Kategoriler
GÜNCEL

Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?

Üç yaşının altındaki çocukların diş gıcırdatması farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Yetişkinlerde uykuda diş gıcırdatması stres ve psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir ancak üç yaş altı çocuklarda durum farklı.

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını Ne Geçirir?

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

Majezik içmek ( diş ağrısı konusunda en iyisidir. ben iki apranax içtim geçmedi. bir tane majezik derdime derman oldu )
– Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. (küçük ağrılarda işe yarıyabilir.)
– Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir. ancak bu yöntem çok uzun süreli etki etmez. böyle ileri derecede bir diş çürüğü için maksimum bir dakika etkisini gösterir sonrasında yine işlemi tekrarlamak gerekir. ama gecenin bir yarısı bu acıya yakalandı iseniz sabaha kadar dayanmanız için yapacak başka birşeyde yoktur.)

Önemli Not: Güçlü ağrı kesiciler dişin üzerine konulmamalıdır. emilme yöntemiyle kana karışan güçlü ağrı kesiciler ciddi sorunlara yol açabilir. bu yüzden apranax ve majezik gibi ağrı kesiciler kesinlikle yutulmalıdır.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir Mi?

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.
kaynak

Kategoriler
SAGLIK

Güzel ve Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vücudumuzun en önemli yerlerinden biri hiç kuşkusuz ki dişlerimizdir. Hem yemek yememizi sağlayan hem de güzelliğin ayrılmaz bir parçası olan dişlerimiz için yapacağımız birkaç küçük ayrıntı onların sağlıklı olmasını ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

1- Her ne kadar sadece dişlerimizi fırçalasak ta damağımızı da dilimizi de fırçalamamız gerekiyor çünkü mikroplar buralarda da toplanıyor.

2- Diş fırçamızı 2-3 ayda bir değiştirmemiz gerekiyor.

3- Diş macununuzu da arada bir değiştirin.

4- Sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce dişleriniz fırçalayın.

5- Yemeklerden sonra dişler arasında besin artıkları kalmaması için gargara yapın. Antibakteriel gargara kullabilirsiniz.

6- Dişlerin arasındaki besin artıklarını kürdan ile değil diş ipi ile temileyin.

7- Yemeklerden sonra sakız çiğneyebilirsiniz.

Sağlıklı günler

Kategoriler
SAGLIK

Amalgam Nedir? Amalgam Dolgunun Zararları

Amalgam dolgular ağır metal(civa) içerirler.Her bir amalgam dolgu yaklaşık olarak bir termometredeki kadar civa içerir.Ağız içinde bu amalgamlar korozyona uğrarlar.Fakat bu korozyon amalgamın çiğneme sırasında mikrotravmalara uğrayarak civa açığa çıkarmasına engel olamaz.Uzun yıllar ağzında amalgam dolgularla yaşamış olan kişilerin kan tahlillerinde ağır metal bakıldığında mercury yani civa bulunur.

Amalgam dolgularla uzun yıllar yaşamak vücutta ağır metal birikimine neden olacağı için pek çok hastalık oluşabilir.MS, migren, cinsel fonksiyon bozukluğu, göz, böbrek ,cilt rahatsızlıkları gibi pek çok hastalıkta araştırmalar sonucunda vücutta mercury(amalgam) birikimi olduğu tespit edilmiştir.

Civa ağız yoluyla(yemeklerle) alındığında vücuttan 15 günde atıldığı halde, solunum yoluyla alındığında 18 yılda ancak yarılanır.

Amalgam dolgular sökülürken de civa açığa çıktığı için dolguların sökülmesi özel şartlarda yapılmalı, amalgam vücuttan atılması için gerekli vitamin destekleri verilmeli(şelasyon yapılmalı), nöralterapiyle destek olunmalıdır.Çok kısa bir süre içinde 8-10 amalgamı değiştirmek hastanın daha önce olmayan şikayetlere sahip olmasına neden olabilir.(aşırı yorgunluk, başağrıları v.b.)

Amalgam dolgu yapılmamalı, söktükten sonra da kompozit veya porselen dolgulardan bir tanesi seçilmelidir.

Eski dolgular ağızda kokuya neden oluyor
Çok eski amalgam (metal görünümlü) dolgular da kişinin yaşını ele veren ve ağızda kokuya neden olabilen dolgulardır. Günümüzde ise gelişen dental tedaviler sayesinde kişinin kendi diş renginde hiç belli olmayan estetik dolgular yapılarak ağız sağlığını koruyup sağlıklı ve güzel bir gülüş yakalamak mümkün.

Çevreden,amalgam dolgulardan ve cıva ihtiva eden gıdalardan alınan cıva, insan sağlığı için çok büyük bir tehlike arz etmektedir.

Ağızlarında amalgam dolgu taşıyan kişilerin günlük cıvaya maruz kalma oranı, şu anda Avrupa ve Amerika’ da kabul edilen günlük emniyet sınırını aşmaktadır.

