Kategoriler
TEKNOLOJİ

3G Teknolojisi Nedir? 3G Nasıl Çalışır, Yararları ve Zararları Nelerdir?

3G teknolojisi,Üçüncü Yaşam anlamına geliyor. GPRS gibi, 3G de bir kablosuz haberleşme hizmeti. Bu teknoloji kullanılarak cep telefonu, cep bilgisayarı, tablet PC veya dizüstü bilgisayar kullanılarak internete bir bağlantı sağlanabiliyor. 3G teknolojisi, daha yüksek güvenilirlik ve kalite.

Daha seri veri iletimi ve daha fazla bant ayrıcalığı sunuyor. Bu sebeple cep telefonu, bilgisayar ve 3G uyumlu diğer mobil cihazlarla video dâhil her ortamda veriyi gönderip almak mümkün oluyor. 384 kbps’ye ve daha fazla veri iletim hızları ile 3G, standart çevirmeli bağlantıya göre yedi kat daha hızlı ve güvenilir.

Tüm kablosuz cihazlar iletişim sağlayabilmek için bir frekans kullanıyor. Frekansın yüksek olması,iletişim sırasında daha az veri kaybının sağlanması ve daha iyi iletişim demek anlamına geliyor. Kapalı mekanlarda veri aktarımında hız kaybı ve kesinti oranı azalıyor. Bunun yanında frekansın yüksek olması, uzaklığa bağlı hız düşüşünü de azaltıyor. Yani frekans ne kadar yüksek olurda, veri aktarım hızı o kadar güzel, kesintisi o kadar az oluyor. Buna göre A tipi lisans almaya hak kazanan şirket, 4 S Mhz üzerinden haberleşmesini sağlayabilir. B tipi lisansta frekans hızı 35 Mhz, C tipi lisanstaysa30 Mhzdır.

Şu anda bir mobil ortamda 700 MB büyüklüğünde ve DivX formatındaki sinema filmi, yaklaşık altı saatte inerken, 3G ile yaklaşık 13 dakikada indiriliyor. 3G teknolojisi görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon gibi uygulamalara izin verebiliryor. Bunun dışında mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesi, hastayı uzaktan izleme gibi uygulamalar da hayatımızdaki yerini aldı. Bu yıllarda sağlık servisleri, mobil eğitim ortamları, daha gelişmiş mobil devlet hizmetleri, akıllı ev gibi işlevleri dünyada 3G abonelerini yüzde 64 oranında artırmış bulunmakta.

Kategoriler
GÜNCEL

Nokia C7 00 Temaları İndirin Ücretsiz

Önizlemeli Nokia C7 Temaları,
Nokia C7 Temaları indir Önizlemeli,
Nokia C7 Önizlemeli Temaları

Nokia C7 00 cep telefonu için ön izlemeli birbirinden güzel kaliteli temaları aşağıda verdiğimiz sitede bulabilirsiniz. Aşağıda örnek temaları görebilirsiniz.

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nokia C7 Tema indir BURADAN

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Hamster Ücretsiz Video Dönüştürücü, Çevirici Programı İndir

Hamster ücretsiz video dönüştürücü, çevirici program ile her türlü videoyu iPod, iPad, iPhone, PS3, PSP, Blackberry, xBox, Zune, Apple TV, iRiver ve benzeri cihazlarda izleyebileceğiniz formatlara dönüştürebilirsiniz.

Neden Hamster Ücretsiz Video Dönüştürücü?

  • Birincisi; ÜCRETSİZ! Herkes tam sürümü ücretsiz kullanabilir!
  • Her formattan videoyu iPod, iPhone, PS3, PSP, xBox, Zune, Apple TV, iRiver ve benzeri formatlara dönüştürür! 200’den fazla cihazı destekler
  • 3GP, MP3, MP4, AVI, MPG, WMV, MPEG, FLV, HD, DVD, M2TS ve diğer formatları dönüştürür! Dahili video oynatıcı özelliği!
  • Kullanımı kolay! Sürükle-Bırak özelliği! Özel bilgi gerektirmez. Yeni başlayanlar için Sihirbaz yardımı.
  • Codec’i/Sistem türünü değiştirir; video dosyasınızı ayrıştırır
  • Birçok video dosyasını toplu olarak dönüştürür
  • Ses/Görüntü bit hızını, Kare Hızını ayarlar
  • Windows’a entegre olur! Windows 7/Vista/XP sürümlerine uyumludur!
  • 40 farklı dil desteği sunar (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca, Rusça, Portekizce, Çince, Arapça, Korece)

