Kategoriler
SAGLIK

Diş Sağlığı ve Beyin Arasındaki İlişki

Gelişen tıp ve araştırma yöntemleri insan uzuvlarının birbirleriyle olan ilişkileri çözümlüyor.Japonyada 4200’den fazla Japon’un katıldığı araştırmada katılımcılar diş ve psikolojik kontrollerden geçirildi. 65 yaş üzerindeki bu gönüllülerin sonuçlarına bakıldığında, takma diş kullanan kişilerde hafıza problemlerinin daha fazla olduğu görüldü. Araştırmanın başındaki isim Dr. Nozomi Okamoto’nun durumla ilgili bir teorisi var: Teoriye göre diş kaybına neden olan diş eti hastalıkları beyin de dahil pek çok bölgede iltihaba neden oluyor. Bu nedenle hafıza problemleri sıklığı artıyor. Bu araştırma diş problemlerinin başka sorunlara da yol açtığını iddia eden ilk araştırma değil. diş sağlığı ve genel sağlık arasında başka bağlantılar da bulunuyor. Diş hastalıklarının neden olduğu sorunlar arasında kalp rahatsızlıkları, felç,diyabet ve hamilelik durumlarında düşük kilolu bebekler de bulunuyor.

Kategoriler
GÜNCEL SAGLIK

İstanbul’da Aile Hekimliği Uygulaması Başlıyor. Aile Hekimini Sorgula. Aile Hekimin Kim Öğren

İstanbul’da Pazartesi gününden itibaren ”Aile Hekimliği” uygulamasına geçiyor.

 Kasım’da başlayacak uygulama için vatandaşların aile hekimleri belirlendi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün  sitesinden herkes aile hekimini öğrenebilecek.

Eğer sitede  hekiminiz belirtilmemişse, listedeki hekimlerden birini seçerek kayıt olabilirsiniz.

AİLE HEKİMİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

8 soruda İstanbul’da aile hekimliği

Bölgemiz  atanan aile hekimininden memnun değilsek nereye başvurabiliriz?

Kişiler, hizmet almak istediği herhangi  hekime başvurabilir. Herhangi bir yerden belge veya dilekçe almasına gerek yok.

Aile hekimliği için verilecek ücret nedir?

Kişiler bu uygulama için hiçbir ücret ödemeyecek.

Buna testler de dahil mi?

Sunulan tedavi, tanı ve labaratuvar için ücret ödeme durumu olmayacak.

İstanbul’da bir hekim başına ne kadar hasta düşecek?

Ortalama 3 bin 500 civarında

Üniversite öğrencileri nasıl aile hekimine kaydolacaklar?

Uzakta yaşayan ama İstanbul’da  gören öğrenciler de var.

Onlar da İstanbul’da ikamet ettikleri yerlerdeki hekimlere gidebilirler.

Aile hekimliğinde denetleme kim tarafından ve nasıl yapılacak?

Hekimlerin denetimini yapacak kişilerin başında vatandaşlarımız geliyor. Kişiler memnun kalmadığı hekimi değiştirecek. O hekimin hasta sayısı kotanın altına inerse sözleşmeleri feshedilecek. Onun dışında tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi il sağlık müdürlükleri denetim yapacak.

Bu denetim neye göre yapılacak? Yani herkes “Sözde söyleniyor, uygulamada birşey yapılmıyor” cümlelerine alışmış durumda.

Tüm Türkiye’de uygulandığı gibi bu konuda da denetimler aynı olacak. Sözde diye birşey yok. Herşey gereği gibi yapılacak.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar da yararlanabilecek değil mi?

Vatandaşlar sosyal güvenceleri olmasa dahi aile hekimliği hizmetlerinden yararlanacaklar. (Habertürk)

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

Yeni (Temmuz) 2010 Memur Maaşları Ne Kadar Oldu? Hangi Memur Ne Kadar Maaş Alacak?

Hepimizin malumudurki, hükümet memurlara 2010 yılı için yüzde 5 zam vermeyi kararlaştırmıştı. Bu da bir seferde verilmeyecek, yılın ilk altı ayında % 2,5 yılın ikinci altı ayında da % 2,5 zam olarak verilecekti. Bunun haricinde de, hükümet memurun enflasyona ezdirilmemesi için, hedeflenen enflasyonla, gerçekleşen enflasyon arasında oluşacak herhangi bir farkında maaşlara olumlu şekilde yansıyacağını taahhüt etmişti. Bu taahhüt sonucu temmuz ayında normalde yapılması planlanan % 2,5’luk zammın dışında, yılın ilk altı ayında oluşan enflasyonun, hedeflenen enflasyondan % 1,09 fazla çıkması sonucu, bu yüzde 2,5’luk zamma enflasyon farkınında eklenmesi ile toplam zammın % 3,59 olması anlamına geliyor. İşte aşağıda bütün memur grupları için bu yeni % 3,59’luk zammın eklenmiş halleri, yani yeni memur maaşları yer alıyor;

  

Kategoriler
SAGLIK

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar Nelerdir? Hangi Belirtilerde, Hangi Ağrılarda Doktora Görünmek Gerekir?

