Kategoriler
SAGLIK

Yaşlanma Karşıtı Besinler

Somon balığı sütünden elde edilen somon DNA’sı ile cildin kendini yenilediğini ve gençleştiğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar, ekliyor:

“En etkili anti-aging yöntemlerden biri olan somon DNA’sı, hacminin 10 bin katı suy…u tutarak, derinin nem dengesini sağlar. Yıpranan ve kuruyan ciltleri tedavi eder. Sarkma başlangıcındaki derin kırışıkları önler. Yılların birer kanıtı olan göz çevresinde oluşan kazayağı kırışıklıkların, gözaltı torbalarının, alındaki ve dudak kenarındaki çizgilerin oluşumunu önler.”

Yıllara meydan okuyan kadınların, kırışıklıkları somon sütüyle durdurabileceklerini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar, somon DNA’sı ile uygulanan mezolift (yüz gençleştirme) yöntemi hakkında bilgiler verdi:

DERİMİZ ABLUKA ALTINDA

İnsan derisi, diğer tüm organlar gibi kronolojik olarak yaşlanır. Bu durum, zamana bağımlı bir süreç olup, kaçınılmazdır. Ancak diğer organlardan farklı olarak deri, doğrudan dış dünya ile karşı karşıyadır ve çevresel hasarın etkisiyle de yaşlanır. İnsan derisinin yaşlanmasında en önemli çevresel faktör de güneşten yayılan ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Ultraviyole (UV) ışınları, üst tabakayı geçerek, derinin alt tabakasındaki yapısal elemanlara ulaşır. Burada birikim etkisiyle kalıcı değişikliklere neden olur.

Derinin yaşlanmasındaki bir diğer önemli çevresel faktör de sigaradır. Sigara, hem doğrudan cildi etkileyerek, hem de steroid metabolizmasıyla etkileşime girerek, dolaylı olarak etki gösterir. Sigara, serbest radikal oluşumunu uyarır ve güneş ışınlarının yaşlanma üzerine olan etkisini hızlandırır.

YERÇEKİMİ

Kısacası, dış etkenler, sigara, güneş ışınları ve stresin etkisi yaşlanmayı hızlandırır. Yaşlanan deride birtakım değişiklikler göze çarpar. Bunların en önemlileri, kuruluk, kırışıklık ve lekelerin artmasıdır. Kuruyan deri kırışır, kırışan deri de daha çok kurur ve bu durum bir kısır döngü halini alır. Yaşlanan deri aynı zamanda mat ve soluk bir görünüm alır, elastikiyeti azalır ve tonus (derinin sıkılığı) kaybı olur. Yerçekiminin etkisiyle de zamanla deride gevşeklik ve sarkma oluşur. Bunun dışında deri görüntüsünün bozulmasından kaynaklanan psikolojik problemler kişinin sosyal ilişkilerini, işlerini, imajını ve sonuç olarak sağlığını etkileyebilir.

Deri yaşlandıkça, dokuların kan dolaşımı ve hücrelerin oksijenlenmesi azalır. Dolayısıyla hücrelere zarar veren serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılması zorlaşır. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte DNA’da da bozulma gözlenir. Oysa DNA, hücrenin kopyalanmasını ve genetik materyalin yavru hücrelere geçişini sağlar. Tüm canlılarda aynı kimyasal yapıya sahiptir ve protein sentezini yönlendirir. Bir hücrenin gelişip, yaşamasını sağlayan olayları yönlendirir.

YILLAR DNA’YI DA BOZUYOR

Ancak yaşlanmanın etkisiyle hayati önem taşıyan DNA da zamanla bozulur ve bilgi aktarma ve hücrenin kendini yenileme ile onarma yeteneği azalır. Yaşlanma sürecini belirleyen en önemli unsur iç ve dış faktörlerden kaynaklanan DNA harabiyetidir. Yaşlılarda hücre yenilenmesi ve DNA onarım oranı azalır. Böylece deri kanserinin gelişim riski de artar.

Oysa günümüz insanları artık yaşlanmayı sineye çekmek yerine, mücadele etmeyi tercih ediyor. İnsanların yaşam süresinin uzaması ve görünüme verdiği önemin artması ile yaşlanma sürecini yavaşlatma ve geciktirme konusundaki çalışmalara sürekli yenileri ekleniyor.

Somon Balığı Yaşlanmaya Karşı!

Tüm bu korkutucu süreçlerin önüne geçmek için anti-aging tedavi modelleri geliştirilmiştir. Bu anti-aging tedavi modelleri arasında son zamanlarda başarıyla uygulanan somon DNA’sı ile yıllara meydan okumak mümkün. Cildin yaşlanmasını önleyen mucize bir madde olan Somon DNA’sı ile uygulanan mezolift (yüz gençleştirme) yöntemi kırışıklıkları durduruyor. Günümüzde kırışıklıkların tedavisinde somon DNA’sı ile gerçekleştirilen mezolift yöntemi başarı ile kullanılıyor. Somon DNA’sı, stres, hava kirliliği, sigara, alkol ve güneşin zararlı ışınları ve geçen yılların ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Hayli etkili sonuçlar alınabilen yöntemde, somon sütünden elde edilen ve insan DNA’sına çok benzeyen yüksek polimerize DNA kullanılır.

Somon balığının sütünden elde edilen ve insan DNA’sı ile aynı kimyasal yapıya sahip olan Somon DNA’sı mezolift yöntemiyle deri içine verildiğinde, cilt kendini yeniler ve gençleşir. Çünkü DNA yüksek oranda su tutucudur. Hacminin 10 bin katı suyu tutarak, derinin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Unutmamak gerekir ki derinin nemlendirilmesi, kırışıklığın önlenmesinde ilk ve en basit adımdır.

Kazayaklarına, Torbalara ve Çizgilere Veda

Somon DNA’sının, güneşin zararlı UV ışınlarını absorbe etme kapasitesi de çok yüksektir. Dolayısıyla güneş ve/ya da sigara nedeniyle bozulan ve kuruyan ciltleri tedavi eder, derinin tekrar nemli, canlı ve parlak görünümünü kazanmasına yardımcı olur. Derinin tonusunu ve elastikiyetini artırarak sarkma başlangıcındaki derin kırışıklıkların önlenmesinde de kullanılır. Ciltteki yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklıkları tıbbi anlamda tedavi eder. İnce ve kuru ciltlerdeki göz çevresinde oluşan kazayağı kırışıklıkları giderir. Alındaki yılların izlerini gösteren yatay çizgileri hafifletir. Kadınların korkulu rüyası gözaltı torbalarını ve yaşlanmanın belirtisi olan dudak kenarlarındaki çizgileri önlemeye yardımcı olur.

Yaz Bitiminde Somon Dna’sı İyi Gelir

Somon DNA’sı ince ve çok küçük iğneler yardımı ile mikro dolaşımı ve oksijenlenmeyi artıran maddelerle birlikte deri altına enjekte edilir. İşlem ağrısız olup, anestezi gerektirmez. 15-20 dakika süren seans sonrası kişi günlük aktivitesine devam edebilir. Seans aralıkları kişinin cilt yaşı ve cilt tipine göre ayarlanmakla birlikte genellikle ayda bir ya da iki defa uygulanır. Daha sonrasında ise üç ayda bir uygulama yapılır. Bazen cildin ihtiyacına göre kombine tedaviler de uygulanabilir. Somon DNA’sı uygulaması rahatlıkla diğer tedavilerle birlikte yapılabilir.