200’den fazla cihazı destekler

Apple TV, Archos, BlackBerry, Cowon, Creative Zen, Dell Axim X51 Family, Explay Flash Player Family, Google Nexus One, HP, HTC Touch, iPad, iPhone, iPhone 3g, iPhone 3gs, iPhone 4, iRiver, Kindle, LG, Motorola, Nokia, Palm, Samsung, Sandisk Sansa, Sony Ericsson, Sony PlayStation, Walkman, Windows Mobile OS, Xbox360, Zune

Birçok video dosyasını toplu olarak dönüştürür

Entegre video oynatıcı ve DivX+ codec’leriyle, 3GP, MP3, MP4, AVI, MPG, WMV, MPEG, FLV, HD, DVD, M2TS ve diğer formatlar arasında dönüşüm sağlar! Her ortamda hızlı çalışan Hamster FREE (any) Video Converter, iki tıkla videolarınızı Web’e uygun hale getirir.

Hamster Free Video Converter’ı kullanmak çok kolay

Video dosyalarını dönüştürmek için özel bir bilgiye ihtiyacınız yok. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, Sihirbaz tüm ayarları yapmanıza yardımcı olur. Zamandan ve emekten tasarruf etmek için toplu dönüştürme modunu kullanın. Tek yapmanız gereken dönüştürülecek video dosyalarını seçmek (bulunduğunuz klasördeki tüm dosyaları dönüştürmek için tek tık yeter), ayarları yapmak ve Dönüştür’e basmak! Bu kadar kolay.

1- Programı başlatın

Her türlü video dosyasını eklemek için sürükleyip bırakın veya “Ekle” düğmesine basın

2- Parametreleri seçin

listeden cihazınızı seçin veya dönüştürme parametrelerini (kalitesi, hangi cihaz için çeviri yapacaksınız vs.) kendiniz ayarlayın

3- Dönüştürmek için basın

video dosyalarını hızla dönüştürmek için “Dönüştürmek için bas” düğmesine basın

Programı İndirmek için  : http://videoconverter.hamstersoft.com/tr/download

Kategoriler
GÜNCEL

Vestel Klima Plus Klima Kazanma Kampanyası

Şimdi Vestel Klima Plus ile klima kazanma şansı elinizde.
Vestel sms ile çalışan klima üretti. Vestel Klima Plus sms ile kumanda edilebiliyor.
Vestel Klima Plus klimayı istediğiniz yerden sms göndererek açıp kapatabilirsiniz. Evinizin sıcaklığını ister artırabilir ister düşürebilirsiniz.

Vestel smart plus adı verilen klima sayfasında üye olup yarışmaya katılarak klima kazanabilirsiniz.

Vestel Klima Plus Kampanyası Sayfasına gitmek için tıklayın.

 

Vestel Klima Plus ‘un Teknik Özellikleri :

Vestel’in yeni klima serisinin en gözde ürünü Smart Plus klima, GSM teknolojisi ile cep telefonundan kumanda ediliyor. Klimada ilk kez Vestel’in kullandığı teknoloji, klimayı bir kısa mesajla uzaktan çalıştırmayı ve ortamları arzu edilen sıcaklığa kavuşturmayı mümkün kılıyor.

A enerji sınıfında yer alan Vestel Smart Plus klima, sağladığı enerji verimliliğini yüksek performansıyla da destekliyor. Soğutma ve ısıtma modunda yüksek performans katsayısına sahip ürün, aynı BTU segmentinde yer alan diğer ürünlere göre en az yüzde 10 daha az elektrik tüketiyor.

Çevre ve sağlık dostu Vestel Smart Plus
Vestel Smart Plus klima, ortamdaki mikroorganizmaları, virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getiren, bulaşıcı hastalıkları yayılmadan engelleyen doğal ve zararsız Catechin ve gümüş iyon içerikli filtreleriyle antibakteriyel filtre kavramına yeni bir boyut kazandırıyor. Smart Plus klimalarının soğutucu ve ısıtıcı mekanizmasında ise çevre dostu R410A gazı kullanılıyor.

Vestel Smart Plus’la evler daha sessiz, daha stressiz ve daha huzurlu
Vestel Smart Plus, “iyonizer” teknolojisiyle evleri negatif iyonla doldurarak vücuttaki stres yükünü azaltıyor. Bu sayede kullanıcı kendisini ormanlık alanlar, nehir yakınları ve kırlarda olduğu gibi sağlıklı, güçlü ve enerjik hissediyor.

