Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL KAMPANYA

Hepsiburada.com’dan 500 TL’lik Alışveriş Yapana 100 TL’lik Hediye Çeki Kampanyası

İnternetteki en büyük alışveriş sitelerinden biri olan hepsiburada.com’un yeni kapmanyası ile 100 TL’lil hediye çeki kazanabilirsiniz.

Eğer bugün içerisinde 500 TL ve üzerinde alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bu fırsatı kaçırmayın ve hepsiburada.com’dan biran önce siparişleriniz verin. Ayrıca hepsiburada.com un kalitesini de görün.

Kampanya 23 Nisan’da başladı ve bugüne kadar uzatıldı. Son katılma şansızı bugün.

Kampanya sayfasına ulaşmak için tıklayın

 

 

 

 

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL YAŞAM

Giyecek (Kıyafet) Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Giyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Giyecek Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Giyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Öncelikle hangi giyeceklere ihtiyacınız olduğunu doğru tespit edebilmek için hali hazırda sahip olduğunuz giyeceklerinizin bir listesini çıkarınız.

2. Daha sonra bu listedeki eşyaları; uygunluk ve giyilebilme açısından gözden geçirerek, küçük düzeltmelerle günün şartlarına uydurabileceklerinizi ayırınız.

3. Bütün bunlardan sonra ne tip giyeceklerinizin eksik olduğunu düşünüp gerçek ihtiyaçlarınızı tespit ederek önem ve öncelik sırasına göre listeleyiniz.

4. İhtiyaç olarak tespit ettiğiniz giyeceklerin renk, model, kumaş cinsi vb. özelliklerini belirleyiniz. Stilini ve modelini belirlemede yaşantı biçiminizi ve en sık giydiğiniz giyecekleri düşünmek size yardımcı olabilir.

5. Daima sade ve çeşitli faaliyetler için kolayca kullanabileceğiniz kıyafetlerin seçilmesi, aşırı derecede modaya bağlı ürünlerin tercih edilmemesi daha doğru bir davranıştır. Moda kurbanı olmayınız, sadece moda diye aldığınız elbise bir sonraki sezonda elinizde kalabilir.

6. Satın alınacak giyeceklerin renk kombinasyonlarına dikkat edilerek her türlü renkle kolayca uyum sağlayabilecek renkleri tercih ediniz.

7. Kıyafetlerin farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı, buruşmayan kumaştan üretilmiş olmasına dikkat ediniz. İç giyimde ise kolayca nem çeken, doğal liflerden üretilen ürünleri tercih ediniz.

8. Giyecekleri satın almadan önce çeşitli mağazaları dolaşmaya, fiyat, kalite, çeşit, model ve renk açısından karşılaştırma yapmaya ve en uygun yerden alışveriş yapmaya çaba gösteriniz.

9.Giyimde mevsim sonu indirim dönemlerini takip ediniz.

10.Ölçü ve beden yönünden kesin bilgilere sahip değilseniz, satın alacağınız giyeceği mutlaka deneyiniz. Evde üstünüze olmazsa, boşuna para vermiş olursunuz.
11.Giyeceklerde kumaşı, dikişleri, renk tonları ile birlikte yan ürünler olan düğme, fermuar, astar vb. kısımlarını dikkatle kontrol ediniz. Yırtık, sökük, tüylenme, renkte ton farkı olmamasına özen gösteriniz.
12.Satın alacağınız kıyafetlerde bilgi verici etiketleri inceleyerek kumaşın lif kompozisyonu ile uygulanacak bakım ve temizlik yöntemlerini satın almadan önce mutlaka öğreniniz. Giyeceklerin fiyatının onların bakım ve temizlenmeleri için harcanacak para ile giderek artacağını unutmayınız. Lif kompozisyonu ile bakım ve temizlenmeleri konusunda bilgi verici etiketler olan ürünleri tercih ediniz.
13.Giyimde birlikte alışverişe çıktığınız kişilerin veya satış elemanlarının kararınızı etkilemelerine izin vermeyiniz. Giymeyi düşünmediğiniz ürünü satın almayınız.
14.Giyim alışverişlerinizde mutlaka satış fişi veya fatura alınız ve saklayınız.Kategoriler
EKONOMİ Genel Kültür GÜNCEL

Kredi Kartı Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Günümüz dünyasında alışveriş yaparken artık para kadar kredi kartlarını da yoğun olarak kullanıyoruz. Kredi kartı hayatımızın olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Durum bu olunca da her insana en az bir tane kredi kartı gerekiyor. Peki kredi kartı almak için nelere dikkat etmeliyiz? Ayrıca kredi kartı aldıktan sonra kredi kartını nasıl kullanmalıyız, kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Uzmanportal.com olarak bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

 

Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
1. Kredi kartı limiti gelir düzeyini dikkate alarak belirlenmelidir. 

