Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Hepinizin bildiği gibi ülkemiz resmen bir sınav ülkesi. Hemen her yaşta, her insan her yıl bir sürü sınava giriyor. SBS’den tutunda KPSS’ye o kadar çok sınav vardırki bunları saymaya kalksak sabahı buluruz sanırım. Bu sınavların en önemlisi sayılan YGS ve LYS sınavlarına çok az bir zaman kala uzmanlar, sınav kaygısını yenmek için öğrencilere çeşitli önerilerde bulunuyorlar.

Sınav kaygısını en aza indirmek için; 

İÇ KONUŞMALAR…

Sınav yaklaştıkça, içinizde kopan fırtınalar artıyorsa korkularınızdan kurtulmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Kendinizle olan iç konuşmalarınızın farkında olun. Dikkatinizi olumsuz iç konuşmalarınızdan başka bir yöne çekin. Kaygılı iç konuşmalar geleceğe yöneliktir ve genelde felaketi öngörür.

Sınav kaygınızın nerelerde yükseldiğinin farkına varın. Doğru nefes alma ve gevşeme tekniklerini uygulayın.

Sınavlarda kolay, uğraşılırsa yapılabilir ve zor sorular vardır. Cevaplamaya sizin için kolay olan sorulardan başlayın ve orta zorlukta olanları daha sonraya bırakın. Sizin için zor olanları en son yapın.

NEGATİF OLMAYIN

“Ya bildiklerimi unutursam?”, “Ya insanlar benim aptal olduğumu düşünürse?”, “Ya başarılı olamazsam?” gibi “Ya…” ile başlayan cümleler sınav başarınızı olumsuz etkiler. Bu düşünceleri zihninizden uzaklaştırın.

NEFES ALMA EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

İyi nefes almak, iyi nefes vermekle başlar. Önce sol elinizi karnınızın, sağ elinizi ise göğsünüzün üzerine koyun. Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. Burnunuzdan sessiz, yavaş ve derin nefes alarak önce karnınızın, sonra da göğsünüzün şiştiğini hissedin. Ağzınızdan nefes verin.

EBEVEYNLERİN ÜZERİNE DÜŞEN 2 ÖNEMLİ GÖREV

1.ÇOCUKLARINIZA İYİ ÖRNEK OLUN

Davranışlarınızla, kaygılı durumlarınızda nasıl hareket ettiğinizi çocuğunuza gösterin. Kendinizi herhangi bir konuda kaygılı hissettiğiniz zaman bunu çocuğunuzla konuşun. Neler hissettiğinizi, olumlu ve olumsuz iç konuşmalarınızı paylaşın. Geçmişte benzer bir durumla nasıl baş ettiğinizi anlatarak ona yol gösterin. Geçmişte baş edemediğiniz durumları da paylaşın. Sonrasında hissettiklerinizi, neler öğrendiğinizi ve bugün için deneyimlerinizden nasıl faydalandığınızı çocuğunuza anlatın.

2.ALTERNATİF HEDEFLER BELİRLEYİN

Kendiniz ve çocuğunuz için gerçekçi hedefler koyun. Beklentilerinizi ne çok yüksek ne de çok düşük tutmamaya çalışın. Çocuğunuzla beraber hedef belirlerken mutlaka bir B planı da belirleyin. Örneğin, çocuğunuz Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü hedefliyor ve gözü başka hiçbir şey görmüyorsa; ikinci hatta üçüncü alternatif hedef belirlemesi için ona yardımcı olun.

ENDİŞEYE KARŞI POZİTİF YAKLAŞIM

Sınav öncesi ve esnasında zihninizi meşgul eden kaygılı düşünceler yerine şu alternatifleri kullanabilirsiniz:

 • “Diğer öğrenciler de gergin ve telaşlı…”
 • “Elimden gelenin en iyisini yapabilirim, yeterince hazırlandım.”
 • “Duygularım kontrolüm altında, başarabilirim!”
 • “Takıldığım yerler olabilir, bilenlere soracağım ve yardım alacağım.”
 • “Diğer öğrenciler kadar iyi olmasam da elimden geleni yaparak ilerlediğimi ve daha iyi olduğumu göstereceğim.”

GERİ SAYIM SÜRECİNDE GENEL TEKRAR GEREKİR

 • Sene başından itibaren gördüğünüz konuları tekrar etmeye başlayın.
 • Genel tekrar için bütün dokümanlarınızı veya çalışma dergilerinizi toplayın. Eski dergileri haftada bir tane olmak üzere elden geçirin.
 • Deneme sınavlarına ağırlık verin. Haftada bir deneme sınavı çözün.
 • Çıkmış konuları, çözmeye devam edin. Her gün düzenli olarak soru çözmeyi aksatmayın.
 • Dershaneye gidiyorsanız, kesinlikle derslerinizi aksatmayın.
 • Baharın gelmesiyle yaşayabileceğiniz motivasyon bozukluklarına karşı tedbirli olun. Sağlığınıza dikkat edin.

