Dünyanın En Çok Merak Edilen Soruları ve Cevapları

Dünyamız farklı ırklardan, farklı millet ve devletlerden, farklı gelenek ve göreneklerden oluşsada, yaşadığımız bazı olaylar, günlük insani ihtiyacımız ve yaptığımız birçok şey evrenseldir ve dünyanın her tarafında aynı şeyleri yaşar, aynı tepkileri veririz. Hal böyle olunca birçok insanın başına gelen, merak ettiğide birçok ortak olay meydana geliyor ve bazı ortak sorular ortaya çıkıyor. Bizde uzmanportal.com olarak bu ortak sorulardan bazılarının cevabını paylaşacağız sizlerle;

Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşuyor?

Eğer Hücrelerinizin Sahip Olduğundan Daha Az Yoğunlukta Ya Da Az Tuz Çözeltisinin Olduğu Suya Girerseniz, Su Osmos Yöntemiyle Vücuda Emilir. Bu Da Derideki Hücrelerin Şişmesine Neden Olur. Hücreler Alt Tabakadaki Dokulara Bağlı Olduklarından Deri Bu Duruma Uyum Sağlayabilmek İçin Buruşur.

Neden Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Birbirini Tutmuyor?

Tek Yumurta İkizleri Aynı DNA’ya Sahip Olsalar Da Hücre-Hücre Aynı Değildir, Dış Görünüşünüzü Genleriniz Belirlemez. Parmak İzleri İse Vücutta Maruz Kalınan Hormonlara Bağlıdır. İki Hücrenin Hormon Seviyesi Farklı Olduğu İçin, Parmak İzleri De Aynı Olmaz.

Neden Ateşimiz Çıktığında Üşürüz?

Ateş, Vücudun Kendi Termostatının Isısını Yükseltmesiyle Ortaya Çıkar. Ancak Kişi Terlemediği Ya Da Kan Basıncı Yükselmediği İçin Üşür.

Eşekarısı Bal Yapar Mı?

Hayır. Eşekarıları Yalnızca Çiçek Özlerini Emer Ve Ve Bu Özü Yavrularını Beslemek İçin De Kullanır.

Havaya Atılan Su Buz Olarak Düşer Mi?

Eksi 30 Derecede Havaya Atılan Su Yere Buz Olarak Düşer.

Solaklar Daha Mı Zeki?

Şimdiye Kadarki Bilimsel Araştırmalar, Solakların Sağ Elini Kullananlardan Daha Yaratıcı Ya Da Zeki Olduğunu Göstermedi.

OK (İng. Tamam) Neyin Kısaltılmasıdır?

Bununla İlgili En Popüler Teori “All Correct”İn (Herşey Yolunda) Kasıtlı Olarak ’Oll Korreckt’ Biçiminde Yanlış Yazılması Ve Buradan Yapılan Kısaltma Olduğu Yönündedir. OK, Gülünç Olması İçin Sözcüklerin Yanlış Yazılmasının Moda Olduğu 1840’larda Boston Gazetelerinde Popüler Oldu.

Yalnızca Su Ve Vitaminle Yaşanılır Mı?

Hayır. Vitamin Ve Minareller Kadar Enerji Üretmek Ve Hücrelerin Kendilerini Yenileyebilmesi İçin Karbonhidrat, Yağ Ve Proteine De Gereksinim Duyarız.

Kusursuz Görüş Nedir?

Göz Doktorlarında Bulunan Harfli Çizelgenin Tamamını 6 Metrelik Bir Uzaklıktan Görmek Kusursuz Görüşün İşaretidir.

Tiryaki Olmak İçin Kaç Sigara İçilmeli?

Önemli Olan Sigara Sayısı Değil. Bağımlılık Sabah Uyandıktan Sonra İlk Sigarayı Ne Zaman Yaktığınızla İlgili. İlk Sigara İçişten Sonra Bağımlılık Bir Yıl İçinde Tamamlanıyor.

Neden Soğan Doğramak Ağlatıyor?

Soğan Doğrandığında Havaya Lachrymatoryfactor İsimli Bir Enzim Yayılıyor Ve Bu Da Göz Kaşıntı Yapıyor. Göz İse Kendini Savunmak İçin Gözyaşlarını Kullanıyor.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Gel-Gitler Değişirdi. Dünyanın Dönüş Hızı Azalır Ve Her Yüzyılda Bir, Tek Bir Günün Uzunluğu 0.002 Saniye Uzardı. Dünyanın 23.5 Derecelik Ekseni Ve Mevsimler Değişir.

Neden Sumo Güreşçileri Şişman?

Ne Kadar Şişman Olurlarsa Rakiplerinin Onları Ringden Dışarıya Atması O Kadar Zorlaşır. En Ağır Sumocu 267 Kiloydu Ve Hiç Yenilmedi.

İnsanlar Neden Ağlıyor?

Göz, Günde 300 Ml Göz Yaşı Üretiyor. Duygusal Göz Yaşları Beyindeki Bir Sinir Merkezi Tarafından Gönderilen Sinyalle Harakete Geçiyor. Sinyal, Yüzde Kan Basıncının Yükselmesine Ve Yaşların Gözden Süzülmesine Yol Açıyor.

 Dejavu Nedir?

Normade Aynı Anda Gerçekleşen Duyarlılık Ve Algılama, Birbirine Senkronize Olamayınca Kişi “Bu Anı Daha Önce Yaşamıştım” Hissine Kapılıyor.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Yapılır?

Cam Katmanları Arasına Polykarbon Plastik Malzemesi Konularak Yapılır. Kurşuna Dayanıklı Cam Denmesi Daha Mantıklı Olur Çünkü Aynı Noktaya Ardarda Yapılan Atışlar Sonucu Cam Kırılır.

Saf Oksijen Solumak Öldürür Mü?

Oksijen Yoğunluğu Yüksek Hava Soluduğunuzda Akciğerler Bu Oksiyeni Vücuda Dağıtamaz. Oksijen Aksciğerdeki Proteine Yapışarak Merkezi Sinir Sistemi Ve Retinaya Hasar Verir.

Neden Acıkıyoruz?

Açlık Hissini İnsülin, Leptin, Grelin Ve Cholecystokinin Hormonları Kontrol Eder. Beyne Açlık Mesajını Yollan Bu Hormonların Seviyesi Kandaki Çeşitli Besin Ve Midedeki Sindirim Sıvılarına Bağlıdır.

Gıdıklanırken Neden Güleriz?

Gıdıklanırken Gülmeyi, Eğlence İçin Küçükken Başkalarının Gıdıklamasıyla Öğrenmekteyiz. En Son Yapılan Araştırmaya Göre Ne Kadar Uğraşırsa Uğraşsın Bir Birey Kendini Gıdıklayamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.