Kategoriler
DİN GÜNCEL

Kadir Gecesi Nedir? 2011 Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Kadir gecesi 2011 ne zaman
Kadir gecesi bu sene ne zaman
Kadir gecesi hangi güne denk geliyor 2011
Kadir gecesi 2011 de hangi gün

Ramazanın son günlerine yaklaşırken herkesin merak ettiği bir soru var o da Bin yıldan daha hayırlı denen Kadir Gecesi hangi gecedir?

Kadir gecesi, İslam dinine göre, Kur’an’ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir.

Diyanet işleri başkanlığının takvimine göre bu sene kadir gecesi 26 Ağustos 2011 Cuma’yı 27 Ağustos Cumartesi’ye bağlayan gecedir. 

Bu mubarek ve muhteşem gecede yapılan tüm dualar kabul olsun inşallah.

 

 

Kategoriler
DİN Genel Kültür

Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler Nelerdir? Neler Orucu Bozar Neler Bozmaz?

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Oruç” ile ilgili kitapçığa göre, mazeretsiz bozulan oruç hem kaza, hem de ceza olarak 60 gün kefaret gerektiriyor.Diyanet İşleri Başkanlığınca oruçla ilgili hazırlanan kitapçıkta, orucun önemine dikkat çekildi. Oruçla ilgili akla gelebilecek bir çok sorunun cevabına yer verilen kitapçıkta, oruç ibadetinin kanaatkarlığı güçlendirdiğine işaret ediliyor.

Orucun, ansızın gelecek sıkıntılara karşı insanlara dayanıklı olmayı öğreten bir öğretmen olduğu vurgulanan kitapçıkta, aklı ergenlik çağına ulaşmış, bir engel ve  mazereti olmayan her Müslümanın Ramazanda oruç tutmasının farz olduğu belirtiliyor.

İslam dininin kişileri, güçleri nispetinde sorumlu tuttuğu, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirildiğine dikkat çekilen kitapçıkta, yolculuk yapanların, hastaların, hamile ve bebek emzirenlerin, zor ve meşakkatli işlerde çalışanların oruç tutmayabileceği ancak bu durumları ortadan kalktığında oruçlarını kaza edebileceği belirtiliyor. Kitapçığa göre, yaşlılık nedeniyle oruç tutamayanlar ise oruç yerine fidye verebilir. İyileşme umudu olmayan hastalar da bu hükme tabi oluyor.

Geceden oruca niyetlenip, gündüz yola çıkanların, zorluk çekerse orucunu bozabileceğine işaret edilen kitapçıkta, ancak bu kişilerin oruçlarını tamamlamalarının daha uygun olacağına yer veriliyor. Kitapçıkta, devamlı olarak uzun yola giden kaptan ve sürücülerin de yolcu hükmünde olduğu belirtilirken, yolculuğunda sıkıntı çekmeyenlerin oruç tutmasının daha faziletli olduğuna işaret ediliyor.

Kazaya bırakılan Ramazan oruçlarının aralıksız tutulmasına dair bir hüküm bulunmadığı belirtilen kitapçıkta, peşi peşine veya ayrı günlerde kaza edilebileceği, ancak bu oruçların bir an önce tutulmasının uygun görüldüğü bildiriliyor.

Oruç tutulamayan her güne karşılık ödenen fidye, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığı oluyor.

Oruç fidyeleri günlük verilebileceği gibi Ramazan ayının sonunda veya başında toptan da verilebiliyor.

Niyet edilerek oruç tutulmasının önemine dikkat çekilen kitapçıkta, niyetsiz yapılan amelin ibadet değeri kazanamayacağı vurgulanıyor.

Sahura kalkılması fiili bir niyetken, kişi sahura kalkmamış olsa bile sabah bu bilinç içindeyse niyetli sayılıyor.