HAFTADA BİR GÜN MOLA VERMEYE HAKLARI VAR

Aileler, sınav kaygısı yaşayan çocuklarına nasıl yardım edebilir?

Sınavların yaklaşmasının yarattığı kaygı, tükenmişlik sendromu ve hava değişiminin yarattığı hormonal farklılıkların bir araya gelmesi ile öğrencilerde agresiflik ve boşvermişlik gözlenebilir. Aileler bu durumdan çok endişe etse de çocuklarına destek olmak için haftada bir gün mola vermelerini sağlayabilir.

Bu dönemde içine kapanan çocuklara nasıl yaklaşmalı?

Birçok çocuk, kaygılarını doğrudan söyleyemez. Öfke patlamaları, aşırı içine kapanma, sosyal izolasyon ya da ağlama nöbetleri ile kendilerini ifade eden öğrencilere anlayışlı yaklaşılmalıdır. Başka öğrencilerle kıyaslamamak., spor yapmasına izin vermek de öğrencileri rahatlatıcı tercihlerdir.

Kategoriler
EĞİTİM

2011 ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

24 Nisan 2011 tarihinde yapılan ALES’in (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları, sınav yapılalı bugün itibari ile (24 Mayıs 2011) üzerinden tam bir ay geçmesine rağmen hala açıklanmadı. Daha yapıldığı gün İzmir’de bazı adayların kitapçıklarının hatalı çıkmasıması ve söz konusu adaylarının sınavlarının iki hafta sonra ayrı olarak yapılması başlı başlına büyük bir skandala dönüştü.

Her fırsatta ve her tartışmada dünya devletiyiz iddiasında bulunan güzel ülkemizin büyük kurumları da birazcık bu büyüklüğe göre hareket etse biz vatandaşları bu iddailarına inandıracaklar. Ama nerdeeeeee! Ülkemizin en büyük, en önemli kurumlarının başında gelen ÖSYM, 2011 Türkiye’sinde üzerinden bir ay geçmesine rağmen sınav sonuçlarını açıklamayarak ne kadar büyük ve hızlı çalışan bir kurum olduğunu gösterdi!!!!

Sınava giren ben ve benim gibi binlerce insan, merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM’nin bu kadar insana duyayarlılık gösterip, sınav sonuçlarını vakit kaybetmeden açıklamasının zamanı geldi!

Siz arkadaşlardan sessiz kalmayıp tepki göstermenizi istiyorum bir ÖSYM mağduru olarak. Aşağıda ÖSYM’nin telefon, fax ve e-mail adresi var. Hangi yolu kullanırsanız kullanın, yeterki tepki verin ve sessiz kalmayın.

Sınava giren arkadaşlar, sınav sonuçları açıklandığı zaman buraya tıklayarak sonuçlarına ulaşabilirler…

Tel : 0312 298 80 50

Faks : 0312 298 85 30

E-mail : osym@osym.gov.tr

Kategoriler
EĞLENCE GÜNCEL

Ösym Geyikleri İnternet Aleminde

Şimdiye kadar uzmanportal.com’da maç sonrası geyikleri çok defa yayınlamıştık. Bu yazımızda da geyik mesajlar var ama bu sefer herhangi bir maçla alakalı değil, ÖSYM ile alakalı.

Önce KPSS, ardından YGS ve son olarak da ALES sınavlarında yaşananlardan sonra ÖSYM eleştirilerin odağı haline geldi. Henüz KPSS sınavı ile ilgili kuşkular gitmemişken iki sınavda daha yaşananlardan sonra ÖSYM’ye tepkiler çığ gibi büyümeye başladı.

İnternet aleminden de tabiki ÖSYM’ye geyik mesajlarlar gelmeye başladı.

Uzmanportal.com olarak temennimiz; İnşallah ÖSYM bir an önce milyonlarca öğrencinin mağduriyetini giderir.

İşte öğrencilerden ÖSYM ile dalga geçen geyik mesajlar:

“Hani sehven hatalar cezalandırılmıyor ya, bundan sonra ÖSYM sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmesin.

ÖSYM’nin son yaşadığı skandallar bence tarih kitaplarına geçmeli.

ÖSYM’ye sormuşlar neden ALES kitapçıklarında sorular eksik / ÖSYM: “Nerem doğru ki demiş”

ALES’te de çuvallamışlar.. Sanırım ÖSYM tüm dikkatlerini Ahiret Sınavına yoğunlaştırdı.

ÖSYM’nin, İzmir’deki hatalı kitapçıklarla ilgili yapacağı yorumu tahmin etmek için tanrı olmaya gerek yok: “sehven”dir.