Öte yandan “fısıltı sessizliği” diye tabir edilen 26 desibelden daha düşük bir ses düzeyinde, 21 desibelde çalışan Vestel Smart Plus klimalar, ortamı ferahlatırken klimanın çalıştığını unutturuyor.

Vestel Smart Plus Klima fiyatı ise KDV dahil 965 TL.

Bu seri ile ilgili ayrıntılı bilgi şu adresten alınabilir:
http://www.vestel.com.tr/isitici-ve-klimalar/klimalar/smart-plus/smart-plus-24-a-enerji-split-klima

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Samsung PC Studio Programı İndir. Samsung Telefon Bilgisayar Bağlantı Programı

Cep telefonu artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Artık cep telefonu kullanmayanımız yoktur sanırım Türkiye’de. Müzik dinlemekten, fotoğraf çekmeye, film izlemekten internete girmeye kısaca hayatın her alanında cep telefonu kullanıyoruz. Durum bu olunca tabiki çektiğimiz resimleri bilgisayara atma, sevdiğimiz bir müziği bilgisayardan cep telefonuna atma gibi bilgisayar-telefon arası sürekli işlem yapmamız gerekiyor.

Samsung telefonunuz varsa bu iş kullanacağız program Samsung PC Studio.Bu programı bilgisayarınıza kuruyorsunuz ve bilgisayar- cep telefonu arasındaki kablonuzu takıyorunuz. Ardından bilgisayardan cep telefonunuza ya da tam tersi şekilde müzik, resim, film aktarma gibi birçok işlemi kolayca yapıyorsunuz.

Samsung cep telefonunuzdaki kişisel bilgilerinizi ve multimedya dosyalarınızı yönetebilirsiniz.

Samsung PC Studio Programının Detaylı Özellikleri

• Bağlantı yönetimi: Telefonunuzu PC’nize bağlama yönetmini seçmenize olanak tanır. Bağlantı yöntemleri: USB, Bluetooth, kızılötesi, seri. İletişim bilgileri yönetimi ve fazlası. Telefonunuza kayıtlı kişilerin bilgilerini yönetmek artık çok kolay
• Mesaj yönetimi:Multimedya ve kısa mesajlarınızı yönetimi için
• Senkronizasyon:Telefonunuzdaki kişisel bilgilerinizle, PC’nizdeki kişisel bilgilerinizi senkronize etmenize olanak tanır.
• Dosya transferi:Telefonunuzdaki multimedya dosyalarını yönetin.
• İnternet bağlantısı yönetimi:Telefonunuzu modem olarak kullanarak internete bağlanmanıza olanak tanır.
• Multimedya mesajlar oluşturma:Kendi multimedya mesajınızı oluşturun ve diğer telefonlara gönderin. Bilgisayarınızdaki tüm multimedya dosyaları için kolay arama Özel arama fonksiyonlarını kullanarak resim, video ve müzik dosyalarınıza ulaşın.
• Büyük dosyaları bölerek depolama:Büyük dosyaları bölerek, parçalar halinde hafıza kartlarında depolama imkanı sağlar.
• Kendi albümünüzü oluşturun:PC Studio ile multimedya dosyalarınızdan kendi albümlerinizi oluşturabilirsiniz.
• Biçim imi (Tag) düzenleyici:MP3 dosyalarınızın biçim imlerini (Tag) kolayca düzenleyebilir, yanlış imlere sahip olanları düzeltebilirsiniz.
• Multimedya oynatıcı:Birçok multimedya dosyasını destekleyen multimedya oynatıcı.

Samsung PC Studio Programını İndir

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Güneş Enerjisi ile Çalışan Telefon

sonundabu da oldu ve Umeox adlı bir cep telefonu markası güneş enerjisile çlışan cep telfonunu üretti. MWC 2011 de tanıtılan cep telefonlarından biri olan Umeox Apollo arka kapağında bulunan sistem aracılığıyla güneş enerjisini kullanıyor.

