Göz Göre Göre Provakasyon

 22/12/2008

Göz Göre Göre Provakasyon

Birileri hala ülkemizi karıştırmak isteyen güçlerin varlığını inkar edip dursun, varlığı inkar edilen bu güçler tarafından karışıklık çıkarmak için halkının çok büyük bir çoğunluğu Müslüman olan ülkemizin en kutsal mekanlarını, camiler kundaklıyor. Bu yazımda son günlerde meydana gelen cami kundaklamalarına değinmek istiyorum.

Şuana kadar kundaklanan camiler hakkında arşiv bilgisi:

Kartal Yakacık Caddesi’nde bulunan Yunus Emre Camisi’nin imam odasında 8 Aralık 2008 tarihinde, Ümraniye Yukarı Dudullu Mahallesi İnönü Caddesi Kemerdere Sokak’taki Hacı Mehmet Şahsuvaroğlu Camisi’nin imam odasında ise 10 Aralık 2008 günü yangın çıkmıştı.

İstanbul’un yeni ilçelerinden Sancaktepe’de ise 13 Aralık 2008’de, Eyüp Sultan Mahallesi Camili Sokak’taki Veysel Karani Camisi’nin girişindeki imam odasında, ayrıca aynı ilçedeki Yakacık Caddesi’nde bulunan Hacı Akif Demirci Camisi’nin imam odasında yangın olayı meydana gelmişti.

Kadıköy İçerenköy İnönü Mahallesi Kayışdağı Caddesi’ndeki ”Medine Mescidi”’ adlı camide, aynı ilçede Dudullu-Bostancı yolundaki Küçükbakkalköy Merkez Camisi’nin girişindeki bölümde ve Pendik Orta Mahalle 4. Yol Bahar Sokak’ta bulunan Ulu Camisi’nde de aynı akşam yangın çıkmıştı.

Maltepe Aydınevler Mahallesi Poyraz Sokak’ta Mavi Evler Camisi’nde imam odası olarak kullanılan bölümde 14 Aralık 2008’de çıkan yangın, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürülmüştü.

Küçükçamlıca Üçpınarlar Caddesi Bodrumi Rumi Sokak’taki Kotku Camisi’nin müezzin odasında 16 Aralık 2008 günü akşam saatlerinde çıkan yangın, itfaiye tarafından büyümeden kontrol altına alınmıştı.

Kadıköy Acıbadem Eminbey Caddesi Gümeç Sokak’ta bulunan Ahmet Süt Sitesi’ndeki aynı adı taşıyan camide de 17 Aralık 2008 günü yangın çıkmıştı.

Üsküdar Küçükçamlıca’daki Kotku Camisi’nin müezzin odasında 18 Aralık 2008’de çıkan yangın ise cemaat tarafından söndürülmüş, olayda maddi hasar meydana gelmişti.

             Malum önümüzde yerel seçimler var. Gerek medyanın gerekse de siyasilerin gündeminde seçimler var. Kim aday olacak, kim olmayacak, küskünler ne alemde, eski belediye başkanın çevirdiği dolaplar, yeni adayların geçmişleri vs…  gündem epey karışık anlayacağınız. Bu karışıklığı fırsat bilen karanlıkgüçler tabiî ki boş durmuyor. Maksatları açık halkı çeşitli etnik gruplara bölerek ortalığı karıştırmak. Kürt sorununu öne sürerek (zaten bu ekonomik krizde zar zor ayakta kalmaya direnen ) zavallı  esnafların dükkanlarına saldırdılar. Çok şükür bekledikleri gibi bir kutuplaşma havasını yakalayamadılar. Şimdide amaçları hayalini kurdukları bir Sünni –Alevi çatışmasını başlatmak. Bu amaçla değimli onca camiyi yaktılar. İlginç olan bu kundaklamalara şuana kadar kimse sahip çıkmadı. Birkaç kişi yakalanmış emniyet tarafından ama bakalım önümüzdeki günlerde açığa çıkar iplikleri. Umarım bu yakalananlar gerçek faillerdir. Yoksa düzmece birkaç kişiyi kamuoyu önüne atıp işte bunlardı kundakçılar diyerek birde bu adamlara bunlar alevidir dediklerinde seyredin gümbürtüyü. Ardından yine bir cem evine kundaklama düzenlediler mi işte suni bir kargaşa ortamı hazır.

