Bilgisayar Kasası Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar çağını yaşadığımız şu günlerde bilgisayarsız yaşam, kesinlikle düşünülemez. Her evde, herkesin mutlaka bir bilgisayarı olmalı. Bilgisayar alırkende birçok noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlar nelerdir diye sorsak, cevap mutlaka kasa olurdu sanırım.

Yeni bir bilgisayar toplarken en çok dikkat edilen şeyler anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM gibi performansı doğrudan etkileyen bileşenlerdir.

Tüm bu bileşenlere ev sahipliği yapan kasalara ise genelde çok önem verilmez. Kullanıcıların önemli bir çoğunluğu herhangi bir kasanın işini göreceğini düşünür.

Herhangi Bir Kasa

Bu düşünce, bilgisayarı kullanmaya başladıktan bir süre sonra genellikle değişir. Kasanın kapladığı yer, sisteminize yapmak istediğiniz eklentiler, ısınma ve toz gibi sorunlar yaşanmaya başlandığında, kasa tercihinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz.

 

Seçimi en kolay bileşenmiş gibi gözükse de, bilgisayarınız için bir kasa alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. İşte bu püf noktalar.

 

Kasanın Boyutu Çok Önemli

 

Her bileşende olduğu gibi, kasa tercihi yapmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz lazım. İlk dikkat etmeniz gereken şey ise boyutlar olmalı.

 

Kasa boyutu, yapacağınız tercihteki en önemli etken olmalı. Boyuta karar vermeden önce elinizdeki bileşenlerin, özellikle de anakart, ekran kartı ve işlemci fanınızın boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Tower ve ATX Kasalar

 

Piyasada satılan kasalara baktığımızda boyutların birçok farklı kategoriye ayrıldığını görüyoruz. Mid tower, tower, mini tower gibi terimler aslında standart değerlere işaret etmiyor.

 

Yani bir markanın mid tower modeliyle başka bir markanınkinin boyutları her zaman aynı olmayabilir.

 

Boyut konusunda standart arıyorsanız ATX yazan değerlere bakmalısınız. Aslında ATX anakart boyutunu tanımlayan bir standart olsa da kasanın boyutları açısından da kafanızda daha sağlıklı bir fikir oluşmasını sağlar.

 

ATX standardının da 20’den fazla çeşidi olduğunu söylemekte fayda var.

 

Kaynak: haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.