Umeox Apollo içinde Android yüklü bir şekilde satılıyor telefonu kullandıktan sonra eğer şarjının bitmesi veya şarj etmek istemeniz gibi bir durumda ters çevirerek kapağı güneş ışığı alabilecek bir şekilde herhangi bir yere bıraktığınızda kısa bir süre içerisinde kendini şarj ediyor, ayrıca fiyatının da oldukça cüzi, $100 olması diğer cep telefonlarından kendini üstün kılıyor.Telefon mayıs ayınad Avrupa, Latin Amerika ve Hindistan’da aynı anda satışa çıkacak.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Nokia Ceptelefonu SAR Değerleri

Gündelik hayatımızda en sık kullandığımız elektranik cihaz olan cep telefonlarının henüz kanıtlanmış bir sağlık problemine neden olmadıkları biliniyor. Ancak telefon satınaırken SAR değerlerine bakarak satın almak ve mümkünse düşük SAR değerine sahip telefonları tercih etmek en azından tehlikeyi en aza indirecektir. İşte Nokia marka cep telefonlarının SAR değerleri:

Nokia 6600 (Type NHL-10):0.80 W/kg.
Nokia 6600 (Type RM-414):0.44 W/kg.

Nokia 6500s (Type RM-240):1.10 W/kg.
Nokia 6500s (Type RM-278):1.10 W/kg.

Nokia 6500 (Type NHM-7):0.87 W/kg.
Nokia 6500 (Type RM-265):0.99 W/kg.
Nokia 6500 (Type RM-397):0.92 W/kg.

Nokia 6300 (Type RM-217):0.57 W/kg.
Nokia 6300 (Type RM-222):0.63 W/kg.
Nokia 6300 i (Type RM-337):0.97 W/kg.

Nokia 6220 (Type RH-20):0.66 W/kg.
Nokia 6220 (Type RM-328):1.08 W/kg.
Nokia 6220 (Type RM-387):0.75 W/kg.

Nokia 5310 (Type RM-303):1.07 W/kg.
Nokia 5310 (Type RM-304):0.98 W/kg.

Nokia 6233 (Type RM-145):0.80 W/kg.

Nokia E61 (Type RM-89):0.79 W/kg.

Nokia E66 (Type RM-343):1.37 W/kg.
Nokia E66 (Type RM-345):1.08 W/kg.
Nokia E66 (Type RM-420):1.37 W/kg.

Nokia N73 (Type RM-132):0.92 W/kg.
Nokia N73 (Type RM-133):1.13 W/kg.

Nokia N72 (Type RM-180):0.76 W/kg.

Nokia N71 (Type RM-112):0.38 W/kg.
Nokia N71 (Type RM-67):0.41 W/kg.

Nokia N70 (Type RM-84):0.95 W/kg.
Nokia N70 (Type RM-99):0.93 W/kg.

Nokia N78 (Type RM-235):1.23 W/kg.
Nokia N78 (Type RM-236):1.01 W/kg.
Nokia N78 (Type RM-342):1.00 W/kg.

Nokia N79 (Type RM-348):1.40 W/kg.
Nokia N79 (Type RM-349):0.94 W/kg.
Nokia N79 (Type RM-350):1.17 W/kg.

Nokia N82 (Type RM-313):1.35 W/kg.
Nokia N82 (Type RM-314):1.07 W/kg.

Nokia N85 (Type RM-333):0.85 W/kg.
Nokia N85 (Type RM-334):0.91 W/kg.
Nokia N85 (Type RM-335):0.81 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-159):0.58 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-160):0.72 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-245):0.62 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-320):0.47 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-321):0.40 W/kg.
Nokia N95 (Type RM-421):0.50 W/kg.

Nokia N96 (Type RM-247):0.91 W/kg.
Nokia N96 (Type RM-297):0.87 W/kg.
Nokia N96 (Type RM-472):0.82 W/kg.

Nokia 3120 (Type RH-19):0.79 W/kg
Nokia 3120(Type RH-50):0.31 W/kg
Nokia 3120(Type RM-364):0.98 W/kg
Nokia 3120Type RM-365):0.86 W/kg

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Samsung Ceptelefonu SAR Değerleri

Gündelik hayatımızda en sık kullandığımız elektranik cihaz olan cep telefonlarının henüz kanıtlanmış bir sağlık problemine neden olmadıkları biliniyor. Ancak telefon satınaırken SAR değerlerine bakarak satın almak ve mümkünse düşük SAR değerine sahip telefonları tercih etmek en azından tehlikeyi en aza indirecektir. İşte Samsung marka cep telefonlarının SAR değerleri:

