Andıç Nedir? Andıç Ne Demektir?

Genellikle fişleme raporları için kullanılan Andıç nedir uzmanportal olarak sizler için araştırdık. Andıç, verilen özel emir üzerine ilgili karargah subaylarının bir konuyu detaylı inceleyip Genelkurmay Başkanlığı komuta katına sunduğu bir dökümandır.
Herhangi bir hassas konuda veya hakim olunamayan geniş bir başlıkta komutan için andıç ihtiyacı ortaya çıkar. Bu amaçla, ilk olarak Genelkurmay Başkanı ile Genelkurmay 2. Başkanı biraraya gelir. Sonra da, 2. Başkan Genelkurmay’da “müşterek başkanlıklar” olarak tanımlanabilecek ve sıralamada ilk dokuz içinde yer alan, hepsi de korgeneral rütbesinde olan yedi “J başkanları” ile toplanır. 2. Başkan ilgili J başkanına andıç hazırlanması talimatı verir. Diğer J başkanlarına da, ‘Siz de bu konuda birimlerinizle koordine ve destekte bulunacaksınız’ der. Andıç’ın bitirilmesine dair bir tarih belirlenir.

İlgili J başkanı bunun üzerine, şube müdürü ve proje subayına andıç’ı hazırlama emrini iletir. Süreç içinde ilgili birimlerle irtibat kurulur.

Sonra, daire başkanı ve J başkanı yardımcılarından geçen andıç belgesi, J başkanının da üst-ara onayı ve tavsiyeleri ile Genelkurmay 2. Başkanı’na ulaştırılır. Ondan sonra andıç son hali ile Genelkurmay Başkanı’na arzedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.