Sıcak Havalarda Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sıcak havalarda aşırı terleyen ayaklarda mantar hastalıklarından kokuya ve şişmelere kadar pek çok rahatsızlıklar oluşması ayakkabı tercihinin önemini ortaya koyuyor.

Ayakkabı esnafları, yıllardan beri gelen tecrübelerine dayanarak yaz aylarında tercih edilmesi gereken ayakkabılar konusunda bilgiler verdi.

Uzun yıllardır ayakkabı satan Mehmet Yusuf, yaz aylarında daha rahat ayakkabıların kullanılması gerektiğini belirtti.

Yusuf “Bir ayakkabı tercihi vatandaşlarımızın ayak sağlığı konusundan çok önemlidir. Zira yanlış bir ayakkabı tercihi çeşitli hastalıklara da zemin hazırlayabilir. Bu mevsimde daha rahat ve açık ayakkabıların tercih edilmesi daha uygun olur. Özellikle sandaletler ve parmak arası terlikler şu günlerde çokça sattığımız ürünler.” şeklinde konuştu.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1.Bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir görünüm, şekil, işçilik, renk ve boyut farkının bulunmamasına dikkat ediniz.

2.Ayakkabı etiketlerini inceleyerek; ayakkabı yüzü, iç astar ve taban ile dış taban yapımında kullanılan malzemelerin neler olduğu hakkında bilgi edininiz.

3.Ayakkabı seçerken kriteriniz model ve renkten önce rahatlık olmalıdır. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan, büyük ya da sıkan ayakkabıyı almayınız. Ayakkabı içinde ayaklarınızı rahatça hareket ettirebilmelisiniz. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında 0,5-1,0 cm boşluk olmalıdır. Ayakkabı rahatsız edici derecede sıkı ise, kesinlikle zamanla gevşer diye düşünüp satın almayınız.

4.Ayakkabının her ikisini de mutlaka giyip yürüyerek deneyiniz, iyi oturduğundan ve rahat olduğundan emin olunuz. Ayakkabının numarasını kontrol ediniz.

5.Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar vb. kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz.

6.Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat ediniz.

7.Ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığına dikkat ediniz. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.

8.Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik ( PVC, termoplastik, kauçuk gibi ) maddelerden üretilmiş, ayakkabı yüzü yumuşak deriden yapılmış olan ayakkabıları tercih ediniz.

9.Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk soyulan malzemelerden üretilmiş ayakkabıları alırken ve kullanırken iklim şartlarını göz önünde bulundurunuz.

10.Çocuk ayakkabılarının arkalarının sert, ayakkabı yüzünün esnek olmasına, burun bölümünün parmakları sıkmamasına ve dış taban malzemesinin yeri sağlam tutan , kaymayan ve esnek bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat ediniz.

11.İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabınızı öğleden sonra almaya özen gösteriniz