Kategoriler
SAGLIK

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığının Bitkisel Tedavisi

Bel Fıtığının belirtileri belin alt kısımlarında ortaya çıkan ağrı, Bundan sonra bacağa doğru yayılan ağrıdır. Öksürme, aksırma, ıkınma, eğilme gibi hareketler ağrıyı arttırır. Kısımlarda uyuşma bulunabilir, bazen his kaybı da vardır. Bazı vakalarda dizkapağı refleksi de azalmış veya kaybolmuştur. Ani zedeleyici basınç, omur çekirdeği içindeki basıncı o derece arttırabilir ki, kıkırdağımsı tabakalardan fıtık teşekkül edebilir. Her halde de omurlar arası mesafe daralır ve mafsalda kısmi bir çıkık meydana gelir. Böylece, omurilikten sinir köklerinin çıktığı delikler daralır. Böylece bel fıtığı oluşabilmektedir. – Müzmin zorlanmalar da diskte değişikliklere sebep olurlar. Bu değişikliklerin, önce annulus fibrozusta olduğu kabul edilmektedir. Annulus fibrozus diskler arasında bulunan sert kıkırdaksı kısımdır. Buda bel fıtığına neden olabilmektedir. Teknik manada sebebi ne olursa olsun asıl sebebi aşırı ağır kaldırmak, omuriliğin kaldıramayacağı hareketler yapmak vücudun dengesini bozmaktır. Yukarıda ki belirtilerden şüphelenen kişiler bir fizik tedavi uzmanına görünmeli, sert yatakta yatmalı, ağır kaldırmamalı ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. Bel fıtığı tedavi edilebilen bir hastalık olup , hastanın kendisini korumaması durumunda tekrar nüks edebilecek ve hastayı sonraki dönemlerde felç bırakabilecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunan bel fıtığı hastalığında ilk aşama tıp hekimlerine danışmaktır.

Bitkisel Tedavi için:

İbrahim Saraçoğlu bel ve boyun fıtığı için bitkisel kür bel ve boyun fıtığı için tavsiyeler doğal yollardan bel ve boyun fıtığından kurtulmak bel fıtığı nedenleri boyun fıtığı nedenleri bel ve boyun fıtığını geçirmek bel ve boyun fıtığına doğal önlemler Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bel ve boyun fıtığı için kırkkilit bitkisi kürünü tavsiye ediyor.
Tarifi: Bel ve boyun fıtığı için 1 su bardağı suya 2-3 yemek kaşığı kırkkilit (atkuyruğu) bitkisi koyarak 5 dakika kaynatın. Bel veya boyun fıtığı olan bölgeye dıştan ılık olarak kompres yapın.Bu yazı İbrahim Saraçoğlu bel ve boyun fıtığı için bitkisel kür bel ve boyun fıtığı için tavsiyeler doğal yollardan bel ve boyun fıtığından kurtulmak bel fıtığı nedenleri boyun fıtığı nedenleri bel ve boyun fıtığını geçirmek bel ve boyun fıtığına doğal önlemler.hakkında yazılmıştır

Kategoriler
GÜNCEL

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Olmamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Bel Fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve bir amortisör (yastık) gibi görev yapan kıkırdak dokunun kayması ya da dışarı taşmasıdır. Fıtıklaşan yani içerden dışarıya doğru taşan disk sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur.

Gün içerisinde vücudun nasıl durduğu, nasıl hareket edildiği, eğilip kalkarken yapılan hatalar, yanlış ve desteksiz oturma biçimi gibi etkenler Bel Fıtığı oluşumunu etkiler.

 

Bel ve Omurilik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler:

Öncelikle eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü vücut eğik durduğu zaman, dik durmaya oranla, omuriliğe daha fazla yük biner.

Yerden bir şey alınacağı zaman belden eğilerek değil, dizleri kırarak alınmalıdır. Yani çömelerek almak bele binecek yükü ciddi oranda azaltır.

Otururken de eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Sanıldığının aksine otururken bele binen yük ayakta dururken bele binen yükten daha az değildir, hatta yanlış oturulması halinde halinde bele daha fazla yük binebilmektedir.

Bu nedenle, otururken dik oturmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca sırta ve ayakların altına, ayakları hafifçe kaldıracak şekilde, bir destek konulması bele binen yükü büyük oranda azaltır.

Spor yapmak vücudun genel sağlığı için faydalı olduğu gibi, sırtı ve beli güçlendirecek egzersizler yapmak da bel ve omurilik sağlığı için faydalıdır. Bu egzersizleri yaparken bele ve omuriliğe çok yüklenmemeye dikkat edilmelidir.

Eğer kişiye Bel Fıtığı teşhisi konuldu ise, yapacağı egzersizleri doktorunun tavsiyesine göre yapmalıdır.

Hangi egzersizleri, ne sıklıkta ve nasıl yapacağını doktora danışmalıdır. Şayet kişi Bel Fıtığı Ameliyatı’nı yeni geçirmişse egzersizlere hemen başlamamalıdır. Egzersizlere başladıktan sonra da sabırlı olunmalı ve egzersizler yavaş yavaş artırmalıdır.

Bununla birlikte Bel Fıtığı hastalarının çoğu yatak istirahatı ve ilaç tedavisi ile sağlıklarına kavuşurlar. Bel Fıtığı şikayetlerinin yalnızca %15’i cerrahi müdahale gerektirir.
kaynak : http://tr.mydearbody.com/hastaliklar/bel-fitigi.html

Kategoriler
SAGLIK

Bel ağrısını hafife almayın

Üzerinde yeterince durulmayan ancak sık görülen bel ağrıları özellikle ağır işlerde çalışanlar ile sporcuları tehdit ediyor.

Uzmanların ‘Faset sendromu’ dediği bu ağrılar fıtıkla birlikte gelişebiliyor. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen ‘faset sendromu’, çoğu kez bel ve boyun fıtığı ile bir arada bulunabiliyor.

Faset sendromunun bel ağrısının en sık görülen nedenlerinden olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Adnan Tüfek, önemsenmeyen bu ağrıların tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabileceğini kaydetti. Omurganın arka tarafında yer alan omurları birbirine bağlayan ve omurganın hareketinde önemli rol oynayan faset eklemlerinin karmaşık bir sinir ileti sistemleri bulunduğunu belirten Dr. Tüfek; “Bu nedenle de ağrıya oldukça duyarlı olan bu eklemler, yaşlanmaya, darbelere, travmalara bağlı olarak bozularak şiddetli boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olabiliyor. Eklemdeki bu bozulma yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkabileceği gibi ağır işlerde çalışan gençlerde, sert spor yapanlarda da görülmektedir.” dedi.

Dengesiz yük taşımanın da faset sendromuna yatkınlığı artırdığını vurgulayan Dr. Tüfek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eklemdeki bozulmaya bağlı ağrılar belin yan tarafında hissedilir. Ağrı kalçaya ve bacağın üst kısmına yayılabilir. Bel fıtığı ağrısı öne eğilmekle artış gösterirken faset sendromu ağrısı daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle şiddetlenir. Kireçlenmelerin çok artması durumunda omurilikten çıkan sinirler bası altında kalabilir. Bunun sonucunda da bel ya da boyun fıtığı ağrısına benzeyen bir ağrı ortaya çıkabilir. Bu durumda olay boyundaysa omuza ve kola yayılan boyun ağrısı, beldeyse kalçaya ve bacağa yayılan bel ağrısı karşımıza çıkar.”