Kategoriler
SAGLIK

Demir Eksikliği Nedir? Demir Eksikliği Neden ve Nasıl Olur? Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Demir Eksikliğinin Tanısı ve Tedavisi, En Çok Demir Bulunan Meyveler Nelerdir?

Sağlık, sahip olduğumuz en büyük değerdir. Bu yüzden sağlığımızın değerini, kaybetmeden önce çok iyi bilmeliyiz. Yaşadığımız şu çağda, sağlığımızı olumsuz etkileyen sayısız etmen ve hastalık vardır. Bizde uzmanportal.com olarak bu yazımızı demir eksikliğine ayırmak istedik. Bu yazımızı okuduğunuzda kısaca demir eksikliğinin ne olduğunu, nedenlerini, tanı ve tadavisi hakkında bilginiz olacaktır.

Demir Eksikliği Nedir?

Vücuttaki demir miktarının olması gereken düzeyin altına inmesi demir eksikliği olarak tanımlanır. Demir eksikliği, kansızlığın en yaygın nedenidir. Genellikle kadınlarda demir depoları daha azdır. Her üç kadından ve her iki gebeden birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülür.

Demir eksikliği; bağışıklık sistemi, sinir iletimi ve vücudun ısı dengesini sağlama işlevleri başta olmak üzere yaşamsal fonksiyonları olumsuz yönde etkiler.

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir.

Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “demir eksikliği anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20’sinde, kadınların % 35’inde ve hamilelerin % 50’sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, başağrısı, başdönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, huzursuzluk gibi genel; tırnaklarda kolay kırılma, tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler, düzleşme ve çukurlaşma, dil papillalarında düzleşme, dilde yanma, ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ve yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

Demir Eksikliği Nedenleri:

 1. Demir ihtiyacının artması: Gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde ihtiyaç artar. Diyetle alınan demir ihtiyacı karşılamaya yetmez.
 2. Demirin yetersiz alımı: Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşından önce geçilmesi, çocuğun günde yarım litreden fazla süt içmesi ve daha büyük çocuklarda hazır gıdalarla beslenme, sosyo-ekonomik durum bozukluğu nedeniyle hayvansal gıdaların yeterince alınamaması buna yol açar. Erişkinlerde çay, kahve tüketiminin fazla olması, diyetle fazla miktarda kalsiyum alınması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ve sosis, salam gibi hazır besinlerin tüketimi demirin biyoyararlanımını azaltır. Sakatat, dana eti, koyun eti, tavuk eti, kuru baklagil, kuru meyve ( kayısı-üzüm ), pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.
 3. Demirin yetersiz emilimi: Bazı kişilerde demir bağırsaklardan yeterince emilemez.
 4. Kan kaybı: Özellikle mide – bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler, kadınlarda aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşük ve küretajlar buna yol açabilir.

Demir Eksikliği Tanı ve Tedavisi:

Aneminin nedenlerinin iyi araştırılması gerekir. Altta yatan neden bulmadan rastgele demir ya da vitamin vermek, kan transfüzyonu yapmak, teşhisin gecikmesine, hastanın probleminin ilerlemesine yol açabilir.

Demir eksikliği olan bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik olur. Demir eksikliğinde enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. Gebelerde morbidite ve mortalite, bebek ölümleri oranı, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bağışıklık sistemi bozulur. Demir eksikliği anemisi olan bireylerde hava kirliliğine bağlı olan kurşun zehirlenmelerine duyarlılık artar.

Demirin bağırsaktan emilimindemi artırmak için?

 • -C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • -Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • -İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • -Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • -Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Demir eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

Ağızdan alınan demir ilaçları

 • İshal
 • Bulantı ve kusma
 • Dışkı renginde koyulaşma
 • Romatoid artritin (bir tür romatizmal eklem hastalığı) muhtemel nüksleri

Enjeksiyon yoluyla kullanılan demir ilaçları

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kas ağrıları
 • Çarpıntı
 • Tat duyusunda değişimler
 • Şiddetli terleme gibi yan etkilere yol açabilir.