Kategoriler
SEKTOREL

Bayilik Veren Pizza Markaları, Franchising Veren Pizza Markaları

Gıda sektörünün eve siparişinde lider ürünü pizzanın bayilik veren şirketleri sizler için inceledik. İşte Bayilik veren Pizza markaları:

DOMINO’S PIZZA FRANCHISING
En güncel koşullar için : http://www.dominos.com.tr
E-posta: info@dominospizza.com.tr

Sunulan bazı bilgiler şöyle:

8000 şubesiyle Domino’s Pizza dünyanın en büyük evlere servis pizza zinciri olarak faaliyet göstermektedir. Ülkemizde ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Dalaman, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gebze ve Çorlu’da toplam 86 şubemiz ile dünyada olduğu gibi “En Büyük Evlere Servis Pizza Zinciri” konumundayız. Şu anda toplamda 86 şubemizden 59 tanesi Franchisee’lerimiz tarafından işletilmektedir ve “11 yıldır” bu işi istikrarlı bir başarı ile sürdürüyor olmak Türkiye için bir ilktir. Biz Domino’s Pizza olarak bu ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorken, çalışmalarımıza hızla devam edıyoruz. 2008 Ocak ayı itibariyle 86 şubeye ulaştık ve 2008 sonuna kadar ise hedefimiz 118 şubeye ulaşmaktır.

Sistemimizdeki Franchisee’lerimiz ikinci ve üçüncü dükkanlarını açmaktadırlar. Şu anda iki Franchisee’miz ise dördüncü dükkanını açmaktadır. Ayrıca şirketimizin içerisinde uzun zamandır çalışan, Dükkan Müdürlüğü görevinde veya Bölge Müdürü, Operasyon Müdürü gibi daha üst kademelerde çalışmış olan arkadaşlarımızdan da Franchisee olup kendi işinin patronu olanlar bulunmaktadır. Bu örnekler sistemimizin tercih edilir ve güvenilir olduğunu göstermektedir.

Franchiselarımıza; Satış & Operasyon, Reklam & Pazarlama aktiviteleri, Dükkan yönetimi, Finans, Halkla İlişkiler, Denetim, Lojistik ve Dükkan Geliştirme eğitimi ve desteklerini sürekli olarak vermekteyiz.

Domino’s Pizza sisteminin en önemli özelliği Franchisee’nin işinin başında ve konuya hakim olması zorunluluğudur. Tüm Franchise adayları bir dükkanın işleyişini tam olarak öğrenmek için 8 hafta boyunca teorik ve pratik eğitimlere tabi tutulur. Dükkanın açılışına kadar hem Franchise’a, hem personeline verilen pratik eğitimler; denetim ve destek faaliyetleri dükkan açıldıktan sonra da rutin olarak devam eder.

İşin başında durma, verilen eğitimlerle maliyetleri kontrol altında tutma ve pazarlama becerisine sahip olma avantajları başarıyı getiren başlıca faktörlerden olup, bu sayede Domino’s Pizza dünyada ve Türkiye’de başarılı ve karlı bir yatırım aracı haline gelmiştir.

PİZZA PİZZA FRANCHISING
En güncel koşullar için : http://www.pizzapizza.com.tr
Telefon: (0232) 853 70 70

Sunulan bazı bilgiler şöyle:

PİZZA PİZZA modeli ise en düşük işletmecilik ve yatırım enstrümanıdır. Siz yatırımcıya hazır, güçlü marka ve iş fırsatının pazarlanması ile ürün, eğitim, denetim, dekorasyon, sunum, tabela, bölge koruma, fiyat birliği olarak komple sunulmuştur.

Pizza Pizza, Franchising mağazasının tasarımı ve kuruluşu için gerekli gerekli standartları belirleyip, destek sağlamaktadır. İstenildiğinde, inşaatın idaresini, modüler teçhizatın montajını da franchisee’lere temin etmektedir. Firmamız, standartlarına ve imajına uygun mağaza tasarımı yaptırmaktadır. Her bir mağazanın görünüşü ait olduğu tüm zincirim imajını yansıtnaktadır.

