Diş Çürümesi Nasıl Önlenir? İşte Diş Çürümesinin Önüne Geçmek İçin Birkaç Yöntem

Diş sağlığı basit gözüken ama aslında çok zor olan bir durumdur. Dişlerimizi sürekli korumak, beden sağlığımız için bir kere çok önemlidir, çünkü diş sağlığımız genel sağlığımızın bir aynasıdır resmen. Sağlık dişler sağlıklı bir bedende, sağlıklı bir beden ise sağlıklı dişlere sahip kişilerede bulunur desek kesinlikle yanılmamaş olurum. Hal böyleyken diş çürüklerini önlemek için birşeyler yapmalıyız.

 Özel Dentatürk Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Taner Okşan, diş çürüklerinin basit yöntemlerle önlenebileceğine işaret ederek, diş fırçalamanın bunların başında geldiğini söyledi. Sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanmasının yanında her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmasının da önemli olduğunu ifade eden Okşan, diş fırçalarının da orta sertlikte ve küçük başlı seçilmesi gerektiğini dile getirdi.
Okşan, diş macununun da koruyucu faktöründen dolayı florürlü olmasına dikkat etmek gerektiğini belirterek, öğün aralarında şekerli yiyecek yenmemesinin, ağızdaki bakteri yüzdesini düşürmek için yeşil çay ile sık sık gargara yapılmasının, şekerli ve unlu yiyeceklerin dikkatli tüketilmesinin, tükürük akışını artırmak için şekersiz sakız çiğnenmesinin, kereviz, elma, havuç gibi yiyeceklerin çiğ ve sıkça tüketilmesinin diş çürüme olasılığını gerilettiğini vurguladı.Diş fırçalarının belli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Okşan, çürüklerin erken fark edilmesi açısından düzenli olarak diş hekimine gidilmesinin de önemli olduğunu kaydetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.