İmsak vakti girmeden önce niyet edilmiş olsa bile vakit girene kadar yiyilip içilebiliyor. Tan yerinin ağarması ile başlayan imsak vakti girdiğinde, sahurda ezan okunuyor olsun ya da olmasın yeme içmenin bırakılması gerektiği vurgulanıyor.

“Bayramda oruç tutulabilir mi?” şeklindeki soruya da yer verilen kitapçıkta, Ramazan Bayramı’nın birinci gününde, Kurban Bayramının ise dört gününde de oruç tutmanın tahrimen, yani harama yakın mekruh olduğuna işaret edildi.

-“RAMAZANDAN BİR İKİ GÜN ÖNCE ORUÇ TUTMAK MEKRUH”-

Kitapçıkta, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten bir veya iki gün önce oruç tutmanın mekruh olduğu belirtilen kitapçıkta, ancak belirli günlerde oruç tutmayı adet haline getiren kişilerin oruç tuttuğu günlerin bu günlere denk gelmesi halinde oruç tutmasında sakınca bulunmadığına işaret ediliyor.

Orucu bozan şeylerin bir kısmının sadece kaza gerektirdiği vurgulanan kitapçığa göre, diğer bir kısmının da hem kaza, hem de kefareti gerektirdiği belirtiliyor.

Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekirken, mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak “büyük günah”, ayrıca bundan dolayı tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekiyor.

Ramazan orucunun, mazeretsiz olarak bozulması, kazasını ve bir ceza olarak Ramazan dışında peş peşe iki kameri ay veya altmış gün oruç tutmayı gerektiriyor. Kefaretini oruç tutma yolu ile ödemeye sağlığı elvermeyen kimsenin 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurması gerekiyor. Şafi mezhebinde ise mazeretsiz olarak Ramazan orucunun yeme içme ile bozulması durumunda kefaret değil sadece kaza gerekiyor.

Unutarak yeme içmenin yanı sıra, macun ya da suyun boğaza kaçmaması koşuluyla diş fırçalamanın da orucu bozmayacağına yer verilen kitapçığa göre, kendiliğinden kusmak da orucu bozmuyor. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma ağız dolusu olması halinde oruç bozuluyor.

Astım hastalarının kullandığı oksijen spreyi, göz damlası, burun damlası, kulak damlası, kalp hastalarının kullandığı dil altı hapı ise orucu bozmuyor.

Kitapçığa göre, her gün hap kullanan hastalar, hastalığının artacağı tıbben veya tecrübe ile sabit olursa oruç tutmayabilir. Ömrü boyunca bu durumda hasta olan kişiler ise fidye vermek zorunda.

Çeşitli amaçlarla yapılan enjeksiyonlardan gıda ve keyif verici olmayanlar orucu bozmazken, serum veya kan alınması da orucu bozuyor. Kan aldırmak veya kan vermek de orucu bozmuyor.

Kitapçığa göre, gıda içerikli sıvı verilmesi halinde hemodiyalize giren hastanın orucu bozuluyor. Gıda içerikli olmazsa oruç bozulmuyor.

-DİŞ ÇEKTİRMEK ORUCU BOZMUYOR-

Akupunktur yaptırmanın da orucu bozmayacağı bilgisine yer verilen kitapçıkta, oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesinin, çektirmesinin, herhangi bir sıvı yutmadığı takdirde orucu bozmayacağı ifade ediliyor. Endoskopi ve kolonoskopi de vücuda su veriliyorsa oruç bozuluyor. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiğinde oruç bozulurken, fitil kullananların orucu bozulmuyor.

Kitapçıkta, kadınların hayız ve nifas hallerinde oruç tutamayacağı ve sonrasında kaza edebileceklerine de yer verilerek, ilaç vasıtasıyla akıntı olmuyorsa orucun geçerli olacağı belirtiliyor.

