Kategoriler
GÜNCEL

Biberiye Çayı’nın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

BİBERİYE ÇAYI
Bu güzel kokulu bitkinin kullanılmadığı hastalık yok gibi. Özellikle kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanıldığı gibi ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bronşit, öksürük, migren, gastrit, başağrısı, ağrılı adet, düşük tansiyon, kabızlık, safra kesesi taşı, ishal ve karaciğer rahatsızlıklarına da birebirdir. Hoş bir tat vermesi açısından biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın atabilirsiniz.

Kategoriler
EV ARAÇ-GEREÇLERİ

Elbise, Bez ve Kumaşlardaki Hangi Leke Nasıl Çıkarılır?

Ev hanımlarının korkulu rüyasıdır çıkmayan lekeler. Hatta öyle birşeydir ki bu, bazen bir leke yüzünden çok sevdiğimiz bir elbiseyi, bir halıyı, bir koltuğu kaybedebilir, bir daha kullanamayabiliriz. Böyle durumlarda hangi lekenin nasıl çıkarılacağını bilmek çok önemlidir. İşte bizde bu konuda sizlere yardımcı olmak için, hangi lekenin nasıl çıkarılabileceğini sizle paylaşmak istedik;

Beyaz Şarap Lekesi

Taze lekelerde deterjan yeterlidir. Yeterli olmazsa, normal ağartıcı maddeleri kullanın: yıkama talimatlarına ve kumaşın tipine bağlı olarak çamaşır suyu veya oksijenli su kullanın. Pamuklular için alternatif yöntem: önce yarı yarıya sulandırılmış alkol, daha sonra ise az miktarda sirke ile nemlendirin ve durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Kırmızı Şarap Lekesi

Kırmızı şarap dökülmelerinde kumaşı derhal su ile iyice yıkayın ve durulayın. Şunlardan kaçının: Kırmızı şarap dökülmelerinde yaygın olarak kullanılan lekenin üzerine tuz dökme aslında uzmanlar tarafından önerilmez. Tuz gibi lekelerin dağılmasını önler ve sabitler. Tuz leke çıkarmaz.

 

——————————————————————————–

 

Hardal Lekesi

Hardal lekesi zor bir leke değildir. Meyve lekeleri için kullanılan yöntem kullanılabilir. Yüzde onluk oksijenli su ile silin ve normal şekilde yıkayın.

 

——————————————————————————–

 

Reçeller Lekesi

Lekenin üzerine soda dökün ve bekleyin. Kırmızı meyve lekelerini soğuk amonyaklı suyla yıkayın.

 

——————————————————————————–

 

Meyve ve sebze lekeleri

Kumaşın etiketindeki bilgiler uygunsa ( çarpı işareti olmayan üçgen ) seyreltilmiş çamaşır suyu veya oksijenli su kullanabilirsiniz ( başlangıç kısmındaki uyarıları okuyun ). Çamaşır suyu kullanılmaması tavsiye ediliyorsa: Sentetik kumaşlarda, suyla veya seyreltilmiş sirke ile silin ve durulayın. Sentetik olmayan kumaşları önce yarı yarıya sulandırılmış alkol daha sonra ise sirke ile silin ve durulayın. Yünlüleri sirkeye batırılmış bir bez ile silin ve durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Tereyağı, süt ve krema lekeleri

Boya vermeyen pamuklularda, trikloretilen benzeri bir çözücü kullanın ve durulayın. Hassas renkli pamuklularda, amonyaklı su ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) kullanın ve durulayın. Sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin, durulayın. Yünlülerde ve ipeklilerde, lekenin üzerine talk pudrası veya leke çıkarıcı toz serpin, tozun emilmesini bekleyin ve hafifçe fırçalayın. Bu işlemi yaparken kumaşın altına emici beyaz kağıt veya temiz bir bez yerleştirin. Böylece leke çözücü madde ile birlikte alttaki kumaşa geçecektir. İşlem bittikten sonra kumaşı yıkayıp durulayarak geride kalan çözücü maddeleri uzaklaştırın. Dikkat: Süt ve krema lekeleri sıcak suyla değil ılık suyla çıkarılmalıdır. (sıcak su lekeyi pişirir)

 

——————————————————————————–

 