İlk seanslardan itibaren deride canlı ve parlak görünüm fark edilmeye başlar, daha sonra zamanla DNA tamiriyle birlikte uzun vadeli kalıcı değişiklikler meydana gelir. Somon DNA’sı, özellikle yazın nemli, sıcak hava ve güneşten dolayı yıpranan cildin yenilenmesi amacıyla, 30 yaşından sonra kırışıklık, kuruluk, sarkma ve lekelenme problemi olan herkese güvenle kullanılabilir. Günümüzde anti-aging amaçlı kullanılan somon DNA’sı uygun vakalarda, uzman ve deneyimli hekimler tarafından uygulandığı takdirde, son derece başarılı sonuçlar elde edilebilir
Milliyet

Kategoriler
SAGLIK

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir? Kuvvetli Bir Hafıza İçin Hangi Yiyecekleri Yemeliyiz?

Hafızanızı güçlendirecek, konsantrasyon ve odaklanmanızı arttıracak çok fazla gıda, takviye, bitki var. Bu beyin yiyeceklerini, düzenli egzersiz ve iyi bir gece uykusu ile birleştirirseniz, beyin gücünüzü güçlendirmiş olacaksınız. Ama aklınızda bulunsun bazı yiyecekler beyin için iyiyken, bazıları tam tersi etkiye sahiptir. İşlenmiş gıdalar karbonhidratta, şekerde, tuzda yüksek olan-örneğin kek, bazı ekmekler ve tahıllar beynin ihtiyacı olan bazı kimyasalları engelleyebilir.

Beyin gücünüzü arttırmak istiyorsanız, işte size bazı yiyecek, ot ve takviyeler..

YUMURTA

Beynimizin katı kısmı yağdan oluştuğu için, ona iyi yağlar sağlamalıyız. Yağ asidi veya EFA- çünkü vücudumuz bu yağları üretemez. Beyindeki anıların oluşturulması ve sürdürülmesine dahil olan sinapsın (kromozomların birleşmesi) oluşması için yağ gereklidir. Yumurta mükemmel bir EFA kaynağıdır.

BALIK

Eğer anneniz size balık yemenin sizi akıllı yapacağını söylediyse, doğru söylemiş. Yağlı balık çeşitleri örneğin som, sardalya,uskumru,ringa yüksek değerde omega -3 yağı olarak bilinen EFA’ya sahiptir. Bu yağ, beyin hücrelerimiz için çok önemlidir. Öğrenme gücünü ve hafızayı geliştirir. Sardalyada ilave bir fayda ise hafıza için gerekli olan beyin kimyasalı choline’e sahip olmasıdır.

SOYA

Burada bahsedilen bütün besinler proteinle paketlenme avantajına sahiptir. Bu da hafızaya bağlı sinir taşıyıcılarını tetikler. Soya da da böyledir. Soya proteini, soya fasulyelerinden alınan konsantre protein, büyük bir protein kaynağı olup takviye, sıvı veya toz halinde bulunur. Doğal haliyle bulunan soyada (soya sütü) gibi sözlü ve sözsüz hafızayı geliştirir.

BAZI OTLAR

Gingko biloba, Doğu kültüründe binlerce yıldır kullanılan, en çok bilinen hafıza otudur. Kan damarlarını genişleterek ve arz edilen oksijeni arttırarak , beyine giden kan akışını arttırır. Ama sonuçlarını görmeye başlamanız birkaç hafta alabilir. Aynı zamanda beyin hücrelerine zarar verecek radikallerden de kurtulur.

YEŞİL ÇAY

Son çalışmalarda yeşil ve siyah çayın Alzheimer hastalarında, akıl fonksiyonlarının ve hafızanın yok olduğu bir hastalıkla mücadele etme ilacı olduğu anlaşıldı. İki çeşit çayda hastalıkla birçok yönden mücadele ediyor. Ama en önemlisi acetylcholine’nin (Alzheimer hastalarında tükenmek üzere olan ,hafıza için ana kimyasallardan biri) yok olmasını engelliyorlar. Yeşil çay bu konuda bir adım önde, etkisi 1 hafta sürüyor, aynı bitkiden gelen siyah çayın etkisi ise bir gün sürüyor.

ADAÇAYI

Kelime hatırlama testinde, adaçayı alanlar almayanlardan daha başarılıydı. Bu mekanizma tam olarak belli olmasa da, uzmanlar adaçayının beyne mesaj gönderen kimyasalları arttırdığına inanıyor. Bu Alzheimer’li hastalarında problemi olduğu için, adaçayı bu hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

BİBERİYE

Adaçayı gibi , biberiye de hafızayı güçlendirir, akıl berraklığını sağlar ve beyin yorgunluğunu azaltır. Çalışmalar, biberiyenin uzun dönemli hafızayı %15 geliştirdiğini göstermiştir.

B VİTAMİNİ

Sağlıklı ve dengeli beslenme size tüm gerekli vitaminleri sağlasa da, vitamin B hafızanız için gerekli olabilir. Özellikle stresli zamanlarda. Fiziksel veya mantıksal olarak stres altında olduğunuzda, vücudunuzdaki b vitamini azalır. B vitamini eksikliği, acetylcholine’in (hafıza için gerekli kimyasal) beyindeki fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. B vitamini aynı zamanda beyne oksijen taşır ve radikalleri yok eder. Bu da hafızayı veya duyuları güçlendirir. Ya vitamin alırsınız yada b vitamini açısından yüksek besinler(karaciğer, yumurta, soya fasulyesi,yeşil fasulye) tüketirsiniz.

SU

Beynin %70 suyla kaplı olduğunu için, bu sıvı hafıza için gereklidir. Aslında subeyin fonksiyonlarının bir bütün olarak hızlandırır. Su olmadığı zaman daha yavaş çalışır. Bu durum hafıza içinde geçerlidir. Susuz beyin,bilgi bulundurma ve hafızayı oluşturmada beynin kapasitesini etkileyen hormon cortisolü salıverir. Cortisol, beynin daha basit ve içgüdüsel hareket etmesini sağlayan adrenalini serbest bırakır.Bu da beyin fonsiyonlarını ve hafızayı etkiler.

Kategoriler
SAGLIK

Balık Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Balık Satın Alırken ve Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık Bakanlığı balık tüketmede nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Haftada 2 gün balık yenilmesini öneren Bakanlık, pişirmede en uygun ve sağlıklı yöntemin buğulama, haşlama ya da yağsız tavada pişirme olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, beyin gelişimini artıran, kalp-damar ve şeker hastalığına karşı koruyucu olan kemik yapısının güçlenmesine olumlu etkisi bulunan balık tüketiminde dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, insanların en eski besin kaynaklarının başında gelen balık ve diğer deniz ürünlerinin, sağlıklı beslenmede önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Protein içeriği bakımından oldukça zengin olan balığın, yumurta, et ve süt gibi iyi kaliteli protein kaynaklarından olduğunu vurgulayan yetkililer, vücudun bu proteinlerden faydalanma oranının yüksek olduğunu ifade etti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, balık eti, A vitamini, D vitamini, K vitamini ve B grubu vitaminler (B1, B2, B6, B12) açısından oldukça zengin. Ayrıca, iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynak. İnsan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle mutlaka besinler yoluyla vücuda alınması gereken yağ asitlerinden olan çoklu doymamış yağ asitleri, EPA (eikosapentoenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)’nın en önemli kaynakları arasında bulunuyor.  EPA ve DHA, Türkiye’de oldukça sık görülen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli yer tutuyor.

