Kategoriler
SAGLIK

Domuz Gribinden Korunma Yöntemleri Nelerdir

domuz_gribiSon günlerde ülkemizde olduğu gibi bütün dünyanın gündeminde olan domuz gribi, gün geçtikçe insanlar arasında giderek daha da büyüyen bir paniğe yol açıyor. Bunun tabiki farklı nedenleri var, birincisi son derece ölümcül bir hastalık olması ve çok çabuk insanlara bulaşması. İkincisi kesin bir tedavi yöntemi ve ilacının olmaması ve sonuncu neden olarakta insanların bu salgın hastalığa  karşı nasıl korunacaklarını bilmemesidir. Bizde uzmanportal.com olarak bu konuda önemli bir ihtisasa sahip bir doktorun domuz gribinden korunmak için bize yaptığı önerileri sizinle paylaşmak istedik.

Yoğun bakım ve Tiroit uzmanı olan Dr.Vinay Goyal, 20 yıldan fazla klinik tecrübesi olan, önemli kurumlarda görev yapmış bir tabip. Şu anda Malad’da, Nükleer ilaç departmanı ve tiroit klinikleri şefi olarak görevyapmaktadır.

Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun delikleri, ağız ve boğazyoluyla olmaktadır.Çok bulaşıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı her türlü önleme karşı H1N1 virüsüyle temas etmekten kaçınmak veya korunmak imkânsızdır. H1N1 virüsüyle temas etmek virüsün vücutta çoğalması kadar önemli değildir. Sağlığınız yerinde ve H1N1 hastalık belirtileri göstermiyorken virüsün vücutta üremesini, belirtilerin daha da şiddetlenmesinive ikincil enfeksiyonların gelişmesini önlemek için dikkatimizi N95 veya tamiflu gibi ilaçları stoklamaya vermek yerine çoğu bildirgelerde bahsedilmeyen bazı çok basit önlemleri uygulayabiliriz.

1. Ellerin sıklıkla yıkanması ( Bütün bildirgelerde bahsedilmiştir)

2. “Hands-off-the-face” “Ellerinizle yüzünüze dokunmayın” yaklaşımı. Yemek, banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.

3. Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız( tuza güvenmiyorsanız listerin kullanınız). H1N1‘in boğaz ve burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtileri göstermesi için 2 -3 güne ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir kişinin ılık, tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır. Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.

4. Yukarıdaki 3. önleme benzer olarak; Burnunuzun içini en az gündebir kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz. *Günde bir kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suyabatırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz. Bu yolla burnunuzda bulunak virüs sayısını etkili bir şekildeazaltmış olursunuz.

5. Narenciye suları gibi C vitamin bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz. Eğer ilave olarak C vitamin kullanmak zorunda iseniz emilimi artırmak için mutlaka çinko ile birlikte alınız.

6. Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz. * Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir, fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler. H1N1 virüsü mide’de çoğalamaz, herhangi bir zarar veremez ve hayatiyetini devam ettiremez.

Dr.Vinay Goyal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.