Domates ve Domates Sosunun Zararları

Reflü hastalığı olanlar bilirler. Genellikle domates mide yanmalarına neden olmaktadır. ancak elbette sağlıklı bir midede domates ve domates ürünleri yanmaya yol açmaz. Ancak yanlış beslenme bu tür rahatsızlıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, yanlış beslenme ve mide rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Mide yanmasının önlemini de açıklayan Tutar, “Az ve sık beslenerek fazla miktarda besin tüketiminden kaçınmış olursunuz. Bu durumda midenize bir anda yük binmez ve sindirim işlemi daha kolay olur. Mide yanmasını engellemenin diğer bir yolu ise tabaklarınızın boyutlarını küçültebilirsiniz. Bu şekilde bir öğünde daha az besin alımı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Hızlı yemek yemekten de kaçınılması gerektiğini ifade eden Tutar, mide problemlerine yol açan beslenme tarzlarını ise şöyle sıraladı; “Fazla yemek yemek, yağlı gıdalar tüketmek, asitli yiyecek tüketmek, kahve (normal veya kafeinsiz), çay, kola, gazlı içecekler ve aşırı alkol içeriği olan içecekler gibi hata içecek tercihleri, çikolata tüketmek.”

Asitli yiyeceklere de dikkat edilmesini aktaran Tüter, “Domates, domates sosu veya sıkılmış portakal, greyfurt ve limon gibi besinler mide ekşimesini tetikleyebilir. Bunların en büyük özelliği asidik olması ve hassas olan midelerde problem çıkarma risklerinin fazla olmasıdır. Yine bazı salata sosları ve sirke asit içerikli olması nedeni ile midenizdeki problemleri tetikleyebilir.” dedi.

Diyetisyen Tutar, asitli yiyeceklerden vazgeçemeyenler için ise şu tavsiyelerde bulundu: “İlk olarak daha az sıklıkta tüketilmesine özen gösterin. Salatalara daha az sıkılan sirke ve limon midenizdeki problemin daha yetersiz düzeyde yaşanmasını sağlar. Ayrıca portakal ve greyfurt gibi besinleri mide koruyucu özelliği olan yoğurt ile beraber tüketebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.