Bebek Hastalıkları Nelerdir? Bebek Sağlığı Nasıl Korunur?

Canlarımız, ciğerlerimiz olan bebeklerimizin sağlığını korumak hepimizin en çok istediği şeydir. Bu yazımızda sizlerle bebeklerin en çok yaşadığı hastalıkları ve tedavilerine değineceğiz.

İnsanın yaşamının herhangi bir evresinde geçirebileceği ancak çoğunlukla çocukluk çağında geçirildiği için bu isimle gruplandırılan suçiçeği kabakulak kızamık boğmaca kızamıkcık 5. ve 6. hastalıklar ergenlik döneminde hırpalayıcılık gösterirler. Döküntü ile seyreden kızamık kızamıkçık 5. ve 6. hastalıklarda antibiyotik döküntüyü geciktirir ve hastalığın gidişini ağırlaştırabilir. Çocukluk çağı enfeksiyonlarının büyük yüzdesi virüs kökenlidir ve bunların tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Bu nedenle bebeğinizde nedeni bilinmeyen ateş gördüğünüzde hemen antibiyotiğe sarılmayın. Ateş düşürücü ilaçlar ile ateşini kontrol altında tutmaya çalışın. 3 yaşın altındakilere kesinlikle aspirin vermeyin.

Bebeğiniz daha önce ateşe bağlı havale geçirdi ise nedensiz ateş varlığında hemen doktorunuzla görüşün. Ateş ile birlikte ek yakınma yoksa bir kaç gün içinde yüzden ya da vücuttan başlayan deriden kabarık olmayan basınca solan ufak kırmızı döküntüler için her gün vücudunu kontrol edin. Döküntü olduğu gün ateş düşer. Ateşle beraber gözlerde sulanma çapaklanma kanlanma burun akıntısı ışıktan rahatsız olma kesik sert öksürük varsa kızamık yoldadır. Ateşi kontrol altında tutarak döküntüyü bekleyin. Döküntüden sonra ateş hemen düşmez ve ayrıca komplikasyon riski yüksek olan bir hastalık olduğundan doktorunuzla temas kurun.

Bebeklerde en sık otit (orta kulak iltihabı şeklinde) ve pnömoni (zatüre) görülür. Kabakulak ve suçiçeğinde hastalığın ön dönemi sakin geçer. Hafif gribal enfeksiyon kliniğini takiben sulu kaşıntılı kabarık lezyonlar karın ve göğüsten başlayarak (kesinlikle vücudun sıcak bölgelerinden başlayarak dökülür) 3-4 gün süre ile döküntüler tüm vücutta (ağız içi cinsel organ göz ve saçlı deri dahil) belirginleşir. Kabakulakta ise hemen hiç bir ön bulgu olmadan (bazen kulak ağrısı yakınması!) kulak önündeki parotis bezleri şişer. Çoğunlukla tek taraflıdır.

Çocukluk çağının en muzdarip edici hastalığı boğmacadır. Tanısı zordur. Tanı koydurucu kesin kriterler yoktur. Klinik seyri değişkendir. Aşılı çocukta da olabilir. Klinik yakınmaları uzun hatta bazen aylarca sürer ve sıkı bir izleme gerektirir. Aile kooperasyonu doktor için çok önemlidir. Çocukluk çağında yapılan boğmaca aşılarının yetişkin dönemine doğru koruyuculuğunu yitirdiği ve bu dönemde de ‘yetişkin boğmacası’ndan söz edildiği İç Hastalıkları uzmanlarınca söylenmektedir. Yetişkinler için boğmaca aşısı gerekecektir. Çünkü bu kişiler çocuklara hastalık bulaştırmaktadır.

Her ateşli durumda nedeni belli değilse hemen ilaca sarılmadan çocukluk çağı döküntülü hastalığı olabilir mi sorusunu aklımıza getirip bir süre doktorunuzun bilgisi dahilinde izlemeye almalısınız. Her türlü durumda doktorunuzun yol göstermesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.