Bilgisayardaki Dosya Formatları (Uzantıları) ve Anlamları

DOSYA FORMATLARI ve ANLAMLARI

Genel dosya adı ******XX . YYY biçimindedir. ******XX dosyaya bizim verdiğimiz Dos’da 8 karakteri geçmeyen adıdır. Windows’da ise bu 255 karakter olabilir. Uzun dosya adını biz Windows ortamında tam olarak görebildiğimiz halde Dos ortamında 8 den uzun olan kısmını ~ işareti ile ifade edildiğini görürüz. YYY ise dosyanın cinsini belirten uzantısıdır. Bilgisayar teknolojisi geliştikçe dosya çeşidi de artmaktadır.Hangi dosyanın hangi programa ait olduğunu ezberlemek te gittikçe zorlaşmaktadır.Bunlardan birkısmına değinelim:

.EXE Dosya üzerine çift tıklatıldığında doğrudan çalışan dosyalardır. Uygulama Dosyalarıda denir.

.COM exe dosyaları gibi doğrudan çalışan dosyalardır.

.WRI Windows Notdefterinin kullandığı dosya tipidir. Gerektiğinde Winword gibi kelime işlemciler tarafındanda açılabilir.

.BMP Windows’un grafik programı Paintbrush tarafından kullanılır. Grafik dosyasıdır.

.SYS Çok isletim sistemleri tarafından kullanılan bir dosya çeşididir.Bilgisayarın çalışması için gerekli hayati bilgileri bulundurur.

.INI Bir yığın dosyasıdır.Herhangi bir kelime işlemci tarafından açılabilir.Hayati bilgiler taşır.

.DLL Windows tarafından kullanılan kendi başlarına çalışamayan bir başvuru (Kütüphane, Kitaplık) dosyalarıdır.

.PIF Windows ortamında çalışan Dos dosyalarının ayarlarını yapmak için kullanılan dosyalardır.

.LNK Windows’da kısayol dosyalarının uzantılarıdır.Kısayol dosyaları da bir nevi ev adresleridir.Gerçek dosyanın yerini belirtir ve onun yerini alır.Tıklanıldığında kendisi gider o dosyayı çalıstırır.

.WAV Ses dosyasıdır.Mikrofonla bilgisayara kaydedilen sesin formatıdır.

.FON
Windows’un kullandığı yazı fontlarının uzantısıdır.

.SCR
Bilgisayarın ekran koruyucularının uzantılarıdır.

.HLP Yardım dosyalarını uzantısıdır.

.DOC Windows’un word kelime islemcisinin doya uzantısıdır.

.XLS Windows’un Exel hesap tablo programının dosyalarının uzanısıdır.

.PPT Windows’un Powerpoint sunum dosyasının uzantısıdır.

.ICO
Dosyaları temsil eden küçük resim dosyalarinin uzantilaridir.

.PSD Photoshop grafik programinin olusturdugu grafik dosyalarinin uzantılarıdır.

.CDR Coreldraw grafik programinin kendi grafik dosyalarinin uzantisi

.AI Adobe Illustrator grafik programinin dosyalarinin uzantisi.

.IFF Bir zamanların çok ünlü Amiga bigisayarlarinin kullandigi grafik formati

.GIF
Enfazla kullanilan grafik formati.Amerika’da bulundu.Internet popülerlesmeden önce varolan CompoServe adli bir agin esmi grafik uzantısıdır. Internette web sayfalarında en fazla kullanılan dosya formatıdır.Telefon hatlarından kolayca vakit kaybetmeden geçmesi için sıkıştırılmış bir Grafik formatıdır.Veri kaybı çok azdır. CompoServe firması GIF formatının kullanılmasını yasaklayacağını ilan etmesine rağmen kullanımı hiç azalmamıştır.photoshop cs6 indirerek tüm bu görsel dosyalar üzarinde çalışabilirsiniz.


.JPG
Joint Photographic Experts Group tarafindan gelistirilmistir.GIF gibi sıkıştırılmış bir formattır.GIF’den farklı olarak sıkıştırma oranı kullanıcı tarafından belirtilir. 5:1 den 15:1 e kadar sıkıştırma imkanı verir.Resim nekadar sıkıştırılırsa okadar orjinalliği bozulur.

.TIF[/COLOR] The Tagged-Image File Format anlamına gelir. Farklı platformlarda dosya alışverişi yaparken yoğun biçimde kullanılır.

.TGA Truevision video karti için tasarlanmis olan targa(.tga) formati MS_DOS uygulamalari tarafindan da çokça kullanilir. Sıkıştırılmamış dosyalardır.


.DWG
En popüler CAD formati.Autodesk firmasi tarafindan üretilen ve Autocad programi tarafindan kullanilan bir endüstri standardıdır.

.DXF Autodesk firmasinin ürettigi diger dosya formatıdır.Çizim programları ile AutoCAD arasında veri alisverisini sağlar.

.DWF Autodesk firmasi tarafindan 97 yılında gelistirilen bu format web sayfalarında kullanılan etkileşimli çizim formatıdır.Web sayfasinin içine konulan .dwf uzantisina sahip dosyalara Zoom , Pan gibi bazi komutlarla bakabiliyor, isterseniz o anda açik olan herhangi çizim dosyasına yapistirabilirsiniz.


.3DS
3D Studio adli modelleme-kaplama ve animasyon programi tarafindan kullanilan dosya formatidir.3D STUDIO nun yeni sürümü MAX ‘in uzantisi ise .max ‘tir.

.HTML
Windows’un 3 karakter kisitlamasindan dolayı HTM olarak tanır. Web sayfalarinin olusturulduğu HTML programlama dilinin kendi dosyalarına verdiği uzantıdır.


.WRL
VRML dili 3 boyutlu cisimleri internette hizli biçimde iletmek için kullanilan Programlama dilinin dosylarina verdigi uzantidir.

.MPG Görüntünün ve sesin (ya da müzigiz) ayni anda kullanilabildigi dosya formatidir.Açmak için MPEG oynaticisina ihtiyaç vardir.

.AVI
Buda mpeg gibi sesin ve görüntünün birarada kullanıldıgı format tipidir.

.FLC
Bilgisayar tarafından üretilen bir animasyon dosyasıdır.

.MID Bir müzik dosyasıdır. Çalıştırmak için MIDI çalıştırcıya gerek vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.