Kategoriler
GÜNCEL

4G Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil cihazlarda yüksek çözünürlüklü video devri 4G ile açılacak. İşte 4G’nin getirecekleri…

 

Ağ donanım sağlayıcılarından Cisco’nun yaptığı açıklamaya göre 4G servisleri kimi şirketlerin video uygulamalarının sonu olacak. Cisco Uluslararası Servis Sağlayıcısı Pazarlama Müdürü Suraj Shetty geçen hafta yaptığı bir söyleşide “şirketlerin yüksek-hızlı kablosuz geniş bant teknolojileri olan WiMAX ve LTE’nin, yüksek çözünürlüklü videoların mobil cihazlarda paylaşımına imkan sağladığını” belirtti.

 

Ayrıca “telekomünikasyon şirketlerinin kapsamlı video servisleri sunarak kendilerini neredeyse kablolu internet’e çevirdiğini, kablolu internet sağlayıcılarının da geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri ile bu şirketlerle daha iyi rekabet edeceği” açıklamasında bulundu.

 

Günümüzde şu bir gerçek ki yüksek çözünürlüklü bir videoyu DSL ve ya fiber optik üzerinden paylaşabiliyoruz. Fakat aynı durum kablosuz bir ortam için neredeyse imkânsız. Ama 4G gelince, bu gibi paylaşımları kablosuz ortamda rahatça yapmak mümkün olacak.

 

Cisco’nun mobil internet veri alışverişi üzerine yaptığı bir araştırmada; 2013 yılına girildiğinde veri alışverişi %64 video, %19 veri servisleri, %10 dosya paylaşımı ve %7 ses olacak deniliyor. Ayrıca yine bu araştırma günümüz video transferinin 2012 yılı sonlarına kadar 4 kat çoğalacağını gösteriyor.

 

4G kapasitesi 15mbps bant genişliğini destekliyor. Eğer ki böyle bir bant genişliğine sahip olursak, kimi servislerin daha da gelişeceğini tahmin etmek pekte yanlış bir yorum olmaz.

 

Kategoriler
TEKNOLOJİ

VDSL2 Nedir, Özellikleri Nelerdir? VDSL ile ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji geliştikçe sahip olduğumuz olanaklarda gün geçtikçe daha fazla artıyor. Bu tekolojik gelişmeler her alana yabancı ülkelere kıyasla yavaş yansısa da yansıyor yinede. Örneğin bütün dünyada ülkemizdekinden yüzlerce kat daha hızlı internet bağlantısı kullanılırken, biz daha 1 Mbps hızla uğraşıyor, ama Türk Telekom, yeni bir uygulama ile bu hızı biraz daha arttıracağa benziyor. Tabi bunu zaten dünyanın en pahalı internet bağlantısını kullanan bizlere dahada yüksek bir ücret karşılığında yapacak. İşte VDSL2 hakkında bazı bilgiler;

VDSL2 Nedir?

VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line – Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo üzerinden, santrale kısa mesafelerdeki abonelere yüksek bant genişliği sunulabilen internet hizmetidir.

VDSL2’nin ADSL’den farkı nedir?

VDSL2 ve ADSL hizmetlerinin her ikisi de bakır kablo üzerinden verilmektedir. Ancak VDSL2 hizmeti teorik olarak 100 Mbps’e kadar yüksek bant genişliği sunmaktadır.

VDSL2’ye kimler başvurabilir?

VDSL2’ye santrale yakın mesafede bulunan aboneler başvurabilir.

VDSL2 için hizmet alanında olup olmadığımı nereden öğrenebilirim?

Başvuru esnasında santrale olan mesafe bilginiz kontrol edilecektir. Ancak başvuru sonrasında yerinde test yapılarak kesin olarak VDSL2 hizmetinden yararlanabileceğiniz belirlenecektir. Test esnasında bağlantı yapılacak noktada olunması gerekmektedir.

VDSL2 için gerekli modem ADSL modemden farklı mıdır?

VDSL2 modemleri, ADSL modemlerden farklıdır. VDSL2 hizmetinin alınabilmesi için VDSL2 modemi gerekmektedir.

VDSL2 modemin özellikleri nelerdir?

TTNET tarafından teslim edilen VDSL2 modemleri 4 portlu ve kablosuz modemlerdir.