Samsung Cep Telefonlarına Ait SAR Değerleri
 A800 0,961 W/Kg 
 B130 0,647 W/Kg 
 B2100 0,716 W/Kg 
 B3210 0,631 W/Kg 
 B3310 0,695 W/Kg 
 B3410 0,354 W/Kg 
 B3410W 0,354 W/Kg 
 B5310 0,634 W/Kg 
 B5702 0,366 W/Kg 
 B5722 0,685 W/Kg 
 B7320 0,637 W/Kg 
 B7722 0,705 W/Kg 
 C100 0,458 W/Kg 
 C140 0,969 W/Kg 
 C160 0,966 W/Kg 
 C200 0,933 W/Kg 
 C230 0,505 W/Kg 
 C260 0,758 W/Kg 
 C270 0,896 W/Kg 
 C300 0,476 W/Kg 
 C3010 0,734 W/Kg 
 C3053 0,673 W/Kg 
 C3200 0,721 W/Kg 
 C3212 1,190 W/Kg 
 C3303K 0,897 W/Kg 
 C3510 0,644 W/Kg 
 C450 0,932 W/Kg 
 C5130I 0,690 W/Kg 
 C5212 0,621 W/Kg 
 C5510 0,718 W/Kg 
 C6112 0,447 W/Kg 
 D410 0,371 W/Kg 
 D500 0,310 W/Kg 
 D520 0,679 W/Kg 
 D600 0,411 W/Kg 
 D720 0,471 W/Kg 
 D780 0,782 W/Kg 
 D820 0,700 W/Kg 
 D830 0,337 W/Kg 
 D840 0,691 W/Kg 
 D880 0,219 W/Kg 
 D900 0,823 W/Kg 
 D900e 0,623 W/Kg 
 D900i 0,623 W/Kg 
 D980 0,454 W/Kg 
 E1075 0,815 W/Kg 
 E1080 0,620 W/Kg 
 E1107 0,565 W/Kg 
 E1150 0,720 W/Kg 
 E1160 0,672 W/Kg 
 E1210 0,721 W/Kg 
 E1310 0,294 W/Kg 
 E200 0,560 W/Kg 
 E2120 0,761 W/Kg 
 E250 0,702 W/Kg 
 E2550 0,445 W/Kg 
 E310 0,513 W/Kg 
 E330 0,903 W/Kg 
 E340 0,822 W/Kg 
 E370 0,486 W/Kg 
 E390 0,461 W/Kg 
 E490 0,660 W/Kg 
 E530 0,762 W/Kg 
 E600 0,981 W/Kg 
 E620 0,664 W/Kg 
 E630 0,506 W/Kg 
 E700 0,795 W/Kg 
 E710 1,000 W/Kg 
 E720 0,664 W/Kg 
 E730 0,345 W/Kg 
 E740 0,393 W/Kg 
 E760 0,940 W/Kg 
 E770 0,929 W/Kg 
 E800 0,357 W/Kg 
 E810 0,500 W/Kg 
 E830 0,493 W/Kg 
 E840 0,645 W/Kg 
 E870 0,547 W/Kg 
 E890 0,673 W/Kg 
 E900 0,355 W/Kg 
 E950 0,623 W/Kg 
 F210 0,194 W/Kg 
 F300 0,679 W/Kg 
 G600 0,565 W/Kg 
 G810 0,197 W/Kg 
 HELLOK 0,897 W/Kg 
 i200 0,876 W/Kg 
 i450 0,829 W/Kg 
 i550 0,829 W/Kg 
 i560 0,928 W/Kg 
 i5700 0,595 W/Kg 
 i600 0,776 W/Kg 
 i750 0,217 W/Kg 
 i7500 0,607 W/Kg 
 i780 0,514 W/Kg 
 i8000 0,168 W/Kg 
 i8000-16GB 0,168 W/Kg 
 i8910 0,426 W/Kg 
 i900 0,671 W/Kg 
 J700 0,499 W/Kg 
 L700 0,499 W/Kg 
 L700i 0,499 W/Kg 
 L760 0,554 W/Kg 
 M3200 0,474 W/Kg 
 M3510 0,521 W/Kg 
 M5650 0,746 W/Kg 
 M600 0,509 W/Kg 
 M620 0,437 W/Kg 
 M7603 0,728 W/Kg 
 M8800 0,582 W/Kg 
 N620 0,873 W/Kg 
 N700 0,357 W/Kg 
 N710 0,796 W/Kg 
 P300 0,973 W/Kg 
 P310 1,000 W/Kg 
 P510 0,518 W/Kg 
 P850 0,611 W/Kg 
 S300 1,140 W/Kg 
 S300m 1,140 W/Kg 
 S3370 0,670 W/Kg 
 S3600 0,216 W/Kg 
 S3653 0,752 W/Kg 
 S3653W 0,655 W/Kg 
 S500 1,080 W/Kg 
 S5200 0,518 W/Kg 
 S5233 0,531 W/Kg 
 S5233T 0,648 W/Kg 
 S5233W 0,586 W/Kg 
 S5350 0,854 W/Kg 
 S5503 0,747 W/Kg 
 S5510 0,832 W/Kg 
 S5550 0,598 W/Kg 
 S5603 0,745 W/Kg 
 S5620 1,020 W/Kg 
 S7330 0,522 W/Kg 
 S7350i 0,418 W/Kg 
 S7550 0,684 W/Kg 
 S8003 0,522 W/Kg 
 S8300 0,548 W/Kg 
 S8500 0,988 W/Kg 
 T500 0,797 W/Kg 
 U600 0,719 W/Kg 
 U700 0,822 W/Kg 
 U900 0,692 W/Kg 
 V200 1,360 W/Kg 
 X100 0,933 W/Kg 
 X150 0,853 W/Kg 
 X160 0,976 W/Kg 
 X200 0,740 W/Kg 
 X210 0,475 W/Kg 
 X300 0,578 W/Kg 
 X430 0,711 W/Kg 
 X460 0,846 W/Kg 
 X480 0,679 W/Kg 
 X510 0,781 W/Kg 
 X540 0,787 W/Kg 
 X600 0,842 W/Kg 
 X620 0,693 W/Kg 
 X640 0,795 W/Kg 
 X650 0,929 W/Kg 
 X660 0,795 W/Kg 
 X670 0,848 W/Kg 
 X700 0,197 W/Kg 
 X820 0,639 W/Kg 
 Z400 0,655 W/Kg 
 Z540 0,531 W/Kg 
Kategoriler
GÜNCEL TEKNOLOJİ