-”HAFTADA İKİ KEZ BALIK TÜKETİN”-

Balık tüketiminin vücuda olumlu etkilerinin sağlanabilmesi için, haftada en az 2 kez (300 gr) balık tüketilmesi öneriliyor. Ancak Türkiye’de balık tüketimi, önerilen miktarların oldukça altında bulunuyor.

Türkiye’de kişi başına balık tüketimi yılda 8 kilogram iken, dünyada ortalama 16 kilogram, Avrupa Birliği ülkelerinde 22 kilogramdır. Bu nedenle tüketiminin artırılması gerekiyor.

Özellikle beyin gelişiminin çok hızlı olduğu anne karnından başlayan ilk 0-3 yaş dönemi için balık tüketimi ayrı bir önem taşıyor. Biyolojik değeri yüksek protein ve esansiyel amino asit kaynağı olan balık, içerdiği Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri ile beyin gelişimine olumlu katkı sağlıyor. Bu nedenle özellikle gebelikten itibaren anne adaylarının ve 7. aydan itibaren tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerin, beyin gelişimi için balık tüketmesi tavsiye ediliyor.

Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek oluyor. Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için, kemik ve diş sağlığında önemli olan D vitaminin karşılanmasında yine balık tüketimi önem kazanıyor.

-”SÜT ÜRÜNLERİ İLE BİRLİKTE TÜKETİLEBİLİR”-

Protein içeriği zengin olduğundan diğer besinlerde olduğu gibi balık tüketiminde, saklama, hazırlama ve pişirme kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kurallara uygun tüketim yapılmadığında balık çabuk bozularak, çeşitli sağlık risklerine yol açabiliyor.

Halk arasında balık ile süt ürünleri (yoğurt, ayran gibi) ile bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair inanışın ”yanlış” olduğu vurgulanıyor. Balık ve yoğurdun her ikisinin de taze olması durumunda bir arada tüketilmesi, herhangi bir sağlık problemine neden olmuyor.

-BALIK SATIN ALIRKEN VE PİŞİRİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?-

Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor.

Her balığın bol bulunduğu mevsimde satın alınması isteniyor.

Konserve balık satın alırken, mutlaka etiket bilgisi okunmalı, son kullanma tarihi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığ%

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK YEMEK TARİFLERİ

Tavada ve Izgarada Balık Kızartmanın Püf Noktaları

İyi bir balık nasıl pişirilir?

Trabzon’da balık lokantası sahibi Fevzi Çimşit, “Fevzi Hoca’dan Balıklarımız ve Doğal Tatları” isimli kitabında, tüketicinin öncelikle satıcıdan balığı alırken dikkatli olmasını ve balığın lezzetli, besleyici ve sağlıklı olabilmesi için tazeliğinin önem taşıdığını söyledi.

Taze balığın gözlerinin parlak, solungaçlarının canlı ve kırmızı olduğunu belirten Çimşit, diğer tazelik özelliklerini şu şekilde sıraladı:

“Pulları derisine yapışık, eti sıkı ve sert olur. Balığın kokusuna dikkat edilmelidir. Başından tutup kaldırdığınızda bıçak gibi dimdik durur. Pişirme aşamasında da tazeliği anlaşılabilir. Taze balık pişirildiği sırada kuyruğu havaya doğru kalkar, gövdesinde kıvrılma ve çatlamalar oluşur, Kılçığı kolay çıkar, kırılmaz ve kılçık altı eti beyaz olur.”

 

“IZGARADA BALIK ATEŞİ, ATEŞ DE BALIĞI GÖRMELİDİR”

En doğal ve en lezzetli balık pişirme şeklinin ızgara olduğunu ifade eden Çimşit, ızgaranın püf noktalarını ise şöyle anlatıyor:

“Izgara yapılacak balık zeytinyağının içinde birkaç kez çevirilmeli. Eğer balıklar büyükse, iki yanına da bıçakla çizikler atılmalı. Balık alevli değil de orta ateşte pişirilmelidir. Kömür ateşi alevli olursa, balığın yanmasına, tat ve lezzetinin kaybolmasına neden olur. Izgaradaki balık derisi yanmadan kaldırılmalıdır, ancak içinde de en küçük bir pembelik görülmemesi gerekir. Izgara yapılacak balık asla unlanmamalıdır. Balık ateşi, ateş de balığı görmelidir. Yağsız balıktan ızgara olmaz. Kılçıkları çıkarılmadan yapılırsa balık daha lezzetli olur.”

Çimşit, kızartmalarda ise tavaya konan yağın uygun sıcaklığa gelmesi gerektiğini vurgulayarak, yağın kızgın olup olmadığının, balık kuyruğunun yağa batırılarak anlaşılacağını, batırıldıktan sonra 3 saniye içinde kuyruk sararıp kırılıyorsa yağın tam kıvamına geldiğinin anlaşılacağını belirtiyor.


“KIZARTMA YAĞI BİR KEZ KULLANILIR”

Çimşit, kızartmalardaki diğer önemli unsurların ise şunlar olduğunu söyledi:

“Kızartma yağı bir kez kullanılmalı. Hatta balığın bir yüzünde kullanılan yağ diğer yüzünde değiştirilmelidir. Balık kızgın yağa yavaşça dizilirse tavadaki yağ soğumamış olur. Balığımız pişerken arada bir tavayı sallamalıyız. Böylece taze balığın tavaya yapışmasını önleriz. Kullanılacak mısır unu elekten geçirilmeli. Kızartma balıklarını ne az ne de fazla pişirmeliyiz. İyi bir kızartmanın rengi altın sarısı görünümünde olmalıdır. Balığı çok fazla pişirirsek lezzetli olan yağlı kısmı kaybolur.”

Çimşit’in, kitabında bazı pişirme tariflerini de şöyle veriyor:


KAĞITTA BALIK

Yaklaşık 1 kilogramlık somon, levrek veya kötek balığını sırtından yararak içini temizleyelim. Balığı bitişik iki avucumuzu açtığımız şekilde açalım. Sivri biberi, domatesi, soğanı kuşbaşı şeklinde doğrayalım. Bu malzemeye tuz, karabiber, sarımsak, pul biber ve defne yaprağını ekleyip karıştıralım. Karışımı balığın içine doldurup içine de bir kaşık tereyağı koyalım. Yağlı kağıt veya gümüş folyoyu hafifçe yağlayalım. Sonra rulo şeklinde balığımızı sarıp, tepsiye veya kiremide koyup fırına verelim.

KAŞARLI SOMON

Yaklaşık 1,5 kilogramlık somonlarımızı kesip ayıkladıktan sonra fileto yapıp yan kılçıklarını da çıkaralım. Üç parmak kalınlığında dilimlere bölüp hafifçe tuzlayalım. Domatesi, yeşil biberi ve sarımsağı, incecik bir şekilde doğrayıp tepsinin altına serelim. Balık dilimlerini bu malzemenin üstüne dizelim. Üst kısmı da tekerlek şeklindeki domates ve yeşil biberle süsleyelim. Bir bardak su ilave ederek 15 dakika pişirelim. Pişme esnasında sıvı yağımızı ve rendelenmiş 150 gram kaşar peynirini de ilave edip 5 dakika daha pişirelim. Balığı sıcak olarak yiyelim.


