CV Nasıl Hazırlanır? İyi Bir Cv İçin Uzman Görüşleri

 

Indense HR Genel Müdürü Emre Gülsever, ‘Bütün özgeçmişleri tek tek okuma fırsatımız olmadığı için kariyer portallarının özel filtreleme kriterlerini kullanıyoruz’ diyor.

 

HOLDİNG YÖNETMİŞ GİBİ YAZMAYIN!

Gülsever, şöyle devam ediyor: ‘Bizim için en önemli kriterleri yazarak bunlara sahip kişileri tarıyoruz. Özgeçmişi uzatmak da en büyük hatalardan biri. Zaman zaman adayların adeta koca bir holdingi tek başına yönetirmiş gibi yazdıkları iş tanımları da firma tarafında aranılan niteliklerin üzerinde gibi yorumlanıp olumsuz başvuru olarak nitelenmesi de mümkün. İş arayanların özgeçmişi tam, doğru ve kısa özetler şeklinde hazırlaması gerekiyor.’

 

E-POSTA ADRESİNE BAKIYORUZ

Nihan Benli – Doğuş İnşaat İnsan Kaynakları Müdürü

 

Adayın eğitim, yabancı dil, bilgisayar bilgisi, deneyim süresi, mesleki sertifikaları gibi pozisyonun gerektirdiği temel kriterleri karşılaması, düzgün bir CV formatı oluşturmuş olması (CV’nin ideal uzunlukta olması, imla hatalarının minimumda tutulması, kullanılan fotoğraf ve e-posta adresinin profesyonelliğe aykırı olmaması) bizim için önemli. Staj ve iş tecrübelerinin, açık, net ve detaylı belirtilmesi (görev tanımı, üstlendiği projeler) ve kariyerinde istikrarlı bir gelişim kaydetmiş olmaları ve iş değişikliğini makul sürelerde yapmış olmasına dikkat ediyoruz.

 

BEKLENTİMİZLE ÖRTÜŞMELİ

Hakan Alp-Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı

 

Öncelikle adayın eğitim, deneyim, yabancı dil seviyesinin ve yaş gibi özelliklerinin pozisyon için beklenenlerle uyumlu olması gerekiyor. İlgili pozisyon için beklenen tüm bu kriterler üzerinden CV’ler titizlikle incelenir ve buna uygun olarak ilk değerlendirmeler yapılıyor. Özellikle adayların sahip oldukları sertifikalara önem veriyoruz.

 

Ne istediğini bilen aday istiyoruz

 

Okan Tütüncü-Secretcv.com Genel Müdürü:

 

Pozitif, uyumlu, sonuç odaklı, sorunları önceden görebilme yeteneğine sahip, kurum kültürümüze uygun nitelikte, ne istediğini bilen adaylar istiyoruz. Bu nedenle her adayı titizlikle araştırarak, her bir pozisyon için uygun olup olmadıklarını bütünüyle değerlendiriyor, olumlu veya olumsuz mutlaka adaylara geri dönüyoruz.

 

Referansınızın aile dışından profesyoneller olması gerekiyor

 

Filiz Bakırcı-POLİTEKNİK METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Personel Müdürü

 

Özellikle adayların geçmiş iş tecrübelerinde neler yaptıkları hangi kimya firmalarında çalıştıklarına çok dikkat ediyoruz. Zaman zaman özel birtakım ürün veya kimyasal isimleri ile tarama yapabiliyoruz. Bizim için bu durumlarda en önemli konu adayın daha önce çalıştığı firmadaki iş deneyimini doğru ve kısa bir şekilde bize aktarabilmesi. Sektör, yabancı dil ve bunun gibi fazla alternatifli seçenekleri işaretlerken hatalar yapabiliyorlar. Bu durumda taramalarımızın sonuçlarında yer almayabiliyorlar. Aile dışından kariyer yapmış başarılı insanların referansları adaya olan güven açısından görüşme öncesi avantaj sağlıyor.

 

Sayfalarca yazılan deneyimi okumak mümkün olmuyor

 

Okan Koçak-YAPI – ENDÜSTRİ MERKEZİ A.Ş.İnsan Kaynakları Sorumlusu: Biz de başvurularımızın tamamını kariyer portalları ve web sitemiz üzerinden alıyoruz.İş arayanlar özgeçmişlerinin tek tek açılıp çalıştıkları yerlerin web sitelerine girip inceleyemediğimizi bilmeliler. Bu doğrultuda da özgeçmişlerinde hem çalıştıkları firmayı hem de kendilerini kısaca anlatmalılar. Hiçbir iş tanımı yazılmayan özgeçmişlerde nasıl bir şey anlaşılmıyorsa, sayfalarca yazılan iş deneyimlerinde tek tek okunamayabiliyor.

 

İyi izlenim için ‘ön mektup’u dikkatli yazmalısınız

 

Aylin Olsun- Schneider Electric Türkiye&Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü:

 

İş pazarı özellikle enerji sektörü çerçevesinde artık çok daha rekabetçi. İyi bir özgeçmiş sahip olunan ya da başvurulan işle ilgili nitelikleri ön plana çıkarabilmeli. Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedef çok iyi belirlenmeli ve bu hedefe yönelik olarak bir özgeçmiş hazırlanmalı. Potansiyel işveren konumundaki firmaların birçoğu adaylar hakkında ilk izlenimlerini ön mektupları okuyarak oluşturmakta. En iyi izlenimi bırakabilmek için öncelikle mektubun öneminin iyi kavranmış ve üzerinde düşünülmüş olunmasında fayda var. Akşam-Aylin Löle

One thought on “CV Nasıl Hazırlanır? İyi Bir Cv İçin Uzman Görüşleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.