VDSL2 için başvurabileceğim paketler nelerdir?

VDSL2 hizmeti için başvurulabilecek paketler:

 • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
 • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
 • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2
 • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2

ADSL abonesiyim VDSL2’de alabilir miyim?

Aynı hat üzerinden sadece ADSL veya VDSL2 abonesi olunabilir.

VDSL2 hizmetinde maksimum ulaşılabilecek hız nedir?

32 Mbps ve 16 Mbps’lik hızlar, ulaşılabilecek maksimum hızları temsil etmektedir. Söz konusu bu hızlar, kullanılan bilgisayarın durumu, telefon hattının kalitesi, santral yoğunluğu, santrale uzaklık, merkezi cihazların performansı ve modem / router performansı gibi faktörlerden etkilenir. Sunucuların performansına bağlı olarak, bu hızlara her zaman tek download ile erişilemeyebilir, paralel (aynı anda farklı sitelerden) dowload gerekebilir.

VDSL2’de upload hızı kaçtır?

Tüm VDSL2 paketlerinde upload hızı 1 Mbps’dir.

ADSL’den VDSL2’ye geçince telefon numaram, hizmet numaram, kullanıcı adım değişecek mi?

ADSL’den VDSL2’ye geçişlerde telefon numarası, hizmet numarası, kullanıcı adı değişmeyecektir.

VDSL2 Bağlantı Ücreti Ne Kadar?

Yeni aboneliklerde ve ADSL’den geçişlerde, VDSL2 bağlantı ücreti ayda 2 TL taksitle 12 ay boyunca TTNET faturasına yansıtılır.

Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Türk Telekom’dan Her Eve İnternet Kampanyası ile Günlük 3 TL’ye İnternet Satın Alabilirsiniz. Her Eve İnternet Kampanyasının Detayları

Türk Telekom, ”Her Eve İnternet” uygulaması ile evlerde günlük internet kullanımı dönemini başlattı.

Türk Telekom “Her Eve İnternet” uygulaması ile evlerde günlük internet kullanımı dönemini başlatıyor. Tüm internet servis sağlayıcılarına günlük 3 TL olarak öngörülen satış fiyatıyla sunulacak yeni paket ile kullanıcılar, istedikleri gün internete bağlanabilecek, bağlandıkları gün başına ödeme yapacak.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, evlerde internet kullanımını artıracak ve herkesi internetle tanıştıracak “Her Eve İnternet” paketini düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Yeni paket ile internet servis sağlayıcıları, tüm vergiler dahil günlük 3 TL olarak öngörülen perakende satış fiyatından müşterilerine internet hizmeti sunabilecek. Türk Telekom Her Eve İnternet paketini toptan olarak internet servis sağlayıcılarına ve onlar aracılığı ile müşterilere ulaştıracak.

Yeni uygulamadan evinde henüz internet bağlantısı olmayanların yanı sıra, halihazırda ADSL kullanan müşteriler de faydalanabilecek. Sabah 03.00’den ertesi sabah 03.00’e kadar kullanılabilen paket kapsamında, kullanıcılar 1 megabit indirme ve 256 kilobit yükleme hızlarında 500 megabayta kadar internet erişimi satın alabilecekler.

Her Eve İnternet paketinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer ve Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan katıldı.

 

“Herkesi internetle tanıştıracağız”

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, internette yeni bir dönemin başladığını vurgulayarak, “Her Eve İnternet” paketinin internet erişimini kolaylaştırarak, interneti herkese ulaştıracağını söyledi. Türkiye’nin 2005 – 2009 yılları arasında ADSL penetrasyonu artışında Avrupa’da birinci, dünyada ikinci ülke olduğunu belirten Demircan, sözlerini şu şekilde devam etti:

“2010 yılı Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de ADSL kullanıcısı sayısı 6,5 milyona yaklaştı. Ancak bunu yeterli bulmuyoruz. Hedefimiz her haneyi internetle tanıştırmak. ‘Her Eve İnternet’ paketiyle sunduğumuz yeni fiyatlandırma modelimizle bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Tüm internet servis sağlayıcılarına sunduğumuz bu hizmet ile internete basit ve kolay erişimin yolunu da açmış olduk. Türkiye’de internet kullanımını yaygınlaştırmak için önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürerek, toplumda bilgiye erişimin olanaklarını artıracağız.”

