Kategoriler
GÜNCEL KAMPANYA

Media Markt Samsung Laptop (Dizüstü) Bilgisayar Kampanyası

Samsung Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL

Media Markt Marketlerde 15 ve 16 Kasım 2011 tarihine özel Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL. Ayrıca World Kart`a özel 10 taksit fırsatı da sizleri bekliyor. Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Özellikleri: Kolay Ekran Yöneticisi, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Office Starter 2010,WildTangent Oyun Konsolu, Windows Live, Norton Çevrimiçi Yedekleme (30-günlük Deneme), Skype, Cyberlink Media Suite, Denetim Masası, Kolay Taşıma.

Samsung Dizüstü Bilgisayarlar

Media Markt Marketlerde 15 ve 16 Kasım 2011 tarihine özel Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL.

Ayrıca World Kart`a özel 10 taksit fırsatı da sizleri bekliyor.

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Özellikleri

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Teknik Özellikler
Operating System

Orijinal Windows® 7 Home Basic (64-bit)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Memory

2 x Yuva SODIMM Bellek Yuvası

Samsung Dizüstü Bilgisayar I/O Port

VGA Yuvası dahil
HDMI Yuvası dahil
Kulaklık çıkışı yuvası dahil
Mikrofon Giriş Yuvası dahil
Dahili Mikrofon Yuvası dahil
3 x USB 2.0
4`ü Bir Arada (SD, SDHC, SDXC, MMC) Çoklu Kart Yuvası Okuyucusu
RJ45 (LAN) Yuvası dahil
DC Giriş (Güç Yuvası) Yuvası dahil

Samsung Dizüstü Bilgisayar Power

90 watts + 60 watts Adaptör

Samsung Dizüstü Bilgisayar Processor

Intel® Core™ i5-2330M İşlemci 2,20 GHz

Samsung Dizüstü Bilgisayar Main Chipset

Intel HM65 Yonga Seti

Samsung Dizüstü Bilgisayar Input

101 / 103 tuş klavyesi

Samsung Dizüstü Bilgisayar Software

Kolay Ekran Yöneticisi, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Office Starter 2010,WildTangent Oyun Konsolu, Windows Live, Norton Çevrimiçi Yedekleme (30-günlük Deneme), Skype, Cyberlink Media Suite, Denetim Masası, Kolay Taşıma

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Dış Özellikler

Samsung Dizüstü Bilgisayar Boyutları 367,9 x 243 x 27,6 ~ 33,2 mm (14,4 x 9,5 x 1,08 ~ 1,3 inç)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Multimedia

3 watts Stereo Hoparlör (1,5 watts x 2)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Security

Norton Internet Security (60 günlük deneme)
Kensington Kilit Yuvası
Samsung Recovery Solution

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Labtop Pilinin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı

Elektrik şebekesinden uzak olduğunuz zamanlarda laptop’unuzun pilinin kısa sürede bitmesi, sizi sıkıntıya sokabilir. Bundan daha sıkıcı olan bir durum ise laptop’unuzun pil ömrünün tükenmesidir. Pil ömrü, sadece pilin kalitesi ve türüne göre değil, ona nasıl davrandığınıza göre de değişmektedir. Bu yazımızda laptop’ların çoğuyla beraber gelen Lityum-iyon pillerin ömrünü belirleyen önemli faktörleri, ve pilin ömrünü nasıl uzatabileceğinizi ele alacağız.

Li-ion pilleri hazırlama: Li-ion pillerin böyle bir sürece ihtiyacı olmadığı sıkça söylenmekte. Ancak ilk kez kullanmadan önce Li-ion pilinizi tam olarak şarj etmelisiniz.

Li-ion pil döngüsü: Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj veya 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından iki veya üç kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde raporlar mevcut. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.

Pillerin bakımı: Li-ion pillere hasar veren iki şey var: Pili sonuna kadar harcamak ve ısı. Sonraki sayfamızdaki tüm maddeler, bu iki faktöre dayanıyor.

Lityum iyon pillerde dikkat etmeniz gerekenler

Li-ion pillerde uymanız gerekenler

– kısmen deşarj ve şarj
– düşük voltajda şarj
– AC gücü bağlıyken pili çıkarmak
– pili dolapta saklarken yüzde 40-50 dolu bırakmak

Li-ion pillerde yapmamanız gerekenler

– pili tamamen boşaltmak
– aşırı hızlı şarj
– AC güçten çalışırken pili laptop’un içerisinde bırakmak (ısıdan hasar görebilir)
– pili dondurmak
– eski li-ion piller almak

Chip

Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Laptop(Dizüstü Bilgisayar) Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, dizüstü bilgisayarlar uzun süreli kullanıldığında kısırlığa yol açabildiğini ortaya çıkardı. Laptop’ların sağlığınız üzerindeki etkisi sadece bu kadar da değil. Taşınabilir cihazların en sık kullanıldığı bir dönemde yaşıyoruz ve her gün daha fazla kullanıcı bu topluluğa katılıyor. Taşınabilir bilgisayarlar verimliliği artırsa da malesef bazı negatif yönleri var.

