Çocuklar, Öğrenciler Yaz Tatilinde Ne Yapmalı, Tatili Nasıl Geçirmeli?

17 Haziran’da karnelerini alan yaklaşık 16 milyon gencimiz, büyük bir heyecanla yaz tatiline girdiler. Evet yaz tatili başladı başlamasına ama, bu demek değildir ki, çocuklarımızı yaklaşık 3 ay boyunca onları başı boş bırakıp, sadece zaman öldürmelerini veya sadece gezip,tozup, eğlenmelerine seyredeceğiz. Tam tersine eğer birazcık uğraşırsak, bu tatili onlar için hem eğlenceli, hem dinlendirici, hemde onları geliştirici bir zaman dilimi haline getirebiliriz. Nasıl mı? Buyrun cevabını konunun uzmanından öğrenelim;

 

Zambak Yayınları Yazarı Mehmet Azim, karnelerin öğrencilerin başarı ya da başarısızlığını belirleyen bir belge niteliği taşımadığını söyledi. Öğrencilerin tatili kitap ve defterlerini bir köşeye atıp eğlenerek değerlendirme eğiliminde olduğunu vurgulayan Azim, “Tatilin öğrencilerin gelişiminde olumlu bir etkisi olması gerekir. Bu durumda öğrenciyi eğlendirerek eğitmek esas alınmalıdır.” dedi. Azim, “Kırmak, kızmak yerine yol gösterici olmak daha yararlı olacaktır. Aşağılama öğrencide güven kaybına neden olabilir. Başarıları öğrencileri de ödüllendirirken aşırıya kaçmamak yararlı olur” şeklinde konuştu.

 

TATİLDE NELER YAPILMALI

Öğrencilerin tatilde bol bol eğlenmelerinin yanında kendilerini geliştirmesini de isteyen Azim şu tavsiyelerde bulundu; “Tatilde beslenmeye, sağlığa ve güvenliğe dikkat etmek gerekir. Oyun alanlarının güvenli, yiyeceklerin temiz ve sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Pis sularda yüzmek, bilmediğimiz yiyecekleri toplayıp tüketmek üzücü sonuçlara sebep olabilir.

 

Yaz okulları ve kamplar, öğrencilerin gelişimi açısından yararlı olabilir. Öğrencinin gideceği programları ve eğiticilerinin gözden geçirilmesi gerekir. Öğrenciler için, yararlı olabilecek yaz programları tercih edilmelidir. Oyunun, çocuğun yeteneklerini geliştirir, vücudunu güçlendirir. Davranışları güzelleştirir ve hoşça vakit geçirmelerini sağlar. Kurallara uymayı, uyumlu olmayı, kısacası hayatı öğretir. Yardımlaşmanın farkına varılmasını sağlar, arkadaşlığı güçlendirir. Arkadaşlıklar, oyunla başlar, gelişir ve pekişir.

 

Tatillerde öğrenme kayıplarını en aza indirmek sizin elinizde. Sayısal derslerde öğrenme kayıpları, sözel derslere göre yüksektir. Bunu telafi edilebilmesi için öğretmen eğitim ve öğretim yılı başında çok fazla gayret sarf eder. Tatil kitapları her şeyden önce planlar uygulanabilir olmalıdır. Uygulanamayan ve zor tatil planları, öğrencinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Tatil kavramıyla ilgili olarak velilerin bilgilendirilmesi ve onlara çeşitli öğretici kılavuzların hazırlanıp sunulması önemlidir. Fakat bu çalışma, bir ders disiplini içinde değil. Rahat bir programla ele alınabilir. Buna göre bir çalışma planı yapılabilir. Ama çocukları sıkmadan bir çalışma yapılmalıdır.

 

Araştırmalar, tatil kitaplarının öğrenme kayıplarını azalttığını göstermiştir. Öğretmenin çocuklara okuma kitapları ve yardımcı kaynaklar, başta ifade edildiği gibi eğitim programlarına, öğrencinin gelişim evrelerine sınıfına uygun olmalıdır. Özellikle Zambak Yayınları tarafından hazırlanan tatil kitaplarında öğrenilenlerin unutulmaması ve tekrarın eğlenceli hâle getirilmesi hedeflendi. Tatil kitaplarımız eğlenerek öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kitaplar hazırlanırken öğretim programlarının, tema, ünite, konu ve kazanımları göz önünde bulunduruldu. Buna göre öykü tamamlama, şiir yazma, çizgi hikâyeler, bulmacalar, bilmeceler, fıkralar, minik testler, kelime avı, projeler, duvar yazıları, eğlenceli matematik, şekil tamamlama, rakam tablosu, eşleştirme, sayı robotları, oyunlar, zihinden işlemler, saymaca, bulmaca bilim dünyasından damlalar, metin tamamlama, biyografi yazma, empati kurma, slogan yazma, hayal penceresi, sessiz sinema gibi etkinliklere ve çalışmalara yer verilmiştir.

2 thoughts on “Çocuklar, Öğrenciler Yaz Tatilinde Ne Yapmalı, Tatili Nasıl Geçirmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.