LITTLE CAESARS
125 yeni şube açıyor

Telefon: 0212 473 55 55
E-posta: umit.alpaslan@celebi.com.tr
Web: www.littlecaesars.com.tr

Little Caesars, 1959 yılında ABD’de kuruldu. Marka, 1996 yılında Çelebi Holding aracılığıyla Türkiye’ye pazarına girdi. Türkiye’deki ilk restoranını İstanbul Bakırköy’de açtı. 2006 yılında ABD dışında ilk kez “master franchise” hakkı alan Çelebi, bu tarihten sonra hızlı bir büyüme sürecine girdi. Şirketin şube sayısı 43’e yükseldi. Bunların 40’ı İstanbul’da, 3’ü ise Ankara’da bulunuyor. Little Caesars Franchise Sorumlusu Ümit Alpaslan, “Önümüzdeki 5 yılda 125 yeni şube açmayı planlıyoruz. Yeni açılacak şubeler için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Antalya, Kocaeli, Kayseri, Konya ve Trabzon’dan gelecek taleplere öncelik verilecek” diyor.

Little Caesars, franchise giriş bedeli olarak 40 bin dolar talep ediyor. İşletme sermayesi ise 50 bin dolar. 100 metrekarelik bir restoranın yatırım maliyeti 160 bin ile 180 bin dolar arasında değişiyor. Little Caesars’ın işletmeci adaylarında aradığı özellikler; girişimci bir kişilik, insan ilişkilerinde başarı, yöneticilik vasıflarına sahip olunması ve franchise sistemine uyumlu çalışma şeklinde sıralanıyor.

Little Caesars pizzalarında günlük taze hamur, özel reçeteyle üretilmiş mozzerella ve monster peyniri ile taze domateslerden üretilmiş sos kullanılıyor. Restoranlarda tavuk kanadı, sarımsaklı ekmek, tarçınlı tatlı, salata çeşitleri, tatlı ve içecek çeşitleri de servis ediliyor.

PİZZA HOUSE
Pizzaları odun ateşinde pişiriyor

İletişim için telefon: 0212 275 77 66
Faks: 0212 275 35 39
E-posta: info@ pizzahouse.com.tr
www.pizzahouse.com.tr

Pizza House, 1999 yılında kuruldu. İlk yıllarda kendi bünyesinde açtığı restoranlarla büyüdü. 2003 yılından itibaren de franchise vermeye başladı. Halen 20 restoranıyla hizmet veriyor. Önümüzdeki 1 yıl içinde 12 yeni şube açmayı hedefleyen Pizza House, franchise giriş bedeli olarak 29 bin 500 dolar talep ediyor. Ortalama işletme sermayesi ise 80-100 bin dolar arasında değişiyor. Reklam payı katılımı yüzde 1, sürekli franchise ödemesi yüzde 4 olarak tespit edilmiş.

İşyeri olarak alışveriş merkezleri ya da ana cadde üzerinde, 80-100 metrekarelik dükkanlar tercih edilecek. Franchising sistemiyle açılacak restoranlar için tercih edilecek iller şöyle sıralanıyor: İstanbul, Bursa, İzmit, İzmir, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Antakya, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon.

Pizza House pizzaları odun ateşinde pişiriliyor. Restoranlarda ince hamurlu, sosunda ve hamurunda sızma zeytinyağı bulunan İtalyan pizzası sunuluyor. Sandviçlerin yanı sıra salata ve yine İtalyan tarzı makarna çeşitleri de var.

TADIM PİZZA
Türkiye genelinde şubeler açacak

Telefon: 0312 473 03 50
E-posta: bilgi@tadimpizza.com.tr
Web: tadimpizza.com.tr

Tadım Pizza, 1984 yılında Ankara’da kuruldu. 1989 yılında da franchise vermeye başladı. Bu tarihten sonra hızlı bir büyüme sürecine giren markanın şube sayısı 18’e ulaştı. Franchising sistemiyle yeni restoranlar açmaya devam eden şirket, Türkiye genelinde gelecek tüm teklifleri değerlendirecek.

Tadım Pizza’nın franchise adaylarında aradığı özellikler şöyle sıralanıyor: Lise ya da üniversite mezunu olmak, restoran açılacak şehirde en az 3 yıl yaşamak, şirketin asgari yüzde 51’ne sahip olmak, başlangıç eğitimlerine katılmaya hazır olmak, insan ilişkilerinde ve takım yönetme konularında kendine güvenmek…
Tadım Pizza da diğer markalar gibi yer seçimi konusunda titiz davranıyor.

