Kategoriler
SİTEMİZ YAZARLARI YAŞAM

Esra Ceyhan Kanal 7 den Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bu yazımı habertürk sitesindeki aşağıdaki haberdaen aldığım bilgilere dayanarak yazıyorum.Yazının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Samimi sunumunun yanı sıra, ekranda kendi yazıp okuduğu şiirleriyle geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Kısaparmak yaz başında, yeni sezon için ücretinin artırılmasını istedi. ‘Hayatı paylaşmaya ve güne dair güzelliklerle evlerinize konuk olan program’ sloganıyla ekrana gelen Kısaparmak haftada 30 bin lira alırken(ayda 120, yılda 1.440.000 TL) ücretinin 50 bin liraya çıkartılmasını talep etti.

Esra Ceyhan, Şebnem Kısaparmak’ın yerine hafta içi hergün öğleden sonra program yapmaya başladı. Programında, aktüel, moda, güzellik, anne, çocuk, sağlık ve yaşam konularını işleyen Esra Ceyhan’ın program için kanal ile haftada 40 bin liraya anlaştığı öğrenildi.

40.000 tl hemde haftada
ayda 160.000 tl
yılda 1.920.000 tl yapar.

ya bir öğretmen

Evli ve eşi çalışmayan bir öğretmen ayda 2000 TL
yılda 24000tl
zorunlu hizmet süresi boyunca (25 yıl) 600.000tl
emekli olana kadar çalışırsa (yaklaşık 40 yıl) 960.000tl maaş alıyor.

Bu da şu oluyor; bir öğretmen öğretmenlik hayatı boyunca esra ceyhanın 1 yılda aldığı paranın yarısını bile alamıyor.
İşte acımasız dünyanın adaleti…

Asıl sorulması gereken şu bunlar kazandıkları paranın vergisini ödüyorlar mı? yoksa devletten kaçırıyorlar mı?(örnek)
Malum onlar vergilerini ödemeyince devlet benzine zam yapıyor o zammı da çoğunlukla zavallı vatandaş ödüyor.

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

Eski (Emekli) Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Eşleri Ne Kadar Emekli Maaşı Alıyor?

Günümüzde çalışan bir asgari ücretlinin veya normal bir memurun maaşının ne kadar olduğunu biliriz hepimiz. Güzel ülkemizde çalışan bir asgari ücretli bir aylık emeğinin karşılığı olarak maalesef sadece 599 TL almaya layık görülmüş, bu maaşla da geçinmesi, kirasını ödemesi, çocuklarını okutması, faturalarını ödemesi, mutfak masrafını karşılaması istenmiş, güzel ülkemizin güzelliklerini yaşaması ona çok görülmüştür. Peki ama hal memur ve asgari ücretli için böyleyken acaba emeklilerin durumu nasıldır. İşte bu nokta daha da can acıtıcıdır. Devletimiz maalesef nedeni ne olursa olsun, emekli memur ve işçileri ölüme mahkum etmiştir. Bir tek istisna hariç! Bu istisna da yüksek düzeydeki bürokratlar için yapılmış elbette! Görevdeyken zaten bir elleri yağda, diğer elleri balda olan bu bürokratlarımız, emekli olduklarında bile bu durumlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Ortalama bir yüksek büroktatın emekli maaşı şuanda çalışan bir asgari ücretin 10 katını bulurken, cumhurbaşkanlarının, başbakanların ve hatta bunlar yaşamıyorsa bile yaşayan eşlerinin aldığını emekli maaşlarının çalışan bir asgari ücretlinin kaç katını aldığını siz hesaplayın artık. Bizde uzmanportal.com olarak bu yazımızda 2010 yılı itibari ile normal emekli ile yüksek rütbeden emekli olanların ne kadar maaş aldıklarını sizlerle paylaşmak istedik. İşte 2010 yılı emekli maaşları;

Memur emeklisinin emekli maaşı 898 lira

Memur emekli maaşları, yapılan son zamla beraber 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yüzde 3,59 oranında arttı.

Bu çerçevede, vergi iadesinin yerini alan yüzde 4’lük ek ödeme ile birlikte Haziran’da 864,9 lira olan en düşük memur emekli aylığı, bu ay 898 liraya yükseldi. Bunun 863,7 lirasını normal aylık, 34,5 lirasını da ek ödeme oluşturdu.

Yüzde 4’lük ek ödeme ile milletvekillerinin emekli maaşı da 25 hizmet yılına göre 4 bin 787 liradan 4 bin 967 liraya çıktı. Bunun 194 lirasının milletvekillerine ek ödeme olarak ödeneceği belirtildi.

Genelkurmay Başkanının emekli maaşı ek ödemeyle birlikte 5 bin 680 liradan 5 bin 884 liraya, Anayasa Mahkemesi Başkanının ise 3 bin 976 lira olan emekli maaşı 4 bin 119 liraya yükseldi.

Yeni katsayılarla Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay Başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve YÖK Başkanının maaşı da 4 bin 119 lira oldu. Genel Müdürlerin yeni maaşı 3 bin 278 lira, profesörlerin de 3 bin 92 lira olarak belirlendi.

Vali ve TBMM’deki bir Daire Başkanının maaşı 3 bin 305 liraya, diğer daire başkanlarının maaşı da bin 771 liraya çıktı.

Emekli Cumhurbaşkanları ve Başbakanların Aldıkları Emekli Maaşları

Bu arada 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yıl sonuna kadar 11 bin 400’er lira emekli maaşı almaya devam edecek.

Cumharbaşkanı ve Başbakanların emekli maaşları, Cumhurbaşkanının bütçe ödeneğine göre belirleniyor ve yıl içinde değişmiyor.

Yıldırım Akbulut, Necmettin Erbakan, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz gibi eski Başbakanların emekli maaşları da 8 bin 550 lira düzeyinde bulunuyor.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal da, eşinden dolayı 6 bin 840 lira emekli maaşı alıyor. Rahşan Ecevit’e yine Bülent Ecevit’ten dolayı 6 bin 412 lira emekli maaşı ödeniyor.

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

Yeni (Temmuz) 2010 Memur Maaşları Ne Kadar Oldu? Hangi Memur Ne Kadar Maaş Alacak?

Hepimizin malumudurki, hükümet memurlara 2010 yılı için yüzde 5 zam vermeyi kararlaştırmıştı. Bu da bir seferde verilmeyecek, yılın ilk altı ayında % 2,5 yılın ikinci altı ayında da % 2,5 zam olarak verilecekti. Bunun haricinde de, hükümet memurun enflasyona ezdirilmemesi için, hedeflenen enflasyonla, gerçekleşen enflasyon arasında oluşacak herhangi bir farkında maaşlara olumlu şekilde yansıyacağını taahhüt etmişti. Bu taahhüt sonucu temmuz ayında normalde yapılması planlanan % 2,5’luk zammın dışında, yılın ilk altı ayında oluşan enflasyonun, hedeflenen enflasyondan % 1,09 fazla çıkması sonucu, bu yüzde 2,5’luk zamma enflasyon farkınında eklenmesi ile toplam zammın % 3,59 olması anlamına geliyor. İşte aşağıda bütün memur grupları için bu yeni % 3,59’luk zammın eklenmiş halleri, yani yeni memur maaşları yer alıyor;