Kahve, Çay, Çikolata

İpekli ve yünlülerde, sulandırılmış 90 derece sertlikte alkol iyi sonuç verir: Kumaşı, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin. Renkli pamuklularda, yarı yarıya sulandırılmış alkol ve bir miktar limon suyuyla hazırlanmış karışımla silin ve durulayın. Eşit miktarlarda sirke ve 90 derecelik alkol karıştırarak hazırlanmış bir karışımda çok etkili olur. Sentetik kumaşlardaki çay lekelerini limon suyu eklenmiş suyla silin ve lekeli bölgeyi durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Çikletler (Sakız)

Çiklet sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Kalıntıları uygun bir çözücü ile silin ve iyice durulayın. Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol ( veya trikloretilen) kullanın ve durulayın. Renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranında karıştırarak kullanın ve durulayın. Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir. Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

 

——————————————————————————–

 

Mum Lekesi

Bıçağın keskin tarafıyla kumaşın her iki yüzünü de dikkatlice kazımak suretiyle mumun çıktığı kadarını çıkarın. Daha sonra kumaşı iki kat beyaz emici kağıdın arasına yerleştirin. Eriyen mumu emen kağıtları sık sık değiştirmek şartıyla kumaşı sıcak ütü ile ütüleyin. Daha sonra kumaşı normal şekilde yıkayın. Gerekirse son bir adım olarak, yağ lekelerine uygulanan yöntemi uygulayın.

 

——————————————————————————–

 

Katran Lekesi

Öncelikle çıktığı kadarını kazıyarak çıkartın. Kalan lekeyi bir miktar gliserin ile yumuşatın ve normal şekilde yıkayın. Leke çıkmazsa özel leke çıkarıcı çözücüler kullanın.

 

——————————————————————————–

 

Zift Lekesi

İpuçları Önce lekeyi herhangi bir yağ ile ( örneğin tereyağı ) yumuşatıp fazlalıkları temizleyin. Çözücü bir madde veya terebentin ruhu kullanın. Çözücü maddeleri kumaş üzerinde fazla bekletmeyin ( bazı renklerde solma olabilir ). Sentetik kumaşlarda limon suyu eklenmiş suyla veya saf alkolle ıslatılmış bir bezle silebilirsiniz. Durulamayı unutmayın!

 

——————————————————————————–

 

Pas Lekesi

Piyasada satılan pas çıkarıcı ürünleri kullanın. Böyle bir ürün bulamıyorsanız, su ile seyreltilmiş birkaç damla okzalik asit ( kuzukulağı ruhu olarak ta bilinir) işe yarayabilir. Temizlediğiniz bölgeyi mutlaka iyice durulayın! Dikkat: Tehlikeli asitli ürünler. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın çünkü, asitli ürünler bu tür kumaşlar için tehlikelidir.

 

——————————————————————————–

 

Küf  Lekesi

Kumaşın etiketindeki talimatlara bağlı olarak, % 10’luk oksijenli su veya seyreltilmiş çamaşır suyu ile silin.

 

——————————————————————————–

 

Çamur

Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabun ile yıkayın. Çamaşır suyu kullanmayın, renkli kumaşların büyük çoğunluğu çamaşır suyuna dayanıklı değildir. Çamaşır suyu ancak üreticinin talimatlarına uygun ise ve önceden deneme yapmak suretiyle kullanılmalıdır. Narin doğal kumaşlarda, amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) kullanılabilir. Kumaşı amonyaklı suyla hafifçe ovaladıktan sonra durulayın. Sentetik kumaşları limon suyu eklenmiş suyla silin ve durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Çimen

Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda, lekeyi nemlendirdikten sonra üzerine deterjan dökerek ovalayın, çamaşır suyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. İnatçı lekeleri alkolle sildikten sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın. Çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan kumaşlarda aynı işlemleri çamaşır suyu kullanmadan yapın. ( Kumaşın asetat içermesi halinde, bir birim alkole iki birim su ekleyin.)

 

——————————————————————————–

 

Daksil

Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabunla yıkayın. Leke çıkmadıysa mürekkep lekeleri için uygulanan yönteme başvurun.