BARBUNYA BUĞULAMA

Barbunyaları ayıklayıp soğuk su ile yıkayalım. Buğulama yapacağımız kaba marul yapraklarını tabanın tamamını kaplayacak şekilde yerleştirelim. Üzerlerine barbunyalarımızı dizelim. Kabuğu soyulmuş domates, sivri biber ve maydanozu ince doğrayarak pul biberle karıştıralım. Karışımı balıklarımızın üzerine serelim. Tuz ve bir çay bardağı suyu ilave ederek orta ateşte 20 dakika pişirelim. Pişme esnasında tereyağını parçalar halinde üzerine atalım. Sıcak olarak servis yapalım.

Kategoriler
Genel Kültür

Define (Hazine) Bulmak İçin Dikkat Etmemiz Gereken Semboller Nelerdir? Define İşaret ve Sembolleri Nasıldır, Nasıl Bulunur?

Daha önceki yazılarımızda definenin ne olduğuna, bir definenin özelliklerine ve define bulmak için sahip olunması gereken araç-gereçlere değinmiştik. Tüm bu yazılarımızdakileri bilmemiz ve sahip olmamız gerekirken, tabiki başka bilgilere de sahip olmalıyız. Örneğin, definelerin, gömülerin, birçoğunun gömülü bulundukları alanlar bazı simge, işaret ve sembollerle işaretlenmişlerdir. Bu yazımızda da bu işaret ve sembollerin bazılarına resimlerle yer vermeye çalışacağız. işte define bulma ihtimalimizi yükseltecek bazı işaret, izler ve semboller;

 

 Define Olma İhtimali Yüksek Sembollerden Bazıları

 

 

İŞARETLER

Doğada mevcut tabiat varlıkları, taşlar, mağaralar, duvar resimleri, kayalara çizilen resim, figür ve şekiller, kaleler, manastır, kiliseler, mezarlıklar vs. üzenine işlenen resim, şekil, figür ve işaretler kültürden kültüre, inanç özelliklerine, zaman takvimindeki dönemlere ve insanların yaşadıkları coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Şekiller tek başlarına anlam vermezler. Şekil, resim, figür ve işaretler birbirlerini tamamlarlar. incelenirken mutlaka birkaç tane resim, figür, iz ve işaret olmalıdır.

 

 

 

 

TAŞ ÇIKARILMIŞ MAĞARA

Mağaranın içine girildiğinde karanlıksa aydınlatılmalı ve tavan veya duvarlardan özenle kesilmiş taş var mı incelenmelidir. Kesme yolu ile taş çıkarılmışsa mağarada bir şeylerin olabileceğine işaret eder. Ancak bunun tuzak veya aldatmaca olduğunu iyi öğrenmek incelemek gerekir. Taş çıkarılmış mağaranın dolu olma olasılığı çok yüksektir. Ancak tehlike oranının da çok yüksek olduğu unutulmamalıdır. Acemice davranarak iz, işaret ve sembolleri yok edilmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

GAZLI MAĞARA

Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır. Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir.

 

 

 

 

 

 

KAPALI MAĞARA

Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O’ harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

AKREP

Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder. Özellik değirmen,havuz,mağara,kuyu,yer altı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır. Bütün olaylar iz, işaret ve semboller bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.

BALIK

Akarsu, göl,göletlerdeki kayalara çizilmiş çok çeşitli balık resmi ve figürleri yakın bölgede bir hazinenin olduğunu ifade eder. Balık genel olarak hazine olarak nitelendirilir. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü,eğimi,yönü,pozisyonu,tek-çift olup olmadığı,yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular uzmanlık isteyen işlerdir.

 

KÜP/KÜRZE

Su içinde veya civarında hazinenin varlığını işaret eder. Burada dikkat edilmesi gereken bu işaretlerin göl,ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır. Susuz alandakilerle karıştırılmamalıdır.

İBRİK

Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir.

HALKA

Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilirsiniz.

AYAK İZİ

Mağara taban,tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta olabilir.

DEVE

Deve resim veya figürleri çok çeşitlidir. Yürüyen,duran,ayağı havada,kafası havada, hörgüçlü, hörgüçsüz, tek hörgüçlü,çift hörgüçlü vs. dir. Deve belli bir hazine veya değerli eşyaları simgeler. Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle bir çözümlenmelidir. Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

ÇIPLAK KADIN

Resim ve figürler arasında veya tek başına çıplak kadın resmi ve bir yılanın kadının belinden başlayıp omuz başına çıkması veya hareket edip omuz başında başının olması bu bölgede çok önemli bir kral veya kraliçe mezarları olduğunu simgeler. Bu figürler diğer figürlerle tamamlanıp mezarın yönünü veya yerini işaret eder.

DÜZ YILAN

Yılan kıvrımları ve çeşitleri çok önemlidir. Zehirli yılanlar tehlike anlamlarını da içermektedir. Ancak yılanın her kıvrımları belli bir ölçü olarak kabul edilerek yılanın baktığı tarafta bir hazine veya değerli bir şeyin olduğunu ifade eder.

İSTAVROZ

 1. Kanatları ölç farklı kanadın baktığı yönde araştırma yap
 2. Kanatları eşitse gömü yada mezar altındadır.

İÇ İÇE DAİRELAR

Genelde Tehlikeyi tuzakları ifade eder. Kazı esnasında dikkat edilmelidir.

KANALLI ÜÇ OYMA

Büyük ihtimalle ermeni işaretidir.

KAPLUMBAĞA

İster oyma ve isterse kabartma resim olsun; kaplumbağanın şekil olarak ifade ettiği görüntü çok önemlidir. Hayvanlara ait resimler kullanılırken, hayvana ait özellikler ön planda tutulur ve çözümler o mantıkla yapılır. Kaplumbağa, bize hazinenin olduğu yerini ,yönünü gösteren noktaları verir. Kaplumbağa üzerindeki, etrafındaki işaretleri, kaplumbağanın yönünü, ayaklarının yönlerini çok dikkatli incelemeliyiz

KARE OYMA

Oda işaretidir.boş odaya rastlanılırsa mutlaka dolu olanı yanındadır boş odanın duvarlarını iyi kontrol et girişi boşluk sesi ara, ikinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate al,yoksa meyline doğru araştırma yap.yanı bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar, suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalış.

KARTAL

 1. Kartalın kafası üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsüne işaret eder.
 2. Kartalın kanadı açıksa ölen kişinin anısına yapılan gömüdür. Mezar hediyesi vardır.
 3. Kanatları kapalı ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içindedir.
 4. Kartal sembolünün olduğu yerde gömü kaya içinde aranmalıdır.
 5. Kartalın ayaklarının altındaki kaya önemlidir
 6. Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki kayalarda araştırma yapılmalı.

KAZMA

Kazmak anlamına gelir. Kazarak git anlamına gelir Dehlizlerde yada mağaralarda devam eden tünel demektir.

KERPETEN

Kesişme Noktası Anlamına Gelir… Yakın mesafe kesişen iki yol yada dere gibi bir yer olmalı, kerpetenin yanına yapılmış ikinci bir işaret balın kesişen yol yada derenin neresinde olduğunu gösterir.  Çevresinde iyice bir araştırma yapmak gerekir.

KOLTUK TAŞI

Koltuk taşı 4 şekilde bulunur. her 4′ de kesin define işaretidir.

 1. Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşına otur karşına bak karşında bir tümsek görmen gerekir. define tümseğin içinde ana kaya içindedir.
 2. Koltuğun sadece sol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sol kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,
 3. Koltuğun sadece sağ konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sağ kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,
 4. Kol konulacak yerleri yoksa arkasındaki tepenin üstünde bir yığma tümsek bul define bu tümseğin içinde.

