Altın Yükselir mi, Düşer mi? Altının Durumu Ne Olacak?

Son günlerde dünya ekonomi piyasasında kriz havasının esmesi ve üzerine de Amerika Birleşik Devletleri’nin kredi notunun düşmesi, bütün piyasaları alt-üst etti. Bir anda birçok para biriminin değeri inanılmaz oranlarda değişti. Bütün dünyanın ortak bir göstergesi durumunda olan altının bu durumdan etkilenmemeside düşünülemez tabiki. Altın bu son dalgalanmalarda yüzde 40’a yakın değer kazandı. 2008’den beri sürekli yükselme eğiliminde olan altının bu kadar değerlenmesi bütün insanları düşündürüyor. Hemen hemen herkes altının sonunun ne olacağını merak ediyor. İşte bu konudaki uzman görüşleri;

Altın  Yüzde 30 Düşebilir!

Altın fiyatları konusunda uzmanlarda ikiye bölünmüş durumda. Aegis Capital’in şef yatırım stratejisti Stanley Crouch’a göre doların birçok para birimi karşısında değer kazanması, rekor yüksek seviyelerdeki altının yüzde 30’a yakın kaybına neden olabilir. 2 milyar doları yöneten Crouch, “Amerikan para birimi dolar, tek ayakta kalan yatırım aracı olabilir” diyor. Crouch, “ABD, Japonya ve Avrupa’dan daha iyi durumda. İngiliz ekonomisinde de riskler var. BRIC yavaşlıyor. Dolayısıyla bir veya iki yıl içinde dolar değer kazanıp altın düşebilir” yorumu yapıyor.

Altın Yeniden Yükselecek!

Uzmanlardan bir kısmı da sert düşüşten sonra yeniden bir rallinin başlayabileceğini belirtiyor. Kısa vadede altının diğer emtia araçlarının daha fazla değerleneceğini belirten Westpac Institutional Bank’ın kıdemli ekonomistlerinden Justin Smirk, sorunların henüz çözülmediğine dikkat çekip, “Düşüş düzeltme hareketiydi” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.