Kategoriler
ARABA

2011 Yeni Fiat Doblo Fiyatları

2011 Golf, 2011 Doblo Fiyatları, 2011 Model Doblo Ne Kadar, 2011 Fiat Doblo Kaç Lira

Fiat Doblo piyasaya çıktı ve üretici firma fiyatları açıkladı işte Fiat Doblo Fiyat Listesi

Fiat Yeni Doblo
Yeni Doblo Combi 1.4 Fire 95hp Dynamic (Benzin) 26.790 TL
Yeni Doblo Combi 1.3 Multijet 90hp Dynamic (Dizel) 30.160 TL
Yeni Doblo Combi 1.3 Multijet 90hp Elegance (Dizel) 32.310 TL
Yeni Doblo Combi 1.3 Multijet 90hp Premio (Dizel) 34.720 TL
Yeni Doblo Combi 1.6 Multijet 105hp Dynamic (Dizel) 32.070 TL
Yeni Doblo Combi 1.6 Multijet 105hp Elegance (Dizel) 34.230 TL
Yeni Doblo Combi 1.6 Multijet 105hp Premio (Dizel) 36.630 TL
Yeni Doblo Combi 2.0 Multijet 135hp Elegance (Dizel) 36.400 TL
Yeni Doblo Combi 2.0 Multijet 135hp Premio (Dizel) 38.800 TL
Yeni Doblo Combi Maxi 1.3 Multijet 90hp Dynamic (Dizel) 31.680 TL
Yeni Doblo Combi Maxi 1.6 Multijet 105hp Dynamic (Dizel) 33.590 TL
Yeni Doblo Combi Maxi 1.6 Multijet 105hp Elegance (Dizel) 35.750 TL
Yeni Doblo Combi Maxi 2.0 Multijet 135hp Elegance (Dizel) 38.080 TL

Opsiyon Fiyatları
Konfor Paketi 350 TL
ESP + ASR + Yokuş Destek Sistemi 700 TL
Start&Stop 750 TL
Blue&Me TomTom Paketi 1.000 TL
4.Yıl 150.000km Uzatılmış Garanti 486 TL

Kategoriler
EKONOMİ

Hangi Ülkede Benzin Fiyatları Ne Kadar? İşte Türkiye ve Dünyada Benzin Satış Fiyatları

Son yapılan zamlarla beraber fiyatı 4 TL’yi de geçen benzini acaba dünyadaki diğer ülke vatandaşları ne kadara alıyorlar? Hiç bu sorunun cevabını merak ettiniz mi? Bu yazımızı okuduğunuzda bu merakınızıda gidermiş olacaksınız. Petrol üreten ülkelerin dünyaya varilini 40 dolardan sattıkları zamanda, 150 dolara sattıkları zamanda nedense ülkemizde benzin fiyatları hiç düşmeyip, sürekli artış gösterdi. Bunun nedenini herkes merak ediyor ama halktan hiç kimse net bir cevap bilmiyor. Biz uzmanportal.com olarak bu yazımızda ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki benzin fiyatlarını sizlerle paylaşıp, yorumu sizlere bırakıyoruz.

Artan petrol fiyatları gerekçe gösterilerek akaryakıt fiyatlarına yine zam yapıldı.

Dünya piyasalarını “Petrol 10 dolar artarsa dünya ekonomisi yüzde 1 küçülür” formülünün gerçekleşme korkusu sardı. Petrol fiyatları son iki haftada tam 10 dolar arttı. Türkiye’de de akaryakıt şirketleri zam açıkladı.

Akaryakıt 4 TL’yi geçti

Yüksek petrol fiyatları Türkiye’ye akaryakıt zammı olarak yansıdı. Son artışla birlikte 97 oktan benzinin fiyatı 4.01 liraya kadar çıktı.

En pahalı benzin bizde

1 varil ham petrol 150 dolarken bile 1 litre benzin 3.34 TL’ye satılıyordu. Petrolün varili 40 dolarlara kadar düştü ancak benzin Türkiye’de ucuzlamadı. Aradaki fark vergi artışı ile kapatıldı. 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanıyor.

İnşallah fiyatlar geri çekilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşılmasına ilişkin olarak, “Tamamen ithalata dayalı bir kaynaktan bahsediyoruz. O yüzden şu an yurtdışındaki ham petrolün varilinin 90 doları aşıyor olmasının uluslararası piyasalardaki bir kısım ham maddeleri tahrik ve tetiklediğini görüyoruz. Bizim bu fiyata herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. İnşallah ümit ediyorum ki fiyatlar uluslararası arenada 75- 80 dolar bandına iner ve fiyatlar geri çekilir” dedi.

Satış fiyatında açık ara lideriz, sebebi aşırı vergiler…

İşte dünyadaki bazı ülkelerin benzin satış fiyatları

 

Küçük bir not, fiyatların Euro/cent olduğunu lütfen unutmayınız.

Kaynak: haber7

Kategoriler
GÜNCEL

Benzin ve Mazotun Yeni Fiyatı. İşte Zamlı Benzin ve Mazot Fiyatları

Akaryakıt firmaları benzine 6-8 kuruş aralığında zam yaptı. Pompaya yansıyan fiyat artırımı kırsal motorin ve dizelde, sırasıyla 10 kuruş ve 7-8 kuruş olarak yansıdı.

Zamdan sonra dizel araç kullananların en pahalıya depo doldurduğu şehir 3,15 lirayla Ankara oldu.