2. Kredi kartı alırken yıllık üyelik ücreti gözönünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

3. Kredi kartı alırken kredi kartı sözleşmesi okunmalı ve kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi terimlerin ne anlama geldiğine dikkat edilmelidir.Kredi kartı üyelik sözleşmesinin bir nüshası tüketiciye verilmek zorundadır.

4. Kredi kartına ilişkin otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu talimatın, borcun asgari tutarını mı yoksa tamamını mı kapsadığına dikkat edilmelidir.

5. Kredi kartlarının internet ortamında hukuka aykırı kullanımı, kartın internet ve telefon kullanımına kapatılması ile engellenebilir.
Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilecekler Hususlar Nelerdir?

1. Kredi kartının arkasındaki imza bandı, teslim alındıktan hemen sonra imzalanmalıdır.

2. Alışverişlerde kredi kartının pos makinelerinden yanınızda geçirilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede, kredi kartlarının manyetik alanlarının kopyalanması engellenebilir.

3. Kredi kartı sliplerindeki tutar kontrol edilmelidir.

4. Alışveriş sonrası verilen slipler hesap özeti gelene kadar saklanmalı ve hesap özetindeki harcama kalemleri ile slipler tüketicinin bilgisi dışındaki harcamalara karşı önlem olarak karşılaştırılmalıdır.

5. Kayıp/çalıntı durumunda vakit kaybetmeden bankaların çağrı merkezlerine kayıp/çalıntı bildirimi yapılmalıdır. Aynı zamanda bu durum, yazılı olarak da bankaya bildirilmelidir.

6. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartının tüm güvenlik bilgileri kullanıldığından, alışveriş yapılacak sitelerin güvenilir siteler olmasına özen gösterilmelidir. Site güvenliğinin, internet sitelerinin güvenliğini sağlayan uluslararası kuruluşlar tarafından korunup korunmadığına dikkat edilmelidir.

7. Tüketici son ödeme tarihinde hesap özetinde yer alan borç miktarını ödeyemeyecek ise en azından asgari tutarı ödemelidir. Bu sayede ödenmeyen borca akdi faiz uygulanacaktır.

8. Kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenecek ise ödemenin hesap kesim tarihinin hemen sonrasında yapılması tüketicinin lehinedir.

9. Kredi kartı şifreleri kolaylıkla ulaşılabilecek yerlerde bulundurulmamalıdır.

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Avrupaya Tatile Gidilirse Nereler Ziyaret Edilmeli? En Güzel Tatil Mekanları

Barcelona
Barselona, ünlü Katalan mimar Gaudi’nin eserleriyle bilinen bir şehirdir. Sgrada Familia ve Park Guell Barselona’yı ziyaret etmek isteyenlerin listelerinin başında yer almalıdır.

Brüj
Tarihi yerleri gezerek geçireceğiniz 1 günün ardından Zilverpand alışveriş merkezinden bulunan Bar Choc’a gitmeyi sakın unutmayın. Belçika’nın adından bolca söz ettiren çikolatalarından hazırlanan 44 farklı çeşitteki çikolatalı içeceklerin tadına burada bakabilirsiniz. Brüj tam bir çikolata cenneti…

Prag
Çek Cumhuriyeti denildiğinde akla gelen Prag’da Prag Kalesi’ni kesinlikle ziyaret etmeli ve oradan şehrin diğer tarihi mekanlarına doğru yola çıkmalısınız.

Reykjavik
İzlanda sıcak havuzlarıyla ünlü bir ülkedir. Bu ülkenin başkentinde bulunan Blue Lagoon siyah lav kayalarından oluşmuştur ve kesinlikle kentin en çok tanınan noktasıdır.

