Kategoriler
GÜNCEL

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kış  ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması için uygun bir dönemdir. Eski­den salgınlar halinde görülen bulaşıcı hastalıklar, binlerce çocuğun ölümüne neden olurdu. Günümüzde artık bulaşıcı hastalıkların birçoğuna karşı geliştirilmiş aşılar var.

Kategoriler
SAGLIK

Domuz Gribinden Korunma Yöntemleri Nelerdir

domuz_gribiSon günlerde ülkemizde olduğu gibi bütün dünyanın gündeminde olan domuz gribi, gün geçtikçe insanlar arasında giderek daha da büyüyen bir paniğe yol açıyor. Bunun tabiki farklı nedenleri var, birincisi son derece ölümcül bir hastalık olması ve çok çabuk insanlara bulaşması. İkincisi kesin bir tedavi yöntemi ve ilacının olmaması ve sonuncu neden olarakta insanların bu salgın hastalığa  karşı nasıl korunacaklarını bilmemesidir. Bizde uzmanportal.com olarak bu konuda önemli bir ihtisasa sahip bir doktorun domuz gribinden korunmak için bize yaptığı önerileri sizinle paylaşmak istedik.

Yoğun bakım ve Tiroit uzmanı olan Dr.Vinay Goyal, 20 yıldan fazla klinik tecrübesi olan, önemli kurumlarda görev yapmış bir tabip. Şu anda Malad’da, Nükleer ilaç departmanı ve tiroit klinikleri şefi olarak görevyapmaktadır.

Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun delikleri, ağız ve boğazyoluyla olmaktadır.Çok bulaşıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı her türlü önleme karşı H1N1 virüsüyle temas etmekten kaçınmak veya korunmak imkânsızdır. H1N1 virüsüyle temas etmek virüsün vücutta çoğalması kadar önemli değildir. Sağlığınız yerinde ve H1N1 hastalık belirtileri göstermiyorken virüsün vücutta üremesini, belirtilerin daha da şiddetlenmesinive ikincil enfeksiyonların gelişmesini önlemek için dikkatimizi N95 veya tamiflu gibi ilaçları stoklamaya vermek yerine çoğu bildirgelerde bahsedilmeyen bazı çok basit önlemleri uygulayabiliriz.

1. Ellerin sıklıkla yıkanması ( Bütün bildirgelerde bahsedilmiştir)

2. “Hands-off-the-face” “Ellerinizle yüzünüze dokunmayın” yaklaşımı. Yemek, banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.

3. Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız( tuza güvenmiyorsanız listerin kullanınız). H1N1‘in boğaz ve burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtileri göstermesi için 2 -3 güne ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir kişinin ılık, tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır. Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.

4. Yukarıdaki 3. önleme benzer olarak; Burnunuzun içini en az gündebir kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz. *Günde bir kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suyabatırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz. Bu yolla burnunuzda bulunak virüs sayısını etkili bir şekildeazaltmış olursunuz.

5. Narenciye suları gibi C vitamin bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz. Eğer ilave olarak C vitamin kullanmak zorunda iseniz emilimi artırmak için mutlaka çinko ile birlikte alınız.

6. Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz. * Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir, fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler. H1N1 virüsü mide’de çoğalamaz, herhangi bir zarar veremez ve hayatiyetini devam ettiremez.

Dr.Vinay Goyal

Kategoriler
SAGLIK

Kısaca Sıtma Nedir, Sıtmanın Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Allah’a şükür ki günümüzde bulaşıcı hastalıklardan ölen çok fazla insanımız yok. Ama geçmişte böyle miydi acaba? Kesinlikle hayır tabiki. Öyle zamanlar olmuşturki dünya tarihinde, bazen bir bulaşıcı hastalıktan dolayı bir kıtanın nüfusunun yarısından fazlası ölmüştür. (1300’lü yılların Avrupa’sı ve Veba) Sadece bu yönden bakılsa bile bulaşıcı hastalıkların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar hemen. Günümüzde bile hala varlığını koruyan bu hastalıklardan biri olan sıtmaya ayırdık bu yazımızı. Acaba sıtma hastalığı neden kaynaklanıyor, belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıldır gibi bilgiler bulacaksınız bu yazımızda.

Sıtma Hastalığı

Sıtma nedir ?