Vücudunuzda herhangi bir ağrı ya da sızı oldu ya da ufak bir sakatlanma oldu veya vücudunuzda bir kızarlıklık oldu ve siz boş verip , sorunu kendi başınıza doktora görünmeden çözmek mi istiyorsunuz? Peki acaba doğru mu yapıyorsunuz? Acaba hangi durumlarda doktora gitmeliyiz? Doktora görünmemiz gereken durumlar nelerdir?

 

BAŞINIZI BİR YERE VURDUYSANIZ

En ufak çarpmada travma geçireceğinizi düşünmenin bir anlamı yok. Önemli olan kafanızı çarptıktan sonraki hafta vücudunuzda ne gibi değişiklikler olduğuna dikkat etmek… Beyin sarsıntısı ve damar çatlamasının belirtileri görmede problemler, mide bulantısı, bilinç kaybı ve şiddetli baş ağrısı olabilir. Bu belirtilerin herhangi biriyle karşılaşırsanız, acil olarak bir hastaneye gidip, tomografi çektirmeniz gerekebilir. Çünkü; bir doku içinde kan pıhtısı birikmiş olabilir. Bu da size zarar verir.

 

BOYNUNUZ TUTULDUYSA

Boynunuzun tutulmuş olması ciddi bir soruna işaret edebilir. Örneğin; bakteriyel menenjit, beyin ve omurilik üzerinde hızla ilerleyen bir enfeksiyona neden olabilir. Hastalığın en önemli belirtileri bitkin ve yorgun hissetmek, yüksek ateş, boynun tutulması ve şiddetli ağrıdır. Bu tür bir tabloyla karşılaştığınız zaman acilen hastaneye gitmeniz gerekir. Minessota Üniversitesi’nden Dr. Ed Hellinger, “Boyun ağrılarınız zamanla artarsa ve çenenizi göğsünüze değdirmekte zorlanırsanız, doktora gidin” diyor.

 

SÜREKLİ SU İÇMEK İSTİYORSANIZ

Gün içinde sürekli susamak Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastalıklarının belirtisi olabilir. Tip 1 diyabette pankreas, besinlerden aldığı şekeri enerjiye dönüştürecek insülini üretemez. Tip 2 diyabet ise toplumda daha fazla görülür. Bu hastalıkta da vücut, gerekli olan insülini üretemediği için ideal kan şekeri seviyesini koruyamaz. Fazla kilo, bu hastalığı tetikleyebilir. Diyabet hastalığının bir başka belirtisi de iştah artışıdır. Diyabetin kesin olarak bir tedavisi yoktur. Ancak kan şekeri seviyenize dikkat edip, sağlıklı yaşamaya özen göstererek hastalığın etkilerini hafifletebilirsiniz. Bu ciddi hastalığa geç teşhis konursa, kalp sorunlarından körlüğe kadar pek çok hastalığa yakalanabilirsiniz.

 

KALP ATIŞLARINIZ DEĞİŞİYORSA

Hiç beklemediğiniz bir anda kalp atışlarınız hızlanıyor sonra bir anda normale dönüyor. Bu değişikliği fazla kahve tüketiminize bağlıyor ve daha az kafein almaya karar veriyorsunuz. Evet, bu işe yarayabilir ancak bu durumun gerçek sebebi panik atak olabilir. Bu hastalık özellikle genç kadınlarda çok sık görülür ve kişiyi nefes nefese bırakabilir. Bu durumun olası diğer sebepleri de tiroid bezinin hızlı çalışması veya kalpteki ritim bozukluğu olabilir. Bu tür bir durumda doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın!

 

GECE AĞRILARINIZ ARTIYORSA

Uykunuzu kaçıracak kadar şiddetli ağrıların sebebini anlayamıyorsanız ve ağrı kesiciler de etki etmiyorsa, doktora gitmeniz gerekir. Uzmanlar vücudun aynı bölgesinde bir hafta boyunca devam eden kronik bir ağrı görüldüğü durumda mutlaka doktora görünmek gerektiğini söylüyorlar. Ağrıya ek olarak vücutta yüksek ateş ve o bölgede oluşan kızarıklık ve şişme de enfeksiyon belirtisi olabiliyor.

