Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Win 7

Bilgisayarınız yavaş mı? yada her sistem yüklemenizin yanı sıra bilgisayarınız yavaşlıyor mu? Bağzı püf noktalara dikkat ederek daha hızlı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

Kullanmadığınız programları kaldırın
Bilgisayarınızdaki programların hepsi gerçekten gerekli mi? Bunu anlamak için bilgisayarınızdaki programlara tek tek göz atabilir ya da Başlat/Denetim Masası’ndan Program Ekle/Kaldır’a girerek gereksiz programları kaldırabilirsiniz

Disk temizleme
Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir diğer yolu ise Disk Temizleme aracıdır. Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Temizleme’yi seçin. Burada gereksiz olan dosyaların seçtikten sonra Tamam’a basmanız yeterli

Adware’lerden kurtulun
Adware’ler, reklam yapmakla kalmaz, diskinizde de gereksiz yer kaplarlar. Adware’ler için özel olarak geliştirilen yazılımları kullanarak bu dertten kurtulmak mümkün.

Disk Birleştirme
Eğer bilgisayarınızda bir dosyayı açarken çok fazla bekliyorsanız, diskinizi birleştirin. Bunun için Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Birleştirme’yi seçin. Burada sürücüleri seçerek birleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Virüs Taraması
Antivirüs yazılımınızı sık sık güncellemelisiniz, yoksa yeni ortaya çıkan virüslere karşı tarayıcınız savunmasız kalabilir

Başlangıçdaki programları kaldırın
Başlangıçtaki programların listesine ulaşmak için Başlat/Çalıştır’a girin ve msconfig yazın. Açılan pencereden ‘Başlangıç’ sekmesine gidin.Burada gereksiz olan programların kutucuklarındaki işareti kaldırarak Tamam butonuna basın.

Windows’unuzu güncel tutmaya özen gösterin
Windows güncellemeleri belli aralıklarla yayınlanır ve bu güncellemeler ile Windows’un içerisinde bulunan güvenlik açıkları kapatılır.

Dizin taramasını kapatma
Bilgisayarım’a girdikten sonra C’ye sağ tıklayıp Özellikler’e girin. ‘Daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle’ yazan kısmın başındaki kutucuğun seçililiğini kaldırın.

Hard disk’te boş alan gerekli mi?
Bilgisayarınızda en azından 300MB’lık bir boş alan bulundurmanızda fayda vardır. Bunu bagzıları gereksiz görebilir ama sadece basit birkaç program çalıştırırsanız bu sorun olmayabilir ama aynı anda birkaç program birden çalıştırmaya başladığınızda işte ozaman hard diskinizdeki boş alana ihtiyacınız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.