Kategoriler
GÜNCEL

Anne Sütünün Besin Değeri? Anne Sütünün İçeriğinde Neler Vardır?

Bebek, anne sütü alamadığında, bileşimi anne sütüne benzer olan inek sütü veya diğer hayvan sütleriyle beslenir. En çok kullanılan inek sütüdür. Anne sütü en ideal bebek besinidir.

Anne sütünün besin değerinin anlaşılması için inek sütüyle karışlaştırılması uygun olur:

• Anne sütünde bulunan protein sindirimi kolay, inek sütünde olanın daha zordur Kazein, bebekte kabızlığa ve alerjiye neden olabilir.

• Anne sütünde elzem amino asitler daha fazla bulunmaktadır.

• Anne sütünde bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan immünglobülinler bulunur.

• İnek sütünde daha fazla kalsiyum olmasına rağmen, anne sütündeki daha kolay emilir.

• Anne sütünde daha fazla demir vardır ve daha kolay emilir.

• A, C, D, ve E vitaminleri anne sütünde daha fazla, B grubu vitaminleri ise inek sütünde daha fazladır.

• İnek sütü alan bebeklerin böbrekleri daha fazla mineral yükü ile karşı karşıya kalmaktadır.

Böbreklerine yardımcı olmak, yükü hafifletmek için su vermek gerekir.

Kategoriler
GÜNCEL KAMPANYA

LC Waikiki Anneler Günü Kampanyası 3 Alana 1 Bedava

Lcw mağazalarında 30 Nisan – 8 Mayıs tarihlerinde geçerli olacak kampanya ile Anneler  Günü’ne özel yapacağınız tüm alışverişlerde 3 ürün alana + 1 bedava.

Ayrıca ik tüm alışverişlerinizde World’e özel peşin fiyatına 3 ya da 6 taksit fırsatı.

Kategoriler
SAGLIK

Bebeği Memeden (Sütten) Ne Zaman Kesmeli? Bebeği Sütten Keserken Nelere Dikkat Etmeli?

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini, 6 aydan itibaren uygun ek gıdalar başlanarak emzirmenin 12-24 ay sürdürülmesini öneriyor. Bu bilginin ışığında, anne ve bebek açısından uygun olan bir zamanda emzirme sonlandırılabilir. Eğer, memeyi bırakmaya karar veren bebek olursa, bu süreç daha kısa sürecek, daha kolayca atlatılacaktır. Ancak, eğer anne memeden ayırma sürecini başlatırsa biraz daha uzun ve zorlu bir süreç yaşanabilir. Bunun ne kadar süreceği bebekten bebeğe değişebilir. İdeal olanı memeden aşamalı olarak ayırmak, hem bebeğe hem de annenin vücuduna yeni duruma alışmak için zaman tanımaktır.

Bebeği memeden ayırmak için ne zaman uygun değildir?

Bebekler için emmek sadece açlığı giderme yolu değil, aynı zamanda huzur bulup rahatlama yoludur. Bu nedenle huzursuz, gergin oldukları dönemde daha sık emmek isterler. Eğer yaşamınızda işe başlama, taşınma, bakıcı değişikliği gibi önemli değişimler varsa, bebeğiniz hasta veya diş çıkarıyorsa bu dönem memeden ayırmak için iyi bir dönem değildir.

6 aydan küçük bebek nasıl memeden ayrılır?

Eğer 6 aydan küçük bir bebek memeden ayrılmak zorunda kalırsa, biberon maması ile beslenecektir. Bu nedenle, öncesinde hem mamaya hem de biberona alıştırmak gerekecektir. Aşama aşama, hergün bir öğün emme yerine bir öğün biberona geçmek, biberon öğünlerinin sayısını giderek arttırmak uygun olur. Ancak, anneden meme almaya alışan bebek onun verdiği biberonu almak istemeyebilir. İlk biberon denemelerini anne dışında biri (baba veya bir aile büyüğü olabilir) yaparsa ve anne biraz uzakta olursa daha iyi sonuç alınabilir. Bebek yine de biberonu kabul etmezse, farklı biberon başlıkları denenebilir. Doktorun önerdiği farklı mamalar denenebilir. Uyku arasında verilen biberon da daha kolay kabul edilebilir.

6 aydan büyük bebek nasıl memeden ayrılır?

Bebek 6 ayını doldurmuşsa, biberon gerekli olmayabilir. Artık ek gıdaları kaşıkla, bardak, fincanla almaya başlamıştır. Yavaşça bir öğün emzirmenin yerine bir öğün ek gıda veya mama verilerek anne sütü ile beslenme azaltılabilir. Bebeklerin en bağımlı oldukları emme seansları, sabah uyanınca ve gece uykusundan önce olanlardır. Bunları sona bırakmak uygun olacaktır. Üstelik, gün içinde bebeği farklı ortamlarda, farklı aktivitelerle oyalayıp dikkatini dağıtmak daha kolay olacaktır.