 

——————————————————————————–

 

Tükenmez / Keçeli Kalem Lekesi

Genellikle kalemin bıraktığı izi silgi ile silmek yeterlidir. Silgi işe yaramazsa, lekenin üzerine deterjan dökün ve soğuk su ile durulayın. Leke hala çıkmadıysa, üzerine birkaç damla amonyak damlatın, tekrar deterjan dökün ve iyice durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Boya Lekesi

Temizlenecek kumaşı temiz, beyaz bir bez üzerine yerleştirin ve saf alkole batırılmış bir başka beyaz bez ile lekeyi silin ( önce giysinin görünmeyen bir yerinde deneyin ). Daha sonra normal şekilde yıkayın.

 

——————————————————————————–

 

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi çok özel bir leke ürünüdür ve genellikle seyreltilmiş asitler kullanılarak çıkarılır, ancak bu yöntem tavsiye edilmez. Çünkü asitli ürünler kumaş için tehlikeli olabilir. En iyi çözüm kumaşı kuru temizlemeciye götürmektir. – Bazı tükenmez kalem ve karbon kağıdı lekelerini uygun bir çözücü ile sildikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz. – Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol veya trikloretilen kullanın. Çamaşır suyu ilave edilmiş su da kullanılabilir. – Diğer renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranda karıştırarak durulayın. – Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi bir daha tekrarlamanız gerekebilir. – Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

 

——————————————————————————–

 

Tutkal (Yapıştırıcı)  Lekesi

Tutkal sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Sıcak su ve sabunla silin. İnatçı lekeleri üreticinin tavsiye ettiği bir çözücü ile silin.

 

——————————————————————————–

 

Kusmuk

Bir miktar amonyak eklenmiş sıcak su ile silin. Kozmetik ürünleri ve ayakkabı boyaları.

 

——————————————————————————–

 

Ter, İdrar

Derhal sıcak suyla durulayın ve amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) batırın biraz sabun ekleyin ve durulayın. Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15’lik oksijenli su ( eczanelerde bulunur ) ile ıslatın ve durulayın.

 

——————————————————————————–

 

Parfüm

Sıcak su ve sabunla yıkayın. İnatçı lekelerde; Pamukluları oksijenli su ile ovalayın ve durulayın. Yünlüler, ipekliler ve sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışımla ıslatın. Dikkat: Kumaşın rengi solabilir.

 

——————————————————————————–

 

Oje

Aseton veya amil asetat kullanın. Kumaş üzerinde halkalar oluşmasını önlemek için kumaşı daima iyice durulayın. Belirli renklerde, kumaşın boya vermediğinden emin olun. Asetat ve triasetat içeren kumaşlarda asla oje çıkarıcı maddeleri kullanmayın.

 

——————————————————————————–

 

Tentürdiyot

Kumaşın etiketindeki talimatlara bağlı olarak amonyak veya çamaşır suyu eklenmiş su iyi sonuç verir. Önce sirke, sonra su ile durulayın. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın. Yünlü ve ipeklilerdeki mürekkep lekelerini, üçte bir ispirto ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bezle silin.

 

——————————————————————————–

 

Deodorant

Nemlendirilmiş lekeyi deterjanla ovduktan sonra, kumaş tipi uygunsa çamaşır suyu ile sıcak suda, kumaş tipi uygun değilse sadece sıcak suda yıkayın. Kumaşın renginin bozulmaması için amonyakla silin. Yünlüler ve ipekliler gibi daha narin kumaşlarda, amonyak ile suyu eşit miktarlarda karıştırarak kullanın. Normal şekilde yıkayın.

 

——————————————————————————–

 

Kozmetik ürünleri ve ayakkabı boyaları

Malzemenin kabasını bıçakla hafifçe kazıyarak aldıktan sonra, terebentin tipi bir çözücü veya sıvı leke çıkarıcı kullanın. Çözücü maddeler kullanmadan önce kumaşın boya verip vermediğini kontrol edin. Dikkat: Makyaj malzemesi lekeleri ıslatılmamalıdır.

 

——————————————————————————–

 

İpucu : Sadece boya vermeyen kumaşlarda tuzlu su kullanılabilir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde olan Aspirin bazı lekelerde faydalı olabilir.

 

——————————————————————————–

 

Kan Lekesi

Tüm lekeler hemen müdahale edildiğinde soğuk su ve sabunla kolayca çıkar. İnatçı lekeler için; amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) batırın suya biraz sabun ekleyin ve durulayın. Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15’lik oksijenli su (eczanelerde bulunur) ile ıslatın ve durulayın.