Erkeklerde kısırlığa yol açabilir

Testislerin vücudun dışında bulunmasının biyolojik bir nedeni var. Sperm üretimi için vücut ısısından daha düşük bir sıcaklık gerekiyor. Teknolojik aletlerin bazıları ise fazlasıyla ısınabiliyor. Elleriniz soğuktan üşüdüğünde ısınmanız için kullanılabilen Android ve iPhone uygulamaları bile var. Bu uygulamalar işlemci kullanımını maksimum düzeye çıkarıyor ve telefonu ısıtıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, laptop’larda soğutucu cihaz kullansanız dahi erkeklerde üreme sorunlarına yol açabildiğini ortaya çıkardı. Baba olmayı düşünen erkekler, laptop’larını kucaklarında kullanmadan önce bir kez daha düşünmeli.

İşitme ve görme kaybına yol açabiliyor

İşitme sorunları

Elektrik kesildiğinde evinizin ne kadar sessiz kaldığı dikkatinizi çekmiştir. Yüksek bir ses çıkarmasa da, laptop fanı genellikle çalışır durumdadır ve diğer bileşenler de tamamen sessiz değildirler. Bu düşük seviyedeki ses hayati bir risk oluşturmasa da zamanla kısmi işitme sorunlarına veya sağırlığa yol açabilir. Sıkça kulaklık kullanan ve yüksek ses seviyelerine maruz kalan kullanıcılar için risk daha yüksek.

Görme bozuklukları

Uzun süreyle laptop ekranına bakmak gözlerinizi bozabilir, baş ağrısı yapabilir, göz kuruluğuna yol açabilir ve zamanla gözlerinizde kalıcı etkilere yol açabilir. Dr. Nathan Bonilla (FAOO), göz sağlığı için şunları tavsiye ediyor: “Dijital aletleri kullanırken zaman zaman ara verin, göz kırpın ve nefes alın. Bu doktorlar arasında 20/20/20 kuralı olarak biliniyor ve her 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 fit uzakta bir nesneye bakıyorsunuz.”

Bilek sorunları, sırt ağrısı ve sonuç

Bilek sorunları

‘Karpal tünel’ olarak adlandırılan bu sorun, klavye uzun süreler kullanıldığında meydana gelebiliyor ve sadece laptop’lara özgü değil. Ama laptop dizinizin üzerindeyken yazı yazdığınızda bu alanın darlığı nedeniyle rahatsızlık verebiliyor. Kollarınız ve elleriniz doğru biçimde konumlanmadığında kas ağrıları oluşabilir.

Sırt ağrısı

Bazı laptop’lar oldukça ağırlar. Bir evrak çantası veya sırt çantası içinde taşıdığınızda ağırlık daha da artıyor ve bu da beraber dolaştıkça sırt kaslarınızda baskı oluşturabilir ve ağrılara yol açabilir.

Bütün bunlar laptop kullanırsanız kısır olacağınız, sağır veya kör kalacağınız anlamına gelmiyor. Bu sadece bir ihtimal ve dikkat etmeniz gerekli. Bu risklerin hepsi uzun süreli laptop kullanımında ortaya çıkıyor ve gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Sorunların tümünü çözmese de bir tablet PC veya netbook kullanarak riski azaltabilir, en azından daha hafif, daha serin ve sessiz çalışan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz

Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Dizüstü (Laptop) Satın Alma Rehberi. Dizüstü (Laptop) Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İyi bir dizüstü satın almak istiyorsunuz ama ne alacağınıza karar veremiyor musunuz? İşte dizüstü satın alırken dikket edilecekler?

Diz üstü bilgisayar almadan önce aşağıdaki önerilere göz atın..

Aynı zamanda fazla şık ve daha hafif. Artık birçok insan tüm bilgisayar ihtiyacını masaüstü yerine dizüstü bilgisayarlarla karşılayabiliyor.

Ehow isimli sitede yer alan habere göre, siz de dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız aşağıdaki alışveriş önerilerini dikkate alın:

1. Mağazadaki tüm dizüstü bilgisayarları kaldırıp ağırlığına bakın. Bilgisayarınızı yanınızdan ayırmayı düşünmüyorsanız çok ağır olmayanı, dayanıklı ve sağlam olanını seçin.

2. Klavyesini deneyin. Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini değiştiremeyeceğiniz için tuşlara dokunduğunuzda yanıt verme hassasiyetinin ve hızının iyi olduğundan emin olun.

3. Varsa dizüstü bilgisayarında bulunan mouse yerine kullandığınız Touch Pad’in özelliklerini geliştiren ve yeni alternatifler ekleyen cihazı test edin.

4. Bilgisayarın dizlerinizin üstünde çok fazla ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Çok ısınma olan cihazları tercihlerinizde bir sonraki sıraya öteleyin.

