En Güzel Araba Rengi Hangisidir? Araba Alırken Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Son yıllarda hemen herkes belirli bir yaşa gelip; ehliyet sahibi olduktan sonra yeni bir otomobil alıyor. Bu durum tüm dünya ülkelerinde hemen hemen aynı! Çünkü insanın ayağını yerden kesen bir araç her zaman lazım oluyor. Özellikle de son yıllarda çok yoğun yaşam tarzına sahip olanlar için araba almak lüks yerine ihtiyaç olarak görülüyor. Bu sebeple de ülkemizde de gördüğümüz araba yoğunluğu birçok ülkede bizlere aynı manzarayı çiziyor.

Aynı evde bulunan bireylerin farklı iş saatlerinin ya da iş yerlerinin olması her birey için bir araba ihtiyacı olarak doğuyor. Kısacası bir evde artık neredeyse en az iki araba bulunuyor. Hal böyle olunca da otomobil tüketimi de giderek artıyor. Tüketilen otomobiller içerisinde de en çok tercih edilen renk, son on yıldır gümüş rengi olarak ön planda iken; bu yıl en çok tercih edilen renk beyaz olarak kendisini gösteriyor.

Dünya üzerinde üretilen otomobiller içerisinde 2011 yılında 5 otomobilden 1’i beyaz üretilmiştir. Bu bilgileri veren PPG otomobil boya firması, bu yılın en çok tercih edilen otomobil renginin beyaz olduğuna işaret ediyor. Özellikle Amerika’da bu yıl en fazla kullanılan otomobil renginin yine beyaz olduğunu belirten firma, Asya ülkelerinde hala gümüş ve gri tonlarının otomobillerde hâkim olduğunu da söylüyor. Bunların dışında en fazla tercih edilen renklerden bir diğerinin ise siyah olduğunu ve en fazla Avrupa’da siyah rengin kullanıldığını da belirtiyor.

Bu firmanın verilerine göre, dünya çapında son yıl içerisinde en fazla kullanılan otomobil renkleri beyaz, gümüş ve siyahtır. Amerika’da beyaz rengin kullanılmasının en büyük sebebi yol koşullarının iyi olması ve araçların kirlenme durumunun çok az olmasıdır. Çünkü yollar temiz ve düzenlidir. Asya ülkelerinde ise; genellikle gelişmekte olan ülkeler bulunduğundan ulaşım konusu da hala gelişmeye devam etmektedir. Bu yüzden otomobiller kısa süre içerisinde kirlenmektedir.

Dolayısıyla da kiri belli etmeyen renkler tercih edilmektedir. Bunlar içerisinde de kiri belli etmeyen en uygun renk, gümüş rengi olarak kendisini göstermektedir. Avrupa ülkelerinde ise; siyah rengin tercih edilmesinin en büyük sebepleri içerisinde ısı yalıtımını en çok sağlayan rengin siyah olmasıdır. Bilindiği üzere kuzey yarım kürede bulunan Avrupa ülkeleri genellikle soğuk olmaktadır.

2011 yılı otomobil rengi olarak beyaz rengin ülkemizde de yeni yeni tercih edildiği açıktır. Ülkemiz için bu konuyla ilgili açıklama yapmak gerekirse; en fazla kullanılan rengin gümüş rengi olduğu bilinmektedir. Çünkü ülkemizde en çok kiri belli etmeyen renk gri ve gümüş tonlarıdır.

2 thoughts on “En Güzel Araba Rengi Hangisidir? Araba Alırken Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

  1. Benze gri renk tehlikeli. Çünkü puslu ve akşam üzerleri asfalt rengiyle aynı renk olduğundan fark edilmeme durumu ve kaza riski artıyor. Buna birde farları zamanında yakmama eklenince risk büyüyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.