Kategoriler
TEKNOLOJİ

4G Uyumlu Telefonlar Hangileri?

4,5 G ihalesi ülkemizde yeni sonuçlandı. 2016 da kullanılmaya başalayacak olan 4G teknolojisi için elinizdeki telefonlar uyumlumu? uzmanportal.com olarak sizler için araştırdık.

4G Destekleyen iPHONE Modelleri:

Kategoriler
GÜNCEL

4G Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil cihazlarda yüksek çözünürlüklü video devri 4G ile açılacak. İşte 4G’nin getirecekleri…

 

Ağ donanım sağlayıcılarından Cisco’nun yaptığı açıklamaya göre 4G servisleri kimi şirketlerin video uygulamalarının sonu olacak. Cisco Uluslararası Servis Sağlayıcısı Pazarlama Müdürü Suraj Shetty geçen hafta yaptığı bir söyleşide “şirketlerin yüksek-hızlı kablosuz geniş bant teknolojileri olan WiMAX ve LTE’nin, yüksek çözünürlüklü videoların mobil cihazlarda paylaşımına imkan sağladığını” belirtti.

 

Ayrıca “telekomünikasyon şirketlerinin kapsamlı video servisleri sunarak kendilerini neredeyse kablolu internet’e çevirdiğini, kablolu internet sağlayıcılarının da geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri ile bu şirketlerle daha iyi rekabet edeceği” açıklamasında bulundu.

 

Günümüzde şu bir gerçek ki yüksek çözünürlüklü bir videoyu DSL ve ya fiber optik üzerinden paylaşabiliyoruz. Fakat aynı durum kablosuz bir ortam için neredeyse imkânsız. Ama 4G gelince, bu gibi paylaşımları kablosuz ortamda rahatça yapmak mümkün olacak.

 

Cisco’nun mobil internet veri alışverişi üzerine yaptığı bir araştırmada; 2013 yılına girildiğinde veri alışverişi %64 video, %19 veri servisleri, %10 dosya paylaşımı ve %7 ses olacak deniliyor. Ayrıca yine bu araştırma günümüz video transferinin 2012 yılı sonlarına kadar 4 kat çoğalacağını gösteriyor.

 

4G kapasitesi 15mbps bant genişliğini destekliyor. Eğer ki böyle bir bant genişliğine sahip olursak, kimi servislerin daha da gelişeceğini tahmin etmek pekte yanlış bir yorum olmaz.

 

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Yeni HTC EVO 4G Cep Telefonu Teknik Özellikleri, Fiyatı ve Resimleri

8 MP kamera, HDMI çıkışı, dev bir ekran: Yeni iPhone’la aynı gün piyasaya çıkan HTC harikası burada…

Amerikalı servis sağlayıcı Sprint, rakipleri iPhone ve Motorola Droid ile coşarken oldukça sıkıntılıydı.

Bu sıkıntı, HTC’nin yeni EVO 4G cep telefonu ile çözüldü. Sprint yaptığı basın açıklamasında, ilk gün satışlarının Palm Pre’yi 3’e katladığını duyurdu. Kesin rakamlar henüz açıklanmasa da EVO 4G başarılı bir çıkış yakalamış gibi görünüyor.

Büyük satıştan sonra aktivasyon ve bağlantı problemleri yaşansa da 4G’den ziyade dev ekran ve donanım özellikleri tüketicilerin takdirini kazandı.

HTC EVO 4G 8MP arka ve 1.3 MP ön kameraya, HDMI çıkışına ve 4.3 inçlik kocaman bir kapasitif ekrana sahip.