Belfast
Kuzey İrlanda’nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Belfast’ta bulunan alışveriş merkezlerine uğrayabilir ya da doğa yürüyüşlerinin ardından pek çok çeşitte masaj imkanı sunulan spalarda yorgunluk atabilirsiniz.

York
New York’a ismini veren şehir olan Birleşik Krallık şehri York’ta Newgate Market’a gidip geleneksel İngiliz çaylarından olan Yorkshire aromasının tadına bakabilirsiniz.

Düsseldorf
Alışveriş için Paris ve Milan’a gitmeyi düşünenler Konigsallee alışveriş bölgesini de mutlaka akıllarında bulundurmalıdır. Tarihi bir bölgedeki pazarda antik tezgahlar üzerinde sunulan eşyalara göz atmak ve o havayı yaşamak isterseniz işte burası tam size göre!

Paris
Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi ve Champs-Elysées’nin birkaç adım ötenizde olduğu Paris’te sıkılmanıza imkan yok.

Edinburgh
Edinburgh Kalesi ve İskoç Anıtları’ndan en güzel şehir manzaralarından birine şahit olacağınız Edinburgh seyahat etmeyi planladığınız yerler arasında yer almalı.

Venedik
Büyük Kanal’da su üzerinde bir gezintiye çıkabilir ve St. Mark Bazilikası’nın göz alıcı güzelliğine şahitlik edebilirsiniz.

Kategoriler
SAGLIK

Kolay Doğum İçin Öneriler, Yöntem ve Teknikler

Doğum sürecinde sizi nelerin beklediğini bilmeniz çok önemlidir.Çiftler,hem doğum atmosferini tanımalı hem de karşılarına çıkabilecek durumları öğrenmeliler.İlk adım,eşinizle beraber doğum kursuna katılmak.Ayrıca,doğum hakkında bilgi veren kitaplar okuyabilir;yeni anne olan arkadaşlarınızla konuşabilir ve doğum için önerilen ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.Korkularınızla bugünden yüzleşirseniz;doğum sırasında her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde paniğe kapılmazsınız.

Rahat bir ortam,sizi sakinleştirir.Bazı hastanelerde size kendinizi evinizdeymiş gibi hissettirecek alternatif doğum odaları oluyor.Doğumunuz standart bir hastane olmasa bile,odanızı kişiselleştirmeye çalışın.Evden bir resim götürüp doğum odasına asabilir ya da yanınıza portatif bir müzik seti alabilirsiniz.Birçok kadın hafif müzikler dinlemenin kasılmalarını hafiflettiğini söylüyor.

Doğuma Güvendiğiniz Biriyle Gidin: Beraberken kendinizi çok rahat hissettiğiniz birinin yanınızda olması mucizeler yaratabilir.Birçok anne adayı,kız kardeşinin ya da en yakın arkadaşının doğumda yanında olmasını istiyor.Ayrıca,doğuma eşlik eden kişinin çocuk sahibi olması ve yaşadıklarının normal olduğunu söylemesi de anne adayını rahatlatır.

Hareket Edin: Dik ve aktif durmanız,hem düşüncelerinizi kasılmalardan uzaklaştırır hem de bebeğin doğum kanalına daha rahat inmesini sağlar.Doktorunuz izin verirse,yoga yapabilir,kısa süreli yürüyüşlere çıkabilir ve yavaş danslar edebilirsiniz.

Hamileliğin son dönemlerine kadar aynı zamanda bel ağrısı nedeniyle uyku problemleri de yaşanabilir.Bu gibi durumlarda da rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilmeniz için özel olarak tasarlanmış hamile yastıkları kullanabilirsiniz.(Örneğin; Shuma Hamile Yastıkları) Hamile yastıkları gebelik döneminde anne adaylarının daha konforlu ve rahat uyku uyuyabilmesini sağlar.

Sıcak su yorgun kasların gerginliğini gevşetir ve sıkıntılarınızı azaltır.Su,rahatlatıcı etkiye sahiptir.Duşu sırtınıza ya da kasılmalarınızın en yoğun olduğu yerlere tutun.Doğum öncesi kısa bir duş ya da banyo sizi rahatlatabilir fakat doktorunuza da danışmalısınız.