Oruçlu iken boy abdesti almanın orucu bozmayacağına işaret edilen kitapçıkta, oruçlu iken rüyada ihtilam olmanın orucu bozmadığı gibi gusletmeyi geciktirerek cünup olarak sabahlamanın da oruca bir zarar vermeyeceği belirtiliyor.

Kitapçıkta, cünup olan kimsenin elini ve ağzını yıkadıktan sonra boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde de bir sakınca olmadığı bilgisine yer veriliyor.

Kategoriler
EĞİTİM Genel Kültür

Deizm (tanrıcılık) Nedir?

Deizm nedir ?
Deizm (tanrıcılık)

Tüm dinleri rededen ancak tanrının varlığına inanan inanç şeklidir. Dinler rededildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır. Bu tek inancın kaynağı, dolaysız yoldan algılarımızla doğaya ve insanın yapısına duyulan hayranlık ve bunları bir yaratan (tanrı) olması gerektiğine olan inançtır.

Deizmde ibadetlerin ve dinsel ritüellerin olmamasından dolayı ateistler ile deistler arasında günlük hayatta, pratik anlamda bir farklılık yoktur.

Deizm, evrim teorisine karşı değildir. Deizme göre insan, tanrının oluşturduğu kurallar çerçevesinde, daha ilkel canlıların evrimleşmesi sonucu oluşmuş olabilir. Bir tanrıya inanmak, o tanrının, insanı aşama geçirmeksizin bir anda yarattığı fikrine de inanmayı gerektirmez. Semavi dinlerde yani Musevilik, Hıristiyanlık, İslam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. Bu inanış deizmde yoktur.

Sorular ve Yanıtlar;

Deizm neye dayanır?

Akıla ve doğaya. Evrene bakınca bir düzen görürüz ve bu düzen bizi bir tanrı ya da tasarımcı inancına götürür.

Deizm ateizmin bir çeşiti midir?

Hayır. Ateizm tanrıyı reddeder. Deizme göre tanrı vardır. Deizm dinleri reddeder.

Eğer deism tanrı inancını kabul ediyorsa deizm ve yahudilik, islam, hıristiyanlık gibi diğer dinler arasında ne fark vardır?

Deizm yukarda da geçtiği gibi doğaya ve akla dayanır, vahye dayanmaz. Diğer tüm dinler vahye ya da kutsal kitaplara dayalıdırlar. Deizmde bir rahibe papaza ya da imama gerek yoktur. Deismde ihtiyaç olan tek şey kendi sağduyumuz ve düşünme becerimizdir.

Deistler tanrının evreni yaratıp geri çekildiğine mi inanıyorlar?

Bazı deistler öyle düşünüyor, bazı deistler tanrının insan davranışlarına müdahale edebileceğini düşünüyor. Örneğin, George Washington Long Island’dan çekilme ya da teslim olma arasında daha riskli olan çekilmeyi seçmiştir ve kendisine niye daha riskli olanı seçtiği sorulduğunda, bunun yapabileceğinin en iyisi olduğunu ve gerisinin tanrının taktiri olduğunu söylemiştir.Kaynakwh: Deizm nedir ?

Deistler dua ederler mi?

Sadece şükür ve teşekkür için dua edebilirler, tanrıya dikte etmezler. Dua için belli bir yer ve zaman, belirli bir vücut duruşları yoktur.

Deistler tanrıyı nasıl görürler?

Tanrıyı istediği kadar gücü olan ölümsüz bir varlık olarak görürüz. Albert Einstein’ dan alıntı deizmin tanrı tanımı için iyi bir örnek olacaktır: ” Benim dinim kendini zayıf aklımızla algılamamız zor olan sonsuz güç sahibi üstün ruha alçak gönüllü bir şekilde hayran olmaktan ibarettir. Bu üstün düşünen gücün duyguları derinden etkileyen ikna ediciliği, ki bu kendini anlamak mümkün olmayan evrende ifşa eder, benim tanrı anlayışımı oluşturur”

Deizm bir mezhep midir?

