3G Teknolojisi Nedir? 3G Nasıl Çalışır, Yararları ve Zararları Nelerdir?

3G teknolojisi,Üçüncü Yaşam anlamına geliyor. GPRS gibi, 3G de bir kablosuz haberleşme hizmeti. Bu teknoloji kullanılarak cep telefonu, cep bilgisayarı, tablet PC veya dizüstü bilgisayar kullanılarak internete bir bağlantı sağlanabiliyor. 3G teknolojisi, daha yüksek güvenilirlik ve kalite.

Daha seri veri iletimi ve daha fazla bant ayrıcalığı sunuyor. Bu sebeple cep telefonu, bilgisayar ve 3G uyumlu diğer mobil cihazlarla video dâhil her ortamda veriyi gönderip almak mümkün oluyor. 384 kbps’ye ve daha fazla veri iletim hızları ile 3G, standart çevirmeli bağlantıya göre yedi kat daha hızlı ve güvenilir.

Tüm kablosuz cihazlar iletişim sağlayabilmek için bir frekans kullanıyor. Frekansın yüksek olması,iletişim sırasında daha az veri kaybının sağlanması ve daha iyi iletişim demek anlamına geliyor. Kapalı mekanlarda veri aktarımında hız kaybı ve kesinti oranı azalıyor. Bunun yanında frekansın yüksek olması, uzaklığa bağlı hız düşüşünü de azaltıyor. Yani frekans ne kadar yüksek olurda, veri aktarım hızı o kadar güzel, kesintisi o kadar az oluyor. Buna göre A tipi lisans almaya hak kazanan şirket, 4 S Mhz üzerinden haberleşmesini sağlayabilir. B tipi lisansta frekans hızı 35 Mhz, C tipi lisanstaysa30 Mhzdır.

Şu anda bir mobil ortamda 700 MB büyüklüğünde ve DivX formatındaki sinema filmi, yaklaşık altı saatte inerken, 3G ile yaklaşık 13 dakikada indiriliyor. 3G teknolojisi görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon gibi uygulamalara izin verebiliryor. Bunun dışında mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesi, hastayı uzaktan izleme gibi uygulamalar da hayatımızdaki yerini aldı. Bu yıllarda sağlık servisleri, mobil eğitim ortamları, daha gelişmiş mobil devlet hizmetleri, akıllı ev gibi işlevleri dünyada 3G abonelerini yüzde 64 oranında artırmış bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.