Bedelli Askerlik Merak Edilen Herşey Burada! İşte Merak Edilen Bütün Soruların Cevabı

Şuanda Türkiye’nin bir numaralı gündemi Bedelli Askerlik. Bütün siyasi partilerin ve halktan her kesimin üzerinde tartıştığı, bazılarının olumlu, bazılarının olumsuz baktığı bedelli askerlik, önümüzdeki hafta meclisten çıkıyor. Herkesin ayrıntılarını merak ettiği bedelli askerlikle ilgili bütün merak edilen soruların cevaplarını uzmanportal.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. Şuanda taslak halinde olan bedelli askerlik tasarısı şu haliyle çıkarsa aşağıdaki hükümlere sahip olacak;

1- NE ZAMAN ÇIKAR?

Tasarının salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı 15 gün içinde inceleyerek onaylayacak ya da Meclis’e geri gönderecek.

2- YAŞ HESABI: KAÇ YAŞINDA OLANLAR YARARLANABİLECEK?

Yasa Resmi Gazete’de yayımlandığı gün; 30 yaşından gün almış olanlar bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek. Örneğin yasa 1 Aralık Perşembe günü yayımlanırsa, 30 Kasım 1982 tarihi ve öncesi faydalanabilecek.

3- YAŞINI BÜYÜTENLER YARARLANABİLECEK Mİ?

 Yükümlünün askerlik çağına girmesinden (20 yaş) sonra yaptırdığı yaş büyütme işlemleri askerlik hizmetine etki etmeyecek.

4- FİRARİLER DURUMU NEDİR?

Askerlik yaparken birliğinden firar edenler, hava değişimi veya izin tecavüzünde bulunanlar bedelli askerlikten faydalanamayacak.

5- TAKSİTİ ÖDENMEZSE NE OLACAK?

Bedelli askerlik uygulamasından faydalanıp taksit ödemesini yapmayanlar, askerlik hizmetini yapmamış sayılacak ve ilerleyen tarihlerde askere alınacak.

6- PEŞİNATI YATIRIP VAZGEÇENLERİN DURUMU?

Peşinatı yatıran bir yükümlünün bedelli askerlik uygulamasından vazgeçme ve parasının iadesini isteme hakkı yok.

7- RESMİ GÖREVLİLER

Resmi görevle yurtdışında bulunanlar, yurtdışında çalışıp maaşı Türkiye’den ödenenler, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri dövizle askerlikten yararlanamayacak.

8- YURTDIŞINDAKİ ÖĞRENCİ YAPANLAR?

“Dövizle askerlik” uygulamasından, yurt dışında öğrenci olanlar yararlanabiliyor. Ancak oturma veya çalışma izninin, öğrenciliğe bağlı olarak verilmemiş olması gerekiyor.

9- BURSLULAR DURUMU

Herhangi bir kişi veya kurumdan burs alarak yüksek lisans veya doktora eğitimi için yurtdışına gidenler, dövizle askerlik kapsamına girmiyor.

10- KKTC’DEKİLER BEDELLİDEN YARARLANACAKLAR MI?

KKTC’de çalışanlar dövizle askerlikten yararlanıyor. Ancak öğrenciler için 8. maddeki şartlar geçerli.

‘ÇÜRÜK’TEN BEDELLİ TALEBİ

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çürüğe çıkarıldığı için askerlik yapamayanların bedelli talepleri üzerine çalışma başlattı. Yılmaz “Anadolu’da gençler, askerliği yapıp yapmadıkları sorulduğunda ‘çürüğe çıktım’ demek istemiyor. Bedelli de olsa askerlik yapmış sayılmak istiyor. O yüzden arkadaşlara talimat verdim. Çalışıyorlar. Eğer uygun olursa Genel Kurul’da değişiklik önergesi verilebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.