Kategoriler
SAGLIK

Triclosan Nedir? Diş Macunlarındaki Tehlike

Herkez mutlaka günde en az birkere dişlerini fırçalıyordur mutlaka. Fakat kullandığınız diş macununun anti bakteriyel alabilmesi için kullanılan Triklosan adlı maddenin insan sağlığı için ciddi tehlike içerdiği açığa çıktı. Çocuklarımızın genelde macun köpüğünü yuttuklarını düşündüğümüzde aslında ne gibi bir risk altında olduklarını anlayabiliriz. Bu nedenle diş macunu köpüğünü mutlaka yutmamalı ve çocuklar için de triklosan içermeyen dişmacunu kullandırmalıyız. İşte Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta nın bu konu hakkındaki yazısının bir bölümünü ve makalenin tamamını okumanız için erişim linkini aşağıda veriyoruz:

Triklosan nedir?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir.

2001’ de yapılan bir araştırmaya göre triklosan ve ona benzer bir ürün olan triklokarbon Amerika’ da sıvı sabunların yüzde 76’ sı ve kalıp sabunların yüzde 26’ sında bulunmaktadır. Bu oranların bugün çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Son senelerde mutfak aletleri, oyuncaklar, yatak takımları, çoraplar, elbiseler, alışveriş torbaları, bilgisayar klavyeleri gibi ürünlerde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Triklosanın sağlığa zararları

Triklosan ihtiva eden ürünlerin insan sağlığı üzerine pek çok olumsuz etkileri olduğu giderek daha iyi anlaşılmaktadır:

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kategoriler
SAGLIK

Diş Sağlığı ve Beyin Arasındaki İlişki

Gelişen tıp ve araştırma yöntemleri insan uzuvlarının birbirleriyle olan ilişkileri çözümlüyor.Japonyada 4200’den fazla Japon’un katıldığı araştırmada katılımcılar diş ve psikolojik kontrollerden geçirildi. 65 yaş üzerindeki bu gönüllülerin sonuçlarına bakıldığında, takma diş kullanan kişilerde hafıza problemlerinin daha fazla olduğu görüldü. Araştırmanın başındaki isim Dr. Nozomi Okamoto’nun durumla ilgili bir teorisi var: Teoriye göre diş kaybına neden olan diş eti hastalıkları beyin de dahil pek çok bölgede iltihaba neden oluyor. Bu nedenle hafıza problemleri sıklığı artıyor. Bu araştırma diş problemlerinin başka sorunlara da yol açtığını iddia eden ilk araştırma değil. diş sağlığı ve genel sağlık arasında başka bağlantılar da bulunuyor. Diş hastalıklarının neden olduğu sorunlar arasında kalp rahatsızlıkları, felç,diyabet ve hamilelik durumlarında düşük kilolu bebekler de bulunuyor.