Kategoriler
Genel Kültür

Kredi Dosya Masrafı İadesi Dilekçesi İndir, Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yıllardır vaandaşımız bankalardan aldıkları kredilere onlarca faiz ödemesi yetmiyormuş gibi bir de dosya masrafı adı altında yüzlerce lira para kaybetti. Sonunda yargı olaya el koydu ve dosya masrafı adı altında vatandaştan alınan dosya masraflarının iade edilmesine karar verildi. Bu hükümle vatandaşlarımız son 10 yılda kullandıkları kredilerin masraflarını gerekli merciilere başvurarak geri alabilecekler.

Hükümet Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basmıştı. Taslak kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngörüyor. Yargıtay da zaten kredi kullanılırken vatandaştan alınan dosya masrafının haksız olduğuna karar vermiş, 10 yıl geriye dönük ödenmesine hükmetmişti.

1. BANKAYA VERİLEN DİLEKÇEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
2. İLÇE HAKEM HEYETİNE VERİLMESİ GEREKEN DİLEKÇE

Yukarıdaki dilekçeleri doldurarak ilgili makamlara göndermeniz ve takip etmeniz gerekmektedir.

Kategoriler
EKONOMİ

Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Ne İşe Yarar? İstanbuldaki Varlık Yönetim Şirketlerinin Bilgileri

Gün geçtikte toplumumuzdaki borçlu sayısı artıyor. Borcu olmayan insan yoktur desek yanlış konuşmamış oluruz sanırım. Eğer borçlu borcunu ödeme kabiliyetine sahipse ve bunları düzenli olarak ödüyorsa sorun yok. Amaaaa eğer borçlarımızı ödeyemiyorsak işte o zaman durum çok vahim demektir. Bankalar, alacaklılar, hacizler birbirini izlemeye başlar. İşte tamda bu noktada devreye Varlık Yönetim Şirketleri giriyor. Peki ama bugünlerde çok sık duymaya başladığımız bu Varlık Yönetim Şirketleri ne oluyor?

Varlık yönetim şirketleri; bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarının satın alınması, yeniden yapılandırılarak satılması amacına yönelik olarak faaliyet göstermek üzere kurulan şirketlerdir.

Varlık yönetim şirketleri, banka, özel finans kurumu ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarını satın alabilir, satabilir, satın aldığı alacakları borçlusundan tahsil edebilir, varlıkları nakde çevirebilir veya bunları yeniden yapılandırarak satabilir.

Varlık yönetim şirketlerinin diğer faaliyetleri şu şekilde sıralanabilir :

  • Banka, özel finans kurumu ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarının yeniden yapılandırılması veya üçüncü kişilere satışında danışmanlık ve aracılık hizmeti verebilir.
  • Sermaye piyasası mevzuatı dahilinde ve gerekli izinleri almak kaydıyla faaliyette bulunabilir ve menkul kıymet ihraç edebilir.
  • Faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla iştirak edinebilir.
  • Diğer varlık yönetimi şirketlerinin satışına aracılık ettiği veya ihraç ettiği finansal ürünlere yatırım yapabilir.
  • Şirketlere kurumsal ve finansal yeniden yapılandırma alanlarında danışmanlık hizmeti verebilir.

Bazen bizi faizden, bazen borçlarımızı faizsiz taksitlendirerek bizi sıkıntıdan kurtaran Varlık Yönetim Şirketlerine nasıl ulaşacağımıza gelirsek. İşte İstanbul’da bulunan Varlık Yönetim Şirketlerine ait adres ve telefon bilgileri;

Adı Adresi Tel No Fax No
ANADOLU VARLIK YÖNETİM A.Ş. UMUT SOK. NO:12 34752 İÇERENKÖY
KADIKÖY/İSTANBUL
(216) 578 85 00 (216) 575 15 89
BEBEK VARLIK YÖNETİM A.Ş. ESKİ BÜYÜKDERE CAD. TEKFEN TOWER
NO:209 KAT:17 34394 4.LEVENT/İSTANBUL
(212) 317 01 40 (212) 317 01 49
EFES VARLIK YÖNETİM A.Ş. ANADOLU HİSARI MAHALLESİ
RÜZGARLIBAHÇE, ENERGY PLAZA KAT:7 KAVACIK BEYKOZ/İSTANBUL
216 538 41 00 216 680 16 46
FİNAL VARLIK YÖNETİM A.Ş. SİNANPAŞA MAH. BEŞİKTAŞ CAD. ETİ
İŞHANI NO:29 BEŞİKTAŞ İSTANBUL
(212) 327 93 32 (212) 327 76 63
GİRİŞİM VARLIK YÖNETİMİ A.Ş. EMİRHAN CADDESİ BARBAROS PLAZA İŞ
MERKEZİ NO:113 DİKİLİTAŞ/BEŞİKTAŞ
(212) 381 23 00 (212) 381 24 10
LBT VARLIK YÖNETİM A.Ş. PROFİLO PLAZA CEMAL SAHİR SOKAK B BLOK
KAT 1 26/28 34394 MECİDİYEKÖY/İSTANBUL
(212) 355 80 00 (212) 355 80 00
RCT VARLIK YÖNETİM A.Ş. MEVLÜT PEHLİVAN SOK. YILMAZ İŞ MERKEZİ
NO: 26 KAT:1 34394 GAYRETTEPE İSTANBUL
(212) 347 07 77 (212) 347 42 25
STANDARD VARLIK YÖNETİM A.Ş. AHİ EVRAN CAD. POLARİS PLAZA B BLOK
NO:1 MASLAK 34398 İSTANBUL
212 367 36 36 212 346 10 40
Kategoriler
SEKTOREL

