Değerli Taşların Anlamları ve İnsanlara Etkileri

Allah’ın bizlere bir nimet olarak verdiği ve dünyanın her yerinde farklı bir türününün bulunduğu değerli taş, sadece güzellikleri ile değil, insana etkileri ile de çok önemlidir. Bizde uzmanportal.com olarak bu yazımızda dünyanın en güzel taşlarını ve anlamlarını paylaşacağız sizlerle. İşte değerli taşlar ve anlamları;

Zümrüt : Dünyanın en kıymetli taşlarından biridir. Mitlerin ve efsanelerin taşıdır. Renginin yeşildir. Bu nedenle taşın yağmur yağdırdığına inanılırdı. Bağışıklık sistemisinir sistemi kalp ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği düşünülür. Bedenruhzihin için tonik vazifesi gördüğü ve kuvvetli bir duygusal dengeleyici olduğu düşünülür.Bolluk sevgi iyilik sakinlik denge ve sabırın simgesidir. Bu taşa bazı kişiler tarafından Koşulsuz Aşk Taşı adı verilmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye olarak görülür. Bazı İslam ülkelerinde koruyucu tılsım gücünü olduğunu ve bazı ayetler okunarak daha güçlendirildiğine rastlanmıştır.

Elmas : En sert ve kıymetli taşdır. Rüyaların taşı adı verilmiştir. Beyin fonksiyonlarını ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine zihin ruh beden üçlüsünü birleştirip ve bütünleştirdiğine inanılır. Bolluk saflık masumluk ve sadakatı simgeler. Mücevher olarak tüm takılarda kullanılmaktadır. Son derece kıymeti yüksek bir taştır.

Yakut : Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biridir. Hindistan’da Değerli Taşların Efendisi adını koymuşlardır. Amerika Avrupa’da çıkarılır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Kan dolaşımın canlandırıcı etkisi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına kendinden fazla diğer insanları düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme cesaret liderlik mutluluk duygularını arttırdığıda düşünülür. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenir.

Safir : Pahalı ve değerli taşları arasındadır. Isıya dayanıklı bir taştır. Mavi rengi üzerine beyaz damarlıdır. Dünyada ünüyle dillerde olan Safirler Hindistan’dan çıkmaktadır. Sertlik derecesi olarak Elmastan sonra gelir. Değeli mücevherlerin yapımında kullanılmaktadır. Bilinen en büyük Safir 563 kıratlıktır. Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir. 330 kıratlık olan bir diğer Safirdir. Asyanın Yıldızı adı verilmiştir. Washington DC’de sergilenmektedir. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği aynı zamanda tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği olduğuna inanılır. Ayrıca psişik yetenekleri arttırdığı ve sezgi gücünü çoğalttığı düşünülür. Dolayısla yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynadığı ve karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırdığı düşünülür.

Lal : Lalın bir çok rengi var aslında hepsinin öle. Dairesel veya oval bir taştır. Iki türü vardır. Erkek olan türü koyu kırmızı dişi olan türü açık kırmızıdır. Taşı taşıyan kişiyi bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu düşünülür. Hayal Kuran ve Merhamet Taşı diye isimlere sahiptir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığına cinsel dengesizliğe karşı koruduğuna inanılır.bu sebeple Tutkuların Taşı da denir. Adı Latince’de Garanatum’dan gelir. Lal taşı Garnet olarak da bilinir. Kalp şeklinde Lal’ler eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yarar ve aynı zaman da yatak veya yastık altına konulduğunda kötü rüyaları engellediği düşünülür. Bedeni kuvvetlendiren temizleyen ve canlandıran bir özelliği vardır. Kan damarları için yararlı bir taştır. Lal hayal gücünü hareketlendirirken sevgi ve şefkati sembolize etmektedir.

Kuvars Kristali : Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılmıştır Tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başında gelmektedir. Duygusal dengeleyici özelleği vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok edip pozitif enerjiyi toplar biriktirir geçirir kuvvetlendirir ve kişi üzerinde aktif hale getirir. Düşünce gücünü de güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Kuvarsın özellikle halsiz düşme durumunda canlılık verdiğine inanılır. Kahinlerin kristal küreleri kuvars kristalinden oluşur. Bu taşın zihinsel konsantrasyona ne kadar etkili olduğunu gösterir. Kuvars kristallerinin cinsleri ve bu cinslere göre isimleri vardır. Şeffaf olanına halk arasında kaya kristali denilirken pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Kuvars kristalini üzerinde taşıyanın korkudan öfkeden kıskançlıktan ve suçluluktan koruduğuna kısırlığa karşı olarakta yararı olduğuna inanılır. Rüya Taşı olarak bilinen dumanlı kuvarsın öfkeye umutsuzluğa üzüntüye ve bütün negatif etkilere karşı taşın sahibini koruduğuna inanılır.

Opal : Kuvarsın bir çeşididir. Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak bilinir. Opal karışık bir geçmişe sahiptir. Bazıları için talihsizlik getiren bir taş olarak düşünülürken bazıları ise güven duygusunu taze tuttuğunu ve düşmanlara karşı koruduğunu düşünür.aynı zamanda negatif duyguları yok ettiğine ve duygusal dengeyi sağladığına inanılır. Görme duyularını güçlendirir ve sezgi arttırıcı bir etkisi vardır. Mücevheratta kullanılan Opal insanın avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip değerli taşlardandır.

