Eğitimin Bütçelere Açtığı Zararlar

Yeni öğretim yılının başlamasıyla okullardaki sorunlar da gün yüzüne çıktı. Bitirilememiş okul tamiratları, eksik malzemeler, öğretmen, memur, hizmetli yetersizliği velileri çocuklarının geleceği için kaygılandırıyor. Çocuğunuzun yeni eğitim yılına öğretmensiz başladığını düşünebiliyor musunuz?

Okullardaki sorunlar saymakla bitmez. Peki ya eğitim sorunlarını nasıl açıklayabiliriz. Sürekli değişen eğitim sistemi öğretmenleri de öğrenciler ide bezdirmiş durumda. Müfredatlarda yapılan değişiklikler, bir türlü yerine oturmayan sınav sistemleri öğrencileri okuldan soğutmakta. Öğrenciyi arka planda tutan eğitim sistemi ezberci yapısıyla gerekli bilgilerin alınmasını engelliyor. Sayfalar dolusu konu ezberleyen öğrenciler, ezberledikleri notların robotlaştırılıp, düşünme mantığı kazanamıyor. Öğrenciyi ön planda tutan bir sistem daha başarılı olur.

Veliler eğitim sisteminden şikâyetçiler. Çocukları derse bağlamak amacıyla düzenlenen performans ödevlerinin, çocukları internet bağımlısı yaptığını düşünüyorlar. Ayrıca veliler okul masraflarından da oldukça şikâyetçiler. Sözde kitapları bedava olduğu para harcaması gerektirmeyen bir sistem var ortada. Ama bu sadece görünürde! Çünkü farklı derslere giren farklı öğretmenlerce istenilen yardımcı kitaplar hayli fazla para tutuyor. Bu kitaplar yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan aileler bedava kitaplar ne işe yarıyor sorunu sormaktan kendilerini alamıyorlar.

Öğretmenlerin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri aileleri düşündürüyor. Eğitim ve öğretimin bu kadar zor ve pahalı olduğu bir sistem varken, yetkililere göre eğitim ücretsiz. Artık bunun kararını siz verin. Aileler okul döneminde hesap yapmaktan çocuklarıyla ilgilenecek vakit bulamıyorlar. Abartı değil durum gerçekten bu kadar vahim. Bir ailede iki ya da üç kişi okula gidiyorsa, bu aile maddi açıdan tükeniyor. Kelimenin tek anlamıyla tükeniyor. Ailelerine maddi açıdan yük olduğunu düşünen çoğu çocuk okuma isteğinden vazgeçiyor. İlkokulda bu kadar zorlanan aileler çocukları üniversiteye gelince ne yapacaklarını şimdiden kara kara düşünüyorlar.

Eğitim sistemindeki yetersizlikler özel dershaneleri ön plana çıkarıyor. Okul masraflarından yorulan aileye bir de dershane masrafı eklenince artık doğrulmak imkânsız gibi görünüyor. Evet, eğitim sistemindeki boşluk, yetersizlik aileleri ve çocukları özel dershanelere yönlendiriyor. Eğitim sisteminin yeterliliğine güvenmeyen aileler çocuklarının sınavlarda başarılı olamayacağını düşünerek dershanelerin yolunu tutuyor. Bu vahim durum eğitim sistemindeki yetersizliği tek kelimeyle özetliyor. Okula giden bir çocuk neden dershaneye ihtiyaç duysun ki diye düşüne bilirsiniz. Bir taraflarda bir eksiklik varsa duyulur.

Artık yetkililerin bu sorunlara çözüm bulması gerekiyor. Velilerin sesine kulak verip, hem bu pahalılığın önüne geçmeleri hem de sistemdeki açığı kapatmaları temennisindeyiz. Türk eğitim sisteminin yeni bir düzene ihtiyacı var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.