5. Ekran büyüklüğüne ve çözünürlüğüne dikkat edin. Son zamanlardaki likit kristal ekranların (LCD) ölçüleri köşeleme olarak 13 ile 21 inç arasında değişiyor. Günümüzdeki LED teknolojisine geçen dizüstü bilgisayarları daha iyi bir görüntü sağlayabiliyor. Standart olarak 1280 pixellik görüntü veren veya ihtiyaçlarınıza göre HD görüntü sunan bir bilgisayar tercih edebilirsiniz.

6. En az iki tane USB 2 girişi ve bir Firewire (IEEE1394) bağlantısı olan dizüstü bilgisayar seçin. USB 2 ve Firewire, iPod, dijital kamera ve bazı telefon bağlantılarını kurmada en popüler ve hızlı yoldur.

7. Eğer bilgisayarınızın wireless özelliği varsa deneyin. Kablosuz ağ kartı (Wi-Fi ya da 802.11 olarak isimlendilir) sizi internete erişmeniz için bir yere bağlı kalmaktan kurtaracaktır. Ayrıca, Bluetooth özelliği kablosuz olarakcep telefonuya da başka laptoplar gibi cihazlarla bilgi paylaşımı yapmanızı sağlayacak.

8. Bilgisayarınızın DVD yazıcısı olup olmadığını kontrol edin. Bu diskler yüksek kapasitesi nedeniyle dosyaların, müzik dosyalarının ve resimlerin backuplarını anlık durum görüntüsü olarak alır.

9. Çalınan bilgisayarınızın kullanılmasını engelleyen yazılımı bilgisayarınıza kurun ya da daha iyisi çalan kişi bilgisayarınızla internete girdiğinde yerini rapor eden sistemi bilgisayarınıza yükleyin.
ensonhaber.com

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Dizüstü Bilgisayar Sorunları

Gerek taşınabilirlikleri, gerek az yer kaplamaları gerekse şık tasarımları, onları cazibe merkezi haline getiriyor. Ne var ki dizüstülerde yaşanan kimi sorunlar can sıkıyor. İşin belki de en ilginç yanı, dizüstülere aşina olmayan kullanıcıların arıza olarak algıladığı basit yanlış kullanımlar.

Dizüstülerde yaşanan sorunların başında klavye geliyor. Özellikle yeni kullanıcılar konumu nedeniyle ”NumLock”’ tuşuna bastıklarından ve bu tuşun yaktığı led’i fark etmediklerinden, klavyelerinin bozulduğu endişesine kapılıyor. Ancak kimi durumlarda klavye tamamen devre dışı kalıyor.

Böyle durumlarda dizüstünüze PS/2 ya da USB yuvaları üzerinden harici bir klavye takıp sorunun entegre klavyeden kaynaklı olup olmadığını denemelisiniz. Klavye ile anakart arasındaki iletişimi kırılabilir ince bir kablo sağladığından klavye kullanımlarında dizüstünüze hassas davranmanızda ya da düşürmemeye özen göstermenizde yarar var. Ayrıca klavyenizin etrafında içecek bulundurmamaya çalışın. Yazı yazarken üzerine dökmeniz sisteminize ciddi zararlar verebilir.

Bir başka problem de kimi zaman hoparlörlerde yaşanıyor. Dizüstünüzün hoparlörlerinden ses alamamanızın ilk nedeni donanımsal bir arıza olmayabilir. Çoğu zaman ses düğmesiyle farkında olmadan oynandığı için ses alınamıyor. Cihazından ve Windows işletim sisteminizdeki ses ayarlarından, kapalı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ayrıca harici hoparlörler kullanıyorsanız bağlantı kablolarının yerinden çıkıp çıkmadığına bir göz atmanız da yararınıza.

Servisin yolunu tutup sıkıcı prosedürleri günlerce uygulamaya başlamadan önce ses kartınızın sürücüsüne bir göz atmanızda da yarar var. İşletim sistemindeki çakışmalardan dolayı kimi durumlarda ses kartı sürücülerinin silinmesi söz konusu. Bu durumda birlikte verilen kurulum cd’lerinden ses kartını yeniden yükleyin. Eğer elinizin altında bu cd’lerden yoksa Everest gibi cihazınızdaki donanım bileşenlerini tanımaya yarayan bir yazılım aracılığıyla, ses kartı yonganızın modelini ve sürücüsünü öğrenip internetten indirebilirsiniz.

USB yuvalarına bağlanan aygıtların sunduğu olanaklar artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Bunların başında da harici sabit diskler geliyor. Dizüstünüze bağladığınız ve içinde tüm önemli verilerinizi yedeklediğiniz harici diskinize işletim sisteminden ulaşamıyorsanız hemen evham yapmayın. Diğer USB yuvalarında ve gerekirse bir başka bilgisayarda da deneyin. Eğer çalıştıramıyorsanız, harici diskinizin kutusu zarar görmüş olabilir. Yaklaşık 40 YTL’lik bir kutu değişimiyle harici diskinize yine ilk günkü sağlamlığıyla kavuşmanız kuvvetle muhtemel. Tabii sorunları en aza indirgemek için dizüstünüzle bağlantısını kesmeden önce ”Aygıtı Güvenli Kaldır” seçeneğini mutlaka kullanın.

pcmagazine.com