Her yöntem herkeste işe yaramayabilir.Örneğin,öğrendiğiniz nefes alma teknikleri işinize yaramıyordur da yastığı sıkmak sizi rahatlatıyordur.Size kendinizin neyi rahat ettirdiğini kendiniz bulmalısınız.Her kadının doğumu ona özeldir.

Masaj,gerginliği üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir.Yapılan masaj sonucunda endorfin salgılamaya başlarsınız.Boyun ya da ayak masajı,kasılmalarınızı bir süreliğine unutmanıza yardımcı olur.Eşiniz ya da doğum eşlikçiniz üç masaj tekniği uygulayabilir:

Her kasılmada eliyle ya da tenis topuyla kuyruk sokumunuza bastırır.

Parmak uçlarını hafifçe omzunuzda gezdirir ve aşağıya doğru iner.

Her kasılmada kalçalarınızı nazikçe geriye çeker.Partnerinizin bu hareketi,rahim ağzının açılmasına yardımcı olur ve bebek için yavaşça yol açılır.

Normal doğum yapmayı çeşitli nedenlerden dolayı istemeyebilirsiniz;önemli olan kendinize karşı dürüst olmanız.Ancak normal doğum yapmaya kesin karar verirseniz,doktorunuza kararınızı mutlaka söyleyin.Unutmayın,bir doğum uzmanı için en zor anlardan biri,normal doğuma kararlı anne adayının doğum başladıktan sonra ‘‘Ben vazgeçtim !’’ demesidir.

Normal doğumda başarıyı en çok etkileyen unsur,hastaneye gidişin zamanlamasıdır.Henüz doğum başlamadan giderseniz,muhtemelen hayal kırıklığıyla eve geri dönersiniz.İkinci kez yine erken başvurursanız,bu kez sizi geri göndermekte zorlanıp yatış işlemi yapabilirler.O durumda,doğum başlamamış olsa bile hem yakınlarınız hem de siz saat tutmaya başlayacaksınız.Sizin ve yakınlarınızın ‘‘Doğum neden gerçekleşmiyor?’’,‘‘Neden hala bekleniyor,aksilik mi var ?’’ gibi sorular sorup sabırsızlanması,gereksiz yere doktorunuzun kendini baskı altında hissetmesine neden olabilir.

Anadolu’da çoğu kadın doğumhaneye son anda başvurur ve doğumunu kısa zaman içinde gerçekleştirir.Anneleri onlara ‘‘Sancın artsın,rahim ağzın iyice açılsın ki doktor sezaryen yapmasın’’diye öğütler.Bu da sakıncalı bir durumdur,çünkü doğumun bebek açısından en kritik anları evde yaşanmış olur.
Doğumhane kapısında bekleyen kişi sayısı ne kadar çoğalırsa,doğumhane ekibinin ve sizin üzerinizdeki baskı o kadar artar.Aile büyüklerine ve arkadaşlarınıza hemen haber vermek yerine biraz zaman geçmesini ve doğum eyleminin yoluna girmesini bekleyin.

Hemen her anne kendi tercih ettiği doğum şeklinin en iyi olduğunu söyleyecektir;haklıdır da,çünkü hem bebeği hem kendisi sağlıklıdır.Siz etrafınızdaki normal doğum örneklerini bulun.Kötü bir normal doğum deneyimi yaşamış annelerde olabilir elbette,ancak sayıları azdır.

Bazı hastanelerde sezaryenle doğum oranı çok yüksektir.Normal doğum için gecenin bir yarısında bunlardan birine giderseniz, ‘‘Serviste boş yatak yok’’ cevabıyla bile karşılaşabilirsimiz.Bu nedenle,doğum yapacağınız hastanenin doğumhanesini önceden mutlaka görün.Gece acil durum için gerekli donanımın ve personelin bulunup bulunmadığını mutlaka sorun.

Baştan sona tüm doğum eylemi boyunca sürekli yanınızda olmasını talep etmek doktorunuzun enerjisini azaltır.Yatıştan sonraki ilk muayenelerinizi muhtemelen doğumu gerçekleştirecek doktor yapmayacaktır.Ama doğum eyleminiz başladıktan sonra kendi doktorunuz mutlaka yanınızda olacaktır.