Sitrin: Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk geçişi vardır. Bu güne kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hazım organları böbrek ciğerler ve kalp için yararlı olduğu ve tedavi edici enerjinin meydana gelmesini sağladığı düşünülür. Kendine güveni arttırdığına insanı kendine zarar verici eğilimlerden uzaklaştırdığına inanılır. Sitrin masaj yağlarını yoğunlaştırmak için kullanılır. Yağa enerji verir dolaşımı hızlandırır ve derinin emmesini kolaylaştırır. Bu taş ucu aşağı gelecek şekilde boyunda taşınır. Böylece güven ve evrensel gücünüzün çoğalacağına inanılır. Diğer adı Tüccar Taşıdır. Bazı inanan insanlar kasalarına koyarlar. Parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun uğursuz bir taş olduğuna inanırlar ve ne olursa olsun el sürmezler.

Ametist : Ametist kuvars ailesindendir. Mor veya mavi-mor renklidir. Yüzyıllar boyunca değişik toplumlarda beğeniyle kullanılmıştır Asya ve Mısır’da mühür olarak kullanılmıştır. Eski çağlarda sarhoşluğu yok eden taş olarak kabuledilirdi. O yıllarda kadeh kap çanak gibi araçların çoğu ametistten yapılmaktaydı. Bu taş endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Kanı temizlediğine ve enerji veridiğine inanılır. Aynı zamanda bilinç seviyelerini yükseltiğine ve yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Meditasyon için kullanılan en ideal taşlardan biridir. Çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından koruduğuna inanıldığı için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirdiğine tiroid bezlerini harekete geçirdiğine inanılır. Aynı zamanda tansiyon ve kaygıyı azaltıcı canlandırıcı etkisi olduğu zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılmaktadır. Fiziksel yetenekler yaratıcı ifade ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirdiğide düşünülür.

Yeşim Taşı (Jade taşı) Binlerce yıl once Çinliler bu taşı değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre Çin Ejderinin yeryüzüne bıraktığı tohumların donmuş halinin Yeşim taşı olduğu düşünülür. Günümüzde Çinli büyük işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşıyor. Taşın hayvan biçiminde yontulmuşları vardır ve bugün bile hala çok revaçtadır. Aynı zamanda akıl hastalıklarına dahili hastalıklara göz bozukluğuna kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

Hematit : Demirin madeninin başlıca kaynaklarından biridir. Narin bir kristaldir ve sertliğinden dolayı işlenirken çok titiz bir çalışma istemaktadir. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etki yaratır. Dalağın doğru çalışmasını sağladığına enerji canlılık verdiğine stresi azaltığına inanılır. Çekim gücü fazla olan bir taştır. Bu yüzden kişisel çekim neşe cesaret ve istek veriği düşünülür. Özellikle karar verme güçlükleride yardımcı olur. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılırdı. Bu günlerde ise bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiğine inanılır.

Akik : Bedensel ve zihinsel kuvvet verici olduğu düşünülen Akik taşıyan kişiyi tehlikeden koruduğuna uyumsuzluklarına son verdiğine inanılır. Bu taşın aynı zamanda karabasana uykusuzluğa nazara korkaklığa ve metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğuna da inanılmaktadır. Akik taşına bazı kişiler Ateş veya Gezgin Taşı derler. Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olduğu düşünülür.Hemen hemen tüm burç özelliklerine uymaktadır.

Lapis Lazuli : Saf olmayan bir taşdır. Lapis Lazuli lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşiminden oluşur. Bu karışıma rağmen dünyanın en değerli taşlarından biridir. Çok eski medeniyetlerce de bilinen bir taştır. Mısır Kralı Tutankamon’un mezarını süslemiştir. Bu taş mavidir fakat rengin yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre değişiklik gösterir. Gece Taşı veya Gerçek Taşı olarak isimlendirilir. Renginden dolayı göklerin sembolü olarak bilinir. İsimi “Göklerin Taşı” anlamını içermektedir.

Aquamarine : Kimi zaman adına Gök Zümrüt de denilebiliyor. Aquamarine soluk mavi-yeşil renkli bir taşdır. Bu sebepten Sakin Taş olarak da bilinebilir. Sakin Taş denilse de Cesaret taşı olarak adlandırılır. Bu taşı taşıyan kişinin ölüm karşısında cesaretlendiği söylenilir. Bu taşı renginden dolayı denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından da kullanılmıştır. Kahin Taşı olarak da anılır. Enteresan renklerde bulunabilen Aquamarine mücevheratta da kullanılır. O güzel mavi rengini verebilmek için 400 derecede ısıtılmaktadır. Bu güzel taşın en güzelleri Brezilya’dan çıkmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğuna düşünceyi berraklaştırdığına ve yaratıcı gücün ortaya çıkardığına aynı zamanda böbrek karaciğer dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirdiğine ve vücudu temizlediğine inanılır.

Obsidyen : Renginden dolayı bazıları Kara Kadife diye adlandırırlar. Bu taşın en çok tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olanıdır. Kar Taneli Obsidyendir. Bu tür Saflık Taşı olarak da bilinir. Karın ve bağırsakları iyileştirme zihin ve duyguyu birleştirme özelliğine sahiptir. Maskulen enerji verdiğine negatif unsurları yok ettiği ve kaygıyı azalttığı düşünülür. Akıl ve sevgiden kopmamayı simgelemektedir.

Aytaşı : Ay’ın ışıltısının yansıması olduğu söylenir. Bu yüzden ismi Aytaşıdır. Duygusal dengeleyici özelliğine sahiptir. Tutumlarda esneklik yaratığı düşünülür. Bu taş hakkında en çok rivayet Hindistan’dır. Kutsal bir taş olarak kabul ederler. Sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir. Aytaşı kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği üreme organlarının sorunlarını çözdüğüne ve kolay doğum yapmaya yaradığına inanıldığı için taşınır. Egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme hissini ortadan kaldırdığı da düşünülür. Rivayetlerden en çarpıcısı onu tılsım olarak taşıyan insanı şöhretli ve görünmez yaptığı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.