Deizmin bir mezhep olması mümkün değildir çünkü Deizm kendine dayanmayı öğretir ve insanları daima akıllarını kullanmaya teşvik eder. Deizm bedeli ne olursa olsun otoriteyi sorgulamayı öğretir. Deizm vahye dayalı dinler gibi muhakemesi olmayan iddialarda bulunmaz. Vahye dayalı dinler insanları tanrının söylediklerine teslimiyete ya da bu sözlere karşı düşünme gücünüzü ertelemeye çağırır. Bunu iman olarak adlandırırlar. Örneğin, Musa’nın denizi yardığına ya da İsanın suyun üstünde yürüdüğüne ya da Muhammedin Kuran’ı bir melekten aldığına inanmak ne kadar mantıklıdır?Kaynakwh: Deizm nedir ?

Deizmin dünyadaki fenalıklara karşı cevabı nedir?

Dünyadaki fenalıkların büyük bir kısmı eğer tanrı vergisi aklımızı kucaklasaydık ortadan kalkabilirdi. Unutulmamalıdır ki, Doğanın bulduğumuz ve ilerlemekte kullandığımız bütün kanunları, bilgisayardan tıppa ve uzay yolculuğuna kadar önceden beri vardı. Ama biz bilgimizi ilerletmek ve öğrenmek yerine batıl itikadları ve korkuyu seçtik. Başarının gereği olan zor işleri becermektense kendi davranışlarımızdan sorumlu olmadığımızı düşünmek daha çok yatıştırıcıdır. Deizm her soruya bir cevabının olduğunu iddia etmemektedir, deizm sadece bu sorulara giden doğru yolda olma iddiasındadır.

Kategoriler
DİN

Yasin Suresi Dinle. Yasin Suresi Meali ile Dinle. Yasin Suresini Kabe İmamlarından Altyazılı Türkçe Anlamı (Meali) ile Dinleyin İzleyin (Video)

Yasin Suresini Kabe imamlarından dinlemek bir yandan da dinlediğiniz ayetin Türkçe anlamını okumak ister misiniz? Aşağıdaki videoda Yasin suresini bir yandan Kabe görüntüleriyle izleyecek bir yandan da okunan bölümlerin Türkçe anlamını (mealini) de aynı anda okuyabileceksiniz.

 

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 10

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 10. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

Tecvid Dersleri – 10

Link: Tecvid Dersleri 10. ders

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 9

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 9. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

 

Tecvid Dersleri – 9

 

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 8

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 8. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

 

Tecvid Dersleri – 8

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 7

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 7. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

 

Tecvid Dersleri – 7

 

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 6

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 6. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

 

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

Tecvid Dersleri – 6

 

Kategoriler
DİN

Kuranı Kerimi Okuma Eğitimi. Tecvid Kurallarıyla Kuranı Kerimi Doğru ve Güzel Okumayı Öğrenin. Tecvid Dersleri – Ders 5

Kuranı Kerimi doğru ve güzel okumak için gerekli olan Tecvid bilgisidir. Bu videoda Tecvid derslerinin 5. dersini izleyebilirsiniz. Tecvid derslerini bitirdikten sonra artık Kuranı Kerimi en güzel şekilde okuyabilirsiniz.

Not: Tecvid Dersleriyle ilgili videolarda 4. ders alınan sitenin kendisinde yoktur. O nedenle ders 3 ten sonra ders 5 gelmektedir. Dersi 3 ü bitirdikten sonra ders 5 e geçiniz.

Tecvid Dersleri

Tecvid Dersleri – 1

Tecvid Dersleri – 2

Tecvid Dersleri – 3-4

Tecvid Dersleri – 5

Tecvid Dersleri – 6

Tecvid Dersleri – 7

Tecvid Dersleri – 8

Tecvid Dersleri – 9

Tecvid Dersleri – 10

 

Tecvid Dersleri – 5