KOÇ

Romalı’ lara ait bir işarettir. Kabartma olması şarttır. Koçun yanında 43 adet basamak varsa koçun baktığı yönde ü yığma bul bu yığmalardan biri doludur. Değişik yapıda olan yığma ile uğraş, bunu fark edemezsen ilk önce ortadaki yığmada başla.

KUYU

Tarih önceleri yapılan muhtelif kuyuların duvarlarında bir giriş yapılarak acele olarak define saklanmıştır. Bu nedenle rast geldiğiniz kuyuların duvarlarını iyice kontrol ediniz. Kuyunun duvarlarına iyice bak define duvarında bir giriş yapılarak saklanmıştır

MAKAS

Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı.

MAĞARA İŞARETLERİ

Çevresinde mağara var. yüzey araştırması yap. Eğer çevrede açık mağara varsa önceden açılmıştır  uğraşmayın. açık mağara yoksa araştırmaya devam edin.

MUMYA SEMBOLLERİ

Çevresinde yüzey araştırması yapın mumyalı mezar var. İçinde nasip ve kısmet ne ise o çıkar. Boşta olabilir.

MURÇLU KAYA

Bu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir. Sayma sistemidir. Her bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir. Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.

PAPATYA

Asil bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder. çevresinde yığma aranmalıdır.

PAPAZ

Papazın boynundaki madalya,baktığı yada işaret ettiği yön önemlidir. İtinalı bir çalışma yapılmalıdır.

SAKSILI ÇİÇEK

Altına Bak.

TABANCA

25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır.

TAVUK

İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir.  Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır.

TERAZİ

Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir. Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yap.

TOP AL AYI

Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir. Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.

ÜÇGEN

Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. Fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yap.

ÖKÜZ

Birbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir. Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür

Kaynaklar

1. defineara.com/defineisaretleri.html

Kategoriler
Genel Kültür

Burçların Uyum Listesi

 Doğum gününüzde güneş, ayın ve gezegenlerin konumu insan kişiliğini ne kadar etkiler bilinmez ama bu konulara toplumumuz bu konuda hayli meraklı. Hatta evleneceği eşini  burcuna göre seçen bile var. Burçlara ve burçlar arası uyuma inanırmişinız inanmazmişinız yorum sizin. Ancak yorumunuzu yapmadan önce aşağıdaki yaziyi mutlaka okuyun.İşte burçlar arası uyumluluk:

Koç ve Koç: bu iki burcun birlesmesinden oldukça ilginç bir sonuç ortaya çikar ikiside kendini begenen gururlanan tipler oldugu için bu iliskinin uzun sürmiyecegini bilmelisiniz.

Koç ve Boğa: bu burçlarin anlasmasi olasiligi yüksektir  boga koçun degerini iyi bilir çünkü boga koç burcu kisiligi sayesinde canlanacak ve yasamdan zevk alacaktir.

Koç ve İkizler: bu iki burç iyi bir ikili olusturabilir ikizler burcu çok yönlü bir burç oldugundan  aralarindaki iliski çok büyük bir aska dönüsebilir.

Koç ve Yengeç: duyguyu temsil eden yengeç burcuyla anlasmaniz çok zordur  yengeç insani daima ilgi alaka sevgi ve sefkat bekleyip çok üstünüze gelebilir bu yüzdende huzurunuz kaçabilir.

Koç ve Aslan: bu burç size çok uygundur çünkü oda sizin gibi yasamayi ve eglenceyi sever ayrica cömert iyi niyetli ve gururlu aslan insani sizi mutlu eder.

Koç ve Başak: koç burcu dikkatli ayrintilar üzerinde yogunlasan maddeye önem veren basak insaniyla anlasmasi imkansiz gibi birseydir.

Koç ve Terazi: sizin yildiziniz cazibe temsilcisi venüstür onun için terazi insaniyla karsilastiginiz andan itibaren birbirinizi çeker birbirinizden çok hoslanirsiniz bu beraberlik bir ask iliskisi olur.

Koç ve Akrep: bu iki burç ilk karsilastiklari an kavga ortami dogmadiysa anlasmalari bir ihtimal olabilir fakat bu biraz zordur çünkü akrebin kuskulu süpheci halleri sizi yer bitirir.

Koç ve Yay: çok iyimükemmel bir es olabilir  ikinizde yenilikleri heyecani sevdiginizden dolayi güzel bir iliski yasatabilir tabii kiskançliklarinizla yayi sikmazsaniz.

Koç ve Oğlak: oğlak burcundan uzak dursaniz iyi olur içine kapanik inatçi ve ters olan oğlak kisiligi ile uyum saglamaniz biraz güç.

Koç ve Kova: kova ile ilk karsilasmanizda hosnut olabilirsiniz çok yönlü olan kova burcuna eger biraz kültürlüyseniz ayak uydurup devam ettirebilirsiniz.

Koç ve Balık: balik insanindan hoslanirsiniz fakat bu burç size göre degildir çok alingan ve kararsiz olan balik çabuk sinirlenmenize yol açabilir.

 Boğa ve Koç: koç insani sevgi dolu ve atesli oldugu için bu burçla uyumunuz mükemmel olacaktir.

Boğa ve Boğa: sizi her yönden anlamasini istiyorsaniz kendi burcunuzdan birini seçmeniz iyi olur sizin gibi sevgiye aska ve yuvaya önem verdiginden dolayi birlikte çok güzel geçinirsiniz.

Boğa ve İkizler: bu kadar degisken bir burçla anlasmaniz imlansiz gibi birsey.

Boğa ve Yengeç:  yengeç insaninin duygularina egilecek olursaniz anlasirsiniz çünkü o bir sevgi düskünüdür.

Boğa ve Aslan: bu burçtan çok hoslanirsiniz adeta kendişini size çeker ve çok ideal bir çift olabilirsiniz.

Boğa ve Başak: ilk görüste anlasma olsada böyle düsündügünüze pisman olabilirsiniz çünkü basak insani sizin kadar duygulu sevgiye önem veren bir insan degildir.

Boğa ve Terazi: terazi ile ilk görüste anlasirsiniz fakat onunla mutlu olmak istiyorsaniz bütün ömrünüz boyunca onun sevgilisi gibi davranmaniz gerekir.

Boğa ve Akrep: bir akrep insaniyla mutlu olabilirsiniz ama bu huzurlu bir hayat süreceginiz anlamina gelemez inanilmaz inadi ve kararliligiyla sizi bezdirebilir.

Boğa ve Yay: yay insaninin üstüne fazla düsmeseniz iyi olur çünkü yay insani kisitlamaya ve kiskançliga gelemez sizde israr ederseniz kaçmasi olasidir.

Boğa ve Oğlak: oğlak insaniyla anlasmasi mümkündür bir sartla onun güvenini kazanmaniz sartiyla böyle olursa ömür boyu mutluluk sizin olur.

Boğa ve Kova: kova insaniyla pek hasir nesir olmasaniz iyi olur kova insanini çok sevmis olsaniz bile sonunda sizi hüsrana ugratir onunla basa çikamassiniz.

Boğa ve Balık: balik insaniyla anlasmaniz muhtemeldir onu incitmekten kaçinin baliga yol gösterirseniz o size uyum sagliyacak mutlu bir beraberlik olacaktir.

 İkizler ve Koç: neselı,hareketlı ve yenılıklerden hoslanan ateslı koç insanını ılk bakısta çok egenebilirsınız. Fakat bir süre sonra onun sizı çok benımsemesı ve kıskançlıgı yüzünden hayatınıza kısıtlamalar gelecegı ıçın sizin açınızdan iyi olmayabilir.

