Kategoriler
BİLGİSAYAR

Dizüstü Bilgisayar Sorunları

Gerek taşınabilirlikleri, gerek az yer kaplamaları gerekse şık tasarımları, onları cazibe merkezi haline getiriyor. Ne var ki dizüstülerde yaşanan kimi sorunlar can sıkıyor. İşin belki de en ilginç yanı, dizüstülere aşina olmayan kullanıcıların arıza olarak algıladığı basit yanlış kullanımlar.

Dizüstülerde yaşanan sorunların başında klavye geliyor. Özellikle yeni kullanıcılar konumu nedeniyle ”NumLock”’ tuşuna bastıklarından ve bu tuşun yaktığı led’i fark etmediklerinden, klavyelerinin bozulduğu endişesine kapılıyor. Ancak kimi durumlarda klavye tamamen devre dışı kalıyor.

Böyle durumlarda dizüstünüze PS/2 ya da USB yuvaları üzerinden harici bir klavye takıp sorunun entegre klavyeden kaynaklı olup olmadığını denemelisiniz. Klavye ile anakart arasındaki iletişimi kırılabilir ince bir kablo sağladığından klavye kullanımlarında dizüstünüze hassas davranmanızda ya da düşürmemeye özen göstermenizde yarar var. Ayrıca klavyenizin etrafında içecek bulundurmamaya çalışın. Yazı yazarken üzerine dökmeniz sisteminize ciddi zararlar verebilir.

Bir başka problem de kimi zaman hoparlörlerde yaşanıyor. Dizüstünüzün hoparlörlerinden ses alamamanızın ilk nedeni donanımsal bir arıza olmayabilir. Çoğu zaman ses düğmesiyle farkında olmadan oynandığı için ses alınamıyor. Cihazından ve Windows işletim sisteminizdeki ses ayarlarından, kapalı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ayrıca harici hoparlörler kullanıyorsanız bağlantı kablolarının yerinden çıkıp çıkmadığına bir göz atmanız da yararınıza.

Servisin yolunu tutup sıkıcı prosedürleri günlerce uygulamaya başlamadan önce ses kartınızın sürücüsüne bir göz atmanızda da yarar var. İşletim sistemindeki çakışmalardan dolayı kimi durumlarda ses kartı sürücülerinin silinmesi söz konusu. Bu durumda birlikte verilen kurulum cd’lerinden ses kartını yeniden yükleyin. Eğer elinizin altında bu cd’lerden yoksa Everest gibi cihazınızdaki donanım bileşenlerini tanımaya yarayan bir yazılım aracılığıyla, ses kartı yonganızın modelini ve sürücüsünü öğrenip internetten indirebilirsiniz.

USB yuvalarına bağlanan aygıtların sunduğu olanaklar artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Bunların başında da harici sabit diskler geliyor. Dizüstünüze bağladığınız ve içinde tüm önemli verilerinizi yedeklediğiniz harici diskinize işletim sisteminden ulaşamıyorsanız hemen evham yapmayın. Diğer USB yuvalarında ve gerekirse bir başka bilgisayarda da deneyin. Eğer çalıştıramıyorsanız, harici diskinizin kutusu zarar görmüş olabilir. Yaklaşık 40 YTL’lik bir kutu değişimiyle harici diskinize yine ilk günkü sağlamlığıyla kavuşmanız kuvvetle muhtemel. Tabii sorunları en aza indirgemek için dizüstünüzle bağlantısını kesmeden önce ”Aygıtı Güvenli Kaldır” seçeneğini mutlaka kullanın.

pcmagazine.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.