4 veya daha fazla amalgam dolgusu olan yetişkinler ve iki veya daha fazla dolgusu olan çocuklar, hayatlarının ilerki dönemlerinde önemli sağlık sorunları ile karşı karşıyadır.

0.4 santimetre karelik bir yüzeyi olan tek bir amalgam dolgudan, mekanik aşınma ve buharlaşma yolu ile her gün yaklaşık 15 mikrogram cıva serbest hale geçmektedir.

Ağzında 8 dolgusu olan bir kişinin bu durumda aldığı günlük cıva miktarı 120 mikrogram’ı bulmaktadır.

Mukayese etmek gerekirse, balık tüketiminden alınan günlük ortalama cıva miktarı 2.3 mikrogram, havadan ya da diğer gıdalardan alınan cıvanın günlük toplam değeri ise ancak 0.3 mikrogramdır.

Amalgam dolgular; %50 cıva, %35 gümüş, %9 kalay, %6 bakır ve eser miktarda çinko ihtiva eder. Diş doktorlarının % 90’ının amalgam dolgu kullandığı ABD’de, günde ortalama 100 milyon amalgam dolgu yapılmaktadır.

Amalgamlardan çıkan cıva buharı; hücre zarından kolaylıkla geçer ve beyne ulaşır, tüm dokulara yerleşir, zamanla dokularda birikim yapar ve sağlık için ciddi bir tehlike oluşturmaya başlar.

Amalgam dolgu ağızda durduğu sürece cıva, sadece buharlaşma yolu ile değil, çiğneme, diş fırçalama, sıcak içecek ve gıdaların alımı gibi mekanik işlemler sırasında da sürekli olarak vücuda sızar.

Bilim adamları, radyoaktif madde ile işaretlenmiş cıva kullanarak üretilen amalgam dolguları hayvanların ağızlarına yerleştirmişler ve radyoaktif maddenin takibi yolu ile cıvanın çok kısa bir süre içinde hayvanların böbrek, beyin ve barsak duvarlarına yerleştiğini kanıtlamışlardır.

Ağızda amalgam dışına başka metallerden yapılmış restorasyonlar varsa, yan yana gelen değişik metaller pil etkisi oluşturduğu için, amalgam dolgulardan cıva çıkışının daha da arttığı görülmüştür. Örneğin; ağızda altın bulunması halinde cıvanın serbest hale geçmesi 10 kat artmaktadır.

Merkezi sinir sistemine geçen cıva, insanlarda psikolojik, nörolojik ve immünolojik sorunlara yol açmaktadır. Yarı ömrü 15 ila 30 yıldır. (Derleyenin notu: Yani 1 gram cıvanın 0.5 grama inebilmesi için geçen süre 15 ila 30 yıl)

Bilimsel çalışmalarda, cıvanın Alzheimer’s hastalığı, immün sistem problemleri, böbrek fonksiyon bozukluğu, kısırlık, poli kistik yumurtalık sendromu, nörotransmitör dengesizlikleri, gıda alerjileri, Multiple Skleroz, tiroit problemleri, yorgunluk, hafıza kaybı ve bazı psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Bazı Avrupa ülkelerinde amalgamın dolgu malzemesi olarak kullanımı yasaklanmıştır.

Amalgam dolgularınızı değiştirmek istiyorsanız; bu işlemin, konu ile ilgili olarak özel eğitim almış bir diş doktoru tarafından yapılması gerekmektedir. İşlem, gerekli önlemler alınmadan yapıldığı takdirde, durup dururken vücudunuza yüksek dozda cıva alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kategoriler
SAGLIK

Diş Sağlığı ve Beyin Arasındaki İlişki

Gelişen tıp ve araştırma yöntemleri insan uzuvlarının birbirleriyle olan ilişkileri çözümlüyor.Japonyada 4200’den fazla Japon’un katıldığı araştırmada katılımcılar diş ve psikolojik kontrollerden geçirildi. 65 yaş üzerindeki bu gönüllülerin sonuçlarına bakıldığında, takma diş kullanan kişilerde hafıza problemlerinin daha fazla olduğu görüldü. Araştırmanın başındaki isim Dr. Nozomi Okamoto’nun durumla ilgili bir teorisi var: Teoriye göre diş kaybına neden olan diş eti hastalıkları beyin de dahil pek çok bölgede iltihaba neden oluyor. Bu nedenle hafıza problemleri sıklığı artıyor. Bu araştırma diş problemlerinin başka sorunlara da yol açtığını iddia eden ilk araştırma değil. diş sağlığı ve genel sağlık arasında başka bağlantılar da bulunuyor. Diş hastalıklarının neden olduğu sorunlar arasında kalp rahatsızlıkları, felç,diyabet ve hamilelik durumlarında düşük kilolu bebekler de bulunuyor.