Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

İpad 2 Fiyatı ve Özellikleri

Yeni nesil bilgisayarlar denilen Apple iPad 2 tablet bilgisayarları, Türkiye’de de kullanıcılarının huzuruna çıktı.

Avrupa`da satışına 27 Mart tarihinde başlanan iPad 2, Türkiye’nin tek yetkili Apple distribütörü Bilkom tarafından bugün sabah 10:00’da Türkiye`de satışa sunuldu.

 

Firmadan önceki gün yapılan açıklamaya göre satış sonrası destek, servis ve 2 yıl garanti avantajıyla satılan iPad 2 serisinin başlangıç fiyatı 1080 TL.

 

Birinci nesil iPad`ler 5 ilde 51 noktada satışa sunulurken, iPad2 çok daha fazla satış noktasında tüketicilere ulaşıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Adana illerindeki Apple Premium Reseller Mağazaları ve Bimeks, Darty, Electroworld, Mediamarkt, Teknosa, Media-Saturn ve Vatan mağazaları ile 100’den fazla yetkili Apple satış noktasında iPad2’lerin tüm modellerini uygun ödeme seçenekleri ile bulabilmek mümkün.

 

Tüketicilerin iPad 2 deneyimini tam anlamıyla yaşayabilmeleri için, tüm yetkili satış noktaları iPad 2 özel teşhir alanları ve eğitimli personelleri ile hizmet veriyor. Yetkili Apple Satış noktalarından satın alınacak her iPad’le tüketiciler Bilkom tarafından sağlanan satış sonrası destek ve 2 yıl garanti ayrıcalıklarına da sahip oluyor.

 

Tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatları (KDV dahil) şöyle:

 

iPad 2’nin Özellikleri;

Apple iPad 2 bir önceki versiyonuna göre daha hafif hale geldi ve daha da iyi performans kazandi. iPad 2 özellikleyeni nesil islemcisi ile göz almakta ve performansi ile rakiplerine göz dagi vermekte. Apple iPad 2’de kullanilan Cortex-A9 tabanli, 1GHz’de çalisan ve çift çekirdekli A5 islemci performans isteyen kullanicilari tatmin edecek gibi gözükmekte. Bu yeni nesil islemci ile iPad 2, ilk iPad’e göre iki kat daha hiz kazanmis ve dokuz kat daha fazla grafik performansina sahip olmus.

 

iPad 2’nin ekran çözünürlügü ise ilk iPad ile benzer özellikler tasimakta. iPad 2; LED arka aydinlatmali, çoklu dokunmatik ekran destekli IPS 9.7 inch 1024 x 768 pixel çözünürlügünde bir ekrana sahip.

 

241.2 x 185.7 x 8.8 mm boyutlarinda ve yaklasik 600 gr agirliginda olan iPad 2, ilk versiyonuna göre daha da incelmis ve hafiflemis. %33 daha ince bir yapiya sahip olan iPad 2, il iPad’e göre de yaklasik 150 gr hafiflemis.

 

iPad 2’de yer alan en önemli degisikliklerden biri de kamera. iPad 2’de biri önde digeri arkada olmak üzere iki kamera bulunmakta. öndeki kamera VGA çözünürlügünde video kaydi yapabilirken; ayni zamanda bu kamera ile FaceTime özelligi ile görüntülü konusma yapilabilmekte. iPad 2’nin arka kisminda bulunan kamera ile saniyede 30 kare ile 720p HD video kaydi yapilabilmekte.

Kategoriler
GÜNCEL

4G Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil cihazlarda yüksek çözünürlüklü video devri 4G ile açılacak. İşte 4G’nin getirecekleri…

 

Ağ donanım sağlayıcılarından Cisco’nun yaptığı açıklamaya göre 4G servisleri kimi şirketlerin video uygulamalarının sonu olacak. Cisco Uluslararası Servis Sağlayıcısı Pazarlama Müdürü Suraj Shetty geçen hafta yaptığı bir söyleşide “şirketlerin yüksek-hızlı kablosuz geniş bant teknolojileri olan WiMAX ve LTE’nin, yüksek çözünürlüklü videoların mobil cihazlarda paylaşımına imkan sağladığını” belirtti.

 

Ayrıca “telekomünikasyon şirketlerinin kapsamlı video servisleri sunarak kendilerini neredeyse kablolu internet’e çevirdiğini, kablolu internet sağlayıcılarının da geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri ile bu şirketlerle daha iyi rekabet edeceği” açıklamasında bulundu.

 

Günümüzde şu bir gerçek ki yüksek çözünürlüklü bir videoyu DSL ve ya fiber optik üzerinden paylaşabiliyoruz. Fakat aynı durum kablosuz bir ortam için neredeyse imkânsız. Ama 4G gelince, bu gibi paylaşımları kablosuz ortamda rahatça yapmak mümkün olacak.

 

Cisco’nun mobil internet veri alışverişi üzerine yaptığı bir araştırmada; 2013 yılına girildiğinde veri alışverişi %64 video, %19 veri servisleri, %10 dosya paylaşımı ve %7 ses olacak deniliyor. Ayrıca yine bu araştırma günümüz video transferinin 2012 yılı sonlarına kadar 4 kat çoğalacağını gösteriyor.

 

4G kapasitesi 15mbps bant genişliğini destekliyor. Eğer ki böyle bir bant genişliğine sahip olursak, kimi servislerin daha da gelişeceğini tahmin etmek pekte yanlış bir yorum olmaz.

 

Kategoriler
EKONOMİ TEKNOLOJİ

TTNET’ten Akıllı 3G Paketleri Kampanyası Şartları Nelerdir?

TTNET, bireysel müşterileri için hayata geçirdiği ”Akıllı 3G Paketleri”nin kapsamını genişletti.

TTNET açıklamasına göre, TTNET ADSL paketlerine 24 ay taahhütle abone olan bireysel müşterilere, akıllı 3G paketleri ile ilk 6 ay bedava, sonraki 18 ay ise 9,99 liradan bağlanma fırsatı veriliyor.

Akıllı 3G Paketleri’nde 31,78 liralık hat açılış Özel İletişim Vergisi de TTNET tarafından karşılanıyor.

İçinde 3G Mobil Modeminde sunulduğu ve yılsonuna kadar devam edecek kampanya ile 500MB kotalı Akıllı 3G Paketleri’ne sahip olan TTNET müşterileri, esnek kota uygulaması ile 2GB’a kadar her ek 500MB’a 9 lira ödeyecek.