Alışveriş merkezleri ya da iş merkezleri gibi potansiyeli yüksek yerlerdeki dükkanlar tercih ediliyor. İşyeri büyüklüğü ise 100-300 metrekare arasında değişiyor. Tadım Pizza, franchise giriş bedeli olarak 35 bin dolar talep ediyor.
Ortalama işletme sermayesi ise 150-250 bin dolar arasında değişiyor. Reklam katılımı payı yüzde 2, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5.

Kategoriler
SEKTOREL

Bayilik Veren Firmalar Venice

Dünya’da; saniyede 4, yılda 20 milyon Wenice ürünü satılıyor. Türkiye’de ise her iki çocuktan biri Wenice’i tercih ediyor. Çünkü Wenice, dünyanın en geniş çocuk koleksiyonuna sahip. Üstelik bu koleksiyon, dünyada ilk kez olarak psikolog kontrolünde hazırlanıyor. Tüm ürünler çocuklarla buluşmadan önce 19 farklı testten geçiyor.

Türkiye’de 50’den fazla bayiye sahip olan Wenice, 2011 yılı sonunda 75 mağaza, 100 franchise, 150 corner ve zincir mağazayla 325 satış noktası hedefliyor. Üstelik bayilik bedeli de almıyor!

Siz de dünyadaki 480 mağazada olduğu gibi kendi şehrinizde çocuk modasının merkezi olmak istiyorsanız bize ulaşın. Kârlı ve prestijli bir iş ortaklığı için detayları görüşelim.

Bilgi için: 0 (212) 428 43 33

Bayilik e-mail: bayilik@wenice.com

Corner e-mail: corner@wenice.com

Adres: Bağlariçi Cad. Firuzköy Yolu No: 30 Avcılar info@wenice.com

Kategoriler
EKONOMİ

Bayilik (Franchise) Alımında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Bayilik (Franchise) Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Bir girişimci yatırım yapmaya karar verdiğinde yatırıma sıfırdan başlama, hazır bir işyeri satın alma, bayilik alma kararını verebilir. Öncelikle hedefi belirleyip neden bir yatırım yapmak istediğine karar vermelidir. Girişimci çok para kazanmak, kendi işinde bağımsız olmak istiyor olabilir. Bayilik sistemi suistimale çok açık bir konu olduğu için, bayilik alacak ve bayilik verecek olanların çok iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Bayilik verilirken bir işletme sistemi satılmaktadır. Sistem denenmiştir ve başarılı olmuştur durumdadır. Sistemi tek uygulayan bayilik alacak olan değildir. Başarılı olmuş bir zincirleşme ile hareket edilmektedir. Bu zincirde olabilmek için ise bir bayilik bedeli vardır.

Bayilik alanın düşeceği en büyük yanlışlardan biri, merkezden satın alma zorunluluğu olan malları dışardan satın almaya çalışmasıdır. Bu durum sisteme zarar verebilir. Bu nedenle bayilik için istenilen bedel değerlendirilirken rakamsal olmayan birtakım noktaları değerlendirmek gerekir. Bir görüşe göre neyi kaça alacağınızı bildiğinizden bu gayet olumludur.

İlerde bir rakip ortaya çıkarsa rekabet gücünüz olacaktır. Maliyetin çok olup olmadığına karar vermeden önce sistemin tüm avantaj ve dezavantajları düşünülmelidir. Bayilik sözleşmesiyle bölge koruması sağlanır, kendi markanızın size rakip olmayacağını bilerek hareket eder, bir hata yaptığınızda kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yer seçiminde hata yapılmaması sağlanır ve zincirdeki diğer franchise alanlarla karşılaştırmalar yapma olanağı verir.

Sistem iyi bir performansı gerektirmektedir. Örneğin, girişimci her sabah altıda kalkıp kalkmayacağını, geceleri saat 10’a kadar işin başında durup
durmayacağını ya da bayilik işini idare etmek için gerekli beceri, tecrübe, eğitim, sabır ve finansal imkanların kendisinde varolup olmadığını kendi kendine sormalıdır. Kendisine ait bir işi idare ederken özgürlüğünün bir kısmından vazgeçeceğini bilmelidir.