Cep Telefonuyla Çok Konuşmanın Zararları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, cep telefonunda sohbet etmenin sağlık açısından risk taşıdığını belirterek, mümkünse kablolu kulaklık kullanılması gerektiğini söyledi.

Tuncer, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) son raporunda menegioma (Beynin etrafını saran, onu koruyan ve dura adı verilen zardan kaynaklanan tümörler) olgularının yüzde 95’i, glioma (beyin tümörü) olgularının ise yüzde 90’ının cep telefonu kullanımını takiben ilk 10 yıl içerisinde geliştiğinin belirtildiğine dikkati çekti.

Raporda, bilimsel araştırmaların henüz kanserle cep telefonları arasında çok yakın bir ilişki göstermediğinin belirtildiğini ancak gözden geçen bazı sonuçlar olduğunu kaydeden Tuncer, şunları söyledi:

”Raporda belirtilen ama gözden kaçan diğer sonuç şöyle; menegioma olgularının yüzde 95’i, glioma olgularının ise yüzde 90’ı cep telefonu kullanımını takiben ilk 10 yıl içerisinde gelişmiştir. Dünyada tütün dahil olmak üzere, etkisini bu kadar hızlı gösterebilecek bir kanserojen henüz bilinmemektedir. Aşırı kullanım olarak hesap edilen 1640 dakika ve üzeri, 10 yıllık bir sürede, günlük 30 dakika demek olup, günümüz kullanım süreleri ne yazık ki bu sürenin kat kat üzerindedir.”

-”KAMPANYA YAPANLAR SORUMLU DAVRANSIN”-

Türkiye’de cep telefonunu kullanım süresinin ortalama 30 dakikanın üzerinde olduğunu belirten Tuncer, ”Eğer tarifeli kampanyaları göz önüne alırsanız 30 dakikanın onlarca üzerinde olduğunu hesap edebiliriz. Burada herkesin sorumluluk alması lazım. Kampanyayı yapanların sorumlu davranmaya çağırıyorum. Çünkü çok ciddi kanserojenlerin bilimsel metodolojide kanser yaptıkları çok uzun yıllarda gösterilebilmiştir. Bu konuda daha dikkatli olmak durumundayız” diye konuştu.

-”BEYİN TÜMÖRLERİNDE ARTIŞ”-

Beyin tümörlerinde son 4- 5 yılda belirgin bir artış olduğuna da dikkati çeken Murat Tuncer, ”Türkiye’de artış gösteren ana kanserler nedir diye bakacak olursak, ilk sırada sigara ile ilişkili olan kanserler geliyor, ikinci sırada beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor. Sindirim sistemi kanserlerinin bazılarında belirgin artış var, bazılarında ise azalış var. Bunlara ilişkin çalışmalar yürütüyoruz, uluslar arası çalışmaları inceliyoruz” dedi.