İkizler ve Boğa: duygulu,ınatçı maddeye düskün olan boga burcu insanı çok kıskançtır,zekı hareketlı sevecen ikizler insanı boga ıle uzun süre mutlu birlıktelık kuramazlar.

İkizler ve İkizler: kafanıza uygun,huyunuza uygun bir kısı arıyorsanız buda kendı burcunuzun insanıdır.aynı seylerden zevk alan fakat kısılıklerı farklı olan ikizler burcunun birlesmesı çok güzel sonuç verır.

İkizler ve Yengeç: yengeç burcuyla anlasabılmenız ıçın bayagı fedakarlık yapmanız gerekecektır.yengeç duygulu,kuskucu,kıskanç ve eve bağlıdır siz ise yenılıklerı seven,hareketlı ve sinirlanmaktan hoslanmayan bir tıpsınız pek uzun bir beraberlık beklemeyın.

İkizler ve Aslan: bu ıkı burcun birlesmesınden çok enteresan bir ılıskı ortaya çıkar.aslan cazıbesı ,mertlıgı ve tatlı sözlerıyle ikizlerı ılk görüste etkıler ikizlerde çok yönlü kısılıgı,zekası ve zerafetıyle aslanın gönlünü fetheder.tabıı her ılıskıde oldugu gibi ufak tefek pürüzler olmaz degıl.

İkizler ve Başak: basak burcu maddeye düskündür.her ıkı burçta konusmayı muhabbetı severler.fakat ikizler tipinın konusmaları basak insanını rahatsiz eder ikizler insanıda basak burcunu ısrarlı gerçekçılıgınden sıkılır.bu ıkı tıp ıste ve bazende dostlukta basarı saglarlar.

İkizler ve Terazi: terazı insanıyla tam bir uyum ıçınde olursunuz.onun kafa yapısıda sizinkı gibi gelısmıstır.birbirını tamamlıyan ıkı elmanın yarısı olabilirsınız.fakat sevgi terazı insanı ıçın çok önemlıdır bunun ıçınde çok fazla duygusal olurlar.

İkizler ve Akrep: son derece kuskucu ve kıskanç olan akreple anlasamassınız akrep sizin ısteklerınıze engel olup herseyde sizı sinirlıyacagı ıçın huzurlu olamassınız fakat ıs konusunda akreple anlasabilir ve hatta dost bıle olabilirsınız.

İkizler ve Yay: yayın atılnganlıgı ıle sizin aklınız birlesınce ortaya çok güzel bir ılıskı çıkar sadece yayın kızdıgı anda sarf ettıgı düsüncesizce sözler sizı yaralayabilir.ama yinede anlasma var.

İkizler ve Oğlak: oğlak gibi tutucu bir tıple anlasmanız bir haylı zor olacaktır.siz bilgiye önem veren yenılıklerden hoslanan birişinız oysa eskıye bağlı olan oglagın sizı sinirlandırmasına ve kıskanmasına dayanamassınız,hep aynı seylerı yapmak sizin canınıza sıkar fakat ıs alanında İkizler ve oğlak birlıktelıgı çok güzel sonuçlar verır.

İkizler ve Kova: kova tipi size çok ilginç gelebilir sizin yıldızınız zekayı kovanın yıldızıda aklı temsıl eder bu ıkı burcun bir araya gelmesı fevkalade sonuç verebilirkovanın çekıcı bir kısılıgı oldugu ıçın sizı çok güzel ıdare edebilir.mutlu ve uzun süren bir ılıskı ıçın kova insanıyla hep ilgilenmenız ve tatlı sohbetınızı ve çok yönlülügünüzü hep ön planda tutmanın gerekecektır.

İkizler ve Balık: çıft karakterlı ve duyguları,hayallerı temsıl eden bir balık insanıyla anlasmanız biraz zordur.balık insanı duyguları yüzünden çok bağlanır ve ayrılmak ıstemez bunlarda sizin canınızı sıkar.balıkta sizin havaılıgınızden rahatsiz olup kıskançlık yaratır.siz bu kadar duygusallıga gelemez sıkılırsınız. 

Yengeç ve Koç: ateslı,heyecanlı sözlerı zevk veren koç insanı baslangıçta çok begenecegınız kesındır.ancak siz b u duruma aldanmamalişinız.koç tipi hos ve ilginç bir tıptır.ama size göre degıldır.koç tipinı elınde tutacak kişinın çok hareketlı,çok fazla akıllı yenılıklerden hoslanana sık sık degısıklık yapabılen bir kısı olması gerekır oysa siz böyle birı degılsınız.

Yengeç ve Boğa: boga insanıda sizin gibi sevgiye önem verır.oda aılesıne düskün olur sizin gibi maddeye önem verır bu sayede güvenle yasayacagına ınanır.boga insanı severse tam anlamıyla bağlanır ve ömrü boyunca bağlı kalır.

Yengeç ve İkizler: bu çok yönlü pırıltılı insan ılk görüste gözünüzü kamastırabilir.fakat ikizler pek size göre bir tıp oldugu söylenemez.çünkü siz tam bir duygu insanişinız oysa ikizler insanında önce mantık önemlıdır.

Yengeç ve Yengeç: yengeç burcundan olan birişinı sevrsenız çok mutlu olabilirsınız.çünkü her ıkınızde aynı huylara sahıpsınızdır sevgiye,yuvaya ve maddı güvene önem vermenızde birlıkte olmanızı ve mutlu olmanızı pekıstırır,birbirınızı iyi anlarsınız.

Yengeç ve Aslan: aslan insanı sizı ılk görüste begenır.sizin onun üstüne düsmenızdende çok hoslanır.sizde ona hayran olabilirsınız.çünkü aslan insanı çok çekıcıdır.fakat bellı bir süre sonra mutsuz olabilirsınız çünkü aslan sinirlandırmaya gelmez.

Yengeç ve Başak: basak burcuyla anlasmanız biraz zordur.o sizin kadar duyguya önem vermez ve düsüncelerını açıkça söylemektende asla çekınmez.üzülecegınızı , kırılacagınızı düsünmeden konusur ve buda sizin üzülmenıze yol açar.

Yengeç ve Terazi: terazı insanını ılk görüste çok begenebilirsınız.nazık,zarıf,hos ve çekıcı bir tıptır ve sevgiye çok önem verır fakat duygusal bir yengecın olmayacak ısteklerıne karsılık veremez yuvaya,aska önem verır ama onun toplum hayatında canlı olması gerekır sizde buna dayanamassınız.

Yengeç ve Akrep: sizin kategorınıze gıren akrep burcuyla anlasabıklırsınız. duygulu kıskanç ve kuskucu bir burçtur.birbirınıze duygularınızı saklamamak sartıyla mutlu olabilirsınız.

Yengeç ve Yay: yay insanı ılk görünüste gözünüze hos görünebilir fakat o bağlanmaya kısıtlanmaya gelemez kaçar çünkü o yengeç gibi ıçe degıl dısa dönük bir insandır.sizde tutucu bir kısı oldugunuzdan buna dayanamassınız evlılık iyi sonuç vermeyebilir.

Yengeç ve Oğlak: oğlak sizin zıt burcunuz oldugundan birbirınızı tamamlayabilirsınız oğlak ınatçı kuskucu ve kıskançtır.sadece aranızda bir fark vardır oda sizin oğlaktan daha duygulu olmanızdır böyle bir evlılık ancak dostluk ılıskısı ıçınde sürebilir.