Bayilik veren firmayı daha iyi araştırmak için denetimden geçen kar zarar, maliyet tablolarını, yatırım ve fizibilite raporlarını alabilirsiniz. Bu, bayilik almak isteyenlerin en doğal hakkıdır. Bayilik verenin abartılarına kanılmamalıdır. Alınan broşürler ve markanın ünü bayilik alanın gözünü
karartmamalı ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Bayilik almadan önce yanıtlanması gereken sorular şunlardır;

-Gerekli sermayem var mı?

-Kendi işimin sorumluluğunu alma ve yürütme riski üstlenme kararlılığında mıyım?

-Seçeceğim konuyu 10-15 yıl gibi bir süre aynı şevk ve istekle sürdürebilecek sabra sahip miyim?

-Başkası tarafından yaratılmış bir sistemi, kesintisiz ve uzun süreli olarak
uygulamaya hazır mıyım?

-Çalışmaya karar verdiğim bayilik verecek şirketin başarılı, karlı bir geçmişi var mı?

-Bayilik almak isteyenler aşağıdaki konuları detaylı bir şekilde sorgulamalıdırlar;

Ürün veya Hizmetle İlgili Konular

– Ürün ya da hizmetin kalitesi, talebin durumu, geçici olmaması.
– Ürün ya da hizmetin rekabet gücü.
– Patentinin olup olmaması. Kolayca taklit edilememesi.
– Marka müşterilerce ne kadar tanınıyor? Ulusal reklam programları var mı?
– Ürünlerin satın alma haklarında kısıtlama var mı?
– Ürünün karlılığı, cari ekonomik sonuçlar.
– Ürün satış stratejileri ve taktikleri.

Fiyat ve Maliyetlerle İlgili Konular

– Yatırımın toplam maliyeti nedir?, Extra gizli maliyetler var mı?
– Başlangıç ücreti, reklam ücreti, royalty ne kadardır?
-Sürekli ödemem gereken maliyetler nedir?
– Bayilik veren şirketin tedarik ettiği ürünlerin ve teçhizatın maliyeti piyasa fiyatının altında mı, üstünde mi?

Yer Seçimi ile İlgili Konular

– Nerede yerleşeceksiniz? Yer seçiminizi kim yapıyor?
– Bölgeniz neresi? Bölge için özel bir fizibilite çalışması yapılmış mı?
– Bölgeniz yeterince büyük mü? Ulaşım, trafik, nüfus yapısı nasıl?
– Sizi koruyan sınırlamalar neler, yasal kısıtlamaların durumu nedir?
– Rakiplerim kimler?
– Pazarın gelişim trendi nedir? Genişleme olanakları var mı?
– Alacağım bayilik uluslararası mı, ulusal veya bölgesel mi?

Kontrol ve Destekleme ile İlgili Konular

– Üzerimdeki kontroller nelerdir? (Malzeme satın alımında, satış kotası,
fiyatlama, gerekli stok seviyesi, farklı ürün satmama gibi konularda)
– Hangi desteği alabiliyorum? Franchisor gerekli desteği verecek mi? (yer seçimi, eğitim, insan ilişkileri, teçhizatın sağlanması…)
– Bayilik veren şirketin, bayilik verdiği diğer yatırımcılar kimler?
– Ana firma ne zamandır bayilik veriyor, kaç tane bayilik vermiş? Ana
firmanın sahip olduğu ve bayilik verdiği birimlerin sayısı nedir?
– Bölge ve yer seçiminde bayilik veren şirket yardım ediyor mu?
– Bölgede tek satıcılık hakkını mı veriyor, yoksa aynı bölge içinde başka
yatırımcılara da bayilik veriyor mu?
– Ne gibi teçhizat ve ekipmana ihtiyaç var? Leasing anlaşması düzenleniyor
mu?
– Ne kadar bayilik birimi başarısız olmuş ve neden?
– Hangi konularda eğitim alacaksınız?
– Reklam politikası nasıl, el kitabı, broşür veriliyor mu?

kaynak: http://www.girisimciyim.org