 

ŞİŞKİNLİĞİNİZ VARSA VE İSHALSENİZ

Sindirimde yaşanan sorunlar gün boyu sizi rahatsız edebilir. Midenizde şişlik hissedebilir ve karnınızda zaman zaman şiddetli ağrılar yaşayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenize rağmen bu sorunlar devam ediyorsa ve ilaçlar size etki etmiyorsa, sorununuz ‘İrritabl Bağırsak Sendromu’ (IBS) olabilir. Bu sindirim sistemi sorununda ishal, kabızlık, karında şişlik ve şiddetli kramplar görülebilir. Sorunun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte beslenmenize dikkat etmeniz, bu tip rahatsızlıklarda çok önemlidir.

 

İLİŞKİ SIRASINDA CANINIZ ACIYORSA

Endometriozis’ sık karşılaşılan ve üreme çağındaki kadınları etkileyen ciddi bir hastalıktır. Normalde rahim içini örten zar tabakasının olması gereken yer dışında herhangi bir yerde bulunması sonucu oluşur. Hormonların etkisiyle büyüyen ve kalınlaşan doku, hormonlardaki azalmayla beraber kanayabilir. Cinsel ilişki sırasında özellikle adet dönemine yakın zamanlarda sancı yapabilir. Hastalığın ilerlemesi doğurganlığı engelleyebilir. Bu ciddi soruna karşı jinekolojik kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

 

İDRARDA YANMA OLUYORSA

İdrar yaparken hissedilen yanma ve sonucunda oluşan ağrı, idrar yolları enfeksiyonunun sinyalidir. Bu sorundan kolayca kurtulmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar çok su içmeniz gerekir. Ancak bazen sadece su içmek ağrıyı hafifletmez, ağır tablolarda bulanık ve kokulu idrar oluşabilir. İşte bu noktada doktora gidip, antibiyotik tedavisi görmeniz şart. İhmal ettiğiniz idrar yolları enfeksiyonları, ciddi böbrek rahatsızlıklarına ve hatta kanda enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

kaynak: haber7.com

Kategoriler
GÜNCEL

2010 Yeni Memur Maaşları Zamları,Zam Sonrası Maaşlar

Bakanlar Kurulunun yüzde 0,115’lik enflasyon farkı ve yüzde 2,5’luk Ocak ayı zammı çerçevesinde yeniden belirlediği memur maaş katsayıları, aile ve çocuk yardımı ile birlikte memur maaşlarını 36 lira ile 121 lira arasında artıracak.

AA muhabirinin Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, bu yılın ilk yarısı için memur maaş katsayısının 0,057383, taban aylık katsayısının 0,76293, yan ödeme katsayısının da 0,01819 şeklinde belirlenmesi, memur maaşlarına yüzde 2,62 oranında zam getirecek.

Yeni katsayılarla aile yardımı 83,88 liradan 86,07 liraya, çocuk yardımı da 2 çocuk için 41,94 liradan 43,03 liraya yükselecek.

Bu arada asgari ücretin 693 liradan 729 liraya çıkması da, memurların asgari geçim indirimi rakamlarını değiştirecek. Buna göre, evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuğu bulunan bir devlet memurunun 2009’da 25,98 lira olan asgari geçim indirimi tutarı, bu yıl 27,34 lira olarak uygulanacak.

Aile ve çocuk yardımı ile asgari geçim indirimindeki iyileşmeler de dahil edildiğinde, memur maaşlarındaki artış yüzde 2,66 ile yüzde 2,95 arasında değişecek.

 

ZAMLI MAAŞLAR KİME NE GETİRİYOR?

Yeni katsayılar, aile ve 2 çocuk yardımı ile asgari geçim indirimi dahil hizmetli maaşına 36 lira, müsteşar maaşına ise 121 lira zam olarak yansıyacak.

Yeni katsayılar ve asgari geçim indirimi ile 13’ün 3’ünden aylık alan bir hizmetli maaşı 1.218 liradan 1.254 liraya, 9’un 2’sindeki bir memurun maaşı da 1.254 liradan 1.291 liraya yükselecek.

9’un 2’sindeki bir öğretmenin daha önce 1.453 lira olan aylık maaşı 1.496 liraya, 7’nin 1’indeki kaymakam maaşı 2.702 liradan 2.776 liraya, 9’un 3’ündeki polis memuru maaşı 1.934 liradan 1.988 liraya, 7’nin 1’indeki doktor maaşı da 1.870 liradan 1.923 liraya çıkacak.