Maximum Kredi Kartı ve Başvuru Yapma

Maximum Kredi Kartı İş Bankası A.Ş. tarafından hizmete sunulan bir kredi kartıdır.
Maximum kart Türkiye’nin önde gelen kredi kartlarından birisidir. Bir çok noktada taksit imkanı sunar ve maxiPuan kazandırır. Maxipuan, diyelim ki maximum kredi kartı üye kuruluşlarından birinden 100 TL’lik bir harcama yaptınız üye kuruluş % 5 maxipan veren bir kruluş bu durumda 5 TL değerinde maxipuan kazanırsınız maximum üyesi olmayan mağazalardan yapacağınız 10 TL’lik alışverişlerinde ise 1 kruş kazanırsınız.

Maximum Kart’la Taksit İmkanı

Maximum kredi karınız ile türkiye genelinde yasıyı 200,000′e yakın üye kuruluşlardan taksit ve indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı Başvurusu

Maximum kredi kartı başvurusu yapmanın bir kaç yolu vardır bunlardan kısaca bahsedelim. Bunlardan birisi internetten kredi kartı başvurusu aşağıda vereceğımız bağlantıya tıklayarak açılan sayfadan maximum kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz, İş bankası interaktif şifreniz var ise internet bankacılığından, 444 02 02 nolu telefon bankacılığından yada netmateklerden başvuru yapabilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı Başvuru Formu İçin Tıklayın.

Kategoriler
EKONOMİ

Bankalardan Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut Kredisi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Düşen kredi faiz oranları ile birlikte kira ödemek yerine ev sahibi olma düşüncesi ön plana çıkmış ve bu durum halk arasında mortgage olarak adlandırılan konut kredilerinin yaygınlığının gün geçtikçe artmasına yol açmıştır. Genellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlarda kullanılan konut kredilerinde bir çok alternatifin yer alması çoğu zaman tüketicilerde tereddütlere yol açmakta ve neticede tüketiciler bütçelerine uygun olmayan kredileri tercih edebilmektedir.

Konut kredileri kullanılırken kredi fazi oranı, vade süresi, komisyon ve masraflar gibi göz önünde bulundurulması gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

1. Daha iyi bir konut almak her insanın içindeki bir arzu olmakla birlikte, bu konuda gerçekçi davranmak çok önemlidir. Gelecekte ödeme zorluğu yaşamamak adına ödeme imkanlarınızı aşan kredi kullanımından kaçınılmalıdır.

2. Alınacak eve karar verildikten sonra konut kredisi için olabildiğince kendi kaynaklarınızı kullanmaya çalışınız. Ayrıca, bankalardan önce eğer imkanınız varsa yakınlarınıza TL geliriniz varsa TL olarak, döviz geliriniz varsa döviz olarak borçlanmak üzerinizdeki faiz yükünü azaltacağından sizin için daha avantajlı olacaktır.

3. Kredi kullanımından önce aylık bütçenize ilişkin hesaplamalar dikkatle yapılmalıdır. Bir yıl öncesine kadar yapmış olduğunuz harcamalarınızı çıkartmanız, gözden kaçabilecek birçok gideri ortaya çıkaracaktır. Arabalara ilişkin kasko, trafik sigortası gibi harcamalar, çocuklarınızın eğitimi için ödenen tutarlar gibi düzenli giderleriniz bu sayede net şekilde belirlenebilir. Böylece ortalama aylık giderinizi hesap edebilir ve geliriniz de sabit ise yaklaşık olarak konut kredisi için aylık ayırabileceğiniz tutara karar verebilirsiniz.

4. Bankalara yapacağınız aylık ödemelerin, aylık hane gelirinizin üçte birini geçmemesi geçim sıkıntısı yaşamamanız açısından önem arz etmektedir. Varsa daha önceden alınmış krediler ve yakınlardan alınan borçlar da hesaba katılmalıdır.