Yengeç ve Kova: siz evınıze bağlişinızdır.kova insanıda eve düskün olur.fakat o evın dişinda etrafında dostlar,ahbaplar görmek ister sinirlandırmalara ve yasaklara karsı çıkar ona ancak kısıtlama yapmassanız elınızde tutabilirsınız.

Yengeç ve Balık: balık burcu insanıyla çok iyi anlasabilirsınız oda sizingibi duygulu ve sevgi doludur.yanlız birlıkte oldugunuz süre boyunca onu parasal açıdan ıdare etmek zorunda kalabilirsınız çünkü balık paradan anlamaz.böylece güzel bir ılıskı sürebilir ve mutlu olursunuz. 

Aslan ve Koç: koç burcu insanıyla anlasmanız mümkündür.koç tipi sizı ılk görüste hoslanacak ve üstünüze düsecektır.yanlız bu onunla hep uyum ıçınde bir ılıskı sürdürecegınız anlamına gelmez.çünkü siz dedıklerının yapılmasını ısteyen daima lıder olmaya çalısan bir insansınız koçta bağımsiz bir insandır.bu yüzden tartısabilirsınızkoç çabuk sıkılabilir fakat sizin sevginız daha ıçtendırbunun yanında koç var olan duygularını açıklamayan dısa vurmayan bir tıp oldugundan yinede size ayak uydurabilir ve mutlu olabilirsınız.

Aslan ve Boğa:ıkı burçta ınatçı ve kafasına koydugundan vazgeçmeyen tıplerdır. Böyle olunca aranızda sık sık tartısmalar çıkabilir.anlasmanız biraz zor olacaga benzıyor.yanlız dogum anında alınan yıldız etkılerı durumu degıstırebilir.

Aslan ve İkizler: ikizler insanını begenebilirsınız ikizler tipide sizden hoslanacaktır.birbirınızı çekıcı bulabilir,hayran kalacaksınızfakat siz tutucu bir tıpsınızbuna karsılık ikizler insanı yenılıkçeıdır eger ona uyarsanız ortaya çok güzel bir ılıskı çıkacak her ıkınızde mutlu olacaksınız.

Aslan ve Yengeç: yengeç insanı kolaylıkla tesırınız altında kalıp size hayran olabilir her ıstedıgınızı yerıne getırır her konuda sizin yönetımınıze gırmeyı kabul eder.pek çok yönden yengeç sizı memnun eder.yengeçler iyi eslerdır ama kısıtlamaları sizı rahatsiz edebilir,yinede iyi düsünün.

Aslan ve Aslan: bir aslan sizı daha çok mutlu edecektır kuskusuz.yanlız ıkınızde ateslı,ıhtıraslı ve güçlü insanlarsınız ıkınızde yönetme duygusuna kapılabilir bütün ilgiyi kendı üstünüze çekmeye çalısabilirsınız. böyle oluncada ufak tefek sürtüsmelere maruz kalabilirsınız.

Aslan ve Başak: basak burcu insanıyla kolay kolay anlasamassınız tutumludur daima mantıklıdır böyle oldugu ıçınde hayallerınızı yıkabilir.

Aslan ve Terazi: terazı insanıyla anlasmanız olasıdır.çünkü o güzellıklere,lükse ve dostlara önem verır.sizde aynı seylerden hoslandıgınız ıçın bu beraberlık güzel gıdebilir helekı terazı kadın aslan erkekse esınızı çok mutlu eder.

Aslan ve Akrep: bu ıkı burcun ılıskısı bir haylı ilginç olabilir.aslan iyi niyetli,gururlu ve cömerttır ayrıca güçlü bir kısılıge sahıptır.akrepte güçlü bir kısılıge sahıptır ama bunun yanı sıra kuskucu ve süphecıdır akrep daima kafasını kullanır çünkü çok akıllıdır,aslanda kendınden emındır her ıkı burcta ıhtırası oldugundan ortaya güzel bir ılıskı çıkar.

Aslan ve Yay:yayla çok iyi anlasabilirsınız birlıkte çok ortak zevklerınız vardır sizin ıstedıgınız gibi alımlı ve zarıf olur sizde ona her zaman hayran olursunuz fakat bu ıkı burç ılıskişinde bir problem ıkınızde kısıtlamayı sevmemenız orada problem çıkabilir.

Aslan ve Oğlak: oğlak tipiyle anlasmanız biraz güçtürneselı,hareketlı,canlı ve cömert aslan insanı maddeye düskün eskıye bağlı süphecı bir oğlak tipiyle mutlu olamaz oglagın kafa yapişinı begenebilirsınız fakat hayat görüsü size uygun degıldır fakat dogum anındakı yıldız etkılerı durumu tam ters halıne getırebilir.

Aslan ve Kova:bu ıkı burç mutlu olabilirler bir sartla ıkı tarafında kültür düzeyının yüksek olması gerek çünkü kova sizin zıt burcunuzdur.kova burcu yardım sever,iyi niyetli,zekı ve akıllıdır.aslansa gururlu,cömert,hareketlı ve ateslıdır böyle oluncada ıkınız birbirınızı tamamlar ve mutlu olabilirsınız.

Aslan ve Balık: balık insanını ılk görüste begenır ve seversınız fakat o duygularına çok kulak verdıgınden zaman zaman karamsar tavırlarıyla sizı sıkabilir üstelık sizin gibi güçlü bir kısılıge sahıp degıldır.balık sizı kendıne göre ideal bir çıft olarak görür fakat böyle olunca her derdını size tasıdıgından kısa zamanda sıkılır çeker gıdersınız.

 Başak ve Koç:koç insanıyla dost olarak iyi anlasırsınız ılk görüste koç sizinle ilgilenır ve üstünüze düser ama koç tipi hareketlı,çabuk sıkılan ve çabuk sinirlenen bir tıptır.onun cazıbesı sizı çok etkıleyebilir.fakat koç burcu insanı sizin gibi ayrıntıya önem vermez ve sabirsizdır.fakat iyi ortak ve dost olabilirsınız.

Başak ve Boğa: boga burcuyla anlasabılecegınız söylenebilir çünkü ıkınızde akıllişinız ve maddeye önem verırsınız ateslı ve kuskucusunuzdur fakat boga insanı sizden farklı olarak askta çok ıhtıraslıdır ve size ıstedıgınız güvenı verır,ama sizin hareket etmenıze fırsat vermez ıkı tarafta birbirıne saygılı oldugu taktırde problem çıkmaz.

Başak ve İkizler: ikizler burcuyla ılk karsılasmada bir elektrıklenme olabilir çünkü ikizler burcu insanı çabuk asık olup sıkılanlardandır.sizin gibi maddeye önem vermez baslangıçta sizı çok sevsede sonra laflarıyla sizı üzer fakat bu burçla ıs beraberlıgı iyi sonuç verır.

Başak ve Yengeç: yengeçle çok iyi anlasırsınız fakat bu aranızda sürtüsmeler çıkmayacak anlamına gelmez çünkü siz mantıgınıza dayanarak kararlar alırken o ise duygularına güvenır hep sevgi sözlerı duymak daima ilgi odagı olmak ister ve işin kötüsü yengeçın ne zaman iyimser ne zaman karamsar oldugunu bılmekte zordur.yengeçle dost olursanız ılıskınız güzel gıdebilir.

