Kategoriler
Genel Kültür YAŞAM YEMEK TARİFLERİ

Tavada Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? En İyi Antrikot Hazırlama Yöntemi

Kurban bayramından dolayı evlerimizde kırmızı et genelde bol olur. İşte kurbanın belkide en lezzetli yerlerinden biri olan antrikot nasıl yapılır sizler için araştırdık. İyibir antrikot için iyi bir tarif şart. İşte lezzetli bir tavada dana antrikot yapmanın püf noktaları:

*Eti kasabınıza parmak kalınlığında kestirmenizi öneririz . Bu kalınlıkta kesilen etler kasaplar tarafından dövülmektedir. Ancak lezzetli bir et istiyorsanız antrikotu dövdürmeyin.

*Antrikot etini hafif yağlı ve kızgın tavada, arada boşluklar bırakarak pişirmek gerekir. Aksi takdirde suyunu bırakan etler kızartmadan haşlamaya dönebilir.

*Et mühürlemek en büyük püf noktalarından biridir. Çok kızgın tavaya attığınız etinizin 1 dk süreyle olmak üzere her iki tarafına da çevirin. Bu sayede etin suyu içerisinde kalacak ve yumuşaklığını kaybetmeyecektir.

*Antrikot etini pişirirken asla çatal veya bıçak batırmayın. Aksi takdirde mühürleme işleminin hiçbir esprisi kalmayacaktır. Bu deliklerden çıkan su, etin sertleşmesine neden olur.

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK YEMEK TARİFLERİ

Hangi Çeşit Etten Nasıl Yemekler Yapılır? Bayramda Eti Nasıl Tüketmeliyiz? Videoyu İzleyerek Öğrenin

Bugün kurban bayramı ve milyonlarca müslüman bu günde kurbanlarını kesecek. Peki kesilen kurban etlerini nasıl saklamalıyız? Ne zaman pişirmeliyiz? Hayvanın hangi kısmından hangi tür et çıkar ve bu etler nasıl tüketilmelidir?

İclal Aydın’ın sunduğu Hayat Ağacı’nda Kurban Bayramı dolayısıyla kırk yıllık kasap Cüneyt Asan, etin sırlarını anlattı.  Hangi çeşit etten nasıl yemekler yapılır? Cüneyt Asan’ın ağzından iştah kabartacak birbirinden özel et yemekleri tarifleri…

Not: Videonun başında 30 sn’lik bir reklam vardır. Reklamı bekledikten sonra videoyu izleyebilirsiniz.