-”CEP TELEFONU KULLANIMI GENÇLERE KISITLANMALI”-

Adolesan dönem (çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi) öncesinde cep telefonunu kullanımının kısıtlanmasını öneren Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Cep telefonunun belli yaşın altında kullanımını hoş karşılamak mümkün değil. Adolesan öncesi telefon konuşmaları kısıtlanmalı. 20 yaşın altında uzun uzun cep telefonu konuşması önerilmiyor. Telefonla sohbet edilmemeli. Telefon sohbet aracı değildir, iletişim aracıdır. Cep telefonunda sohbet sağlık açısından risktir, topluma böyle bir alışkanlık kazandırmamalıyız. Zorunlu kullanım gerekiyorsa, kablolu kulaklık kullanılmalı.”

-9 GÜNLÜK BAYRAMDA ÖLENİN İKİ KATI HER GÜN SİGARADAN ÖLÜYOR-

Türkiye’de kanser konusunda atılacak önemli bir diğer adımını da sigara ile mücadele olduğunu belirten Tuncer, sigarının yok edilmesi gerektiğini bildirdi. Tuncer, Türkiye’nin sigara ile mücadelede çok iyi olduğunu vurguladı.

Sigaranın neredeyse insan kıyımı yaptığını ifade eden Tuncer, ”9 günlük bayram tatilinde trafik kazısında ölen vatandaşların iki katını her gün sigaraya kurban veriyoruz. Sigara Türkiye’de sanki kitle imha silahı gibi” dedi.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Samsung Ultra Touch S8300 Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Artık ceptelefonu markaları dokunmatik modeller üzerinde çalışmalarını daha da arttırdı.Piyasada birbirinden güzel dokunmtik teleon mevcut işte yeni bir telefon daha Samsung Ultra Touch S8300. Daha önce, çeşitli dokunmatik ekranlar arasındaki büyük farklılıkları sorgulamıştık ancak bu konuda sürekli olumlu gelişmeler yaşandığı da bir gerçek. Dokunmatik ekranlı yeni nesil cep telefonları sürekli gelişiyorlar ve daha kolay kullanım özellikleri sunuyorlar. Dokunmatik ekranlar moda bir yaklaşım olarak görülmekle beraber kullanıcıların tümünün sadece dokunmatik ekrana dayalı bir kullanıma sıcak bakmadıkları görülüyor. Telefonlarda genel bir tuş takımı olmasını isteyenler de bu kullanıcı kesimi. Bu kullanıcılar tamamen dokunmatik ekran aracılığıyla kullanılan bir cep telefonuna geçme konusunda tereddüt yaşıyorlar. Samsung Ultra Touch cep telefonu işte bu kullanıcılara bir çözüm getiriyor. Normal nümerik tuş takımı ile dokunmatik ekran özelliğini bir arada sunan cihaz kullanıcılara diledikleri yöntemi kullanma seçeneği sağlıyor. Bu ikili kombinasyonun uygulama da ne kadar kullanışlı olduğunu takip eden www.uzmanportal.com Samsung Ultra Touch S8300 ‘ı sizler için inceledi.

Cihazın ürün paketi kompakt ve telefonun başlıca özelliklerini gösteren yapısıyla Samsung’un alıştığımız tarzını sergiliyor. Ürün paketi açıldığında üst kısımda Samsung Ultra Touch (cihaz Samsung Ultra Touch ve Samsung S8300 olarak adlandırılıyor) cep telefonunun kendisi ve alt bölmede de beraberinde gelen aksesuarlar bulunuyor. Telefonun ürün kutusunda bir batarya şarj cihazı, bir kulaklık, adaptörü eşliğinde 1GB kapasiteli bir hafıza kartı, bir veri aktarma kablosu, kullanım talimatları ve bir yazılım CD’si yer alıyor. Samsung Ultra Touch cep telefonu kompakt olduğu kadar biraz hantal bir yapıya da sahip; cihaz dokunmatik ekranlı bir telefon için makul derecede kompakt fakat aynı zamanda sürgülü kapaklı bir model için de oldukça hantal bir yapı sergiliyor. Telefonun gövdesi gri/siyah üzerine kırmızı hatlarla süslenmiş. Parlak alüminyum çizgiyle çevrili ekran telefonun diğer kısımlarının aksine çizilmeye karşı oldukça hassas. Telefonun bıraktığı ilk izlenim iyi olmakla beraber açıkçası umduğumdan biraz daha ufak kaldığını gördüm.

