Eğitimde Özel Dersin Yeri ve Özel Dersin Avantajları

Özel ders herhangi bir dersin bir konusunda öğretmen ile öğrencinin bire bir uyguladığı derstir. Öğretmen özel derste, öğrencinin mevcut seviyesine uygun konudan başlayarak, öğrencinin anlayabileceği seviyede öğrenci için en uygun yöntemleri uygular.

ÖZEL DERSİN İÇERİĞİ

Eğitim öğretimin bütün kademelerinde, ilköğretimden üniversiteye kadar ihtiyaç duyulan derslerden alınabilir. Genellikle okul derslerine yönelik özel ders tercih edilsede. Piyano, resim, diksiyon dersleri gibi alanlarda da özel ders alınmaktadır. Öğrenciler genellikle Matematik Özel Dersi tercih etmektedirler. bu konuda İstanbul’da Özel Ders alanında hizmet veren birçok kuruluş mevcuttur.

ÖZEL DERS İHTİYACI

Sınavların çok olması, yüksek başarı beklentisine sahip olma, iyi bir okul iyi bir üniversitede istenilen bir bölümü kazanabilme gibi etkenler özel derse olan ilgiyi artırmaktadır.  Eğitim sistemimizde herkes okula gitmekte, aynı konuları aynı müfredatı işlemektedir. Fakat sınavlarda daha başarılı olmak için hemen hemen herkes bir dershaneye gitmektedir. Dershanelerin de derslik ortamı şeklinde ve kalabalık sınıflarda ders işlemesi, konu eksiği olan ya da konuyu iyi anlayamayan veya daha başarılı olmak isteyen öğrencileri  özel derse yönlendirmektedir.

ÖZEL DERSİN AVANTAJLARI

En önemli kazanım sistemetik çalışmayı sağlar. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenci için dışarıda geçen boş vakit bile çok önemlidir. Özel ders bu konuda öğrenciye zaman kazandırır. Öğrenci okul veya dershaneye giderken yolda harcadığı vakit, öğretmen evine geldiğinde ona kalır. Sınıf ortamında arkadaşlardan çekinme gibi nedenlerden dolayı rahatça soramadığı soruları özel derste öğretmenine çekinmeden sorabilir. Sınıf ortamında öğrencinin dikkat dağınıklığı ya da dinliyor gibi durma, anlamış gibi yapıp dersi geçiştirme gibi durumlar özel derste mümkün değildir. Çünkü öğretmen yalnız onunla ilgilenmektedir. Dolayısıyla öğretmen öğrenciden dönüt alamazsa durma müdahale  etmektedir. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken ya da dersi sevmediği için öğrenmek istemeyen öğrenciler de özel ders almak daha faydalıdır. Özel derste öğrenciye konuyu anlayıp anlayamadığı ile ilgili sorular sorularak o sırada eksiklikleri giderilip yanlışları düzeltilir. Her öğretmenin bir anlatış tarzı vardır. Kimi öğrenciler okuldaki veya dershanedeki öğretmenin anlatımını sevmemekte ya da onun anlatım yönteminden bir şey anlayamamaktadır. Bu durum öğrencide eksiklik hissine neden olabilir. bundan daha önemlisi öğrencide öğrenilmiş çaresizlik ile kendisini derse tamamen kapatabilir. Bunun gibi durumlarda alanında isim yapmış tecrübeli bir hocadan alınacak özel ders  çok faydalı olacaktır. Bireysel Ders Merkezi olarak bu sektörde sekiz yıldır hizmet vermekteyiz ve öğrencilerimizi daha da başarılı hale getirmek için çalışmalarımız sürmektedir.

One thought on “Eğitimde Özel Dersin Yeri ve Özel Dersin Avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.