Kategoriler
Genel Kültür TARİH

Atatürk’ün TC Kimlik Numarası Nedir? Atatürk Nerelidir ve Nüfus Bilgileri Nasıldır?

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı pekçoğumuz için bilinmezliklerle doludur. Acaba vatandaşlarımıza sorsak kaç kişi Atatür’ün nüfus bilgilerini, nüfusa kayıtlı olduğu ili, TC kimlik numarasını biliyordur ki? Bizde bu konuya açıklık getirmek için uzmanportal.com olarak bu yazımızla Atatürk’e ait bazı bilinmeyenleri paylaşmak istedik.

İlk dikkat edeceğimiz husus TC kimlik numarası. Hemen herkesin bilmediği ve merak ettiği şeydir, Mustafa Kemal Atatürk’ün TC Kimlik numaras var mıdır veya yok mudur diye. Hepimizin sahip olduğu bir TC Kimlik numarası var, peki ama Atatürk’ün TC kimlik numarası var mı? Varsa kaçtır veya nedir? İşte tüm bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kısaca ATATÜRK’e ait Nüfus Bilgilerini Verirsek;

TC NO: 10000000146

Adı: Gazi Mustafa Kemal

Soyadı: Atatürk

Baba Adı: Ali Rıza Bey

Anne Adı: Zübeyde hanım

İli: Gaziantep

İlçesi: Şahinbey

Doğum Tarihi: 1881

Cinsiyet: Erkek

Gördüğünüz gibi Atatürk’ün TC kimlik numarası 10000000146. Peki ama neden 10000000146? İşte bu sorunun cevabı?

ATA’NIN KİMLİK NUMARASI 10000000146

Türkİye’de ölü ya da diri tam 126 milyon kişi numaralandı. 11 rakamdan oluşan “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları” içinde en prestijli numara Atatürk’e verildi. Bu aynı zamanda ilk numara: 10000000146.

Geçtiğimiz 29 Ekim’de Türkiye’de kimlik numarası verme işlemi bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde aynı anda başladı. Bilgisayarlar yardımı ile 100 milyon 1’den başlayarak 999 milyon 999’a kadar herkese karışık olarak numaralar verildi. Numaralarda kimseye ayrıcalık tanınmadı. Atatürk için özel bir numara seçildi.

‘YÜZ MİLYON BİR’İN ÖZELLİĞİ

‘Merkezi Nüfus İşleri Sistemi’ adı verilen projenin başdanışmanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Sistem 11 rakamdan oluşuyor. Ancak son 2 rakam numaranın güvenliğini sağlamak amaçlı konuyor. Dolayısıyla son iki rakamı devreden çıkardığımızda Atatürk’ün numarası sistemin ilk başlangıç numarası olan 100000001 (Yüz milyon bir). Sonundaki rakam 46 ise bir hataya sebebiyet verilmemek için kullanılan güvenlik numarası” dedi.

“Atatürk’ün TC Kimlik Numarası Nedir? Atatürk Nerelidir ve Nüfus Bilgileri Nasıldır?” için 12 yanıt

GAZİANTEP İLİ VE ŞAHİNBEY İLÇESİ NEDEN SEÇİLMİŞ ACABA MERAK ETTİK . ATAMIZIN KENDİ TERCİHİMİDİR BİLGİLENMEK İSTEDİK. Teşekkürler.

niye atatürk ün 1 kimliğini yazmadınız ankaradaki kimliği lütfen yazın insanlara yanlış bilgi vermeyin

Atatürk Aslen Selaniklidir. Ancak Antepliler Kendi Kendilerinin Fransız Askerinden Savunduğu İli Vermediği Ve Kiliside Savunduğu İçin Nüfus Kimliğinde GAZİANTEP(Şahinbey) Olarak Geçmektedir.
Atatürk’ün Gaziantep’lilere Söylediği Sözlerden Birisin
-Ben,Anteplileri Gözlerinden Öperim !

Denedim, kimlik no yanlış.Ne kar etti bu yazıyı yazan şimdi?Ama insanımız da ya böyle şeylerle hiç uğraşmasın, ya da doğruluğunu teyit etmek için iki parmağını oynatıversin

Selanik Asliye Hukuk Mahkemesinin 451 Sayılı İlam Kararında yazılı hususlara bu kimlik kaydı ile uymuyor. Gazi Antep nüfusuna sonradan yapılan kayıtta asıl kayıtlar dikkate alınmadan sözde kayıt yapılmış olduğu görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.