Samsung Ultra Touch modelinin benzersiz özelliği iki farklı kullanım yöntemi sunması. Bu telefonda dokunmatik ekranı ve nümerik tuşları aynı anda kullanabiliyorsunuz. Düşünce çok güzel; böylece dokunmatik ekranlara henüz tam alışamamış olan kullanıcıların telefonu kullanma konusunda bir alternatifleri oluyor.

Esasında, her işlem dokunmatik ekran aracılığıyla yapılabildiğinden dolayı genel tuşlar gereksiz. Bu tuşlar sadece telefon numarası tuşlarken veya mesaj yazarken ekstra bir seçenek sunuyor. Deneyimlerimize dayanarak, alışkanlıklar nedeniyle telefonu kullanmaya bu tuşlardan başlayacağınızı söyleyebilirim ancak çok geçmeden dokunmatik ekranı kullanmaya doğru bir geçiş yaşanacaktır.

Sadece buna alışmak biraz zaman alıyor ve bir kez buna geçtikten sonra da gerçekten çok iyi çalıştığını görüyorsunuz. Kısa zaman içinde, tuşları kullanmasanız da sürekli telefonu açar hale geliyorsunuz. Şahsen tuşları kullanırken telefonun ele oturuşu pek hoşuma gitmedi. Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi telefon sürgülü kapaklı bir model için biraz büyük ölçülerde. Tek elinizi kullanarak mesaj yazdığınız zaman bunu hemen fark ediyorsunuz; boşluk tuşu alt kısımda konumlandırılmış olduğundan bu tuşu kullanırken ağırlık merkezi telefonun üst kısmına doğru kayıyor.

Ayrıca, her türlü ayar değişikliğini de dokunmatik ekran aracılığıyla onaylamanız gerekiyor çünkü ekranın alt kısmında çağrı cevaplama ve sonlandırma tuşlarının haricinde herhangi bir tuşa yer verilmemiş. Ancak bu yapı mesaj göndermek için dokunmatik ekranı tercih etmediğiniz durumlarda her halükarda bir alternatif sağlıyor. Ben kullanıcıların eninde sonunda dokunmatik ekranda karar kılacaklarını düşünüyorum. Bu da, telefonun, nümerik tuşlar nedeniyle gereksiz yere ağır ve hantal olmasına neden oluyor.

GENEL 3G Bant HSDPA 900 / 2100
2G Bant GSM 850/900/1800/1900
Duyurulma 2009, 1. Çeyrek
Çıkış Tarihi Piyasada

BOYUT Telefon Tipi Kayan Kapak
Ağırlık Belirtilmemiş
Telefon Boyutu 110 x 51.5 x 12.7 mm

GÖRÜNTÜ Ekran Ölçüleri 240 x 400 piksel, 2.8 inç
Renk Derinliği 16M
Ekran Tipi OLED Dokunmatik
Otomatik Konumlama
Proximity sensor
Çizilmez yüzey

ZİL SESİ Titreşim Var
Melodi Tipi Polifonik, MP3, WAV

ÖZELLİKLER Bas-Konuş Yok
WAP Var
İşletim Sistemi
Mesajlaşma SMS, MMS, E-Posta
Oyun Var
Kamera 8 MP, 3264×2448 piksel, otofokus, video (WVGA 30 fps), flaş, ikinci videocall kamera
Renk Seçenekleri Siyah
HTML Tarayıcı Var
Java MIDP 2.0
PIM Yok

HAFIZA Hafıza Kartı microSD (TransFlash), maks. 16 GB
Dahili Bellek 80 MB Paylaşımlı Hafıza

VERİ TRANSFERİ GPRS Var
HSCSD Var
EDGE Var
3G Var
WLAN Yok
USB Var
Kızılötesi Yok
Bluetooth Var
Pop Yok

MULTİMEDYA MP3 Çalar Var
FM Radyo Var

PİL Pil Tipi Standart Pil, Li-Ion 880 mAh
Bekleme Süresi Maksimum 350 saat
Konuşma Süresi Maksimum 4 saat

EK ÖZELLİKLER GPS Var
Ses Kaydı Var
Adres Defteri Var
Alarm Var
Ajanda Var
Sesli Arama Var
Eller Serbest Var
Saat Var
T9 Var