Araçlarda ESP Sistemi Nedir Ne İşe Yarar Görevi?

Araçlarda kullanılan ESP (Elektronik Stabilite Programı) nedir, ne işe yarar, ESP nin görevi nedir aşağıda okuyabilirsiniz. Otomobillerde genellikle ekstra donanım olarak gelen Esp sistemi Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle artık zorunlu hale geliyor. Kasım ayından itibaren binek araçlarda ve 1.3 tonun altındaki araçlarda Esp sistemi zorunlu olacak.

İlk kez 1990′lı yıllarda sadece üst sınıf otomobillerde kullanılmaya başlanan elektronik denge sistemi (ESP), araçların yolda kaymasından kaynaklanan kazaların yüzde 80′ini önleyerek hayat kurtarıyor ve bu yüzden oldukça yaygınlaştı.

Esp sistemi sadece kaygan yollarda değil, taşıtların virajlara çok hızlı girdiği durumlarda da yolda kalmasına yardımcı olarak çoğu zaman ciddi sonuçlar doğuran kayarak yoldan çıkma ile sonuçlanan kazaları önlüyor. Araç üzerinde her zaman aktif durumda olan ESP sistemi, işlemcisi ESP sensörlerinden gelen bilgiyi saniyede 25 defa kontrol ediyor ve aracın gerçek yönünden saptığı veya kritik bir durum olup olmadığını hesaplıyor. Sistem araç tekerlerine giden motor gücünü azaltıyor, dengeyi sağlamak için her araç tekeri ile farklı frenleme gerçekleştiriyor ve aracı yolda tutuyor.

One thought on “Araçlarda ESP Sistemi Nedir Ne İşe Yarar Görevi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.