 

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL SAGLIK

Çayın Faydaları Nelerdir? Çay İçmenin Faydaları

Araştırmalar, sabah, öğlen, akşam düzenli olarak içilen üç bardak çayın kalp krizinden, baş ağrısına birçok sorunu ortadan kaldırdığını ortaya koydu. Ağrıyı da kesiyor, kalp krizini de önlüyor… çayın hiç bilmediğiniz faydaları:

İngiliz Daily Mail gazetesi, yapılan araştırmaları inceleyerek düzenli olarak günde üç bardak çayın kalp krizinden, baş ağrısına birçok sorunu ortadan kaldırdığını açıkladı.

Londra Üniversitesi Eczacılık bölümünden Profesör “Simon Gibbons “Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde üç bardak çay içilmeli. Çayı, sıcak suyun içinde en az 5 dakika bekletin” dedi.

İşte çayın faydaları:

Kalp krizini engelliyor

Hollanda’da 15 yıllık bir araştırmanın sonucunda, çayın içindeki antioksidanların kötü kolesterolü ve kalp krizi riskini azalttığını ortaya çıktı.

Sindirime yardımcı

Yeşil çay, sindirim sistemini daha çok çalıştırıyor ve kötü yağların yüzde 30 oranında atılmasını sağlıyor. Zencefil çayı ise mide bulantısına ve akşamdan kalmaya iyi geliyor.

Beyin tümörü riskini azaltıyor

Northumbira Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma her gün 100 ml çay içen birinin beyin tümörü riskini yüzde 34 oranında azalttığı açıklandı.

Kanserle savaşıyor

Çayın içinde bulunan polyphenoller, kanserli hücrelerin büyümesini durduruyor. Çayda, sebze ve meyvelerden daha çok antioksidan olduğunu belirten Tayvanlı bilim adamları günde bir bardak yeşil çay içmenin akciğer, prostat ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını belirtti. Uzmanlar çayın 70 redeceden daha sıcak içilmemesi için uyarıyor.

En iyi ağrı kesici

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düzenli olarak çay içenlerin bağışıklık sisteminin, ortalama bir insandan 5-6 kat daha kuvvetli olduğunu ortaya çıkardı. Çayın içinde bulunan alkylmanin maddesinin bakteri ve parazitlerle savaştığına dikkat çeken bilim adamları, çayın cilt sağlığına da iyi geldiğini bildirdi.

Uykusuzluğa birebir

Yatıştırıcı etkisi olan triptopan amino asidi, çayın içinde yüksek oranda vardır. Bu sayede gerginlik ve uykusuzluk için uzmanlar çay tavsiye ediyor.

VATAN

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

Bitki Çayları ve Faydaları

Gazi Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Ögretim Üyesi Farmokognozi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Sezik, bitkisel çaylarin alternatif içecek, koruyucu ve tedavi amaçli olmak üzere üç grupta ele alindigini belirterek ‘Bu çaylar gün boyu içilen çay ve kahvenin yerine saglikli bir içecek olarak degerlendiriliyor. Çogu kisi sabah çayindan sonra artik, kusburnu, elma, adaçayi bitkilerinden hazirlanan çaylari tercih ediyor’ dedi.

Bitkisel çaylarin vücudun direncini artirarak hastaliklardan korudugunu belirten Sezik, bu çaylarin tedavideki rolü hakkinda bilgi verdi: ‘Nezle, grip gibi günlük rahatsizliklarin yaninda böbrek, karaciger hastaliklari, yüksek tansiyon gibi hastaliklarda da bitkisel çaylar yaygin bir sekilde kullaniliyor. Ancak, kanser gibi çok ciddi hastaliklarin tedavisinde bitkilerin çay halinde ilaç olarak kullanimi da görülmektedir.

İşte Bitki Çayları ve Yararları:

MERSİN ÇAYI

Astım bronşit ve nefes darlığını giderir. Bakterilere ve virüslere karşı iyi bir antiseptiktir. Kanama kesicidir. Yatıştırıcıdır. Verem bel soğukluğu, şeker hastalığı, akciğer iltihabı, müzmin ishal ve idrar yolu rahatsızlıklarında etkilidir.