5. Bankaların sunduğu öneriler arasında kıyaslama yaparken sadece faiz oranlarına değil, ödenen komisyon ve masrafları da içeren yıllık maliyet oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

6. Kredi vadesinin uzamasının, toplam maliyeti artırdığı unutulmamalıdır. Bu nedenle fazi oranı, komisyon gibi kriterlerin yanında uygun vade süresi de belirlenmelidir.

7. Geri ödeme için ayrılan tasarruf tutarının her zaman düşebileceği akılda tutulmalıdır. Geri ödeme miktarı ile ayrılan bütçenin ucu ucuna denkleştiği durumlardan kaçınılmalıdır.

Kategoriler
GÜNCEL

Emeklilere Müjdeli Haber. Artık Emekliler Maaşını Çektiği Bankadan Promosyon (Ek Para) Alabilecek

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, maaş promosyonunun yüzde 70’inin emekliye verileceğini açıkladı

Bankalara yatan maaşları karşılığında banka promosyonu bekleyen emekliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’den müjdeli haber geldi. Zaman’ın haberine göre, Emekli Bir-Sen heyeti ile görüşen Bakan Dinçer, promosyon talebini yerinde bularak yetkililere talimat verdi. Bankaların ödeyeceği maaş promosyonunun tıpkı memurlarda olduğu gibi yüzde 70’inin emekliye verilmesini isteyen Dinçer, yüzde 30’un ise SGK’ya kalması gerektiğini söyledi. Dinçer, gerekli düzenlemelerin yapılması için Emekli Bir-Sen heyetinin yanında ilgili bürokratlarına talimat verdi.

Çalışma Bakanı Dinçer, 9 milyon emekliye promosyon müjdesi verdi. Geçen perşembe Emekli Bir-Sen heyetini kabul eden Dinçer, emekliye promosyonun derhal hayata geçmesini istedi. Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaşı, taleplerini aktardıkları Bakan Dinçer’in hemen telefon edip yetkililere, “Emekliye neden promosyon parası vermiyoruz?” dediğini söyledi. Odabaş’ın aktardığına göre Bakan Dinçer, görüşmenin devamında ise telefonun diğer ucundaki SGK yetkilisine, “Hemen bankalarla gerekli görüşmeleri başlatın. Banka genel müdürlerini toplantıya çağırın. Gerekli düzenlemeleri yapın. Bankalardan alacağımız promosyonun yüzde 30’u bize kalsın. Yüzde 70’ini ise emekliye verin.” dedi.

Promosyon paralarının yüzde 30’unun SGK’ya kalmasına itiraz ettiklerini dile getiren Odabaş, bunun üzerine Bakan Dinçer’in “Hepsini size veremeyiz. Çünkü biz emekli maaşını üç gün önceden bankaya yatırıyoruz. Bu nedenle yüzde 30’luk kısım bizim hakkımız.” dediğini belirtiyor. Buna göre bankalardan alınacak maaş promosyonları, tıpkı memurlarda olduğu gibi yüzde 70 hak sahibine, yüzde 30’u ise kuruma kalacak. Böylece hem emekli hem de SGK yeni bir gelire kavuşacak. Bunun için öncelikli olarak memurların maaş promosyonu almasını sağlayan Başbakanlık genelgesinde ek bir düzenleme yapılarak bu hakkın memurlara verilmesi sağlanacak.

Öte yandan SGK, bankalarla maaş ödemeleri konusunda yeni bir anlaşma yapmak için önümüzdeki günlerde masaya oturacak. Bakan Dinçer’in talimatı doğrultusunda promosyon konusu da masaya gelecek. Çok sayıda banka maaş ödemesi karşılığı emekliye promosyon vermeye hazır olduğu için teknik detayların kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Banka promosyonları, 9 milyon emekliyi kapsayacak. SGK, 2010 yılında yapacağı 75 milyar lira maaş ödemesi için belli oranda promosyon talep edecek. Bu talep bütün emekliler için tek oran olabileceği gibi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için ayrı ayrı olabilecek. Uzmanlar, ayrı ayrı olması durumunda Emekli Sandığı emeklileri için daha yüksek promosyon alınabileceğini belirtiyor. Zira memur emeklilerinin maaşı, diğer emeklilere göre daha yüksek. Örneğin 2,1 milyon Bağ-Kur emeklisine 2009’da 10 milyar lira emekli maaşı ödemesi yapılırken sayısı daha az olan memur emeklilerine 18 milyar lira maaş ödendi. Bu sebeple özellikle Emekli Sandığı emeklileri, bankaların iştahını kabartıyor. (Zaman)