Sıtma, plasmodium adı verilen parazitler tarafından oluşturulan bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sıtma parazitinin ; P.vivax , P.malariae ,P.falciparum ve P.ovale olmak üzere dört türü vardır. Ülkemizde yerli olarak görülen tür P.vivax türüdür. P.vivax öldürücü olmayan sıtma etkenidir. P.falciparum ile oluşan sıtma ölümcül olanıdır. Daha çok Afrika, Uzakdoğu ve Güney Amerika gibi tropik bölgelerde yaygındır. P.vivax dışındaki türler ülkemizde yerli olarak görülmez, ancak sıtmanın yaygın olduğu ülkeleri ziyaret eden kişilerde tespit edilebilir.

Sıtma paraziti insanlara nasıl bulaşır ?

Sıtma, genellikle parazit taşıyan sivrisineklerin insanları sokmasıyla bulaşır. Nadir olarak kan yoluyla ve plasenta (göbek bağı) yoluyla bulaşır.

Sıtma hastalığının belirtileri nelerdir ?

Hastalık belirtileri; ateş, üşüme-titreme, terleme, baş ve kas ağrısı, bulantı yorgunluk hissi. Bu belirtilere kusma ve ishal eşlik edebilir.

Sıtma hastalığının dünyada ve ülkemizdeki durumu nedir ?

Dünyada, iki milyar insan sıtma riski altında olup, her yıl yaklaşık 300-500 milyon kişi sıtma hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastalardan her yıl yaklaşık bir milyona yakını ölmektedir. Ülkemizde 2007 yılında toplam 358 sıtma vakası tespit edilmiştir. Bunlardan 45’i yurtdışı kaynaklıdır.

Sivrisinek soktuktan ne kadar sonra hastalık belirtileri başlar ?

Parazit taşıyan sivrisineğin paraziti insana verdiği andan başlayarak, parazitin karaciğerde üremesini tamamlayıp kana dökülünceye kadar geçen süre sıtmanın kuluçka süresi olarak kabul edilir. Türkiye’de yerli olarak görülen P.vivax sıtmasında ortalama kuluçka süresi 12-14 gündür.

Sıtmaya yakalanan kişi ne kadar süre ile hastalığı bulaştırır ?

Hastalık belirtileri bulunsun ya da bulunmasın kanında parazit taşıyan kişiler sıtma parazitini sivrisinekler (anofel) ile diğer insanlara bulaştırırlar. Sıtmada bulaştırıcılık süresi kişinin kanında parazit bulunduğu süre kadardır. Tedavi edilmeyen P.vivax sıtmasında kanda parazit varlığı ortalama bir buçuk yıl sürer. Bazen bu süre beş yıla kadar uzayabilmektedir.

Sıtma hastalığının kesin tanısı nasıl konur ?

Sıtma hastalığının kesin tanısı kişinin parmağından alınan bir damla kanın mikroskopla incelenmesi ile konulur.

Sıtma hastalığı hangi mevsimlerde görülür ?

Türkiye’deki sivrisinekler çevre sıcaklığının belli derecelerin altına düştüğü mevsimlerde uykuya yatarlar. Bu nedenle de kış aylarında sıtma bulaşması görülmez. İlkbahar, yaz ve sonbaharda görülür.

Sıtma hastasının tedavisi nasıldır ?

Sıtma ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ülkemizde görülen yerli sıtma hastaları Klorokin ve Primakin ilaçları ile 14 günde tedavi edilir. İlaçların çocuklarda ve gebelerde kullanım şekli ve dozları değişmektedir.

Sıtma hastalığı herkeste görülür mü?

Sıtma hastalığı yaş, cins, ırk ayrımı yapmaz, herkeste görülür.

Sıtma hastalığından korunmak için ne yapmalı ?

Sıtma hastalığından korunmak için sivrisinek ısırıklarından korunmak gerekir. Bu amaçla sivrisinek kovucular kullanılabilir. Yurt dışına giden kişilerin ise korunma amacıyla ilaç kullanması gerekebilir.

Sıtma hastalığı görülen ülkelere gitmesi gereken kişiler nasıl korunabilir?

Gidilen bölgeye göre korunma yöntemleri değiştiği için yurtdışına gidecek kişiler gitmeden önce kesinlikle Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüklerine ya da en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

Sıtmanın aşısı var mıdır?

Sıtmanın aşısı yoktur.