Ben Acun olsam bir daha ki sefere ‘Survivor Ösym-sınav mağdurları’ yapar; cinnet ve vahşetten asrın raiting rekorunu kırar zirvede bırakırım

Böyle devam ederse, ÖSYM başkanı bütün gençliğin mektup arkadaşı olacak.

Özür Savunma Yalpalama Merkezi; ÖSYM…

ÖSYM Başkanı Ali Demir’den ALES sınavı ile ilgili son açıklama : Bir Alex değil..

YGS sonrasında adaylara mektup gönderen, ALES adaylarına ise mail atan ÖSYM başkanı Ali Demir, bir sonraki sınav skandalında adayları facebook’ta dürteceğini açıkladı…

Dünkü sehvenler dünle gitti cancağızım, bugüne dair yeni sehvenler lazım.

ÖSYM: Özrü Sehven Yapma Merkezi”

 

 

 

Kategoriler
EĞİTİM

2011 Yılı Ales Sınav Başvuru Tarihleri

2011 Yılı Ales Sınav Başvuru Tarihleri  aşağıda;

2011 Ales İlkBahar Dönemi;
Ales Başvuru Tarihi; 07.03.2011 ve 16.03.2011
Ales Sınav Tarihi ; 24.04.2011

2011 Ales Sonbahar Dönemi;
Ales Başvuru Tarihi; 10.10.2011 ve 19.10.2011
Ales Sınav Tarihi ; 27.11.2011

Sınav Başvuru Ücreti : 40 Tl dir.

 

Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

2010 ALES Sınav Sonucunuzu Öğrenin

2010 Akademik Personel ve Lisaüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları açıklandı. Yapılan düzenleme sebebi ile öğrencilerin bekledikleri puanın altında aldıkları ilk göze çarpan detay oldu. Sınav sonuçları için tıklayın…

>>SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ<<

Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

2010 KPSS ,TUS ve ALES Sınavı Tarihi Belli Oldu. Sınavlar Ne Zaman Öğrenin

KPSS’de kopya iddiaları sonrası iptal edilen Lisans Eğitim Bilimleri oturumu iptal edilen Tıpta Uzmanlık Sınavı ve yine iptal edilen Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın yapılacağı tarihler belirlendi.

KPSS’de kopya iddiaları sonrası iptal edilen Lisans Eğitim Bilimleri oturumunun yapılacağı tarih belirlendi. Kopya ile ilgili soruşturmalar derinleştirilmişti.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre sınav 31 Ekim Pazar Günü yapılacak. Yine iptal edilen Tıpta Uzmanlık sınavı ise 5 Aralık 2010’da yapılacak.

ALES ise 19 Aralık 2010’da yapılacak.

Ayrıntılar gelecek.

Haber7

Kategoriler
EĞİTİM

2009 yılı sınav takvimi

ÖSYM, 2009 yılı sınav takvimini belirledi. Buna göre, ÖSYM, 2009 yılında ÖSS, YDS, KPDS, ALES, ÜDS gibi sınavların da arasında bulunduğu geniş katılımlı toplam 24 sınav düzenleyecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 14 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilecek Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) başvurularını 16 Şubat-27 Mart 2009 tarihleri arasında alacak.

Adaylar, 14 Hazirandaki ÖSS için 16 Şubattan itibaren 27 Marta kadar başvurabilecek. 21 Haziran 2009 Pazar günü gerçekleştirilecek YDS’ye başvurular da aynı tarihler arasında yapılacak. ÖSS ve YDS başvuruları, liseler ile ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinde alınacak.

ÖSYM’nin 2009 yılında yapacağı sınavlar ve tarihleri şöyle:

-Türk Hava Kurumu Yabancı Dil Sınavı: 5 Şubat

-Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (1. Aşama): 15 Mart

-Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (İlkbahar dönemi): 22 Mart

-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar dönemi): 11-12 Nisan

-Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı: 12 Nisan

-Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (Yurtdışı): 19 Nisan

-Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı: 19 Nisan

-Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı: 26 Nisan

-Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı: 2 Mayıs

-Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar dönemi): 3 Mayıs

-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar dönemi): 10 Mayıs

-Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2. Aşama): 17 Mayıs

-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar dönemi): 24 Mayıs

-Öğrenci Seçme Sınavı: 14 Haziran

-Yabancı Dil Sınavı: 21 Haziran

-Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (Yurtiçi) 21 Haziran

-Kamu Personel Seçme Sınavı (A Grubu ve Öğretmenlik): 27-28 Haziran

-Yurt dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı: 5 Temmuz

-Dikey Geçiş Sınavı: 12 Temmuz

-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar dönemi) 12-13 Eylül

-Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (Sonbahar dönemi): 4 Ekim

-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar dönemi): 18 Ekim

-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar dönemi): 15 Kasım

-Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar dönemi): 22 Kasım