 

“8 Mbps kullananlar 2,8 milyona ulaştı”

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer ise bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla ADSL hizmetinin hız ve hizmet kalitesini sürekli geliştirdiklerini ve bunun ülkemizde internet erişiminde yaşanan artışta önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Gerek bağlantı hızlarında, gerek hizmet kalitesi ve çeşitliliğinde sürekli yatırımlar yaptıklarının altını çizen Dinçer, “Yatırımlarımız sonucunda minimum bağlantı hızı 2005 yılında 256 kbps iken, 2010 yılında 4 kat artışla 1 Mbps’e ulaştı. Maksimum bağlantı hızı da bu yıllar arasında 16 kat artarak 2 Mbps’den 32 Mbps’ye çıktı” dedi. Geçtiğimiz dönemde internete kolay ve avantajlı erişim için kampanyalar düzenlediklerini belirten Dinçer, 2009 yılında sundukları 8 Mbps’e ADSL paketlerinin kullanıcı sayısının 2,8 milyona ulaştığını belirtti.

Türk Telekom’un “Her Eve İnternet” paketinden yararlanmak için Türk Telekom’dan ev telefonu hizmeti almak yeterli oluyor.

Her Eve İnternet paketinde, ilk kez internet bağlantısı sağlayacak müşteriler bir sefere mahsus olmak üzere aktivasyon ücreti ödeyecek. Bağlantı ücreti istendiği takdirde 12 taksitte ödenebilecek.

Haber7

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Ayda 9.9 YTL’ye ADSL

Ayda sadece 9.9 YTL’ye ışık hızında internete ne dersiniz?

Superonline işbirliği ile 9.99 YTL’ye ADSL bağlantısındaki en hesaplı kampanyayı sunan Tellcom, ışık hızında internet Quiknet’i de 9.99 YTL’den kullanıcılarına sunmaya başladı.

Genç ve yenilikçi telekom operatörü Tellcom, sektörün öncü kuruluşlarından Superonline işbirliği ile 9.99 YTL’ye sunduğu ADSL kampanyasını, gördüğü yoğun ilgi üzerine yıl sonuna kadar uzattı. Tellcom ayrıca, hız ve kapasite açısından rakipsiz internet hizmeti Quiknet’i de 9.99 YTL’ye sunduğu bir başka avantajlı kampanya daha başlattı.

1.5 saatlik film sadece 1.5 dakika indirebilirsiniz

Tellcom’un Quiknet kampanyası kapsamında modem, kurulum ve aktivasyon için herhangi bir ücret ödenmezken, 2009 yılında da bu kampanyaya özel indirimli fiyatlardan abonelikler devam ettirilebilecek. Fiber optik erişim temeli üzerinden ışık hızında internet sunan Quiknet’in sağladığı 100 Mbps’lik bağlantı sayesinde 1.5 saatlik bir film sadece 1.5 dakikada, şarkılarla dolu bir albüm saniyeler içinde yüklenebiliyor.

Superonline ADSL kampanyasında ise abone başına 29.00 YTL’lik bağlantı ücreti alınmayacak.

Kampanyadan yararlanarak ADSL abonesi olmak isteyenlerin www.tellcom.com.tr veya www.dokuzdoksandokuz.com web adreslerini ziyaret etmeleri, Turkcell İletişim Merkezleri, Turkcell Extralar, Tellcom ve Superonline ADSL satış noktalarına başvurmaları ya da 444 222 0 numaralı Tellcom Çağrı Merkezini aramaları yeterli olacak.

Kampanya Şartları :

 • *9.99’luk fiyat 1 Mbps 4GB limitli bağlantı hızı için geçerlidir.
 • Abone olma taahhütü 24 aydır.
 • Kampanyanın son başvuru tarihi 31 Aralık 2008’dir.
 • Kampanya kapsamına giren modemler stoklarla sınırlıdır.
 • Fiyatlara %18 KDV ve %15 ÖİV dahildir.
 • Tellcom kampanya şartlarını değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Bu kampanya diğer Tellcom kampanyaları ile birleştirilemez.
 • Ayrıntılı bilgi için; 444 222 0’ı arayabilirsiniz.