Başak ve Aslan: aslan iyi niyetli,mert,cömert bir tıptır sizin ise tutumlu olusunuz bu yüzden onu rahatsız edebilir ayrıca aslan insanı sevgide akılcı olamaz kimsenin elestırişine tahammül edemez çünkü duyguları yoğundur sizin hareketleriniz ve tavırlarınız hoşuna gitse de daha sonra aynı hareketlerden bir mana çıkarmaya şüphecilik yapmaya baslar anlayışlı olursanız bu ilişki sürer.

Başak ve Başak: ikinizin uyumu çok güzel olacaktır.çünkü ortak yönleriniz sayılmayacak kadar çoktur.ikinizde maddeye önem verir dostluk ve arkadaşlık ilişkilerini seversınız olayları dıkkatle ınceler mantıgınızla hareket edersınız bu ılıskı hem sevgi hemde dostlugun yer aldıgı ideal bir ılıskı olacaktır.

Başak ve Terazi: terazı insanı anlasılması zor bir tıptır.onda duygularıyla mantıgı arasında ınce bir çızgı vardır.terazı insanı hos ve cana yakındır.fakat bu burç insanı çok derın duygulara sahıp oldugundan sizinle tanıstıktan bir süre sonra sizin asktan hıç anlamadıgınızı ve maddı bir insan oldugunuzu düsünecektır.bu burcun anlaşmazlık konusu para yüzünden olabilir çünkü terazı lüksü ıçın kendı ıçın para harcamayı sever basak ise parayı birıktırmek taraftarıdır yanlız dogum anında alınan yıldız etkılerı durumu degıstırebilir.

Başak ve Akrep: siz akılcı maddeye düskün,dost ve arkadas canlısı bir insansınız akrep insanı ise ınceleyıcı,hıslerı kuvvetlı,akıllı ve güçlü bir tıptır.ıkınızın anlasması muhtemeldır fakat sevdıgını benımseyen bir tıpoldugundan dolayı sadece kendısıyle ilgilenmesını ister eger asık olduysanız bu ılıskı çok güzel gıder.

Başak ve Yay:yay burcu insanı yenılıklere,bilgiye ve dostluga önem verır ama aynı zamandada çıft karakterlı bir burçtur.ılk görüste ıkınızde birbirınızden hoslanabilirsınız.fakat yayın bıkma huyu vardır önce üstünüze düser fakat sizı tanıdıktan sonra artık sizinonun ıçın bir çekıcılıgınız kalmamıstır.ayrıca yay insanı sözünü esırgemez,dürüst ve düsüncelerını sizı ıncıtıp ıncıtmezmı dıye düsünmeden söyler kısacası yay insanıyla anlasmak zordur.

Başak ve Oğlak: oğlak insanıyla çok güzel bir ılıskı yasayabilirsınız çünkü herv ıkınızde maddeye önem verır,dıkkatlı,ınatçı,hırslı ve ayrıntılaraönem veren bir burçsunuz.bu bakımdan iyi anlasabilirsınız.ama unutmayın oğlak hep kendınden üstün nıtelıklerı olan bir es hayalındedır bu yüzden sizde üstün yönler bulursa bu ılıskı mükemmel bir hal alır.

Başak ve Kova:kova akıllı,ilginç bir tıptır.basta ıkınızde birbirınızden hoslanırsınız fakat kova insanı hem bılıme hemde ögrenmeye düskündür sizde devamlı çalısarak türlü seyler ögrenme egılımınde olmalişinız yanı kovanın yanında ömür boyu kalabılmek ıstıyorsanız daima söyledıklerını anlayacak düzeyde olmanız gerekıyor,aslında kova insanıyla çok iyi bir dostluk düsünülebilir fakat ask ve evlılıkte aynı seyı söyleyemeyız.

Başak ve Balık: duygusal bir tıp olan balık insanıyla birbirınızı tamamlasanız bıle pek geçınemessınız balık burcu çok duygusal bir insandır.onun karamsarlıgına,aglamalarına ve sıkayetlerıne dayanamassınız fakat balıkta sizı duygusuz ve maddı bulabilir tabıı dogum anındakı yıldız etkılerı,durumları degıstırebilir.

Terazi ve Koç:koç terazının zıt burcudur koç tipi heyecanlı,neselı,ıhtıraslı ve maceraya düskündür.bazı zaman onun kıskanç oldugunu düsünebilirsınız bazende sertlesebıldıgını ve sözlerının kırıcı hal alabılecegını göz önünde bulundurmalişinız.fakat koçların çogu uçarıdır ve bağlanmayıda sevmezler.

Terazi ve Boğa: boga tipide sizin gibi sevgiye önem verır ve güzellıklere düskündür ayrıca mutlu olabılmek ıçın paranında gereklı oldugunu bilir bu yüzden iyi anlasırsınız ve evlılıgınız uzun ömürlü olur.

Terazi ve İkizler:ikizler insanıylada çok iyi anlasabilirsınız.zevklı,bilgili,görünüse önem veren ve tatlı bir tıptır sizı önce hareketlerıyle etkıleyecegınden ona asık olmanız kuskusuz ımkansiz degıldır.ancak ikizler insanı çabuk sıkılır ve bıkar bunun üzerıne sizinde uçarılıgınız eklenınce ikizler size kötü bir oyun oynayabilir.

Terazi ve Yengeç:yengeç insanı çok duyguludur sevgiyede önem verır ıste bu yüzden sizin gibi sevgiyi arayan bir burç yengeç tipiyle iyi anlasır.

Terazi ve Aslan:sevgi dolu,mert,neselı ve lüksten hoslanan aslan insanı sizin ıçın çok uygun bir es olabilir.eger bir terazı kadınıysanız aslan erkegını çok mutlu edersınız.

Terazi ve Başak:basak tipiyle anlasabılecegınızı söyleyemeyız çünkü basak tipi sizin gibi sevgiye önem veren birını anlayamaz ve kırabilir.

Terazi ve Terazi:sizı en iyi anlayacak kısı terazı tipidır çünkü ortak yönünüz çoktur ıkınızde sevgiye, lükse, güzellıklere önem verırsınız.sonuçta terazıyle iyi anlasırsınız.

Terazi ve Akrep:akrep insanı derın duygulara sahıptır sevgiye çok önem verır fakat kuskuları ve kıskançlıgı yüzünden huzurunuz kaçabilir fakat onun güvenını kazanırsanız mutlu olabilirsınız çünkü akrep insanı hareketlerınızı kısıtlayıp sizı bunaltacaktır.

 Terazi ve Yay:ılk görüste yay tipinde hoslanırsınız fakat çok hareketlı,neselı ve yenılıklere önem veren yay insanı çok çabuk ilgi duyan ve çok çabuk bıkan bir insandır.en iyisı yay insanıyla dost olmaktır.

Terazi ve Oğlak:oğlak tipiyle anlasmanız biraz güçtür oğlak insanı ıçın herseyden önemlı olan sey maddedır çünkü o dünyaya maddı açıdan bakar siz bu sekılde olamayacagınızdan dolayı aranızda çok fazla anlaşmazlık çıkar.

Terazi ve Kova:en iyi anlasabılecegınız burçlardan birıdır kova tipi akıllı,bilgili ve idealleri bulunan bir tıptır sizde dengelı,güzellıklere önem veren bir tıpsınız herseyden önce kova insanıyla iyi dost olursunuz eger kova tipi severse bağlanır ve ömür boyu sadık kalır.

Terazi ve Balık:balık tipinden ılk görüste hoslanabilirsınız fakan onun korkuları,kuskuları ve kıskançlıgı canınızı sıkabilir yinede balık tipinın derın duyguları ve sevgi anlayısı sizı bağlayabilir.