Bebeği memeden ayırma sürecinde anne ne gibi sorunlar yaşayabilir?

Özellikle aniden emzirmeyi kesmek gerekirse, memelerin dolgunlaşıp gerginleşmesi anneyi rahatsız edecektir. Bu durumda, göğüsleri az az sağıp boşaltmak rahatlatıcı olacaktır. Ancak, tümden boşaltana dek pompalarsanız vücudunuz da süt üretimini sürdürecektir. Sadece rahatlamanızı sağlayacak kadar boşaltın, kalanını vücut kendisi ortadan kaldıracaktır. Gerek olursa, ağrı kesici kullanılabilir. Soğuk kompres veya serin lahana yapraklarıyla kompres yapmak da rahatlatıcı olacaktır.

Emzirmeyi sonlandırırken süt kanallarında tıkanıklık veya mastit denilen iltihabi durum görülebilir. Göğüste bölgesel şişlik, kızarıklık gibi bulgular yanında annede ateş, üşüme, halsizlik gibi yakınmalar da olursa doktora başvurmak gerekecektir.

Bazı durumlarda, doktorunuz süt üretimini durduracak ilaçlar kullanmanızı da önerebilir. Yan etkileri de olabileceği için, bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanmak risklidir.

Memeden ayırmanın, anne psikolojisi üzerinde de etkisi olmaktadır. Anneler emzirmeyi kesince rahat edeceklerini, bebeğe bağımlı olmaktan kurtulacaklarını düşünürken, beklenmedik bir üzüntü, bir kayıp duygusu da yaşayabilirler. Elbette, emzirme bebeğinizle aranızda çok özel bir ilişki sağlar. Ancak, emzirmenin bitmesi bu ilişkinin bitmesi değil sadece başka bir şekil almasıdır.

Bebeğinizin büyümesinde sevinçle karşılanacak önemli bir kilometre taşıdır. Bu dönemde, bebekle daha çok ilgilenin, ona sarılın ve kucaklayın. Bu, ikinize de iyi gelecektir. Ancak gece uyanmalarında, bebek yeni duruma alışana kadar, baba veya bir aile büyüğü tarafından avutulması daha uygun olacak, böylece meme istemek aklına gelmeyecektir.

Dr. Nilüfer Şahin Toprakçı

Kategoriler
SAGLIK

Hamile Bayanların Hazırlaması Gereken Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Hamile bayanların doğumdan önce hazırlaması gereken en önemli şeylerden biridir hastane çantası. Hastane çantası doğumdan sonra çocuk ve anne için gerekli malzemelerin bulunduğu çantaya deniyor.

Hastane çantanız ve içindekiler önemli. Aslında bu son aylara bırakılmaması gereken bir hazırlıktır. Bebek geliyorum deyince telaştan unutmamak için anne ve bebeğe ayrı ayrı çanta hazırlamakta fayda vardır.

İşte anne ve bebek için hastane çantasında olması gerekenler:

 

Bebeğimiz için:

2 adet body (mevsime göre kollu-kolsuz)
2 adet tulum veya hastane çıkışı takım
Bebek bezi
Biberon ve emzik
Kalınca bir örtü (altını değiştirirken sermek üzere)
Şapka
Eldiven
Pişik kremi ve pudra
Delikli, yumuşak bir battaniye veya pike
Islak mendil
Gazlı bez
Mevsime bağlı özelliklerde çorap ve patik
Yine mevsime bağlı olarak yelek veya hırka

 

Anne için:

2 adet önden düğmeli gecelik
Bol miktarda pamuklu iç çamaşırı
Sabahlık Havlu
Göğüs ucu pedler
Göğüs ucu koruyucu krem
Kişisel bakım ürünleri, diş fırçası macunu
Çorap
Rahat bir terlik

nsyildiz@hotmail.com
Bizim Aile Dergisi‘nin Şubat 2011 sayısından alıntılanmıştır.

Kategoriler
EĞLENCE GÜNCEL

Annesinin Sesini İlk Defa Duyan Çocuk’un Sevinci. Video İzle

Dünyada tıklanma rekorları kıran bu video sağır çocukları olan bir ailenin sevinç anını saniye saniye gözler önüne seriyor. Hikayenin kahramanı henüz 8 aylık olan Jonathan. Doğuştan sağır olan Jonathan tıp dünyasında biyonik kulak olarak bilinen koklear implantını yaptırana kadar kimseyi duyamıyordu. Geçirdiği ameliyatın ardından Jonathan annesini duyar duymaz emziğini atıp gülmeye ve mırıldanmaya başladı. İşte 8 aylık Jonathan’ın anne sesini ilk kez duyduğu o anlar.

 

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!