Anne Sütünün Yararları, Emzirmenin Faydaları

emzirmeİlk altı ay enne sütü çocuğunuzun sadece beslenmesi için değil bağışıklık sisteminin gelişiminde için de önemli bir yer tutar.  Tabi ilk altı aydan sonraki emzirmelerin de faydaları oluyor. İşte o faydalardan biri daha.

Avustralyalı araştırmacılar emziren annelerin çocuklarını ihmal etme olasılığının daha düşük olduğunu açıkladı.

Bebeğiniz emmeye başlar başlamaz bir rahatlık ve güven duygusu hisseder. Bu nedenle bebeğe mümkün olduğu kadar erken meme vermek önem taşır. İlk üretilen süt olan kolostrum bebeğin ilk kakasını üreterek mekonyumu (anne karnındayken sindirilen maddeleri) atmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsakların iç duvarlarını kaplayarak bakteri ve virüslere karşı daha güçlü koruma sağlar.

Yedi binden fazla anne ve onların çocukları üzerinde 15 yıl boyunca sürdürülen inceleme sonucunda , emzirme süresi uzadıkça ihmal olasılığının azaldığı ortaya çıktı. “Pediatrics” dergisinde yayınlanan çalışmada çocuğunu dört aydan az emziren annelerin ihmal etme olasılığının dört aydan fazla emzirenlere göre iki kat daha fazla olduğu belirtildi. Hiç emzirmeyenlerin ihmal riski ise 3.8 kat daha fazla.

The Washington Post’taki bilgilere göre, sosyo-ekonomik koşullar, depresyon veya uyuşturucu kullanımı gibi başka faktörler de etkili olsa bile, uzmanlar emzirme ve ihmal arasında güçlü bir bağ olduğunu vurguluyor.

Emzirme sırasında ortaya çıkan oksitosin hormonu çok önemli ve annelik duygularını güçlendiriyor. Uzmanlara göre, emzirmek bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayarak anne ile bebeğin birbirine bağlanmasına yardımcı oluyor. Diğer bir teoriyse, oksitosinin bebek için sağlıklı bir süt ve beslenme sağlıyor olabileceğine dayanıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda da emzirmenin anne ile çocuk arasında güçlü bir bağ kurulmasında etkili bir faktör olduğu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca:

Emzirmenin asıl amacı bebeğin beslenmesidir tabiki. Ayrıca emzirmenin bir aile planlaması yöntemi olarak kullanılabilmesi desteklenmesini sağlaması açısından da önemlidir. Bebeğin yaşamının özellikle ilk altı ayı içinde bebeği beslemenin en sağlıklı ve faydalı yolu emzirmedir. İki yıl içinde beslenmenin ana kısmını anne sütünün oluşturması önemlidir.

Emzirmenin Bebek Açısından Yararları
1) Bebeğin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisiyle bebeği hastalıklardan korur.Yenidoğan bağışıklık açısından olgun değildir.Bu görevi anne sütü yüklenir.İlk günlerde kolostrumla çok yüksek miktarda geçen antikorlar bebeği sistemik hastalıklardan korurBebeğin mide barsak sisteminin emzirmeyle korunması daha uzun sürelidir.Böylece yenidoğan yaşamını tehtid eden pnömoni,tüberküloz, ishal,kızamık gibi hastalıklardan korunur.Ani bebek ölümleri önlenir.

2) Anne sütü çocukluk çağı alerjisine karşı koruyucudur.

3) Bebeğin diş ve damak gelişimi daha iyi olur

4) Anne sütü alan bebeklerde ilerde şişmanlığa daha az rastlanır.

5) Anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerde zeka gelişiminin daha iyi olduğu saptanmıştır.

bebek-emzirme

Emzirmenin Anne Sağlığı Açısından Faydaları

1) Uterus kasılmalarını sağlar, involüsyon hızlanır.Uterus küçülüp eski haline gelir

2) Meme kanserinden korur

3) Endometriyum ve over kanserinden korur.

4) Anne bebeke ilişkisi güçlenir

5) Ekonomiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.