Yeni katsayılarla Aralık ayında 4.153 lira maaş alan bir Genel Müdürün eline bu ay 4.264 lira, 4.546 lira maaş alan bir Müsteşarın eline de 4.667 lira geçecek.

SÖZLEŞMELİ VE MEMUR EMEKLİ MAAŞLARINA DA YÜZDE 2,62 ZAM

Bu arada enflasyon farkı ve yüzde 2,5’luk Ocak zammı, sözleşmeli ve memur emekli maaşlarına da aynen yansıyacak.Sözleşmeli ücret tavanları yüzde 2,62 oranında artarken, memur emekli maaşları da yeni katsayılara göre yeniden belirlenecek.

Zamlı maaşlar 1 Ocak’tan geçerli olacak. Memur ve sözleşmeliler 15 Ocak Cuma günü zamlı maaş alırken, kendilerine 14 günlük de zam farkı verilecek.Memur emeklilerinin zam farkları da Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının belirleyeceği bir tarihte kendilerine ödenecek.

ZAMLI MAAŞLAR

Yeni katsayıların ardından evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuğu bulunan devlet memurlarının aile ve çocuk yardımı ile buna göre hesaplanan asgari geçim indirimi dahil eski ve yeni maaşları şöyle:

Not: 2009 Aralık maaşlarına 83,88 lira aile yardımı, 41,94 lira (2 çocuk için) çocuk yardımı, 25,98 lira asgari geçim indirimi dahildir. 2010 Ocak maaşlarına ise 86,07 lira aile yardımı, 43,03 lira (2 çocuk için) çocuk yardımı, 27,34 lira asgari geçim indirimi dahil edilmişti.

Makam tazminatından yararlananlar hariç, bölge ve il müdürleri, müftü, daire başkanı ve yardımcıları ile diğer bazı memurlara 15 Ocak’tan geçerli olmak üzere 212 lira ile 254 lira arasında ek ödeme zammı geldi.
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan maaş düzenlemeleri, bir grup memurun ek ödeme tutarlarını da yükseltti.

TEKNİK KÖKENLİ OLMAYANLARA ZAM

Ek ödeme düzenlemesi, kamu sendikalarıyla 2009 yılında yapılan toplu görüşmelerde sağlanan uzlaşma çerçevesinde gerçekleştirildi. Toplu görüşmede, taraflar, “Aynı unvanlı teknik kökenli yöneticiler (müdür yardımcısı ve daha üst görevler) ile teknik kökenli olmayan yöneticiler arasındaki ek ödeme farklılıklarının giderilmesi” konusunda anlaşmaya varmıştı.
Toplu görüşme masasına getirilen düzenlemede, ek ödeme oranı, mühendis, mimar, veteriner, bölge plancısı ve şehir plancısı kadrolarında görev yapıp, müdür ve üstü idari görevlere atanan yöneticiler için yüzde 100 olarak uygulanıyordu. Söz konusu oran, diğer bazı unvanlar için yüzde 51 ile 53 arasında belirlenmişti.

KİMLER ZAM ALACAK?

Bakanlar Kurulu, toplu görüşmede varılan uzlaşma çerçevesinde ek ödemede köken ayrımına son verdi. Yeni düzenlemede, müdür yardımcısı ve daha üst görevlerde bulunan yöneticilerin köken ayrımına bakılmaksızın aynı oranda ek ödeme almalarına imkan tanındı.

Bu çerçevede, makam tazminatından yararlananlar hariç olmak üzere, bölge müdürü, bölge müdür yardımcısı, il müdürü, il müdür yardımcısı, il müftüsü, il müftü yardımcısı, daire başkanı, daire başkan yardımcısı, başkan, başkan yardımcısı, genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, savunma sekreteri, fakülte sekreteri, enstitü sekreteri, yüksekokul sekreteri, ilçe müftüsü, müdür ve müdür yardımcısı kadrolarında bulunanların ek ödeme oranı, yüzde 53’ten yüzde 100’e çıkarıldı.

Buna göre, bu gruptaki memurların Aralık ayında 287 lira olan ek ödeme tutarı, 15 Ocak’ta 541 liraya yükselecek.

Adalet Hizmetleri tazminatından yararlanan müdür ve müdür yardımcılarının ek ödeme oranı da, yeni düzenlemede yüzde 51’den yüzde 90’a çıkarıldı. Bu şekilde bu gruptaki kamu görevlilerine de 15 Ocak’tan itibaren 278 lira yerine 490 lira ek ödeme verilmeye başlanacak.
milliyet.com.tr