NANE LİMON ÇAYI

Mide ağrılarını geçirir. Bulantıyı önler. Migren, uykusuzluk, baş dönmesi ve nezleye iyi gelir. Mide spazmlarını giderir. Kronik karın ağrılarını giderir. Gaz söktürücü. Kramp giderici, ağrı kesici ve antiseptik özellikleriyle ferahlatıcı özellikleri vardır

LİMON ÇAYI

A, B, C ve D vitaminleri ihtiva eder. Kalbi ferahlatır, böbrek tıkanıklıklarını ve bademcik iltihaplarını giderir. Tansiyonu düşürür. Nezleye iyi gelir. Sinir sistemini yatıştırır. Mideyi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır, idrar sökmede etkilidir. Mide bulantısını keser ve kusmayı önler.

KANTARON ÇAYI

Dahilen kantaron içerdiği hiperisin maddesinden dolayı orta şiddetteki depresyona karşı faydalıdır. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Bitki taşıdığı bioflavonitler ve hiperforinden dolayı yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

KARABAŞ ÇAYI

Ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam söktürücüdür. Dahilen idrar yollarında, haricen basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Bilhassa sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerde de etkilidir.
Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Balgam söktürücüdür, kuru ve balgamlı öksürüklerde rahatlatıcı etkisi vardır.

ISIRGAN ÇAYI

İdrar arttırıcı özelliğe sahiptir. Organizmanın yıkım ürünlerine temizleyici metabolizmayı uyarıcı ve kuvvet verici, idrar yolları iltihabında ödem çözücü özelliğe sahiptir. Toksin atıcı, bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır. Kalbe faydalıdır.

PORTAKAL-ELMA ÇAYI

Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığına karşı kullanılır. Yatıştırıcıdır. Uyku verir, içindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür, idrar ve hacet yollarındaki sorunları giderir. Vücudun su dengesini korur. Yüksek derecede potasyum içerir. Cildin kurumasını sağlar. Kırışıklıkların meydana gelmesini önler. Kasları kuvvetlendirir. Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Kalp krizi önlemede faydalıdır. Bulantı ve kusmayı gidermede etkilidir.

IHLAMUR ÇAYI

Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü ve gıcık giderici olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler. Öksürüklerde yumuşatıcı rahatlatıcı ve terletici etkilere sahiptir.

NANE ÇAYI

Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Bakterilere karşı etkilidir. Safra salgısını uyarıcı etkisi vardır. Nane en etkili gaz söktürücülerden biridir.

SİNAMEKİ ÇAYI

Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.

REZANE-ANASON ÇAYI

Mide ve bağırsak gazlarını gidericidir. Hazım kolaylaştırıcı, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Uyku hissi verir. Emzikli bayanlarda süt bezlerini faaliyetini arttırır. Ağrı kesicidir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Kalbi kuvvetlendirir ve yorgunluğu giderir.

ZENCEFİL-IHLAMUR ÇAYI

Nefes darlığı, astım bronşitte faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Karın ağrılarını keser. Karaciğer tıkanıklığını, mide üşütmesini giderir. İshali keser. Ağrı kesicidir. Unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite karşı çok etkilidir. Her türlü soğuk algınlığına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

NANE-IHLAMUR ÇAYI

Organizmanın savunma gücünü arttırarak ateşli soğuk algınlıklarını kısa sürede giderilmesinde etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazm gidericidir. Kan dolaşımını düzenleyerek migren ağrılarının giderilmesine faydalı olur. Göz çapaklarının giderilmesinde faydalıdır.

MELİSSA ÇAYI

Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır. Balgama ve sedef hastalıklarına çok faydalıdır. Kalbe kuvvet ve ferahlık verir. Çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açar. Akrep sokmalarında yakı yapılırsa faydalıdır. Diş ağrılarını dindirir.

KUŞBURNU ÇAYI

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C, B1 ve B12 vitamini vardır. Besleyicidir. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Nezle ve gribe karşı koruyucudur. Kuşburnu A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle gece körlüğü ve diğer göz problemlerine iyi gelir ve bağışıklığı arttırır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

KEKİK ÇAYI

Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Balgam söktürücüdür, kuru ve balgamlı öksürüklerde rahatlatıcı etkisi vardır.

SALEP

Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır