Kategoriler
GÜNCEL

Profilo Beyaz Eşyada 750 TL İndirim Kampanyası

Profilo Beyaz Eşya Mağazalarında Buzdolaplarında 750 TL, Çamaşır Makinelerinde 450 TL, Bulaşık Makinelerinde 350 TL ve Fırınlarda 300 TL`ye varan indirimler sizleri bekliyor. Ayrıca CardFinans`a özel 100 TL ve üzeri alışverişlerde 2 ve 4 taksite 8 taksit, 5 ve 12 taksitte ise şimdi al 2012`de ödemeye başla. Profilo Kampanya 1 ve 31 Temmuz 2011 Tarihleri arasında geçerlidir.

– Profilo Klima alana Su Sebili hediye.

– Ayrıca CardFinans’a özel 100 TL ve üzeri alışverişlerde 2 ve 4 taksite 8 taksit, 5 ve 12 taksitte ise şimdi al 2012’de ödemeye başla.

– Profilo Kampanya 1 ve 31 Temmuz 2011 Tarihleri arasında geçerlidir.

– FinansBank Poslarından yapılacak 100 TL ve üzeri 2 ve 4 arası taksitli işlemlere +8 taksit verilecektir. 5 ve 12 arası taksitli işlemlerin ödemesi ise 2012 yılında başlayacaktır.

CardFinans Nakit kampanyaya dahil değildir.

– Ayrıntılı bilgi için CardFinans ve 444 0 900

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL TEKNOLOJİ

İşte Teknolojide Son Nokta! Susuz Çamaşır Yıkayan Çamaşır Makinesi Yapıldı ve Satışa Sunuldu

Teknolojinin son iki yüzyılda dünyaya kattığı değerlerin bir yenisi daha hayatımıza girdi. Bilimadamları ve mühendisler her geçen gün insanoğlunun hayatını kolaylaştıran ve icatlar yapıp, yeni buluşlara imza atıyorlar. Bunun en son örneği de su olmadan çamaşır yıkayan çamaşır makinesi!

Bütün dünya küresel ısınmaya çözüm ararken, beyaz eşya üreticileri de yeni teknolojilere yöneliyor. Daha az enerji tüketen eşyaların yanı sıra, ilginç bir ürün piyasaya çıktı.

Airwash adlı teknoloji ile çamaşır makinelerinde su ve deterjan kullanılmadan temizlik mümkün olacak. İşlem şu aşamaları içeriyor: Makinede bulunan fan üzerinden temiz hava içeri alınıyor ve ısıtıcıdan geçiriliyor. Kazana verilen sıcak hava, kıyafetlerdeki bakterileri, zararlı mikroorganizmaları ve kötü kokuları ayrıştırıyor. Son adımda hava, boşaltma kanalı ile dışarıya atılıyor. Makinenin fiyatı ise 3 bin 600 YTL

Birçok firma, yüksek maliyete rağmen artık daha az enerji sarf eden ürünler üzerinde çalışıyor. Ar-Ge yatırımları için yıllık 5,3 milyar dolarlık bir bütçe ayıran Samsung, deterjan kullanmadan, hatta susuz çamaşır yıkayan bir makine üretti. Sabancı Grubu tarafından geliştirilen yeni nesil klimalar, ozon tabakasına zarar vermiyor. Arçelik ise Ekolojist adını verdiği daha az su ve enerji tüketen bulaşık makinesi ile tasarruf sağlıyor.

Samsung Tüketici Elektroniği Birim Müdürü Özlem Koçdar, beyaz eşya sektöründe boy gösteren birçok şirketin artık su ve enerji tasarrufu sağlayan ürünler üzerinde çalıştığını söyledi. Yakında piyasaya çıkacak makinelerin doğal yollarla temizlik sağlayacağını belirten Koçdar, “Sadece sıcak su kullanmadan temizlik yapabilen makineler bile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor.” dedi. Küresel ısınmanın etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık, susuzluğu da beraberinde getirdi. Birçok hükümet, acil eylem planı çerçevesinde su tasarrufuna yöneldi. Sivil toplum kuruluşları yürüttükleri reklam kampanyaları ile vatandaşı bilinçlenmeye çağırıyor. Bu anlamda bulaşıkların makinelerde yıkanması tavsiye ediliyor. Daha az enerji harcayan A ve B sınıfı klimaların satın alınması öneriliyor.

Markaların yeni nesile yönelik geliştirdiği buluşlardan biri elektrik ve su tasarrufu sağlayan çamaşır makineleri. Söz konusu çamaşır makinesinin rezistansları kireç tutmuyor. Böylece deterjanın yanında ek bir ürün kullanmak gerekmiyor. Bu sayede ürünlerin ömrü uzarken, yüzde 30 oranında da enerji tasarrufu sağlanıyor. Özlem Koçdar, ürünlerinde darbelere, güneş ışınlarına ve paslanmaya karşı koruyan Silver Nano teknolojisini kullanmaya başladıklarını ifade etti. Söz konusu teknoloji çamaşır makinesi dışında diğer ürünlerde kaplama olarak kullanılıyor. Çamaşır makinelerinin içinde gümüş bir hazne bulunuyor. Gümüş, nano boyuta indiriliyor. Bu, saç telinin 75 bin kat daha incelmiş haline denk geliyor. Gümüş teknoloji, çamaşırlara ve kıyafetlere kadar işleniyor. Temizlik gümüş ile sağlanıyor ve sıcak su kullanmaya gerek kalmıyor. Sistem sayesinde 30 derecelik suda yıkanan bir çamaşır 90 derecede temizlenmiş gibi oluyor. Enerji tüketimi de yaklaşık 10 kat daha azalıyor. Silver nano teknolojisinin kullanılmadığı durumlarda çamaşırları bakteri, küf, mantar ve mikroplardan arındırmak için sıcak su kullanmak gerektiğini belirten Koçdar, enerji tasarrufu için en iyi yöntemin sıcak su kullanmamak olduğunu dile getirdi. Buzdolabında kullanılan TwinCooling adlı yeni bir teknoloji de yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun için buzdolabının buzluğuna ve alt bölümüne ayrı ayrı soğutucu fan yerleştiriliyor. Böylece iki ayrı bölmenin ihtiyacı olan ısı ve nem miktarı dengeleniyor ve enerjiden tasarruf ediliyor.

Tasarruflu ampul ile yılda 400 milyon yeni lira cepte kalır

Dünya genelinde elektriğin yüzde 19’u aydınlatma için kullanılıyor. Türkiye’de harcanan bu rakam ise toplam elektrik tüketiminin 25’ini oluşturuyor. Türk Philips Aydınlatma Yürütme Komitesi Başkanı Özkan Şengil, tüketicilerin normal ampullerini enerji tasarruflu ampullerle değiştirerek çevreye katkıda bulunabileceğini söyledi. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağıran Şengil, “Her evdeki 3 tane normal ampul enerji tasarruflu olanlarıyla değiştirilebilir. Bu bize yıllık 3 bin 200 GWh enerji ya da 400 milyon yeni liralık tasarruf demektir. Bu küçücük değişimle bile 88 milyondan fazla ağacın temizleyebileceği miktara eşdeğer karbondioksit salınımı da engellenir.” dedi. Şengil ayrıca, evde alınacak birkaç basit yöntemle, küresel ısınmayla başa çıkılabileceğini de ifade etti. Özkan Şengil’in verdiği bilgilere göre bunun için, daha az sıcak su tüketmek, eşyaları ve perdeleri radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirmek, buzdolabında oluşan buz tabakasını düzenli olarak çözmek, bahçeye ve çevreye ağaç dikmek yeterli.

Çevreci ürünler yüzde 70 daha az enerji harcıyor

Samsung: Airwash (Çamaşır mak.)

İklimsa: Sigma (Klima)

Arçelik: MultiF (Klima)

Profilo: BD4305 ANFE (Soğutucu)

Bosch: Domino (Ocak)

Vestel: CR 5311MW Inox (Fırın)

Electrolux: Visi (Bulaşık makinesi)

Blomberg: A sınıfı (Buzdolabı)