Bu sabah yapılan değişiklikle 3,69-3,71 lira arasında satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi İstanbul’da 3,78 liraya kadar yükseldi. 2,92 liraya satılan kırsal motorin 3,03’liraya, 3,07 liraya satılan motorin ise 3,15 liraya fırladı.

                   Benzin / Motorin

İstanbul  3,76  – 3,78 3,15

İzmir      3,75 – 3,77 3,12

Ankara  3,76 – 3,78 3,15

Not: Şirketlerin internet sitelerinden alınan TL olarak litre başına ortalama fiyatlar.

Haber7. com

Kategoriler
ARABA

Otomobilde Yakıt Tasarrufu İçin On Altın Kural

Dünyanın en pahalı benzinin tükettiğimiz güzel ülkemizde araç sahibi olmak gerçekten zor. Araç kullanırken nasıl tasarruf yaprım diye düşünüyorsanız işte uzmanportal.com olrak size önerilrmiz:

1-Motor yağının kontrolü – Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi bu kadarla sınırlı değildir. Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller. Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

2-Motor yağının kontrolü – Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi bu kadarla sınırlı değildir. Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller. Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

3-Lastiklerin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli – Lastikler, otomobille zemin arasında bir bağ kurduğu için lastik hava basıncı otomobilin sürüş özelliklerini belirleyen en önemli etkendir. Özelikle düşük hava basıncı, lastiğin yuvarlanma direncini arttırır. Düşük hava ile dönmekte zorlanan lastikler, motorun çalışmasını, direksiyon tepkilerini ve fren mesafesini uzatır. Düşük hava basıncına sahip lastikler; aktarma organlarını ve motoru zorlayarak, yakıt tüketimini yüzde 20’ye varan oranlarda arttırır.

4-Araçta gereksiz yük-eşya bulundurulmamalı – Ağırlık, otomobilin yakıt tüketimini direkt olarak arttırır. Özellikle, metal takım çantası, stepne, müzik sisteminin bas kutusu, kalite standartlarına uymayan ve sonradan takılan gereksiz aksesuarlar yakıt tüketimin artmasında önemli rol oynar. Buna basit bir örnek verirsek; yolda yürürken elinizde bulunan 5-10 kg’lik yük sizin daha fazla yorulmanıza neden olur. Ağırlık ne kadar azsa tüketim o denli düşüktür.

5-Özellikle yüksek hızda seyredilirken aracın camları kapalı tutulmalı – Araç hızlandıkça, tekerlekte oluşan yuvarlanma direnci de artar. Ayrıca aracı etkileyen rüzgar direnci taşıt üzerindeki hareket dirençlerini arttırır. Tüm bunlar yakıt tüketimini etkilerken bunlar üreticilerin hesapladıkları kuvvetlerdir. Ancak yüksek hızlarda açık camdan içeri giren hava, otomobilin ağırlığını arttırırken gidişinde de ters kuvvetler oluşturur. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle açık kasalı kamyon ve kamyonetler için uzun yolda kasanın üzerine branda örtülmemesi de yakıt tüketimini ciddi oranda arttırır.

6-Araç makul bir hızda kullanılmalı; ani fren ve hızlanmadan kaçınılmalı – İlk kalkış anında motor, 1 gram havaya 1 gram yakıt tüketir ve bu kaçınılmazdır. Otomobilin ani kalkışlarında motorun iç sürtünmeleri artacağından yanmamış yakıtın yanma odalarına gitmesi tüketimi ciddi oranda arttırır. Ani hareketlenmeler, motorun dışında yürüyen aksam ve lastikleri de zorlayacağından yakıt tüketimi katlanarak artar.

7-Vites, araç hız kazanmaya başladığı anda yükseltilmeli – Otomobilin vites değişiminde ideal motor devrini yakalayarak kullanmak, yakıt tüketimi için etkin rol oynar. Özellikle yakıt tüketimiyle doğrudan ilişkili olan sürtünme ve hareket dirençleri devirli kullanımlarda en az etki gösterir.

8-Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracın motoru durdurulmalı – Şehir içinde dur kalk trafiğinde yakıt tüketimi önemli oranda artar. Özellikle duran ve hareket etmeyen trafikte motoru durdurarak yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca geri sayma sisteminin bulunduğu kırmızı ışıklarda beklerken de kontağı kapatmalısınız. Ancak otomobil yokuş aşağı inerken elektrik sistemi zarar görebileceği için kontak kapatılmamalı.

9-Otoyolda araç sabit bir hızda kullanılmalı – Bir otomobilin yakıt tüketiminde optimum değeri yakalaması, frenleme anında güvenli durması ve sürücünün hareket yeteneğini kaybetmemesi için 90 km/s ideal bir hızdır. Otomobil 90 km/s’nin üzerine çıktığında yakıt tüketimi katlanarak artarken sürücünün aracı sabit hızla kullanmaması tüketimi yükseltir.

10-Araçta mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanılmalı – Her motorun kendine ait karakteristik özellikleri olduğu için motor yağları da kendi aralarında gruplandırılır. Otomobil üreticileri tarafından belirlenen viskozite kodları motor yağı özelliklerini belirler. Bu kodlamaya 20W 50’yi örnek verirsek burada 20, düşük çalışma sıcaklığını, 50 ise yüksek çalışma sıcaklığını belirler. Viskozite, yüksek ısılarda kalınlaşma sağlarken düşük ısılarda ise pasif kalır. Her motor için önerilen yağın kullanılması motorun aşınmasını hızlandırmamak ve yakıt tüketimini arttırmamak için önemlidir.
otomobilhaber