                Nitekim bu ortamın bir benzerini ABD Irak ta denedi. Başarılıda oldu hani. Önce Şii camilerine bomba attı, Şiilere bunların Sünnilerin yaptığını söyledi. Sonra Sünni camilere bomba attı, Sünnilere de bunu Şiilerin yaptığını söyledi. Bu iki taraf birde gaza gelip birbirlerinden intikam almaya başladı ve işlem tamamdır. İki grup da Irak için ABD ile uğraşacakları yerde, birbirleriyle uğraşmaya başladılar. Irak’ı petrol ineği gibi sağmaya başlayan ABD ye dur diyecek biri kalmadı böylelikle.  Seyredin Irak daki vurgunları.

                Şu bir gerçektir ki büyük vurgunlar her zaman ülke karışıkken daha kolay yapılır. Zira ülke idarecilerinin başları kalabalıktır iç denetim mekanizması tam işlemez bu durum en çok kravatlı hırsızların işlerine yarar ve genelde dolandırılanla da devlet, yani vatandaş olur. Sovyetler birliği dağıldığında yağmalanan Sovyet silahları, Irak savaşı sırasında kaybolan Saddam’ın altınları, şimdi bazıları inkar edecek ama 28 şubat sırasında 22 bankanın başına gelenler bütün bunlar, devletin başı kalabalık olduğu zaman yapılan vurgunlardır. İnşallah bu tarz haksızlıklar ve hırsızlıklar bir daha olmaz.

                Bütün bunlara rağmen ben yinede iyimserim. Milletimizin bu tarz oyunlara gelmeyecek kadar soyludur. Buna örnek olarak Alevilerin Ehlibeyt Vakfı Başkanı Ali Yeral ise, “Bugün camileri kundaklayanlar yarın cem evlerini kundaklarlar.” Sözünü verebiliriz. Aslında bu tarz olaylar yeni de değil  (Madımak oteli olayları bunlardan sadece biriydi).

                Bu provakasyonlara gelmememiz dileğiyle… Hep birlikte daha güzel bir Türkiye için, daha güzel bir gelecek için, hoşçakalın.

Mehmet Emin

mehmetei@hotmail.com

 

deneme3

“Göz Göre Göre Provakasyon” için 2 yanıt

 1. Su uyur düşman uyumaz ne güzel bir cümledir. Tabiki abd ve yandaşları uyumayacaklar.

  sen birşeyler yapmazsan sana birşeyler yapmaya çalışan çıkacaktır .

  TÜRK MİLLETİNİN akıllı,cesur olduğunu bütün herkes biliyor Türk milleti diyiyorom
  müslüman demiyorum”bu topraklar nasıl ki bir bütünse TÜRK MİLLETİ de bir bütün olmalıdır

  yoksa yok olmaya mahkum olur

 2. metin yıldız kardeşim sen önce şunu bilki eğer senin tabirinle müslüman demiyorsun?

  bugün eğer sen o kadar meraklıysan birliğe ve bütünlüğe önce kendi düşünceni değiştireceksinki sana hak verenler olsun.çünkü müslüman olmayan bir insan birlik ve bütünlükten anlamaz sadece kendi çıkarlarını düşünür.karşısındaki insan için fedakarlıkta bulunmaz zor bulduğu an kaçar.yani saydıklarımın tam tersi müslümanlığın gereklerindendir.bunu bil…(EĞER BİRLİK VE BERABERLİK İSTİYOSAN)???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.