Kategoriler
GÜNCEL

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Türk milleti olarak çekirdek çitlemeyi çok severiz. Gerek gezip dolaşırken gerek sohbet ortamlarında gerekse film izlerken nerede olursak olalım çekirdek çitlemek bizim için vazgeçemediğimiz şeylerden biridir.

Eğer siz de çekirdek çitlemeyi seviyorsanız bu sevgiyi sağlığınız için yararlı hale getirebilirsiniz. Yanlız bunun için ayçekirdeği değil de kabak çekirdeği çitlemeniz gerekiyor. Aşağıda kabak çekirdeğinin sağlığımıza faydaları nelermiş öğreneceksiniz.

Çinko, fosfor, E vitamini ve daha pek çok besin değeri ihtiva eder. Ayrıca, yapılan son araştırmalar kabak çekirdeğinin hayati önem taşıyan bir amino asit olan arginin içerdiğini de göstermiştir.

Kabak çekirdeğinde tavuk etindekinden 4 kat daha fazla arginin vardır.

Arginin;

-Kalp ve damar sağlığı
-Ektra yağların depolanmasının azaltılması
-Beyindeki aktivitelerin hızlandırılması
-Üreme organlarının sağlığı
-Yaraların çabuk iyileşmesi için gereklidir.
– Çok etkili bir antidepresandır.

Afrodizyak etkisi

Kabak çekirdeğinde testesteron üretimi için gerekli bir madde olan çinko bulunur. Çinko kadınların libidosunu da arttıran bir mineraldir. Omega-3 yağ asitlerinin de bol bulunduğu kabak çekirdeği, cinsel sağlık üzerinde önemli bir rol oynayan hormon benzeri maddelerin salgılanmasında etkilidir. Kabak çekirdeği üreme organlarının sağlığını düzenler, doğurganlığı ve libidoyu arttırır.

Kategoriler
SAGLIK

Çinko’nun Faydaları ve Hangi Besinlerde Çinko Vardır?

Çinkonun görevi, vücuttaki organların ve dokuların çalışmasını sağlamaktır. Asıl önemli nokta ise çinko hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve deri yenilenmesine katkıda bulunduğu için yaşlanmayı geciktiriyor.

ÇİNKO EN FAZLA HANGİ BESİNLERDE VAR?

İstiridye 7 mg
Peynir 2 – 4 mg
Sığır eti 5 mg
Sütsüz çikolata 2 mg
Kuru fasulye 3 mg
Yumurta 1.5 mg
Mısır 2.5 mg
Brüksel lahanası 1 mg
Karides 2.3 mg
Brokoli 1 mg..

Kategoriler
SAGLIK

Çinko Minerali Nedir? Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur? Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çinko Nedir?  Çinko’nun Faydaları Nelerdir?

Bir çok besinde fazlasıyla bulunan çinko minerali bağışıklık sisteminde anahtar rolü oynar, vücudumuzu zinde yapar, verimli yapar. Akyuvarların, antikorların oluşmasında payı vardır. Bağışıklık sisteminin bu askerleri bizi hastalığa neden olan virüslerden koruduğu gibi zehirli maddeleri de zehirsiz hale getirmede yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için vücutta bol miktarda çinko bulunması gerekiyor. Yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi diyabet hastalığı, böbrek hastaları, çinko eksikliği tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Hastalığın kol gezdiği kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkilidir. Çünkü bakterilere ve virüslere karşı savaş açar ve sonuçta bu hastalıklara karşı çok zayıf olan kişilerde bu tehlikeyi azaltır. Akneye karşı da çok etkili bir mineraldir, A vitamininin kimyasal bileşimini harekete geçirir ve mikrop öldürücü etkisi akne sivilcelerinin kaybolmasını sağlar. Fakat çinkonun yararları bununla bitmiyor. Hücre yenilenmesinde payı olduğu için cildi de güzelleştirir. El tırnaklarını sertleştirir ve saçı kuvvetlendirir, nörodermitisi ve uçukları hafifletir. Adet görme ağrılarını hafifletmesini, kısırlığa karşı etkili olmasını da diğer özellikleri arasında sayabiliriz. Ve amalgam gibi ağır metalleri de vücuttan atar.

 

Çinko eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çinko eksikliği sizi enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakır. Ayrıca tat ve koku duyularını da zayıflatır.Özellikle enfeksiyonlara karşı zayıf olma çinko azlığının en önemli belirtisidir. Bunun dışında çocuklarda öğrenme yeteneğinin sınırlı olması, büyümedeki aksaklıklar, saç dökülmesi, kısırlık, soğuk eller ve ayaklar, koklama ve tat alma duygusunun sınırlı olması, tırnaklarda beyaz lekeler de çinko azlığının diğer belirtileridir.

Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur:

-İstiridye
-Sığır eti
-Peynir
-Kuru fasulye
-Sütsüz çikolata
-Mısır
-Karides
-Brokoli
-Brüksel lahanası
-Fındık
-Tavuk