Baş Ağrısının Sebepleri Nedenleri Nelerdir?

bas-agrisiHer insan hayatında birçok kez başağrısı şikayeti çeker. İnsanlarda baş ağrısı en sık görülen hastalıktır. Başağrısı çok farklı nedenlerle adım yapabiliyor, tedavi değişir.

Baş ağrısısının nedenleri nelerdir?

Migren, beyin omurga artrit, beyin kanaması, beyin-enfekte beyin ve beyin zarı enfeksiyonu, beyin tümörleri, temporal arterit, beyin travması, sinir iltihabı, yüksek tansiyon, sistemik enfeksiyon, anemi, düşük kan şekeri, zehirlenme, göz bozuklukları, kulak hastalıkları gibi epileptik nöbetler gibi hastalıklar, kronik sinüzit, nedenleri, tutan çene eklemi, diş kökü iltihabı baş ağrılarına neden olabilir. Bunlardan bazıları aşağıda tarif edilmiştir.

 

Ortaya çıkış biçimin göre baş ağrıları :

Ani Olarak Ortaya Çıkan Baş Ağrıları :

– Bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları vardır ki bunlar asıl hastalık giderildiği zaman ortadan kaybolur.

– Menenjit, ansefalit veya beyin zarı altı kanamaları sonucu ortaya çıkan baş ağrıları: Baş ağrısı aniden başlıyor ve baş ağrısıyla birlikte hasta başını öne eğince ensesinde şiddetli ağrı hissediyorsa bunlardan biri olabilir. Omurilik sıvısının incelenmesi ile kanamanın varlığı ortaya çıkar veya menenjit belli olur.

– Sinüzit: sinüzit ağrısı oyucu sabit bir ağrıdır. Sinüzit olan yere, alna veya elmacık kemiklerinin üzerine vurulduğu zaman bu ağrı hissedilir.

– Ateş: üst solunum yolu infeksiyonları gibi basit hastalıklara bağlı ateş yüksekliklerinde baş ağrısı olabilir.

– Uykusuzluk

– Alkol veya nikotin fazla alınması

– Beyin damarlarının daralması veya kalp yetmezliği nedeniyle beyin dokusuna az kan gitmesine bağlı olarak baş ağrısı gelişebilir.

– Tansiyon yüksekliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.