt yaptırılması gerekiyor. İşlemleri yetişmeyenler, bir sonraki turlardan biriyle gönderilecek.

Kayıt yaptıran umrecilere yanlarında götürmeleri için, el çantası, Hicaz albümü, umre rehberi, umre duaları, umre tanıtım CD´si, umre not defteri ve kalem, seccade, tesbih ve terlik kılıfı verilecek.

Seda Sağlam

“2011-2012 Hac Umre Fiyatları – Diyanet Tur Tarifleri ve Ücretleri” için 12 yanıt

ah içim çok acıyor yüreğm yanıyor kimseye derdimi anlatamıyorum beni anlamak istemiyorlar içimdeki ah
can muhammedimin aşkı gecem gündüzüm sen rabbim cemelini göter banabana engel olanlara aynı aşk onlarıda yaksın ozaman anlarlar beni neolur çabuk 2012 olsun oralara gidebileyim biliyorum her geçengün ömrümüzden gidiyor bunada razıyım kavuştur rabbim beni amin

bu gün 08/09/2011 bu sene hacca gidebilme şansım varmı önkayıt filan diyorlar. almanyada oturuyorum. bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın. şimdiden Allah razı olsun diyorum

arkadaşlar nasip olursa inş.2012 mart – nisan aylarında umre ziyareti yapmak istiyoruz
eşim ben ve kızım . geçenyıllardaki gibi ekonomi sınıfı belirtilmemiş neden acaba sonramı belliolacak

2012 Umre Fiyatları Açıklanmış arkadaşlar

www_ekmeltour_com dan bakabilirsiniz ben oradan baktım simdi…. kısmet olursa bende gitmeyi düşünüyorum…..

2013 Hac ve Umre Büyüklerin Fiytlari ve Kücüklern Fiyati ne ne Kadar ? ve Satlri ne ?

rica ederim bana bildirin herzaman ve hergün bu imele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.